FC NA MALENIM PLANINSKIM RIJECICAMA

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
Da li je potrebna neka velika znalost Castinga da bi se mahalo na malim planinskim rijecicama i potocima? :)
 

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
Ma klasa odgovor! :D Nego samo eto jos da pitam da li o podizanju kanapa sa vode treba voditi puno racuna posto ima dosta vodenih dzepova gdje se paja krije a ta mjesta ,,suste,, od vode i nisu mirnog toka pa da bi trebalo previse voditi racuna o tome... Eto to je neki moj amaterski zakljucak ne znam da li sam u pravu ili ne... :)
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Pa pazi, ne bi se bas slozio da ne treba...

Fly casting nije samo baciti kanap sto dalje... Meni je licno mnogo teze zabaciti muvu, bas onako kako treba na malim obraslim terenima, nego na nekoj velikoj vodi, gde je sve otvoreno.

Kad pocnes da kacis muve po granama, travi po obalama i ostalim vukojebinama, pozeleces da si negde na Drini gde uglavnom posao zavrsava dobar overhead zabacaj. I da se razumemo, lov na Drini ne pominjem u kontekstu lakog! Cak sta vise, veoma je zahtevan... ali i ugodniji kad ga savladas...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Strelac je sve rekao, samo bih dodao da, posto imamo vrlo malo kanapa izvan stapa, pokreti su veoma kratki.

Mozes cak upotrebljavati samo zglob da ne bi senka od velikih pokreta, dodatno plasila ribe.

Nije lose ni upotrebiti kanap u vecoj klasi jer se, zbog malo kanapa izvan, ne oseca samo punjenje stapa. Tad je stap ko ``motka``, ali ako nemas, onda ce i kanap iste klase zavrsavati posao  ;)
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
I da i ne.

Ne je odgovor (pretpostavjlam) koje ponekad i vidim na malenim recicama koji se dobro nasetaju do nekog mesta gde im je omoguceno da razvuku onako solidno kanap napred i nazad. Obicno su ta mesta i najnapadnutija i sa najmanje riba.

Da je odgovor onih koji ce da otpecaju "svaki" metar reke koristeci razne zabacaje kako bi muvu plasirali na pravo mesto, namestili tako predvez i kanap da im imitacija ima kretanje kako bi i prava zivuljka imala i da pre toga izvodeci zabacaj se izbore sa svim preprakama.

Odgovor na to pitanje najbolje je po meni dala Joan Wulff, dalje bi bilo suvisno sa moje strane.

If you don't know where the fish lie, but can cast to cover the water with finesse, you are likely to catch fish. If you know where they lie but can neither reach them nor present the fly naturally, you are not even in the game."
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Krasno je to sročila naša starija kolegica po štapu  :tbumb:

Isto kao sto je rekao Đole i ja mislm: DA i NE. Sve ovisi gde i kako se prilazi. Isto kao sto je rekao i Nespetro predlazem kanap za kalsu tezi za takav pristup.

Zbog svega sto krasi ribolov na malenim planinskim recicama ja predlazem stapove u klasi do 3wt...ja licno bi rekao 2wt i 8stopa. Ja trenutno za male vodotoke koristim fiberglas četvorku dužine 7'7'' u full flex akciji što mi daje dobar osečaj dok lovim suvom mušicom i nimfom te male pastrmčice koje kada narastu u takvim vodama do 40cm su pravi kapitalci. Sa druge strane tom četvorkom komotno mogu da bacam i strimere i tako zaokružim "ultra light" mušičarenje sa malim mušicama i tankim predvezima sa malo "težim" oblikom mušičarenja gde koristim strimere i malo deblje predveze. U svakom slučaju, jedan od sledečih štapova za baš takav ribolov če da bude dvojka od osam stopa neke srednje ili full felx akcije ;) Zašto? Zbog finih zabačaja i preciznih prezentacija na manjim vodama ili distancama.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Znači Đole, ja ne mogu da vjerujem šta pričaš , da ne kažem grublje, kao master FCa.

Poznavanje, bar osnovno, a i to je opširno, je itekako potrebno u ribolovu. Oni koji ga ne poznaju, pričaju priču kako love ribu i bez poznavanja istog. A moj odgovor dotičnoj gospodi je, Šta bi bilo kad bi znali da bacate?????

pa baš mali vodotokovi Srbije su prezahtijevni za pecanje. Kamen ovdje, kamen ondje.. Kako zabaciti da imaš drift na kratkom potezu bez paranja... Stootine pitanja i odgovora, a baš na malim rijekama.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Kakav fly casting, toga nema na malim recicama...
Ima samo muka da plasiras musicu kako si zamislio.
Ustvari ima, koliko razlicitih situacija i terena ima toliko imas i tipova fly castinga....
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
zekafly je napisao(la):
Znači Đole, ja ne mogu da vjerujem šta pričaš , da ne kažem grublje, kao master FCa.

Poznavanje, bar osnovno, a i to je opširno, je itekako potrebno u ribolovu. Oni koji ga ne poznaju, pričaju priču kako love ribu i bez poznavanja istog. A moj odgovor dotičnoj gospodi je, Šta bi bilo kad bi znali da bacate?????

pa baš mali vodotokovi Srbije su prezahtijevni za pecanje. Kamen ovdje, kamen ondje.. Kako zabaciti da imaš drift na kratkom potezu bez paranja... Stootine pitanja i odgovora, a baš na malim rijekama.

Ti bre koncetrisi se kad citas da se ovako ne izlices sa komentarima. Procitaj jos jednom prvi deo ne bilo ti tesko...
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Rocket man je napisao(la):
Da li je potrebna neka velika znalost Castinga da bi se mahalo na malim planinskim rijecicama i potocima? :)

Apsolutno.

To je čak i Mixer shvatio. Šta nije jasno Đošo?
 
Vrh Dno