Čula kod pastrmke

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mogu svi da potvrdjuju sta vole ali nauka je po ovom pitanju sasvim jasna. Ribe vide u nekom spektru i neke boje ali niko da utvrdi kako i zasto i precizno koje. Smudj nocni lovac, staklenooki, vid perfektan pa u mutnoj vodi radije napadne bistro providnu varalicu nego zutu ili crvenu. Mislim mogu ovi sa Plive da talasaju koliko vole ali ako napravis dve "iste" musice razlicite nijanse to su i dalje razlicite musice jer covek nije kopir aparat.

Mada srecom mi imamo ribolovce tolikog kapaciteta da za svega 10 izlazaka na vodu eksperimentisu i iznose cinjenice koje nauka nije mogla za 30 godina svakodnevnog eksperimentisanja da utvrdi. Ne cudi me za Balkan uopste, ipak je musicarenje ovde nastalo i to u Nisu a prva ulovljena riba na musicu bila je klen :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Što se mene tiče više puta na vodi mi se "jasno dokazalo suprotno". Tj. da pastrmka i lipljen sasvim sigurno razlikuju ne samo boje već i fine nijanse istih...
Ne znam kako bi se to naučno dokazalo, ali empirijski je svakako potvrđeno  :yeswink:

Matematicar bi da dokazuje empirijski, nego kako drugacije. Ali na koji nacin si ti ili bilo ko drugi mogao da utvrdis? Jesi li ikada uspeo da napravis dve 100% identicne musice. Pazi pocev od repa do zavrsnog cvora da su u 100-ti deo milimetra iste i po duzini i po obimu, da isto plivaju, da im je isti deo tela potopljen u vodu na isti nacin, mislim ono 300% iste da budu?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Naravno da ne mogu napraviti dve "identične" mušice. Ali mogu napraviti dve mušice sa svim materijalima istim osim boje tela. Na istoj udici, istim koncem,...
I da mi se u datoj prilici na vodi dogodi (i to ne jednom, i ne na istoj vodi, i ...) dogodi da ribe uzimaju jednu a ne uzimaju drugu, kod koje se samo nijansa boje tela razllikuje. I mislim da ovakvih mušičara koji imaju slično iskustvo kao ja samo na Balkanu ima na stotine... I meni je to dovoljno ;)

P.S. Kako pastrmka vidi boje to je verovatno naučno nedokazivo!

P.P.S. Čuveni  Peti Postulat Euklidove geometrije čija je najjednostavnija interpretacija:

"Kroz tačku van prave postoji samo jedna prava paralelna s tom pravom."

su 20 vekova pokušavali neuspešno da dokažu iz prethodnih postulata i stavova. Bezuspešno. Te je ostao prihvaćen kao postulat tj. aksioma. Tj. prihvata se kao istinit bez dokazivanja.  :p
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Naravno da ne mogu napraviti dve "identične" mušice. Ali mogu napraviti dve mušice sa svim materijalima istim osim boje tela. Na istoj udici, istim koncem,...
I da mi se u datoj prilici na vodi dogodi (i to ne jednom, i ne na istoj vodi, i ...) dogodi da ribe uzimaju jednu a ne uzimaju drugu, kod koje se samo nijansa boje tela razllikuje. I mislim da ovakvih mušičara koji imaju slično iskustvo kao ja samo na Balkanu ima na stotine... I meni je to dovoljno ;)

Kako volim sa Mitom na naucnoj osnovi da polemisem, iako je on naucnik a ja rupa. Ali znam ponesto i ja jbg. :D

Mito Ok je sve to sto pricas, ali ti osnovni predusov o jednakosti nisi ispunio. Znaci napravio si dve "iste" musice razlicite boje i jednu uzima a drugu nece? Odakle znas da je nece samo zbog boje a ne nekog drugog segmenta. Znaci musice se ne razlikuju samo po boji vec su sasvim razlicite, zasto mi ljudi uvek idemo linijom manjeg otpora pa da odmah prihvatimo da je jedina razlika u boji i da je to osnovni i jedini razlog neuzimanja musice?
Mislim u prirodi ljudi je da sebe stavlaju na poslednje mesto krivice. Npr. "Riba mi nije uzela zato sto je zuto telo, a oker hoce", umesto "Nisam dovoljno dobro bacio i vodio zutu musicu, ide mi 1ms sporije-brze od vode, nije mi ista kao ona oker sto hvata napravio sam 1mikron duzi rep,...". Jbg. o ovome bi mogli do sutra da pricamo ali kada nisu ispunjeni elementarni uslovi za jednakost onda je diskusija samo o jednom segmentu bas degutantna.

