Deverika

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.172
Lokacija
Čačak
Deveriku sam vrlo uspesno lovio na musice ciljno dzigujuci.
U pocetku sam koristio musice na obicnim udicama, ali sam imao puno otpadanja jer su udice male, a uzima je uglavnom kada je u propadanju ili u "bestezinskom "stanju.

Kasnije sam pravio na malim trokrakim udicama. Vazno je da bude neki sjajan detalj, da li perla ili konac. Dole olovo iznad klasicni predvezi za musice.
Mnogi nisu verovali da se na ovakav nacin moze loviti, ali su se ipak uverili. Imao sam cak i jazove i to veoma krupne ali u januaru, sto nije uobicajeno.
Da, ova tehnika se najbolje pokazala gde ima povratni tok jer je tada lakse stopati ceo sistem.



TEXT JE PREUZET SA VARALICAR.COM
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.172
Lokacija
Čačak
slike ce goci nadam se ubaciti kad ovo vidi
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Što baš ja stotinu mu pokidanih nimfi!  :) Navuče me ovaj oholi mušičar...  :doh:

pc050184pe6.jpg
pc050185uf2.jpg


A evo kako ljudi prolaze sa tim sistemom ovih dana. Deverike i bucov:

copyofp1050354vw1.jpg


Sad je pitanje da li se mušičarcem nekako može plasirati mušica u mračne dubine gde se zimi kriju velike debele deverike. I da li ovaj sistem pali samo na većim rekama ili može i na jezerima? Bovanskom...  :)

 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ovo je sajt o musicarenju pomocu <stapa i kanapa> a ovaj prikazani sistem je slican krivolovu pomocu tirolskog drvceta
imajte to na umu
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Kada se peca lipjen na Drini to jeste krivolov, na Savi i Dunavu još nije, mada se slažem da je poenta ovog sajta pomoću "štapa i kanapa" tj. mušičarskim priborom.
Možda bi moglo tonućim koncem uz tonući predvez, sa bead hed nimfama  :D.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Naravno da može pomoću štapa i kanapa. Ali nikako tonućim koncem i predvezom. Nimfarenje na stajaćim vodama je praktično nemoguće sa tonućim koncem zbog toga što je vrlo teško registrovati udarac ribe. Naročito ako se peca deverika, žutooka, crvenperka i sl. Neću sad ulaziti u kompletnu analizu jer trenutno pišem članak o barskom nimfarenju koji će biti gotov kroz par dana pa će te u njemu naći sve potrebne detalje. Inače, stvar je u korišćenju  dugih monofilnih podveza - tippeta i indikatora.
A što se tiče Bovanskog jezera... Hm, interesantna ideja. Ako se uzme u obzir da je trenutni vodostaj nizak, da je najveća koncentracija ribe u trubarevačkom delu gde je i tok Moravice blizu obale a i dubina je mala, moguće je dobiti belu ribu na nimfu, naravno, samo ako je aktivna. Da je bar malo toplije, sigurno bih probao...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ovo ne liči na mušičarenje NIMALO. Olovo, trokraka, štap. mašinica :eek:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
S vremena na vreme ovde zaluta poneki varaličar koji je na putu da postane mušičar i treba ga preobratiti (sad zvučim sam sebi ko budala). Samo polako pa ćemo videti šta Oholi i Goci misle o trokrakim udicama i olovima sledeće godine u ovo doba ;)
 
Z

Zakula

Guest
Goci je napisao(la):
Sad je pitanje da li se mušičarcem nekako može plasirati mušica u mračne dubine gde se zimi kriju velike debele deverike.

Naravno da moze...Ja bih koristio jako duge monofilne predveze,poliuretanske indikatore i otezane nimfe.E sad,poshto je Oholi naglasio da je dzigovanje trigga' za deveriku,mogla bi i da se stavi neka olovna sachmica na ceo system - na dvadesetak santimetara od nimfe.

Auuuuu,perverzija,mnooogo sam se nalozio na ovo zimsko mushicharenje deverike!Goci,ja ulazem muve,a ti vodish na mesto,gde se vataju!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kritičari, samo je ideja da se deverika zimi može loviti na mušice preuzeta sa drugog foruma, a ovde sledi diskusija kako to izvesti mušičarskim priborom. Dakle onaj tekst i slike gore služe da vas navedi na razmišljanje kako mušičariti deveriku zimu, ali i da vam pokažu da to može biti veoma uspešno.

Slika pecaroša sa ulovom ostvarenim štapom, mašinicom, olovom i veštačkim mušicama je odličan dokaz da treba probati mušičarenje deverike zimi. Slika je na pravom mestu, ne kukajte mnogo, nego kažite da li se mušičarskim priborom može spustiti mušica/nimfa na udici veličine oko 12 na dubinu od 5-6 i više metara.

