Crvenperka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Naišao sam na par informacija o rasprostranjenosti crvenperke. Rasprostranjena je po celoj Europi. Navodi se da je izuzetak  Pirinejskoko poluostrvo, severna Skandinavija i Grčka (navodno da ju tu nema). Možda je moguče da je nema na severu u ledenim vodama ali u Grčkoj  ??? ? Može te li mi reči tačnost tih informacija ili dati kakve druge informacije? JOš jedna stvar me zanima po pitanju crvenperke. Navodno ugibaju kada temperatura vode padne ispod 20°C. Kako onda prežive naše ribe u jezeru koje je ledenjačko? Onda ni jedna ne bi mogla da opstane a posebno ne da doživi takve dimenzije (30-40cm). Znam da se temperatura u gornjem sloju vode menja i da u zimskom vremenu ribe beže u zimovnike ili donji sloj vode koji uvek održava jednaku temperaturu. Znam da crvenperke mogu da se love i zimi. Ali sumnjam da je tada temperatura vode još uvek malo iznad 20°C. Ovde podrazumevam na prvom mestu naše jezero. Ja sam zaronio samo dva metra u dubinu pa me skoro kap strefila od mraza :hammer:. Sumnjam da je dublje nešto toplije  :D :) Ako grešim molim vas ispravite me...malo sam zbunjen ??? :(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Crvenperka ne mora da miriše na mulj. Zamislite kako miriše crvenperka iz Krupačkog jezera, kod Pirota, koje na svom dnu ima jako, hladno, kraško vrelo i čija se voda providi do dubine od nekoliko metara.
Ja znam vode u kojima pastrmka miriše na mulj, ali znam i vode gde crvenperka i bodorka nemaju taj miris.
Veoma je bitno naglasiti da sportskom ribolovcu uopšte nije bitan kvalitet mesa, jer ne lovi hranu. Zato ja uvek kažem da su sportski ribolovci koji love samo ribe koje su najcenjenije na trpezi, veoma "čudnih" sportskih kvaliteta i namera.
Manje ukusno meso, puno sitnih kostiju, jedan je od najvažnijih razloga da crvenperka ne bude cenjena riba kod naših mušičara. To im je nasleđe iz vremena kada se riba cenila po ukusu. Nema razloga za to, jer naši mušičari, kao i svi na svetu, ne traže od riba lep miris i kvalitetno meso. To kupuju u prodavnici.
  Sebastiane, to što si pročitao o temperaturama nije tačno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Crvenperka ne mora da miriše na mulj. Zamislite kako miriše crvenperka iz Krupačkog jezera, kod Pirota, koje na svom dnu ima jako, hladno, kraško vrelo i čija se voda providi do dubine od nekoliko metara.
Ja znam vode u kojima pastrmka miriše na mulj, ali znam i vode gde crvenperka i bodorka nemaju taj miris.
Veoma je bitno naglasiti da sportskom ribolovcu uopšte nije bitan kvalitet mesa, jer ne lovi hranu. Zato ja uvek kažem da su sportski ribolovci koji love samo ribe koje su najcenjenije na trpezi, veoma "čudnih" sportskih kvaliteta i namera.
Manje ukusno meso, puno sitnih kostiju, jedan je od najvažnijih razloga da crvenperka ne bude cenjena riba kod naših mušičara. To im je nasleđe iz vremena kada se riba cenila po ukusu. Nema razloga za to, jer naši mušičari, kao i svi na svetu, ne traže od riba lep miris i kvalitetno meso. To kupuju u prodavnici.
  Sebastiane, to što si pročitao o temperaturama nije tačno.

Potpis!

Hvala MIx!  :) I meni je to bilo jako čudno :yeswink:. Ove naše u jezeru lepo uspevaju unatoč niskim temperaturama, Dostižu velike dimenzije jer ih malo tko lovi. Ni malo ne smrde po mulju. Kakvo meso imaju nemam pojma jer ribu ne volim baš (zapravo malo koju ribu bi pojeo i vrlo retko kad).

