DH Spey Casting

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
... fino Djole, a sto nisi stavio onu sliku gde mi je 17 metara bekinga izletelo iz stapa ispaljeno kao iz katapulta :whistle: :whistle:
celu DH pricu sam zamisljao sasvim drugacije. Mislio sam da su to robustni , glomazni stapovi sa kojima je tesko rukovati. Naprotiv. Iako imam problem sa desnim laktom, bacanje ovom motkom je prava milina. Sa malo napora postize se mnogo. Laganim vodenim zabacajima konac leti preko horizonta, sto rece jedan ucen covek.  :-X
  sto je bitnije, i najvece strimere koje sam imao u kutiji konac je bez problema cupao iz vode i plasirao na drugi kraj bare, a naglasavam- prvi put sam uzeo ovo cudo u ruke :-[
  Mislim da je ovo dobitna kombinacija za one koji hoce musicariti smudja, bucova , stuku na savi, Dunavu, Moravama, kanalima , jezerima...
Sa vrlo malo mesta iza ledja moguce je mahati na sve strane i na daleko :yeswink:
Sa ovim priborom mogucnosti su velike. Sad znam da mi fali jedna, takodje dvorucna varijanta u malo blazoj formi, npr#7, koja bi podrzavala laganiji ribolov, znaci manji strimeri, nimfe i suve
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Evo ja i Kuzma vec treci dan mucimo muku da uparimo DH 7ce sa odgovarajucim kanapima. Isprobali smo pa barem jedno 10 tak kanapa: klasicnih 7ce, 8ce, 9ke: Rio , Wullf , SA 3M, Cortland... i nekih spey kanapa i jos neke  za koje nismo znali firmu i stvarno je veliki problem da za odredjen stap pronaci adekvatni kanap. U ovim vodama nema univerzalnog kanapa npr da ce jedan leci na sve stapove istih klasa. Ne da nema sanse nego nema teorije. Nadjosmo na kraju novu zanimaciju  :doh:

Skoro smo blizu resenja za odabir kanapa svako za svoj stap posto nisu isti sem klase.
Idemo dalje. Opsirnije kada sve legne na svoje mesto  ???
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Djole je napisao(la):
Evo ja i Kuzma vec treci dan mucimo muku da uparimo DH 7ce sa odgovarajucim kanapima. Isprobali smo pa barem jedno 10 tak kanapa: klasicnih 7ce, 8ce, 9ke: Rio , Wullf , SA 3M, Cortland... i nekih spey kanapa i jos neke  za koje nismo znali firmu i stvarno je veliki problem da za odredjen stap pronaci adekvatni kanap. U ovim vodama nema univerzalnog kanapa npr da ce jedan leci na sve stapove istih klasa. Ne da nema sanse nego nema teorije. Nadjosmo na kraju novu zanimaciju  :doh:

Skoro smo blizu resenja za odabir kanapa svako za svoj stap posto nisu isti sem klase.
Idemo dalje. Opsirnije kada sve legne na svoje mesto  ???

Mozda u stvari nije krajnji cilj samo uklopiti kanape, vec misliti i o tome gde i sta bi se lovilo(i kako ) istim priborom.
  Neki od kanapa vise odgovaraju vodenim ili spej zabacajima, dok oni drugi vise leze za finiju prezentaciju, npr suve muve i overhed zabacajima. U svakom slucaju, switch motke imaju velike mogucnosti i mislim da je najpametnije imati na rezervnim spulnama vise razlicitih pa po zelji i uslovima menjati na licu mesta.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Vrlo slicno mojim iskustvima. Izbor strune za lijepo bacanje je umjetnost. No, na vodi sve ne mora biti nuzno savrseno da bi prednosti dvorucnjaka dosle do izrazaja. Danas sam malo isprobavao 'stvar' na ubacenim kalifama po naspananoj vodi. Lovio sam velikim otezanim strimerima i poly leaderom extra fast sinking od 3 metra, plus tipet oko 60 cm. Sto se nije bas ugodno bacalo i vodilo, ali ipak znatno bolje nego s jednorucnim stapom. Rezultat, 20-tak (nazalost, ofucanih) kalifa od 55 do cca 70 cm, ne racunajuci sitnise. Sto je bilo vise nego cijela preostala ekipa opremljena jednorucnim seticama. Switch je savrsena naprava za tesko strimeriranje!
 

