Deverika

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci sve više pokazuje prave ribarske i mušičarske osobine, iako nije vešt mušičar. Oduševljava me to što ga interesuju nove, neprovaljene, stvari. To mi govori da želi vrhunski užitak u ribolovu i mušičarenju, a ne ono što je svima dostupno.
Goci, mnogo si ambiciozan. Hajde, izvadi taj mušičarski štap iz ćoška i baci ga kroz prozor, pa se javi da napravimo bolju konfiguraciju, koja će zadovoljiti te tvoje zanimljive želje. ovog trenutka ti upisujem plus  :tbumb:!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala! Dobro si me provalio.  :) Već početkom leta ćeš me videti kako na nekom nišavskom prelivu/brzaku mušičarim potočne mrene na nimfe. Sa 3 komada od po 100 g biću zadovoljan ko da sam na varalicu upecao štuku od 2 kg. A neću se nimalo buniti ako udari i neka mala krkuša (govedarac).  Mušičarenje govedaraca, to zvuči zanimljivo!  :D

Tako će biti i sa deverikama. Iako sam na plovak hvatao po 100 (sto!) lepih komada za par sati, biću presrećan ako uhvatim 1 na mušičarca!  :tbumb:

Ajda još malo o deverikama sa Bovna. Jedan od najboljih mamaca za manje deverike je larva krvnog crva (blood worm, verde vase), koja valjda pripada rodu Chrinomus. To je ono malo crveno što sadrži hemoglobin i može da živi u mulju bara i močvara bez kiseonika, ali i još kojekude drugde (ima ih u slivniku u mom dvorištu).

bldwrmlarva.JPG


Da znam kako, ja bih tu nimficu vezao na udici veličine 18 (može i 20, ali je mračnim dubinama jezera ipak bolje da je uočljivija, tj. veća).

Tražih malo po netu i nađoh razne sličice imitacija ove živuljke. Evo jedne (br. 1 i 3):

fly%202b.jpg
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.125
Broj reagovanja
121
Lokacija
Niš
Mislim da nije nikakv problem pecati deveriku na Bovnu na mušicu. Pre par godina Mix i ja smo pecali grgeče na Bovanskoj brani i tad je gomila ribe bila na površini. Grgeču, bodorke, karaši.... Mestimično su se mogle videti pa par deverika 25-30 cm. Kako sam pecao na viđeno, bacao sam naravno i tim deverikama i jedna je pokupila moju muvu. Nažalost, otkačila se skoro momentalno. Inače, pecao sam na minijaturnog tvistera bledo narandžaste boje, navučenog na udicu #12 sa zlatnom bead glavom.
I sam imam iskustva sa pecanjem deverike na plovak na Bovnu i Goci je u pravu kad kaže da je jedan od najboljih mamaca za deveriku krvni crv - larva, barem u ovom periodu. Ipak, za najkrupnije ribe, majstori plovkarenja savetuju hleb ili kukuruz šećerac. Mislim da bi imitacije trebalo da idu u tom pravcu ali da je najbitniji detalj na mušici za belu ribu neki sjajan detalj, bead head, crystal fleš i sl.
Što se prezentacije tiče, najveći problem je spuštanje na dno. S druge strane, ne treba se isključivo koncentrisati na to. Npr. prošle godine, početkom maja, krupna deverika (30-40cm) je odlično uzimala crvića na metar dubine i manje. Kako sam tad želeo da imam mušičarski štap kod sebe. Rojili su se neki midževi, ali ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da je deverika skupljala na površini. Prema tome, mislim da mušičarenje deverike u proleće ne predstavlja nikakav problem. Sigurno ću probati ove godine ali me ovaj zimski period mnogo više privlači.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
kao i mnoge druge vrste, verujem da i deverika prilazi bliže površini vode u potrazi za hranom. Siguran sam da je to najbolje vreme za mušičarenje.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jr je napisao(la):
najbitniji detalj na mušici za belu ribu neki sjajan detalj, bead head, crystal fleš i sl.

:yeswink: možda bi kakvi buzzeri bili od koristi a i onaj moj crvić  ;)
pogledajte ovog buzzera, jednom sam ga za foru uradio i bodorke su bile oduševljene mislim da bi deverike bile tekođer.
See Thro' Buzzer
ep1_06.jpg


Definitivno je sigurno, kako Jr. i Mix tvrde, da je proleče najbolji period za pokušaj mušičarenja deverike.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
I ne samo prolece, Na Bovanskom j. je ima u zavidnoj kolicini. Nebi bilo lose da se nadju ne previse duboki tereni, do dva metra npr, kako bi se lakse pretrazivali svi slojevi. Takva su mesta u Trubarevackom delu i zaliv na koji se nailazi sa strane sela Mozgovo.
Kao vrlo interesantna tehnika pada mi ona kojom se lovi na ceh nimfe. I muve bi mogle da budu u tom fazonu samo sa malo duzim predvezom, muve na udicama No 14, glatke, izlakirane, crvene, zelene...  Pa da moze na predvezu i dva a i tri nimfice- kad moze cika Oliver E sto nebi i mi
Naravno uz obaveznu upotrebu nekakvog indikatora trzaja
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nadam se slikama ulovljenih deverika mušičarskim priboru u ovoj 2008. U 2007. smo dobili i sliku somčeta kao ređe lovljene vrste muvom na našim prostorima a ove neka to bude deverika (a nadam se i linjaku :D).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čekaj bre, Sebastiane, deverika je već popularna mušičarska riba, za razliku od soma. Ne dozvoljavam da mi devalvira som  :lol: !
Predlažem da prelistate Google u potrazi za "fly fishing for bream" i videćete tvrdnje nekih mušičara iz Zapadne Evrope da ih redovno love. Čak su opisane i tehnike lova i muve. Ja mislim da se može reći da deverika spada u kategoriju karaša, šarana ili skobalja, po složenosti lova muvom. Ako smo ove dve vrste lovili, ulovićemo i deveriku. Ja je nisam proganjao, ali ako to budem pokušao, siguran sam da ću je uspešno loviti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Znam da ju love mušičari na zapadu i video sam neke slike, ali kažem...na našem forumu, voleo bih da ju vidim ovde od naših ribolovaca! Soma isto mušičare (čak beše neki video na youtube) ali ne čuje se tako kao za uobičajene ff ribe  ;) :) A i uveren sam da če i deverika da padne  ;) ...hrabro i samo napred  :yeswink:  :)
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Bice, bice , licno i personalno obecavam (cak i u Mixovo ime) :tbumb:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Eh da jos jednog MIXA na sajtu imamo lakse bi uoci lova na deveriku spavali  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Al.

Junior member
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
87
Broj reagovanja
0
Krupatica, doduše ali stavih je ovamo da ne otvaram novu temu.
 
Vrh Dno