Dry dropperom na jesenju klenovinu

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Ja nisam govorio o tome sta je humano ili ne, to su niza stvorenja i sluze ljudima za jelo i razonodu, nisam govorio ni da je musicarenje nadtehnika u odnosu na ostale iako samo nju koristim, nimfarenje ne volim i izuzetno retko ga koristim, nisam drugima solio pamet sta da rade niti sta je univerzalno ispravno , izneo sam svoj licni stav i nikog licno nisam vredjao... Komentarisao sam tehniku koja mi je ruzna, necu je koristiti nikad jer mi nije blisko budzenje i improvizacija samo zarad vise ulova... drzim se tradicije dok hoce da skace, 90% suva, najobicnije nimfarenje i strimer 10%, kad nece, nalevo i u kafanu...
Svako ko se pronasao mora sa sobom da rascisti zasto ga je to uvredilo, mnogo me zabole ko ce kako da peca, ovo je forum gde se iznose stavovi i misljenja, ne zanima me sta rade drugi da bi u tome nasao opravdanje za svoje postupke i argument za raspravu sa drugima.
Meni je ovo samo segment zivota i tako ga i upraznjavam, pecam dok je uzivanje, kad pocne mucenje okrenem se i idem da uzivam u necem drugom.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
To je to svako ima svoje i to je to dok god ga to što radi uveseljava što bi rekli bujrum... dry fly je i meni ono sa čim sam počeo i što me naročito veseli ali po prirodi sam radoznal i otvoren tako da rdo probam nesto novo.
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
Tu je negde na granici plovka. :D
Nemam kršteno perje za mokre, imam neke improvizovane red tagove i zulue ali klen ne bira, pa se retko opterećujem tipom mušice. Prvenstveno gledam brzinu propadanja i veličinu. Ova donja gde ima dve nimfe je u stvari mokra(u sirem smislu), nema nikakav tungsten
Пре свега, изабрао си одличну технику. Ако се не варам, почетник си? Ако се варам онда ништа, а ако се не варам - бинго!
Да ли је у питању "пловак" или није... Пре свега, кога брига?!? Да је пловак - може да буде, само ако је:
  1. принцип пловности потисак,
  2. носивост индикатора већа од масе нимфе и
  3. дужина типета већа од нанплићег дела тока.
Дакле, најчешће, у 99,5 % случајева није у питању пловак и то свако ко је поштено пецао тако све ово јако добро зна. Укратко, много паметнији и искунији га одавно зову индикатором тока и помоћи ће ти да научиш да пратиш површинске токове много прецизније него иначе. Када почнеш да, у односу на површинске, "читаш" и подводне токове - е тада се налазиш негде пред крајем обуке за драј - дропер.
Наравно, моги индикатори уопше немају потисак, већ их на површини одржава површински нашпон (као већину пливајућих мува) и јасно је да од "пловка" нема ништа, осим туњавог покушаја немаштовитих да те туњаво увреде.
Што је риба мање осетљива на пљускање индикатора, слободније користи потисне; што је више осетиљива на пљускање - пређи на мање и чупаве индикаторе. Уосталом твоје муве за индикаторе су комбинација оба. Узгред, чернобилац има премало полипропилена за мој укус, а нимфа #20 је обично превише ситна. За клена никада нисам силазио испд фазанове нимфе #16, класична без металне главе.
Кад се дооообро напецаш овом техником, решићеш неколико важних проблема - читање воде а и забацивање ће добити свој део напретка. После тога можеш да пређеш на инфериорнију варијанту нимфарења са пливајућом струном а без индикатора, али само ако баш инсистираш. Још је инфериорнија техника да лепо паркираш ауто и кренеш пешке на пецање (јер ауто је најскупљи и највреднији део оптеме за флајере). наравно, ако ниси срећник који живи на мушичарској води...
Пре него почнеш да користиш друге технике нимфарења, покушај да нимфариш са системом од два индикатора. Ближи нимфи је индикатор тока и удараца, онај ближи теби служи да ублажи цимање док будеш вежбао мендинг (прерапоређивање струне да би добио квалитетнију вожњу...)
Ако се буде радило о рекама са иоле тока, какве већине тренутно нису, јер су водостају очајно ниски (најнижи од 2007. на неколико речица које пратим) време је да пређеш и на нимфарење које зову источно европско, а мисли се на пецање само предвезом, без забацивања и без пливајућих делова система). Кад то извежбаш, скаче ти ефикасност и ту размишљаш да заборавиш хопер-дропер... И опет ће многи/исти/нови да скоче како то није мушичарење. Мо'ш мислити.
Наравно, та техника је и даље на располагању, посебно када пожелиш да водиш муву у слоју или је другачије нимфарење мучно или отежано условима на води...

