Crvena boja na našim imitacijama

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Povodom teme "Strimeri za soma" otvaram ovu temu jer mi se čini da bi bilo dosta konstruktivno razmeniti svoja iskustva i razmišljanja o tome kako koje ribe vide crvenu boju ili kako reagiraju na nju.

Znam da postoje ribolovci koji smatraju da na svakoj njihovoj varalici ili na svakom strimeru ili na mnogim svojim mušicama vole da imaju barem neki crveni detalj. Ima ih dosta koji veruju da je crvena boja jedan od okidača koji ribu startuje na napad...ili barem nekoliko doprinosi tome. Ja ne tvrdim ništa za sada iako sam svašta doživio baš sa tom crvenom bojom....Strimer sa kojim sam ulovio najviše štuka je baš red head verzija...bilo da je ostatak tela beo, žut ili drečavo zelen. I kao varaličar sam imao takva iskustva...pa forsirao sam i neke druge ali najviše uspeha sam imao sa tim sa bar malo crvenog...ipak, i dalje radim neke strimere bez i trunka crvene boje. Priznam da sam spomenute uspehe imao jer sam te strimere sa crvenim detaljima ipak najviše forsirao ali koliko ta crvena zaista utiče na npr. grabežljivice još uvek ni sam nemam pojma. Prošlu sezonu sam za razliku od pre forsirao ove druge strimere bez trunke crvene boje i onda sam počeo da koristim plave varijante  pa se oduševio i onda počeo da njih forsiram  :blush: smuđevi su padali na kombinaciju plavo belo ko kiša ali i po koja štuka...mislim, čuo sam svašta o crvenoj ali i o drugim bojama...nemam neku gotovu ideju ali mislim da "ima nečega" u toj "boji crvenoj".

Šta vi mislite, kakva su vaša iskustva?
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ovde se izmedju redova postavlja pitanje - razlikuju li ribe boje?
Ako da, ima smisla pricati o tome, a ako ne, sve je u domenu naseg licnog ubedjenja  ;)
Ja licno volim black zulu zbog crvenog repica i mislim da je ta musica smrt za klena pa i druge ribe...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ma joj, i to je istina, pročitao sam več neke stvari i o tome kako ribe vide boje tj. da li ih vide ili kako ih vide...jedno stručnjaci pa drugi...pa sve sam pomešao  :doh: morat ču ponovo malo da se nateram čitati na tu temu.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
strashni je napisao(la):
Ovde se izmedju redova postavlja pitanje - razlikuju li ribe boje?
Ako da, ima smisla pricati o tome, a ako ne, sve je u domenu naseg licnog ubedjenja  ;)
Ja licno volim black zulu zbog crvenog repica i mislim da je ta musica smrt za klena pa i druge ribe...

Nesto da ili boje ili nijanse. Provereno vise puta
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Volim da na svojim strimerima ima diskretne crvene boje!
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
A šta ono kaže fizika o lomu svijetlosti pri prolasku kroz vodu, pa nakon 1-2m prelasku svih boja u sivu nijansu, naravno ako se radi o površinskim muhama/varalicam ima smisla ali u dubini  :nowink:, sve je to sivo ,nešto manje nešto više ali sivo i moje je mišljenje da u tom slučaju igra samo vibracija a ne boja. Ponavljam ako je riječ o površini vode onda da, u tom slučaju igra ulogu. Mada neki stručnjacit tvrde kako samo štuka nije daltonista (od ovih naših riba) a za soma... pa som se i inače ne oslanja previše na oči, pa ne vjerujem da ga previše pali baš crveno, nije bik jebote... Iako sam se sreo na puno mjesta sa crvenim "forama" ispod udice i sl. za soma.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Sećam se da sam kao klinac hvatao puno sitnijih bucova na strimerčiće sa dosta crvenih materijala na sebi,dok su krupniji bucovi strimere zaobilazili u širokom luku,samo bi osmotrili i vratili se na svoja mesta!I danas je tako,čim strimer ima suviše crvenila,krupan bucov ga neće ni pogledati!Ali, malo crvenog je uvek poželjno na strimerima za bucova,dok sam štuku hvatao i na potpuno crvene strimere od zečetine!
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ja mislim da je presudnija silueta ili oblik i pokret koji neka kreacija pravi nego sama boja...
Moji drugari i ja lepo hvatamo klena na black zulu (ima crveni rep) ali kad mu spadne srebrna lameta nece klen ni da je pipne... Verovatno odsjaj lamete daje lovnost a ne crven repic.

Vidim da dosta ljudi pravi policelonske musice za klena sa crvenim repom, ja ne pa ipak lepo hvatam  :tbumb:
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
Ribe kao i ostale zivotinje koriste sva cula pri nabavku svoje hrane u slucaju kada su gladne. Tada koriste cula zavisno u kom slojevima vode zive. Boja, oblik, pokret sa vibracijama koje salju su presudne, a ko zna mozda i miris. Desava se dosta cesto da upecamo ribu koja mozda i nije gladna nego brani svoju teritoriju ili reaguje refleksno/instinktivno, kao u onom eksperimentu Ivana Petrovica Pavlova, (psi luce pljuvacku samo kada vide svetlo ili cuju neki zvuk). Mozda se to desava isto i kod riba, taj nagon prezivljavanja mnatera ih da se tako ponasaju. Video sam pre par godina neku emisiju o koralima,  ti ronioci su vrsili neke eksperimente. U jednom su stavili ogledalo u vodi, i vecinu riba su dolazili ka svetlju, to jest ka ogledalu. U drugom slucaju su stavljali neku hranu koja je bila nosena od strujanje vode, a sve ribe su dolazile tamo iz pravca odakle je bila nosena ta hrana, sa suprotne strane nisu dosle. Pitanje je koje ribe mi upecamo, one koje su gladne, one koje reaguju refleksno ili koje brane teritoriju?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Marushani je napisao(la):
...Pitanje je koje ribe mi upecamo, one koje su gladne, one koje reaguju refleksno ili koje brane teritoriju?
...

Mi upecamo one najgluplje :D (Sećate li se filma "Letnjikovac na zlatnom jezeru" kada deda Norman kaže klincu da će on da čisti samo pametne ribe, a one se nisu ni upecale :hammer:)

Šalu na stranu, nekada je lako reći da lovimo gladne, kada riba na naše oči jede. Nekad je jasno da lovimo one koje brane teritoriju (bas na gnezdu.) A za mnoge nikada nećemo saznati. Ali uvek su to one NAJGLUPLJE u populaciji  :yeswink:
 
Vrh Dno