Danas sam vezivao...

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Coq de leon.... Sad imas predstavu kolika je stvarno udica... Vrat udice, radni deo na kome sam vezivao je mislim 3mm
Da baš tako, ako isperak izgleda debeo naspram udice to najbolje pokazuje koji je minimalizam u pitanju. Još jednom svaka čast.
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
244
Broj reagovanja
304
Lokacija
Ključ, BiH
IMG_20210617_114210.jpg
ne znam koja je sorta tacno tijelo nije vece od 4 mm a jednodnevka je u spent fazi podsjeca me na ovu koju je Oholi vezao. Kad vidis ovo i sjetis se sta englezi zovu Anglers Curse....a ovu bi AC pojeo za dorucak
...
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Baetis fuscatus je ta
Anglers curse iliti Caenis macrura ima 3 repa
Inače ove nazive neznam napamet samo prepisujem 🙂🙃
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
244
Broj reagovanja
304
Lokacija
Ključ, BiH
ma znao sam da nije caenis vec samo kazem sta je englezima nekad bilo presitno :)))
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Moram ovo da napišem seti me na vojničke dane…
Sitno im u gaće :ROFLMAO:
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
da malo pametujem, iako znam kolko je truda potrebno da bi se ovakva mininatura ovako uredno navezala... meni se pokazalo u praksi nebrojeno puta da na mikro muhama nesmije biti ništa tvrdo i nesavitljivo, isperci repa i krila.... lipac redovito izleti za muhom, dodirne vrhom usta ali ju ne proguta... kad radim padobrance, namotaji idu odozgo prema dolje, onda se željena visina na krilima može regulirati, i zadnji namotaji sjedaju tik uz tijelo muhe, ljepše sjedi na vodi, ako se ovi isperci na tijelu savinu kad je muha mokra je ok, a ako ostanu ovako široko... silueta nije baš neka za ovako sitnu muhu... obićno je dovoljno i dva sloja konca za tijelo... da ja vežem muhu razradio bih te spomenute detalje...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
majstore Mlinka zar ti zaista misliš da je kod ovako sitne muhe presudna silueta??? mislim da je za ovu muhu najvažnije da se vidi i pliva te da udica može izdržati ribu te da dobro kači.
Tj smatram da silueta kod ovakvih mikro muha igra najmanju ulogu u odnosu na sve ostale faktore...
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
244
Broj reagovanja
304
Lokacija
Ključ, BiH
Moramo dva pojma razjasniti silueta i otisak na površini vode. Silueta je silueta bez obzira kakav materijal bio (krut ili mekan). E sad što se tiče otiska najbolji primjer sam vidio gdje Oliver Edwards pravi jednodnevku i koristi microfibets za noge (tačno 6 komada!!) te dva isprerka za rep. Ovakva jednodnevka proizvodi 6 koncentričnih krugova na površini vode oko same jednodnevke čija je silueta jednostavna konusna napravljena od micro dabinga i u ovom slučaju zbog "surface tension" i ne dodiruje vodu već to rade nožice od microfibetsa te zbog, po teoriji Oliver Edwardsa, razvaljuje pastrmke.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Da ribe otkidaju na precizno napravljenje muhe onda ja nikad ribe ulovio ne bih...tj kad sam se lozio na preciznost i realistiku puno manje uspjeha sam imao nego sa simply deadly muhama
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.167
Lokacija
Čačak
meni se pokazalo u praksi nebrojeno puta da na mikro muhama nesmije biti ništa tvrdo i nesavitljivo, isperci repa i krila.... lipac redovito izleti za muhom, dodirne vrhom usta ali ju ne proguta... kad radim padobrance, namotaji idu odozgo prema dolje, onda se željena visina na krilima može regulirati, i zadnji namotaji sjedaju tik uz tijelo muhe, ljepše sjedi na vodi, ako se ovi isperci na tijelu savinu kad je muha mokra je ok, a ako ostanu ovako široko... silueta nije baš neka za ovako sitnu muhu... obićno je dovoljno i dva sloja konca za tijelo... da ja vežem muhu razradio bih te spomenute detalje...
Mislim da gresis... Mada, ne mogu biti siguran. Na rekama gde sam ja pecao kod malih muva od boja mi je bilo bitno svetlo i tamno i velicina... Dal ima ili nema repove, krila uspravna, polozena, parasut.... Nebitno skroz... Ali ako na primer usisava sitne muve koje su npr velicine 28....udicu 24 nece uglavnom ni da pogleda.... Mahom mi se kad riba jede sitninu velicina pokazala najbitnijom.

Jos jedna stvar.... Ovo se ne baca ni sa 0.10mm..... Mora najtanje moguce. Jer na ovako maloj muvi sve utice.... Ova je bukvalno 3mm

Ako je riba proguta... Jaaaaaako ke bitno da se saceka da riba krene da zaranja.... Znaci da skupi usta.... Kontra lagana inace moze da izleti iz usta, da ispravi udicu.....

Slazem se da je rep kod ove zesce nepotreban, telo isto je migao konac sto kazes. Parasut uvek, pa i ovde, motam sa vrha ka telu.... Medjutim, na ovako maloj muvi, cak i 18/0 konac, upreden da bude tanji, je ostavio trag ispod krila....

Sve pobrojano golom oku je skoro pa nevidljivo.

Ali drago mi je da cujem tvoje iskustvo jer vecina ljudi ne peca na ove muve...

Inace, ovo je udica tmc 518
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
nisam doživio još da lovim na 24 a lipljen uzima 28 i neće da pogleda 24 ... prvo što bih uradio pogledao bih muhu koju bacam dobro i sa svake strane da nema neku grešku pa da je zbog toga riba odbija al da neće 24 a uzima 28 to nekako ne mogu da pojmim...sa ovako malim muhama mislim da je kolorit crno u 90% slučajeva dobitna kombinacija jer one u biti većinom neke sitne midževe imitiraju rijetko jednodnevke...
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
majstore Mlinka zar ti zaista misliš da je kod ovako sitne muhe presudna silueta??? mislim da je za ovu muhu najvažnije da se vidi i pliva te da udica može izdržati ribu te da dobro kači.
Tj smatram da silueta kod ovakvih mikro muha igra najmanju ulogu u odnosu na sve ostale faktore...
konstatirao sam što bi ja poboljšao na muhi da bude još bolja... prema svojem iskustvu... svako ima različito iskustvo ili ga i nema... ponekad kombinacija ideje i iskustva i sveg skupa donosi najbolje rezultate...
 
Vrh Dno