Prilozi

  • unac-69.jpg
    unac-69.jpg
    56,7 KB · Pregleda: 535

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
alp      pomenuo si prednost switch prutica u odnosu na jednorucne, reci konkretno tvoja zapazanja sa ovog ribolova.
  Ono sto je mene posebno odusevilo vezano za switch ribolov je mending i nenormalno dobra kontrola muve, strimera ili indikatora, tj. nimfe. Zbog duzine stapa, mislim da su i kontre efikasnije
  Dali imas problema sa izvlacenjem ovolikih riba(zbog duzeg stapa) - jeli lakse ili teze drzati ispred nogu i vaditi krupnu ribu DH stapom
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Iz mog dosadasnjeg iskustva, jedini nedostatak switcha u odnosu na jednorucni stap je sto to nije alat za manje ribe, tanje predveze i male udice. Iako je moj klase 8 dosta opak pa pretpostavljam da bi neki finiji, recimo klase 5, bio u svakom pogledu superiorna ribolovna naprava na malo vecoj rijeci. U svemu ostalom, bacanju s vode i bacanju preko glave, vodjenju, zatezanju, umaranju ribe i neumaranju vlastite ruke switch nadmasuje klasicni SH od 9 stopa. Kod nas na Gackoj svojedobno su zabranili lov stapovima duzim od 3 metra. Sada mi je jasno zasto.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  Evo nekih riba ulovljenih stapom #7 i koncem wf 7, malo je laganiji pribor od Alpovog bolenskog, tj za strimerisanje bucova.
  Ovakvim priborom sam mogao celog dana mahati sa sitnim suvim muvama
 
 

Prilozi

  • DH lipljen.jpg
    DH lipljen.jpg
    214,1 KB · Pregleda: 495
  • DH lipljen.jpg
    DH lipljen.jpg
    214,1 KB · Pregleda: 478

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
greska  :doh:
 

Prilozi

  • DH potocara.jpg
    DH potocara.jpg
    278,4 KB · Pregleda: 500

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0
Kuzmo, lepo!

Ipak zadrži tu sedmicu za neke jače varijante ... a nabavi peticu ili čak četvorku DH - za ovo gore (lipljeni i pastrmke). Nije tačno da switch i DH varijante nisu za lagani ribolov, male muve i tanke podveze! Lightline DH je veoma postao popularan nekoliko godina unazad. Probaćeš moju Scott T2H peticu od 10'8" kad budeš došao na Adu ...
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Sedmica sigurno je malo preteska za lipljane. No, nista ne skodi ako se ribolovni stapovi, strune i predvezi povremeno isprobavaju i na ribama. Ako nema velikih dobre su i male.
 

Prilozi

  • dh.buco.jpg
    dh.buco.jpg
    49,8 KB · Pregleda: 491

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
alp je napisao(la):
Sedmica sigurno je malo preteska za lipljane. No, nista ne skodi ako se ribolovni stapovi, strune i predvezi povremeno isprobavaju i na ribama. Ako nema velikih dobre su i male.

U pravu si, sedmica je malo jaca ali moze da prodje kao nuzno zlo. Tog dana je duvao neki vetar pa mi je bilo lakse da swichujem nego da masem trojcicom od nepunih 8 fita.
Za ovakav ribolov mislim da bi mi idealna bila #5 od 11 ft
  Sta znaci ono -ako nema velikih...
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
"Ako nema velikih" znaci da, ako nam neko kojim slucajem predbaci da je sedmica za lov riba od pet ili 10 kila, da nista ne smeta ako se zabavljamo loveci ove male od pola kile, kilu, dvije, tri, cetiri... Po pitanju petice se slazemo. Iako za doista fin ribolov po maloj vodi predvezima 8x i 7x i udicom 20-22 fina lagana trojkica koju si spomenuo nema prave zamjene ni u jednom switch stapu.  :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Iskoristio sam priliku i ja da se upisem sa svojom DH 7com na Ribniku. Na moje zadovoljstvo prva koju sam upecao po dolasku sa tim stapom je lipljan koji cm ispod 50. Dobro je doslo za isprobavanje.  :tbumb:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djole je napisao(la):
Iskoristio sam priliku i ja da se upisem sa svojom DH 7com na Ribniku. Na moje zadovoljstvo prva koju sam upecao po dolasku sa tim stapom je lipljan koji cm ispod 50. Dobro je doslo za isprobavanje.  :tbumb:

Krsh ti taj stap :D
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
simpson H je napisao(la):
Djole je napisao(la):
Iskoristio sam priliku i ja da se upisem sa svojom DH 7com na Ribniku. Na moje zadovoljstvo prva koju sam upecao po dolasku sa tim stapom je lipljan koji cm ispod 50. Dobro je doslo za isprobavanje.  :tbumb:

Krsh ti taj stap :D

Da, da a igrom slucaja imamo ama BAS ISTE DH 7-ce,  :D. Oces da prodas taj tvoj, ne bi mi bilo suvisno da imam potpuno isti u rezervi  :smoke:
 
Vrh Dno