Cime konkretno na klena ?

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Kako je sajt malo "zivnuo" :lol: ,a i sam dolazak novih registrovanih clanova..sto pocetnika sto i vrlo iskusnih musicara..hteo sam da napisem ovu temu da sluzi kao i neki konkretni vodic za musicare-pocetnike..tako i da ljudi koji klena pecaju dosta dugo..mogu da iznesu svoja misljenja "cime konkretno na klena"..

Kao osnovnu karakteristiku klena bi naveo njegovu opreznost i cinjenica da se vrlo brzo povlaci sa povrsine u slucaju da mu se ribolovac/musicar prikrada nespretno,galami,pljuska nogama,prevrce kamenje i sve ostalo sto moze navesti klena da se povuce u dubinu..Takodje jedna od bitnih (i na ovom sajtu 1000 puta ponovljenih osobina),jeste PLJUSAK,koji klena sa dna podize da vidi sta je to lupilo o povrsinu i da to proba naravno :hammer: :hammer:

Znaci prvenstveno,dobro prikadanje je preduslov za uspeh u pecanju istog.


Izbor muve:

Sto se tice izbora muva za klena,ja uvek preferiram balza musice (osa,mrav,svitac,bambula)..pogotovo cele prosle sezone sam pecao sa jednom osicom od balze koja ima oblik bambule ali u osa koloritu.Ona mi se apsolutno FENOMENALNO pokazala,medjutim pored balza musica tu je red tag sa cdc-om,zulu palmer sa gustim nogama,klenova buba,vestica sa policelon ledjima...zatim obavezan skakavac na vel:10 ili 10 sa duplo duzim vratom..sto se tice njega najbolji mi je onaj sa jelenjom dlakom,telo uradjeno od crvene i zute boje jelenje dlake mi je davalo najbolje rezultete,a ove sezone sam exsperimentisao sa svetlo zelenim nijansama..pa videcemo...Naravno nikako ne smem da zaboravim kafenu bubu,koja je takodje u rangu balza musica,samo sto se jednostavnije radi..ali nije toliko dugotrajna kao sto su balza musice.. :cry: :cry: Tu je i mrav u crnim/crvenim/braon varijantama sa CDC krilima,belim krilima...itd

Takodje ako klena lovimo ispod povrsine vode,postoji pregrst dobrih nimfi i mokrih muva koje klen obozava,tu bih izdvojio fazanov rep,zacije uvo,beadhead red tag,od mokrih musica neprikosnoven je petrovicev mrav.