Што се пера за мокре тиче... Крштено је свако меко перо, почев од кокошке. Наравно, по мом укусу пера еластичнија и мекша, али веруј ми да кокошија раде. Пре ће бити како и колико много их користиш. То је већ друга прича.

Бистро!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Nije na granici plovka nego je plovak, sve sto si opisao govori tako... musicarenje nije "uhvati ribu po svaku cenu" nego "uradi to kao gospodin".

nisam drugima solio pamet sta da rade niti sta je univerzalno ispravno , izneo sam svoj licni stav i nikog licno nisam vredjao... Komentarisao sam tehniku koja mi je ruzna, necu je koristiti nikad jer mi nije blisko budzenje i improvizacija samo zarad vise ulova... drzim se tradicije dok hoce da skace, 90% suva, najobicnije nimfarenje i strimer 10%, kad nece, nalevo i u kafanu...
Kad se ovako zajedno stave malo budu kontradiktorni postovi... Pogotovu deo o soljenju pameti..

Ako ti nije ulov primarni cilj sto zabacujes nimfu i strimer? Ni jedno nisu tradicionalne metode.... Mokra i suva jesu.

Da li si ikada ulovio ribu na duzinu stapa?


@MM druze, hvala za lepe reci... Postovanje je obostrano... To znas. Sto se mene tice oduvek si bio doktor, pogotovu za krupne ribe. Ko ne zna koliki si covek ne zna ni velicinu riba slikanih na podlaktici tvoje ruke...

Naravno da se slazem sa definicijom...stim da tenkara itekako jeste musicarenje u tom slucaju... Euronymphing je u sivoj zoni... Nit se samo tezina nimfe koristi... Nit bas predvez sam nju lansira. Levitira ta tehnika izmedju vise njih... Ali da je musicarenje... I jeste i nije.
Licno bih voleo da se na svim takmicenjina ukine pecanje sa vise od jedne muve... Koristim dve muve al jako retko... Nije mi gust.
Euronymphing mi jeste gust... Iako moze da se diskutuje dal je ili nije musicarenje... Meni ne smeta da se kaze da nije.... Uzivam u njemu i to je to. Pogotovu sa laganim nimfama i ne na duzinu stapa... Vec bar dve duzine... Tu vec igra malo ulogu kako se ceo sistem uklapa.
Kad se savlada jeste efikasna tehnika itekako... Rekord mi je preko 160 riba u danu...
Na reci u kini sam imao ludacki dan....
Podesio sam sat na 3h... I krenuo da pecam najbolje sto mogu i fokusirano maksimalno... Cilj mi je bio samo broj riba... Nakon 3h je bilo 80 riba....

Tad sam stao i preostala 4 dana u tom selu sam isao i trazio gde cu nabosti najkrupniju ribu... Na kraju sam tri najveca lenoka dobio na suve kamenjarke...

Za 5 dana... Najvise je bilo euronymphinga, suve, long line nymphinga... Strimer, nisam takao mokru vrlo malo...
Trudio sam se da za svako mesto odaberem ili najefikasniju tehniku... Ili tehniku koja mi je merak u datom momentu.... Nekad je to neotezana nimfa ponudjena ribi koju vidim... Ili suva kad su struje kompleksne ili jos bolje kad ide struja uz samu stenu... To mi je fetis da sa takvog mesta podignem ribu