Druga stvar, ako riba musicu na povrsini napada odozdo, znaci ka izvoru svetlosti, a da predpostavimo da ribe vide kao mi, bilo koja boja ce joj biti tamna sem nekih fluo boja. Sto je svetlost jaca to je kontrast veci pa se znacaj boja totalno gubi, naime sve ce musice izgledati kao crne. Pogotovo ako znamo da masi riba jaka svetlost smeta, da love po mraku a danju se kriju u rupama, travi i slicno. Situacija sa nimfama je sigurno drugacija jer ih riba ne napada direktno ka izvoru svetlosti. E sad znaci dolazimo na drugi teren a to je da je boja mozda bitnija kod nimfi nego kod suvih imitacija?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Predlazem vam jednu okladu. Molio bih nekog da mi kaze na koju boju riba "sigurno nece", gdje i kada. Recimo, "crna"(ili kakva god druga), na vodi toj i toj, taj i taj dan. Samo to, uz samo jedan uvijet, a to je da se riba vidi. Eto, ja se kladim da hoce, iako ne tvrdim da ce to biti najuspjesnija muha tog dana, na tom mjestu i da bih inace bas na to lovio.   
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Bitnija jeste 100% kod nimfi e sad za suve (?), možda ima utjecaja i to što je suha muha izvan vode svijetlost se drugačije prelama itd... u biti ribe koje žive u mutnijim vodama vide lošije normalno jer su vode mutne :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
U kutiji imam razne boje wolly bugera i svi vezani tako da su priblizno isti. Bacam crnog lovim. Bacam crvenog isti dan i jos vise lovim. Menjam. Ne koristim uvek jednog te istog ali taj dan crveni razbijaju. Ima nesto u tim bojama i nijansama... Kako to riba zapravo vidi ko li bi ga znao... Bas mi razonoda ova tema. Sedim na poslu a posla nema...a ovde je bas zivo :D
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Zahuktava se :D Dok su razumni sagovornici sve je čak i zanimljivo :D

@Simpson - malkice preteruješ sa tim mikronima u izradi mušice... Dovoljno dugo ih radim, i uvek u serijama (što znaš i sam) te su one uvek zadovoljavajuće iste.
Moje zapažanje se baš odnosi na suvu muvu, pošto za nju mogu da garantujem da prolazi istom putanjom više puta sasvim drag free. Kako riba vidi nijansu u kontra svetlu ne znam, ali u prozirno bistroj vodi i na najzahtevnijim mestima sa sporim tokom - prelivi, "staklo"... ja to kao što rekoh iskusih mnogo puta.
Verovatno boju nimfe još bolje vidi i razlikuje, ali ja tu ne mogu sa sigurnošću da tvrdim pošto nikada ne mogu biti siguran da umem 2x da provučem nimfu potpuno istom putanjom... :doh:

@ Alp - riba se nekada zaista može uloviti na sve i svašta ali ne pričamo o tim situacijama već o onim drugim... Bistra voda, mešano rojenje, puno hrane na i ispod površine, selektivna riba (izbodena, namazana,...). Spor tok... Uostalom nekada jede kao luda, ali samo prave insekte. Džaba sve nijanse iz naših kutija, iako puni stomak neviđenim tempom sve naše imitacije prolaze sasvim neprimećene...

P.S. Da se vratim na matematiku 8) - ovo je jednačina sa previše nepoznatih da bi je mi tek tako rešili  :nowink:

P.P.S. Boki ako misliš da ne razlikuje boje predlažem da ostaviš sebi samo jednu boju materijala za tela svih tvojih muva a meni pokloni sve one ostale dabinge , biotse, ... pošto su ti nepotrebne  :bleh:
 