Nema ribe do tice a ni tice do prasice  :hammer: :D :D :D :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čekao sam ovo celo leto! Dosadilo mi je da mušičarim klenove i pastrmke. Danas sam preoravao jednu opasnu baru krupnim strimerima i video ogromna jata bodorki i crvenperki. Padali su neki mravčići i dosta se ribe podiglo na površinu. U rukama mi je bio prejak štap, pa nisam mogao da pređem na ove nežnije ribe.
Jaooo, kad sam joj video kao krv crvena peraja u bistroj vodi. Uh, uh, uh... :doh: Pa još bućka i skuplja mravčiće s površine! :yeswink:
Više bih voleo da ulovim crvenperku od 35 cm nego lipljena od 55 ili pastrmku od 60 cm! Ma više bih voleo nju da prizemljim, nego soma od 120 cm ili mrenu od 80! Štuka od 90 cm? ??? Ma jok! :lol:
Samo ona.... Samo za njom čeznem! :hammer:
http://www.musicarenje.org/galerija/main.php?g2_itemId=326
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Napokon sam kupio nove čizme. A ti znaš zašto sam ponovo rešio da se latim mušičarskog pribora... Ne zbog klenova...  8)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Boga mi hoće! A kad uhvatim prvu crvenoperu lepoticu idemo na roštilj!
--------------------------------------------------------------------
Onda ču početi da razmišljam o lipljanima, skobaljima, običnim i potočnim mrenama, deverikama i ostalim ribama koje bih tako rado lovio mušičarenjem. Šta ću kad sam takav, pomalo ekscentrik, nisam više za normalno pecanje, dosadilo mi... Juče sam na Visočici pokušavao da prevarim potočaru na Orka šeda od 5 cm... Samo zato jer znam da je to teško... I zamalo da uspem, lepa riba od 30-35 cm je par puta silovoto jurnula na džig, ali u poslednjoj sekundi odustajala od ugriza.
--------------------------------------------------------------------
Crvenperke čuvajte se!  8)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas smo Jr i ja bocnuli prve jesenje crvenperke ove godine. Koristili smo nimfe, ali sam siguran da bi i suvu uzele.
Dakle, proradila je crvenperka. Budite na vodi dok se ovo dešava, jer je mušičarenje ove lepe ribe prava poslastica.
Ako niste čuli da neko mušičari crvenperke ili vam nije jasno kako bi to moglo da izgleda, uđite na www.google.com i otkucajte fly fishing for rudd. Otvoriće vam se brojni engleski, holandski, danski... mušičarski sajtovi i uvidećete koliko je velika popularnost ove vrste kod mušičara.
Mene, polako ali sigurno, hvata ruddilo-ludilo.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
sebastian je napisao(la):
Moj crvić  ;) Ovde ga možeš pogledati  :) http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=764.0


Ma ovo je cudotvorna kreacija. Jesi li imao problema sa ometanjem sitnije ribe?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ne jer je na desetki  ;) ok...tu i tamo neka sitna je kljucnula a velika progutala...hvala za pohvalu  :)

eto jedne od mojih večih crvenperki na tog crvića
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvata me ljubomora na Sebastiana. Dolazim u Sloveniju, ne zbog salmonida, već zbog crvenperki. Kakva lepotica.
Napisaću vam nešto zanimljivo.
Ja dosta riba ulovim i povredim ili, na kraju, usmrtim. Primetio sam da sam prema nekima nežan, a prema nekim vrstama malo grublji.    Crvenperka je riba koju ubedljivo najnežnije prihvatim, oslobodim udice i na kraju sa najvećim uživanjem i radošću vratim u vodu. Trudim se da joj ni delić milimetra kože i usnog otvora ne povredim, a prilikom vađenja udice obavezno koristim pean, kojim je najnežnije izvučem.
Ova miroljubiva i nežna životinja zaslužuje takav postupak. Njena lepota i plašljivost sama po sebi izmamljuje i od najvećeg mesara nežnost.
Crvenperka je baš sportska riba, jer ne privlači pažnju ljubitelja ribljeg mesa. Mušičar koji odluči da ne proganja pastrmke, štuke ili lipljene, ribe prvoklasnog mesa, već se lati finog mušičarenja koščate crvenperke, samim tim dokazuje da je čistokrvni sportista.
Ubijenu pastrmku ili lipljena možete jako dobro iskoristiti za večeru, ali crvenperku poznavaoc njenog mesa neće zadržati. Kao da se i priroda postarala da moju (trenutno) omiljenu ribu zaštiti od najvećeg neprijatelja- čoveka.
Nadam se da ovi izlivi nežnosti i ljubavi prema ribi koju čak i ihtiolozi smatraju manje vrednom neće nikog rsazljutiti. Navikli smo da čitamo kako mušičari s posebnom pažnjom oslobađaju ulovljene lipljene i pastrmke, a ja to radim sa crvenperkama. Poremećaj, nova moda, glupost, primitivizam, inat, plemenitost...šta me je to obuzelo?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
http://www.sportsfish.com.au/stories/jeroen/
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Crvenperka je riba koju ubedljivo najnežnije prihvatim, oslobodim udice i na kraju sa najvećim uživanjem i radošću vratim u vodu. Trudim se da joj ni delić milimetra kože i usnog otvora ne povredim, a prilikom vađenja udice obavezno koristim pean, kojim je najnežnije izvučem.
Ova miroljubiva i nežna životinja zaslužuje takav postupak. Njena lepota i plašljivost sama po sebi izmamljuje i od najvećeg mesara nežnost.
Crvenperka je baš sportska riba, jer ne privlači pažnju ljubitelja ribljeg mesa. Mušičar koji odluči da ne proganja pastrmke, štuke ili lipljene, ribe prvoklasnog mesa, već se lati finog mušičarenja koščate crvenperke, samim tim dokazuje da je čistokrvni sportista.
Fala Bogu i ovo da doživim da pročitam!  :tbumb:

Imaš plus na karmi! Predlažem svim članovima na Mixu odmah daju po jedan plus, da se uveri kako je dobro ponekad biti fin!  :D
 
Vrh Dno