U plavu sam npr mahom suve koristio... Jednostavno tamo je teren predobar za to...
Ne zelim da se ogranicavam nebitnim stvarima za moje poimanje pecanja/musicarenja
Oduzih malo... Al ako bih trebao da skratim ili da ne kazem nista tvoj post bi mi bio po meri
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Oholi ti manipulises izvlacenjem iz konteksta a ne rukovodis se cinjenicama, sujeta ti je velika pa nastupas tako...
Musicarenje stuke i mladice nije moguce ili je jako tesko drugim musicama osim strimerom a pritom je klasicno musicarenje, dakle nisi ni pomislio da li plitko sagledavas stvari ili si sve uzeo u obzir. Ja sam govorio sta mi je gospodski a ne sta jeste ili nije a tu definiciju ne dajem ni ja ni ti, gomilu stvari si izvukao iz konteksta iz licnih predrasuda, pecaj kako hoces, ko ti brani, iznesi svoj stav i postuj tudj.
Sustina tehnike je povecati sanse za ulov sto je i na takmicenjima zabranjeno i to je ono sto se meni ne svidja, gubi mi draz, nije plovak nego indikator, lapsus lingue, zovite kako hocete sustina je nepromenjena uz sva detaljisanja povrsinskih i podvodnih proseravanja i naponu i plovnosti
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
U torbici imam strimere, suve, nimfe i mokre. Ima dana kada vidim da riba radi, iskače na suvu ali mi je gušt da dodje na nimfu. Ima dana kada radim samo ono što daje ulov. Na par mesta gde sam bio je priroda i riba bilo toliko lepa i u harmoniji da nisam hteo da je diram, nego sam je samo gledao. Game difficulty biram u skladu sa svojim raspoloženjem za taj dan, ribljim fondom, datim parama za gorivo, i poznavanjem vode. Ako idem na Gružu na kojoj sam bio milion puta, probaću samo ono što mislim da je ekstravagancija, jer sam ih tu toliko upecao do sada da mi više nije interesantno. Mene istost smara, i nemam nameru da jedan eksperiment ponavljam u nedogled. Ko voli da bude majstor jednog zanata i alata ima moj naklon, ali ja nisam taj tip. Čak sam pecao i mušicom sa isečenim lukom udice, čisto da vidim da li bi mi bio zanimljiv takav vid zabave. Nije loše.

Čaruga, hvala ti na savetima, mušičarim 2 godine, sa po 2-3 izlazaka na vodu, tako da sebe ne smatram (apsolutnim)početnikom. Uhvatio sam svašta nešto na fly, smudja, štuku, bandara, crvenperku, babušku, lipljana, pastrmku, milion klenova. Svako ko je bacao dry dropper shvata da je ta tehnika limitirajuća u mnogim scenarijima osim par.
Što se veličine mušice tiče, slažem se, mislim da sam preterao sa malim nimficama, ali često su ti potoci puni dvopruge ili beovice pa mi je onda po nekada zanimljivo da i njih pecam. Dry dropper mi je mnogo, mnogo, mnogo pomogao da vizuelizujem razliku u brzini kretanja površinske vode i vode u dubljim slojevima. Mislim da sam naučio dosta bacajući ga.

Ironija cele priče je da kada je voda bistra i mala, kakvu sam je opisao u ovoj temi, peca se uglavnom na vidjeno, i ja u stvari gledam kretanje i belasanje ribe u delu vode gde očekujem da je nimfa a ne suvu muvu. Ona se često i ne pomeri ni malo, a ribu upecam. U bržim vodama i mutnijim vodama je suva muva svakako indikator, mada se tu i ne isplati bacati dry dropper, jer će struja na površini vode praviti ogroman drag na nimfi.

I tako..
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Oholi ti manipulises izvlacenjem iz konteksta a ne rukovodis se cinjenicama, sujeta ti je velika pa nastupas tako...
Musicarenje stuke i mladice nije moguce ili je jako tesko drugim musicama osim strimerom a pritom je klasicno musicarenje, dakle nisi ni pomislio da li plitko sagledavas stvari ili si sve uzeo u obzir. Ja sam govorio sta mi je gospodski a ne sta jeste ili nije a tu definiciju ne dajem ni ja ni ti, gomilu stvari si izvukao iz konteksta iz licnih predrasuda, pecaj kako hoces, ko ti brani, iznesi svoj stav i postuj tudj.
Sustina tehnike je povecati sanse za ulov sto je i na takmicenjima zabranjeno i to je ono sto se meni ne svidja, gubi mi draz, nije plovak nego indikator, lapsus lingue, zovite kako hocete sustina je nepromenjena uz sva detaljisanja povrsinskih i podvodnih proseravanja i naponu i plovnosti
Sve vreme govorim o klenu, pastrmci i lipljenu.... Mladica i stuka su potpuno irelevantne za nasu diskusiju.

Sve vreme normalno pricam, koliko je to moguce sa nekim ko sagovornike naziva dziberima... Ne ulazim u tvoju psihoanalizu jer nisam strucan a verujem da nisi ni ti...

