Crvenperka

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo još jedne riblje vrste veoma interesantne za mušičare. U Zapadnoj Evropi, posebno Engleskoj, Holandiji i Belgiji, mušičarenje ove ribe je veoma popularno. Ovo moram prvo da napomenem, da ne bi ispalo da je to neki moj izum, jer to može biti opasno. Kod nas je mušičarenje na stajaćim vodama i pored obilja takvih terena još uvek u povojima, ali i omraženo od strane takozvanih salmonidnih čistunaca. Ako vam je sve ovo nepoznato i sumnjivo, molim vas da pregledate sve što Internet nudi iz ove oblasti. Treba ući u neki od pretraživača (npr. Google) i otkucati "Fly Fishing for Rudd". Otvoriće se brojni tekstovi o mušičarenju crvenperke. Interesantno je da će se kao jedan od prvih sajtova pojaviti i "History of Fly Fishing", što nam ukazuje na to da je ovo i jedna od poodavno poznatih i veoma privlačnih mušičarskih riba. Kod nas je ova riba, takođe, odavno plen mušičara, ali, nažalost, skoro isključivo vrhunskih poznavalaca ove veštine. Nema posebnog razloga za to i nadam se da će ovaj tekst to promeniti u korist masovne popularnosti mušičarenja crvenperke.
Uh, koliki uvod. Znate, pod velikim sam strahom da se neko od mušičara koji odbacuju mogućnost primene našeg sporta bilo gde osim na planinskim vodama, ne naljuti. Došlo je do toga da hoće i da me biju zbog ovakvih tekstova. Smešno.
  Preporučujem da, ako mislite da je ovo o čemu pišem sramota za mušičare i ovaj sajt i ne znam ni ja šta još, jednostavno pređete na odeljak koji vam se dopada. Ako ste zainteresovani za ovo, ostanite ovde i pogledajte moj današnji ulov na suvu muvu- "Witch".
 

Prilozi

  • crvenperka3.jpg
    crvenperka3.jpg
    155,6 KB · Pregleda: 604

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Scardinius erythrophthalmus L. :)

Lepo.

Buduci da ja pripadam ideologiji modernog (svestranog) musicarenja da i ja nesto napisem. Ja sam se lepo nalovio ove ribe u srbiji. Ovde u slo nisam ni pokušao. No, biti će vremena i za to.

Evo par linkova gde se može naći lepo na široko opisana ova lepa crvenorepa ribica; njenim navikama, staništu, prehrani itd.: http://www.velicanka.hr/CRVENPERKA.html ; http://www.pecaros.com/str/crvenperka.htm ; http://www.korenica.org/ribe/crvenperka.htm ; http://www.ptt.yu/korisnici/b/r/brzak/html/Crvenperka.htm

Muve koje sam koristio su male crvene larvice komarca i obicnog belog crvića. A "Witch" muva je stvarno "široko lovna" muva. Izuzetno je lovna kao suva i kao mokra vrijanta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lovio sam mušicom pastrmke i do 3 kg, bucove od po 4 kg, štuke do 4.5 kg, klenove, skobalje, lipljene... Verujete li da me mušičarenje ove vrste trenutno privlači više od svih?
Ovu prelepu crvenperku sam ulovio juče i nisam znao od sreće šta ću s njom. Odlučio sam da je pojedem i unesem u svoj ribolovački organizam malo njenih vitamina, kako bih bio još bolji mušičar-crvenperkaš! :lol: To je kao kad spremaš neki ispit u školi, pa kuvaš čaj od knjige koju treba da učiš. :hammer:
Nisam oduševljen kvalitetom njenog mesa, što je svrstava u red najsportskijih riba. Da da, čim riba nije dobra za jelo, kristalno je jasno zbog čega neko voli da je lovi...mudrovanje, logika, ovo-ono ???
Crvenperka obožava suve muve i, zakačena, bori se veoma snažno, povremeno se izbacujući, slično lipljenu ili pastrmki. Snaga u kombinaciji sa nežnim ustima zahteva zamaranje slično lipljenskom.
Ono što me pali i ohrabruje da mušičarim (pored pastrmki, lipljena, klena, štuke, bucova, grgeča, bodorke...) crvenperke je i to, što je svetski rekord težio oko 2 kg!!! :tbumb:
 

Prilozi

  • MIXMASTER- Rudd on the Fly.jpg
    MIXMASTER- Rudd on the Fly.jpg
    109,9 KB · Pregleda: 666

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ako ti nije mrsko, molim te daj još informacija o samom mušičarenju, nemoj da ti kleštima vadim informacije, ako to ne uradiš dovodim ti novog ljubimca u posetu!  :yeswink:
Znači na koju muvu si je klepio, kada(period dana) i gde! Mnog otražim, pa jeste, ali mnogo i dajem! :-X
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Polako bre Laki. Znam da se ložiš na ribe stajaćih voda, ali ti baš pretera. :hammer: Idi skoči malo u tu tvoju baru, da se ohladiš malo. :bleh:
Doneću ti jednu ovoliku crvenperku za akvarijum, pa je natenane proučavaj. :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
perfektno....2 kg ..."i tata bi sine i tata bi"  :)  ;)

Lep ulov Mix.

