Čula kod pastrmke

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Jako me interesuje vase iskustvo i poznavanje ove najlepse ribe na svetu ,u mom deceniskom iskustvu primetio sam da se ova riba razlicito ponasa u jednom satu a kamoli danu,cime se sve ona rukovodi da bi opstala.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
prvo bezbednosst pa sve ostalo... sluh joj nije kao nas, a nije ni vid...bocna linija joj vecinu problema resava, a takodje u najmutnijoj vodi oseti ribicu pa i muvu koja krece da se preobrazava.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Delim mišljenje oholog. Sve ovisi u trenutnoj situaciji koja vlada u vodi...prozirnost vode, izvor hrane, prisutnost predatora itd. Tako su u nekim vodama zbog određenih uslova manje oprezne dok su u drugim vodama toliko oprezne da svaki naš pogrešan gib može da utiče na neuspešan ribolov. To može da bude čak i na jednoj te istoj vodi da se neko vreme jedne i iste ribe totalno drugačije ponašaju na početku meseca nego na sredini ili kraju jednog te istog meseca. Nekada te razlike mogu da budu i u jednom samom danu. Nagle promene u vodi totalno promene ponašanje jedne te iste ribe. Tada se vodi navikama iz tih okolnosti, kada se situacija promeni onda se vodi drugim navikama koje su nastale u takvim okolnostima itd.

 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Sta mislite dali pastrmka ima ova cula :vida,sluha,mirisa,ukusa i pipanja  jos i jedan  sesti bocnu liniju.Kako to da neki kazu dabocna linija resava sve a osnovno pravilo je sto tisi i laganiji prilaz vodi,puzeci cuceci itd.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
256
Lokacija
Norway
Imas ovde nesto ukratko : https://www.tpwd.state.tx.us/kids/wild_things/fish/howdofishsense.phtml

 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3447359
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Kako pastrmka nađe svoj potok odakle je potekla? Miris,ukus,GPS?
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
gps naravno.....pa danas ga svi imaju. :doh:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Malo šale,ali sama logika navodi da mora imati "čula".Dosta riba bazira se na čulo ukusa,kod nekih to nije dominatno ali sigurno da ga imaju.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
imaju ga itekako...npr. mladica je na prvom mestu predator i nije riba koja milion godina več jede hlebac "ali"... kao i pastrmku što love na mešavinu hleba i sira tako se da uloviti i nju...i to prakticiraju neki krivolovci... neke takve su ovde kad nas ulovili na delu a neki su se i javno hvalili  u kafani kada popiju po koju više :doh:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Culo vida kod pastrmke je veoma dobro razvijeno,naime ona je podpuno prilagodila svoj vid prilikama u kojima zivi i da dobija o svim vidjenim predmetima kao i covek,stom za nju povoljnom razlikom sto udubljenim ocima ima sposobnost da nocu vidi kao i macka,otuda i dolazimo do zakljucka da veliki komadi pastrmke love upravo nocu,takodje ona veoma dobro raspoznaje boje.Treba napomenuti da je riba monokularna tj.da svakim kom vidi zasebno,to znaci da jednim okom gleda jedan predmet a u isto vreme drugim okom gleda drugi predmet,medjutim interesantno je da je njena roznjaca oka je malo spljostena tako da je malo kratkovida.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Da dobro vidi to je poznato ali za ovo oko boja se necemo bas uskladiti kada su ribe u pitanju. Niko nije naucno dokazao kako ribe vide boje. Ja sam 100% siguran da su ribe daltonisti kako su to macke i psi.Precizno u kojoj meri nemam pojma ali imaju zestok problem sa raspoznavanjem boja... Uostalom tako je sve dok se jasno ne dokaze suprotno.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Što se mene tiče više puta na vodi mi se "jasno dokazalo suprotno". Tj. da pastrmka i lipljen sasvim sigurno razlikuju ne samo boje već i fine nijanse istih...
Ne znam kako bi se to naučno dokazalo, ali empirijski je svakako potvrđeno  :yeswink:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Po ovom pitanju vladaju podeljena misljenja,no pojedini naucnici tvrde da zraci,coveku nevidljivi osvetle ribi izvesne predmete.Dokazano je da su krilca pojedinih insekata i moljaca osvetljena svetloscu koju covek ne moze da vidi, krzno i perje ima neku fluoroscentnu boju koju mi ne opazamo.Recimo slucaj sove kao i macke i pacovi vide sasvim normalno,Zar se nebi verovalo da je i pastrmka u borbi za opstanak razvila culo vida,da vidi i nocu.Sposobnost ribe da razlikuje boje nocu mozemo pripisati daleko slozenije nego sto bi smo mi bili u stanju i da predpostavimo.Iskustva ribara podkrepljuje ovu sumnju naime primeceno je da uglavnom musice koje imaju crvene detalje daju dobre rezultate,elem sigurno je da ce mo oko ovog dosta polemisati i imati podeljeno misljenje.
 

Nenad Bugarcic

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2012.
Poruke
164
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Što se mene tiče više puta na vodi mi se "jasno dokazalo suprotno". Tj. da pastrmka i lipljen sasvim sigurno razlikuju ne samo boje već i fine nijanse istih...
Istog sam misljenja Mito! Ja 10 izlazaka na Plivu potrosih na eksperimentisanje na ovu temu!!!
 
Vrh Dno