Nenad Bugarcic

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2012.
Poruke
164
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ja sam samo ovo testirao na nimfama,ipak o Plivi pricam!
A sto se suvih tice,ma da,umesto crvene  vunice na "crvenoj guzi" stavite crnu,nikakve razlike nece biti
:D :hammer: :hammer: :hammer:
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Za Mitu,ne kaže se putanjom nego plutanjom ,pluta na vodi  :smoke:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Dobro rečeno Mito.
Sve je bitno u lovu ovih naših salmonida, veličina rijeke ima dosta utjecaja na to koliko će riba da bude selektivna odnosno nju životne prilike i uvjeti oblikuju da prema boji između ostalog prepoznaje insekt kojeg trenutno ima najviše u vodi ili koji je u svom razvojnom stadiju lakši za uloviti a sve u cilju potrošnje što manje energije a što bržeg rasta i razvoja.
Kod manjih rijeka i potoka ovo je manje i izraženo jer manja voda znači i manje hrane manje tako da riba bude i manje selektivna.
Još neke stvari utječu na to kako riba vidi određenu boju npr. položaj sunca u odnosu na vodu i dubina.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
@Simpson - malkice preteruješ sa tim mikronima u izradi mušice... Dovoljno dugo ih radim, i uvek u serijama (što znaš i sam) te su one uvek zadovoljavajuće iste.

Cek bre Mito jel mozes u racunskim operacijama sa 200mil brojeva da kazes kako je 1 zadovoljavajuce isti sa 2? :hammer:

Milanče je napisao(la):
Kako riba vidi nijansu u kontra svetlu ne znam, ali u prozirno bistroj vodi i na najzahtevnijim mestima sa sporim tokom - prelivi, "staklo"... ja to kao što rekoh iskusih mnogo puta.

Riba uvek gleda suvu musicu u kontra svetlu jer je uvek ispod njenog nivoa. Pogotovo sto je i vertikalno vidno polje kod riba dosta slabije nego kod ljudi a binokularno polje je vise nego duplo slabije nego kod ljudi.

Milanče je napisao(la):
Verovatno boju nimfe još bolje vidi i razlikuje, ali ja tu ne mogu sa sigurnošću da tvrdim pošto nikada ne mogu biti siguran da umem 2x da provučem nimfu potpuno istom putanjom... :doh:

To ne moze niko sa sigurnoscu da tvrdi, i 100% si u pravu.


Milanče je napisao(la):
Uostalom nekada jede kao luda, ali samo prave insekte. Džaba sve nijanse iz naših kutija, iako puni stomak neviđenim tempom sve naše imitacije prolaze sasvim neprimećene...

Kako sad to? :hammer: Zar nije dovoljno pogoditi boju uz siluetu pa da ulov bude zagarantovan?


Milanče je napisao(la):
P.S. Da se vratim na matematiku 8) - ovo je jednačina sa previše nepoznatih da bi je mi tek tako rešili  :nowink:

Tako je ja svo vreme pricam da je takve stvari skoro nemoguce utvrditi da bi sa sigurnoscu mogli da kazemo. Ni nauka a ne mi sa "10 potrosenih dana na Plivi u ispitivanju".


Milanče je napisao(la):
P.P.S. Boki ako misliš da ne razlikuje boje predlažem da ostaviš sebi samo jednu boju materijala za tela svih tvojih muva a meni pokloni sve one ostale dabinge , biotse, ... pošto su ti nepotrebne  :bleh:

Mito nemoj da zajebavas nisi ovrsni clan foruma vec covek nauke, profesor. Evo sta sam ja napisao i kako je sve krenulo

"Ribe vide u nekom spektru i neke boje ali niko da utvrdi kako i zasto i precizno koje.". Neposredno pre toga sam rekao da ribe vide boje slicno kao psi i macke, ne raspoznaju boje kako to mi radimo i to je sasvim sigurno,
 

Nenad Bugarcic

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2012.
Poruke
164
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Sve je bitno u lovu ovih naših salmonida
:tbumb:
silvio je napisao(la):
Kod manjih rijeka i potoka ovo je manje i izraženo jer manja voda znači i manje hrane manje tako da riba bude i manje selektivna.
Još neke stvari utječu na to kako riba vidi određenu boju npr. položaj sunca u odnosu na vodu i dubina.
Ne bi bilo lose dodati da i samo dno mesta reke gde lovimo nije isto,negde trava,negde sljunak pa samim tim ni boje nimfi nisu iste,ima tu i mimikrije, pa i nimfe moraju jesti nesto  ;)..
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Pa nimfski :doh:
Nego simpsone zašto misliš da ribe (salomonidi) ne vide boju daj jedan razlog zašto je ne bi vidjele (možda ne isto kao mi ali)?
I još jedno pitanje (al te propitujem danas) jesi bio ti na Plivi i kako si prošao?
 
Vrh Dno