@Žaki - ove slika nije sa Bovna, već (valjda) sa Dunava. Ipak, ja sam ranijih sezona veoma često u proleće pecao bodorke i deverike na Bovnu na plovak i to kratkim petljašima. U proleće ove ribe prilaze obali, gde je voda toplija i ima više hrane. Ja veoma dobro poznajem navike bovanskih deverika i bodorki u ovom periodu. Vodim te tada. Deverike od 15-20 cm čak prilaze na svega par metara od obale. Za njih bi trebale neke otežane nimfice na udicama veličine 18. To može biti veoma zanimljivo pecanje. Probaćemo na proleće.

Prepodne na Moravicu na pastrmke, popodne na Bovan na deverike, a u sumrak i noću lov smuđa strimerima. Jel treba da napomenem da odlično poznajem i mesta za lov smuđa noću pri površini...  :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.172
Lokacija
Čačak
ma nisam ni mislio sa trokrakama,nego kao sto goci rece ideja je bitna ;)
 
Z

Zakula

Guest
Goci je napisao(la):
Kritičari, samo je ideja da se deverika zimi može loviti na mušice preuzeta sa drugog foruma, a ovde sledi diskusija kako to izvesti mušičarskim priborom. Dakle onaj tekst i slike gore služe da vas navedi na razmišljanje kako mušičariti deveriku zimu, ali i da vam pokažu da to može biti veoma uspešno.

Slika pecaroša sa ulovom ostvarenim štapom, mašinicom, olovom i veštačkim mušicama je odličan dokaz da treba probati mušičarenje deverike zimi. Slika je na pravom mestu, ne kukajte mnogo, nego kažite da li se mušičarskim priborom može spustiti mušica/nimfa na udici veličine oko 12 na dubinu od 5-6 i više metara.

@Žaki - ove slika nije sa Bovna, već (valjda) sa Dunava. Ipak, ja sam ranijih sezona veoma često u proleće pecao bodorke i deverike na Bovnu na plovak i to kratkim petljašima. U proleće ove ribe prilaze obali, gde je voda toplija i ima više hrane. Ja veoma dobro poznajem navike bovanskih deverika i bodorki u ovom periodu. Vodim te tada. Deverike od 15-20 cm čak prilaze na svega par metara od obale. Za njih bi trebale neke otežane nimfice na udicama veličine 18. To može biti veoma zanimljivo pecanje. Probaćemo na proleće.

Prepodne na Moravicu na pastrmke, popodne na Bovan na deverike, a u sumrak i noću lov smuđa strimerima. Jel treba da napomenem da odlično poznajem i mesta za lov smuđa noću pri površini...  :)

Ja sam iskreno odushevljen!!!A bre kada ce to prolece da dodje????Goci svaka ti dala!Ja vozim!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix i ja smo več spominjali mušičarenje deverike. Uvereni smo da može jer se i ona hrani faunom dna. Ja sam ju davno lovio dubinski (največa mi je bila 2kg na dunavu). Ja bi predložio lov iz čamca sa brzotonučom strunom. Tako če te potopiti svaku i najlakšu muvu do dna u vrlo brzom periodu. Sve je ovsino i gde se lovi (reke ili jezera). Ako ste na rekama onda je to sporiji tok ili kakav rukavac/dunavac. Treba ju locirati. Sada po zimi je kao i mnoge druge ribe u zimovniku...dakle, vodu treba poznavati i locirati svoj plen. Onda pravilna prezentacija i adekvatna muva. Pohvala za novu temu  :tbumb:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ich mi se nedopada ovo sas trokrake
Batke cis krivolov
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mr.Zakula je napisao(la):
Ja sam iskreno odushevljen!!!A bre kada ce to prolece da dodje????Goci svaka ti dala!Ja vozim!
Uh što volim kad se neko ovoliko oduševljava pecanjem!  :tbumb:

Iščačkaćemo mi te bovanske deverike (i krupne bodorke). Ja biram mesta, ti muve i taktiku. Povešćemo i Mixa, jer ako on posle onih mrena i soma ne izmušičari deveriku onda niko neće!  :)

Do tada evo malo dodatne potpale, par finih bovanskih deverika (i bodorki od 150-200 g):

deverike.jpg


@Blue Batke - pa već rekoh jednom, muve na trokrakama nisu za mušičarenje, već samo kao ilustracija na šta ih čovek lovio pre par dana. To je svima korisna informacija. Ako baš 'oćeš možemo da "isečemo" 2 kraka u Photo shop-u... I nije krivolov, a naročito ne čist. Nigde u dozvoli ne piše da je zabranjeno pecati veštačkim mušicama na trokrakim udicama, pogotovo ne štapovima sa mašinicom. Ne napadaj čoveka bez razloga, nego bolje nešto napiši o tome kako mušičariti deverike... Ja ne znam kako im prezentovati muvu na toj dubini, ali znam kada, gde i na kojoj dubini. Bar sam za nešto koristan ovde...

 
Vrh Dno