FC terminologija

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Pa de baš njega nađe...Igore, moraš da znaš da PILE ili PARASHUT, može da se izvodi na više načina, i kao i PENDULUM , je samo jedna grupa zabačaja.
Ovdje sepp izvodi "svoj" , sa strane.
Ja znam , a znam da i ti znaš, više od 5 načina tog zabačaja.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
zekafly je napisao(la):
Pa de baš njega nađe...Igore, moraš da znaš da PILE ili PARASHUT, može da se izvodi na više načina, i kao i PENDULUM , je samo jedna grupa zabačaja.
Ovdje sepp izvodi "svoj" , sa strane.
Ja znam , a znam da i ti znaš, više od 5 načina tog zabačaja.

Pa pisi i deli sa drugima!  :)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
              Kako se zove na engleskom onaj kast kada nam je back stop veoma visok, sa skroz ispravljenom rukom, a u front kastu idemo paralelno sa vodom? I to ne samo jednom vec mozemo izvrsiti onoliko false casta koliko zelimo i to veoma daleko. Dakle ugao loop-a je mnogo manji od otprilike 180stepeni pod kojim se obicno krece.
              To znaci da bacamo overheadom sa ogromnom preprekom tik iza ledja
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Nespetro, ti si covek rodjen za konfuziju :D, nemoj da se ljutis, ali opasne zabune pravis, evo sad cu da ti objasnim.
Prvo, mislim da taj zabacaj nema neko posebno ime,tu je samo u pitanju prilagodjavanje nagiba Casting Arca, a to nije onako kako si ti opisao, ne sme biti zadnji visok prednji normalan=tailing , kolko podignes zadnji toliko moras da spustis prednji,da bi ocuvao SLP.
Ugao loopa,kao termin ja mislim da ne postojiali evo ti slika pa da vidimo , jel' to to?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
                Da je tako prosto ne bih ni pitao kako se zove... :D 
                Na slikama koje si postavio, loop ide pod uglom od 180 stepeni jer tako? Za ovo sto ja pitam, ugao je manji. Naravno da se specificnim nacinom vodjenja apsolutno izbegava tailing loop.
                Kretanje loop-a bi bilo kao na tvojoj donjoj slici samo sto bi  loop, posle prednjeg stopa, isao pravo. Dakle pozadi leti loop visoko, a napred paralelno sa vodom.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Slack line moja omiljena tema. ja bih ga nazvao dobar sluga ali zao gospodar. za
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
nastavak od malopre.

  ... zasto tako ime. jer je najgrdji neprijatelj u zabačajima kada ga ne želimo, a ukoliko se primeni u pravo vreme- jako koristan.
SL je u stvari konac koji nije zategnut, tj ne čini pravu liniju. može biti od vrha štapa ka muvi, izmedju zadnjeg provodnika i ruke u kojoj držimo konac...
nepoželjan je jer ne dozvoljava trenutni početak punjenja štapa (loading). dok se taj nepravi deo kanapa ispravi , punjenje počinje kasnije. ribolovci pokušavaju to da nadoknade većim casting arc om ili stroke om ali se sve na kraju završava vrlo ružno
dobar je kad u zabačaju želimo da napravimo namerno slack line u nameri da se na vodenoj povrsini zgužva i muvi omogući da duže pliva bez paranja vodene površine
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
nespetro je napisao(la):
                 Da je tako prosto ne bih ni pitao kako se zove... :D 
                 Na slikama koje si postavio, loop ide pod uglom od 180 stepeni jer tako? Za ovo sto ja pitam, ugao je manji. Naravno da se specificnim nacinom vodjenja apsolutno izbegava tailing loop.
                 Kretanje loop-a bi bilo kao na tvojoj donjoj slici samo sto bi  loop, posle prednjeg stopa, isao pravo. Dakle pozadi leti loop visoko, a napred paralelno sa vodom.

Uz sliku bice lakse pod pretpostavkom da mislimo na iste stvari.

   Naime kod distance zabacaja, onih maksimalnih koliko nam tehnika, pribor, znanje, umece dozvoljava neophodno je podizati i FRONT CAST I BACK CAST iz razloga tezine kanapa (zemljine teze)

   Ukoliko idemo tezimo SLP (gore objasnjeno) da kanap ide paraleno sa vodom, zemljom usled sile zemljine teze i usled vremena koje je potrebno da se loop otvori i kanap ispravi do kraja velika je verovatnoca da ce kanap doci u dodir sa vodom ili zemljom (kraj kanapa).

Kako to izbeci: PODIZANJEM - menjanjem putanje kanapa (ugla, trajektorije) da omogucimo kanapu da se ispravi i da u vremenu u kome ce da se ispravi dodje u plozaj za ili FC ili BC. Putanju trajektorije za narendni zabacaj sam ilustrovao tako da ne prelazi kraj kanapa visinu struka (sve u zavisnosti od toga dokle smo u vodi) Sto smo vise u vodi veci ce i ugao trajektorije da bude.

Da, po uglovima i izgleda da ce doci do TAILING LOOPA ali pazite ovde postoji SLP i u FC i u BC bez obzira na ugao koji obecava TL.

Nadam se da resismo ovo.  :)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
St.Igor je napisao(la):
...
Prvo, mislim da taj zabacaj nema neko posebno ime,tu je samo u pitanju prilagodjavanje nagiba
...

Fly first - "prvo muha" opisni je termin za ovakav bac, koji spominje J. Borger



   
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Overline-stavljanje tezeg konca na stap od fabricki propisanog
Underline-stavljanje lakseg konca na stap od fabricki propisanog
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
St.Igor je napisao(la):
Overline-stavljanje tezeg konca na stap od fabricki propisanog
Underline-stavljanje lakseg konca na stap od fabricki propisanog

Danas se vec postavlja veliko pitajne gde je taj OVERLINE ahahahah. Kakve danas stapove prave i da stavis 2 broja jaci kanap dolazis na pravu kombinaciju. Sta je sad tu? Da li OVERLINING ako radis po osecaju ili UNDERLINING ako se drzis onoga sto je prozivodjac napisao na stapu  :( A jos i kanape za po pola broja "teze"

Doduse za neku drugu temu al eto da malo cacnem
 
Vrh Dno