Ko barata cinjenicama ne znam... To ti svakako nisi. Jer kako si sam rekao iznosis misljenje. Misljenje nije jednako cinjenici... MM je dao, nasao, definiciju musicarenja i ona je nesto najpribliznije tome..
Misljenje iznosim i ja....

Samo ti svoje misljenje iznosis jako napadno, poput ogorcenog vegana.

Evo da te podsetim....
"Nije na granici plovka nego je plovak, sve sto si opisao govori tako... musicarenje nije "uhvati ribu po svaku cenu" nego "uradi to kao gospodin"."

Ovde cak i ne iznosis misljenje... Pre tvrdnju gde ne ostavljas mesta za dalje diskutovanje.... Imas nadmen stav... Snobovski reklo bi se.

Ako to ne vidis posle svega.... Tvoj problem. Od mene dosta.
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
@strashni super je imati mišljenje, ali meni nije jasna jedna stvar, koju ću pokušati da sročim sa poštovanjem prema tvom stažu na ovom forumu, i u mušičarenju:

Opisao sam svoje iskustvo u ovoj tehnici na klena, i pitao druge koji su probali tehniku za svoja iskustva. Zašto se onda uopšte javljaš ako nikada nisi, niti bi ikada probao dry dropper? Da je u filozofiji mušičarenja, imalo bi smisla, ovako mi nije baš najjasnija motivacija za ulazak u konverzaciju o temi koje se gnušaš. Ja sam svestan šta je dry dropper, čak sam i na svoj račun složio foru u prvoj rečenici. Ne znam zašto je morala da se svede tema na međusobnu pljuvačinu.

Evo malo za one koji bi da tehniku probaju. Najjači videografi što se tiče pecanje na viđeno dry dropperima(i drugim tehnikama) i ujedno inspiracija meni da probam slično sa klenom.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
@Staniša Caruga ti je gore odgovorio i dao fenomenalan predlog.... Dva indikatora.... Meni je indikator mnogo pomogao kad sam ulazio u nimfarenje... Pogotovu kad se malo potopi....
Uglavnom sam pecao sa vunicama koje montiram laznim cvorom....
Dry dropper sam probao par puta... Al nije mi se dopalo previse.
Na euro sistemu sam u portugalu gledao druge takmicare kako love.... I odlicna je tehnika...
Pecaj i uzivaj 🍺🍺
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Stanisa ovo si sam napisao:

"Pozdrav za sve ljubitelje dry dropper(hopper dropper) tehnike, i druge plovkaroše. "

"Tu je negde na granici plovka. "

Ja sam ti odgovorio:

"Nije na granici plovka nego je plovak, sve sto si opisao govori tako... musicarenje nije "uhvati ribu po svaku cenu" nego "uradi to kao gospodin"."

Pozvao sam se na tvoj opis a ne na licno iskustvo, da je to izgovoreno usmeno bilo bi drugacije shvaceno, drugi su ti svojim postovina dali vetar i podigli sujetu ali to se dogadja na forumima. Pecaj kako hoces i zivi kako hoces, mikom ne dugujes pojasnjavanja.
Ovde je posredi samo problem licni dozivljaj pojedinaca i ne pronalezenje u mojem dozivljavanju najobicnijeg klasicnog musicarenja kao gospodskog, tu ne mogu nikom da pomognem...

Rece Oholi da snobovski i nadmeno iznosim stav... jeste, sam sam takav...samo jos da smislis kako da proveris ono za Šantica pa mi javi...😉
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
Ne brini se, sledeći put kada budem pisao na temu dry dropper, biće na sajtu plovkarenje.org, mada mislim da će mi oni reći da to nije plovkarenje nego je mušičarenje.
Deluje mi da Imaš utisak da je ovo magični štapić koji hvata ribu sam od sebe, a to je jednostavno netačno. Olakšica je u nekim scenarijima, otežavajuće je u drugim. Ima situacija kada suva sama za sebe bude produktivnija za klena, jer ga 2 "buć" zbune. Ali ti si nepokolebljiv u svojoj nameri da budeš gospodin i da ovo nije gospodski, i ja to poštujem. Samo bih radije da onda prodiskutujem na ovu konkretnu temu(a vrlo je konkretna) o tome kako je usavršiti, gde upotrebiti, boljom zameniti?

Daj reci kako ti pristupaš nimfarenju klena, kako izgleda izlazak klasičnog nimfarenja na klena? Ili ako si pisao negde, taguj me.
 
Vrh Dno