Pozdrav.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Da, da ... Sezona na klena polako ali sigurno dolazi i valja nam se spremati za lov moje omiljene ribe!
Jako lep text druže Masicu! Što se tiče mog izbora muve za klena ... Pa ja kad pogledam moju "klenašku kutiju" u njoj mogu da nađem samo bambule i veštice (klasicne) hehe!
Vidimo se na vodi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pošto je sezona poranila i ja sam svakodnevno na vodi, mogu vam reći da je klen već proradio na bambulu i slične, krupne muve.
To, ipak, nije slučaj na svim vodama, tako da u ovom prolećnom periodu, treba imati i po koju sitniju sivkastu muvu, poput BWO, a može i neka tamnija, poput witch ili black zulu, na udicama od broja 16 do 12.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Na te mrsave muve (BWO) nikad nisam dobro prolazio. Za ovaj period neprikosnovena je vestica.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kod mene su na prvom mestu redtag-palmer, osa od balze i kafena buba. Lovio sam ga dosta uspesno i malim wolly buggerom i nimfama u verziji zlatni beadhead. Itekako vredi za vrlo plašljivu ribu kojoj se treba prišunjati, ali to pravilo nije na svakoj vodi jednako. Sve ovisi o njegovoj populaciji i starosnoj dobi, mada na njegovo pažljivo uzimanje muve ili halapljivo (što sam doživeo mnogo puta) je opet sigurno uvetovano jos nekim (meni jos ne poznatim) faktorima u vodenoj sredini u kojoj on prebiva.
U svakom slucaju lepa riba vredna paznje. Koliko znam naraste do 5kg iako sam cuo price i za neke vece.
Voli da patrolira po površini i ili da se sakrije iza kakvog granja. U oba slucaja sam ga lovio sa svim spomenutim muvama.
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Pre par dana sam bio na Bariju,jezero kod Vranja,na oko 40 km udaljenosti.Klen je usao u reku zajedno sa krupnom belicom,ali se dosta cudno hrani,do tada proverene muve kao sto su Osa,mrav i svitac od balze na 12...nisu dolazile u obzir :cry: (blazom je moglo da se peca samo na 16,i javljali su se sitniji klenovi :lol: ).Medjutim klen je poceo selektivno da se hrani,na pljusak balza musica dizali su se krupni klenovi,ali samo dodju do musice i munjevito se okrenu..onda sam presao na suve muve razbojnik,carobno bela,svitac od policelona,sa soft hackle nogama..su dali rezultati.Pogotovo carobno bela,apsolutno me odusevila kako je lovna na Bariju..s'tim sto klena nisam trazio u dubljim delovima reke,vec naprotiv u plicim...klen se hranio tako sto musicu prati jedno 3-4 metra....i onda je uzima,najkrupnijeg nisam izvukao...bio je to prvi zabacaj...carobno bele...2 metra voznje i silovit udarac,nisam ni kontru udario,imao sam ga na stapu 3-4 sekundi i otkacio se... :cry: :cry: ali srescemo se ja i on.. :hammer: :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nice! Imao si ga bar ;-) hehe, počešao.

"čarobno bela"? ;-) kakva je to?
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Carobno bela,klasicna palmer musica,jako fina,evo slika...lepo pliva..
 

Prilozi

  • Carobno-bela.jpg
    Carobno-bela.jpg
    24,6 KB · Pregleda: 1.499

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Slika je malo losija..jer sam je bas umanjio,da ne zauzima previse prostora..ali se vidi o cemu se radi.Verujem da ti ovo Sebastiane nije vezacki izazov.. :lol: :lol: :hammer: :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hehe :) imam par takvih ali ta moja varijanta bi se zvala carobnobelagizli lol :-D

odlicna muva koja ne razocara!!!

Palmeri su tako jednostavna a tako fantasticna stvar !
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čime na klena? Nemojte mene slušati, jer ja sam već počeo da "bambulam". Samo bambula i to u veličinama od 16 do 10.
Možda grešim, ali još uvek ne znam gde!?
Juče sam ulovio nekoliko krupnih klenova na bambulu broj 14. Najveći je bio težak oko 1 kg. Lovio sam u stajaćoj vodi, ali sam se malo oprobao i u reci. Nisam bio oduševljen, jer krupan klen još ne radi kako treba.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Vidiš Mix ja se ne bih složio sa tobom. Još mu nije vreme da se pali na "lupanje". Ovo je period godine kad bi se oslonio na "matching the hatch" čak i kad je klen u pitanju. I na "vožnju". Možda i ja grešim ali još traljavo uzima i nema krupnih tako da mu treba dati mnogo razloga da uzme muvu, a ne samo je lepo plasirati.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lazzo, pa ja ga i pecam na "vožnju". Ali na sitnu bambulu, koja odlično zamenjuje sve ostalo.
Bambula nije omiljena samo zbog lupanja. I ostale muve mogu jako da lupaju. Njen oblik i ponašanje privlače ribu!
Naravno, ima i drugih efikasnih muva, ali ja ih veoma retko koristim kada jurim krupnog klena.
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Lazo u pravu si,evo danas sam ponovo bio na klena,i pljusak nije dolazio u obzir,samo suve muve,palmeri,cdc loop wing.. (na moje iznenadjenje)..jos uvek se javlja onaj sitan,a krupnog nigde nema.Samo sto duza voznja,najbolje se pokazala palmer musica...u tamnim nijansama,pored razbojnika i carobno bele..
 
Vrh Dno