Dok nisam bio isključivi mušičar sam čitao o mušičarenju crvenperke u jednom časopisu, tada sam bio okružen sa vodama gde je ove ribe bilo u izobilju. Beše to još kada sam bio srednjoškolac. I sada mi malo krivo...tada sam muvom ganjao samo smuđa, bucova i jaza... Nism znao ceniti ovu lepu i zanimljivu ribu...koja je tako rekoči dosta popularna i kod mušičara u holandiji (11. post na http://www.musicarenje.com/forum/viewtopic.php?t=163).
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
I ja sam se zbunio kada sam popratio Sebastianov link.
Hm...crvenperka hm..... :doh:
ali mislim da se netrebamo baviti time.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Predlažem Sebastianu da uzvrati našim linkom, sa ovom mojom poslednjom slikom krupne crvenperke i mušičarskog štapa, kao uzvrat dobronamernosti i poziva da i članovi ostalih foruma vide i pročitaju naša dragocena iskustva.
Interesuje me kako će odreagovati moderatori i složno članstvo na famozno ime ponosnog ribolovca, koji je ostvario ulov. :hammer:
Treba upozoriti na izmišljotine, koje prate euforično prihvatanje toplovodnog mušičarenja na ostalim mušičarskim sajtovima, poput " ..to smo mi provalili još pre 40 godina!!! u Vojvodini" :hmmmm: :pozzz:
Dakle, prihvatiće mušičarenje bodorke, crvenperke, jaza, grgeča, štuke.... ali pod jednim uslovom: Da prikriju istinu o razvoju toplovodnog i barskog mušičarenja u Srbiji, koje je vezano isključivo za jug zemlje (Niš) i silom je presele je na sever, gde po njihovoj "logici" (sve!) i pripada. Čitaju na ovom sajtu, pa prepisuju, ali ne pominju izvor informacija, nego izmišljaju toplovodno mušičarenje u krajevima gde to uopšte ne postoji, niti je ikad postojalo, čak ni u najdubljim razmišljanjima najzagriženijih ribolovaca.
Poručujem onima koji podmeću ovakve lagarije, da je tradicija bilo kakvog mušičarenja u Vojvodini ili Beogradu, teška izmišljotina. To je nešto što ne može nastati na prečac, postepenim i proračunatim širenjem dezinformacija. U tom delu sveta mušičari su se pojavili pre nekoliko godina i brzo uče od nas iz razvijenih mušičarskih centara, ali nemojmo sad njihov staž množiti sa deset, kako bi, na brzaka, dobili na tradiciji.
Zanimljivo je da su najzgodniju "rupu" pronašli u toplovodnom mušičarenju, jer su okruženi vodama pogodnim isključivo za to. Izgleda da je pokušaj da se nametnu kao tradicionalni mušičari salmonida propao, pa im sad jedino preostaje da pokušaju kod ravničarskih riba.
Prvo će stare vojvođanske alase proglasiti iskonskim poznavaocima mušičarenja ciprinida, a onda na temeljima te izmišljene tradicije, postaviti autentičnu domaću školu toplovodnog mušičarenja. Uskoro će i novosadski i beogradski ribolovački časopisi pisati o tome. Verovatno se već pripremaju atraktivni tekstovi i fotografije krupnih crvenperki, ulovljenih prirodnim mamcem ili mrežom, u rukama srećnog "mušičara"...
  Niš, šta je to? Jug? Mixmaster i ostali stari toplovodni mušičari, su mala deca u odnosu na 40 godina iskustva starog mušičara na crvenperke iz Vojvodine...
Bljak, bljak, bljak...
Slučajno sam posetio kopiju našeg sajta, našeg dvojnika, prošitavši ono lepo www.musicarenje, ali previdevši ono .com na kraju. Kliknuo sam i pokajao se. Ko bi naslutio da link o mušičarenju crvenperke vodi na sajt, koji je napravljen iz jednog jedinog razloga, da se na njemu ne pominju crvenperka, bodorka, šaran, karaš... i Mixmaster!
Sad je počelo da se govori o ovim ribama i o tome kako ih naši dvojnici odavno love mušicama. Pitam se samo kada će se tamo pojaviti i neki dvojnik-Mixmaster i reći da se rodio pre mene. Neko ko lovi istim muvama, istim priborom, iste ribe...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lol  :D :hammer:

Nemam želju da provociram kolege sa .com-a. Ali koliko sam ja opazio tamo nije navedeno kako se mušičarenje bodorke i crvenperke otpočelo u vojvodini. Veruj druže nisi ni ti prvi koji je to mušičario  :) ;) Naravno to sam ja, još pre 200 godina u nazad  :hammer: :smoke: :D (šala). Prema mojim zapažanjima je tu temu na .com-u otpočeo čovek koji voli warmwater ff. Pokušavši da iznese svoje razumevanje i ljubav do ff-a. Mislim da nema potrebe za izražavanjem netrpeljivosti prema nikome. Zar da se širi mržnja bez ikakvog posebnog razloga. Provokacijam se postiže samo veče zlo!  :mad:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Poštovani članovi,
Zaista mislim da da ne treba podizati frku oko svega ovoga, a pogotovu ja neželim da provociram. Jednostavno umoram sam od toga, a ne što sam nešto dobar. Tako je kako je. Mislim da nije dobro za sam sajt da se opet ulazi u neke polemike, dizanje pritisaka i ostalo. Ja razumem Mixa, i ja sam zbunjen pisanjem o korovu, ali to nije moj problem niti je moja briga. Moj jedini interes je mušičarenje kao spot, onako kako ga ja vidim. Moje viđenje nije usamljeno, sigurna sam da većina članovi koji ovde dolaze, učestvuju u razvoju te ideje, ili barem njene osnove.
Zato ja kažem Let it be.
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Skidam kapu!Lijep primjerak crvenperke!!! :drool: Koja muha?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moj crvić  ;) Ovde ga možeš pogledati  :) http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=764.0
 
Vrh Dno