Crvena boja na našim imitacijama

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ako bas zelis, mogu ti naci ozbiljne radove o pamcenju riba, ali ce mi za to trebati nesto vremena i nije da mi se bas trazi. Pogotovo zato sto to mozes vrlo lijepo i sam vidjeti ako sa samo malo potrudis gledajuci ribe u vodi ili u akvariju. Uzmi doslovno teglu, kupi pet gupija u zoobutiku i probaj. Vidjet ces da to nije pamcenje ranga sekunda i minuta. Traje puno duze. I spoznaja te cinjenice za pametnog ribolovca puno znaci.
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Što se tiče pamćenja kod riba, nekoliko puta sam bio prisutan da ribolovci isti dan ili sutradan hvataju ribu koja im je predhodno otkinula sa sve udicom u ustima i parčetom najlona koji viri iz usta ( škobalj i mrena ). Još jedna zanimljivost,  ja sam ulovio škobalja na praznu srebrenu udicu, bio sam prisutan kad je to drugi ribolovac uradio a moj drug je ulovio mrenu na praznu braon udicu, regularni ulovi za usta !!!  :smoke:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Vrlo cesto sam lovio istu ribu sa ili bez udice i znam za bezbroj takvih primjera. Neke za rubriku vjerovali ili ne. Ali, sjedni nekom prilkom gdje vrlo dobro vidis ribu, pusti ju da zagrize prozvace i ispljune muhu. Ako treba i nekoliko puta. Dogodit ce se da ti ta riba jedno poduze razdoblje nece pogledati ni tu muhu, ni bilo sto slicno, ali ce se slobodno hraniti onim cime se i dotad hranila. Svjetan sam da to ulazi u sferu nagadjanja, ali moje je iskustvo da riba "manje zamjeri", ako ju na brzinu ulovis i pustis, ili prekine predvez, nego kada dobro prozvace muhu i onda je ispljune. Iako to ovisi i o vrsti ribe i o tipu vode i o ponasanju prirodne hrane. Svakako najgluplje po tom pitanju su ribe ubacene iz ribnjaka. Ubacene kalife, recimo, sto su starije to "gluplje". Medjutim, ako na tom rezimu ostane nesto duze vrijeme imas sindrom "izbodenih riba".
 

black panther

Hero member
Učlanjen(a)
02.09.2014.
Poruke
1.173
Broj reagovanja
2
Lokacija
Leskovac
Ma bre ljudi,ribe su daltonisti,ne vide one crveni rep,no ih iritira sto im skakuce ispred nosa  :D
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
913
Evo interesantog istraživanja koje pobija tvrdnje i "mišljenja" da su ribe glupa stvorenja koja samo jedu i seru  :D
Iako se vjeruje da ribice pamte samo od tri do 30 sekundi, novim naučnim istraživanjem došlo se do iznenađujućih rezultata...

Ribe su evolutivno mnogo manje razvijene od drugih inteligentnijih životinja kao što su delfini i pacovi, ali su ipak razvijenije od bubašvaba.

Nova studija dokazala je da jedna vrsta tropskih ribica znatno duže pamti nego što smo mi pretpostavljali. Naime, one se sjećaju tačne lokacije hrane čak i poslije 12 dana.

Naučnici sa kanadskog univerziteta MacEwan posmatrali su ponašanje istočnoafričkih ciklida, popularnu vrstu akvarijumskih ribica. Naime ova vrsta riba često pokazuje agresivno ponašanje, za šta je potrebna inteligencija i duže pamćenje od nekoliko sekundi, kako bi zapamtile sa kime se bore.

Istraživači su trenirali ciklide da uđu u dio akvarijuma gdje im je ostavljana hrana. Obuka je trajala tri dana.

Kada im je ponovo nakon 12 dana hrana stavljena na isto mjesto, ribice su je pronašle. Ovo sugeriše da su one zapravo zapamtile, i nakon toliko vremena, gdje se nalazi hrana.

- To je uzbudljivo jer pokazuje da ova vrsta ciklida uz malo podsticaja može zadržati pamćenje duže vrijeme, - rekli su istraživači za BBC. - Riba koja pamti gdje se nalazi hrana ima evolucijsku prednost pred onima koje to nisu u stanju, piše portal Životinje.rs.
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/137721/koliko-dugo-pamte-ribe#sthash.dXFQrP2k.dpuf
 
Vrh Dno