FC terminologija

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
                Aj da probam da ga ne oduzim.... :D 
                Kast za koji sam pitao za engleski naziv se dakle izvodi sa veoma visokim back stopom, tako mu je i ime ovde, dok nam napred kanap leti paralelno sa vodom.
                Upotrebljava se svugde gde imamo visoku prepreku iza ledja, kej, drvece, obalu... a zelimo da nam loop ima i brzinu i daljinu kao kod overheada. Ja sam do sada samo jednom video da je neko izvodio ovaj kast, i to sam gazio rekom a tip bio pored vode sa visokom i strmom obalom tik iza ledja.
                Dva su preduslova za njegovo izvodjenje: progresivni med. fast ili fast stap ( sa mekim stapom je nemoguce) i pravilni overhead. Mozda je ovaj drugi preduslov ujedno i razlog sto je kast mozda nepoznat jer se kast ne moze izvesti ako imamo nepravilnosti u vodjenju stapa, tj smesi se tailing loop ( tema za sebe).
                Izvodjenje kasta nije tesko. Ruka se u back castu skroz ispravlja odmah iznad i malo iza glave i tu se, pre stopa jace pokrene zglob da vrh stapa predje tacku stopa (slika) s tim sto pomazemo i snaznijim haulom. Loop koji na ovaj nacin dobijamo ima pomalo trouglasti oblik, kojim izbegavamo tailing loop u back kastu.
                Sve je dosta slicno i u front kastu samo sto pazljivije, neznije vodimo stap na dole. I ovde udaramo preko tacke stopa aktivirajuci dlan uz jaci cim u haulu. Dakle opet ciljno pravimo trouglasti loop i izbegavamo tailing loop.
                Mislim da mu treba posvetiti paznju i malo uvezbati ovaj cast jer je prosto neverovatno koliko visoko mozemo bacati pozadi a ujedno napred paralelno sa vodom, bilo strimerima ili suvim musicama.
                E sad da bi izbegli, ono... ne moze se tako, ne valja... tailing loop i slicno... Stap u ruke pa na livadu... :D 
               
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
         Ovaj samo bolje crta od mene inace ovo je isto ,plus da mi se prizna extra poen jer sam nacrtao džbun :hammer: :hammer: :hammer:
        Moze se do odredjene granice igrati sa pozicijom BC i FC evo setio sam se svog starog snimka iz 2007 bas to i prikazuje,e stari dobri Launch...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tNm0AFVCEik[/youtube]
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
                  Ko baca zlo ne misli... :D
                  Nema nista od ekstra poena jer si koristio pomocna sredsta a i oduzima ti se jedan jer si gurao ruku u front castu... :D Evo Djole sudija...

                  Dakle ovako se zove...hvala...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
              To je to. Kao sto je i Igor odlicno prikazao samo malo vislje u back kastu.  O kojoj se daljini radi otprilike tamo? Otprilike nam haul dodaje nekoliko metara ekstra.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
nespetro je napisao(la):
              To je to. Kao sto je i Igor odlicno prikazao samo malo vislje u back kastu.  O kojoj se daljini radi otprilike tamo? Otprilike nam haul dodaje nekoliko metara ekstra.

http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=3694.0

dok vijuge prorade, zamrzle na ovom minusu. nesto sam brzinski ispisao al bice valjda. nema doborg snimak nigde, nekih pokusaja al loso. Leftijev je dobar ali nema ga odovjeno na YT
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  STOP  sastavni deo svakog zabačaja. momenat kada stap staje sa kretanjem.

  znači- stop, a ne usporavanje kretanja štapa.

 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Slack- nezategnuti deo strune,bilo u toku zabacaja,bilo posle zabacaja.U toku zabacaja(CS) slack je greska a posle CS , na vodi sluzi da omoguci manpulaciju koncem zarad boljeg vodjenja musice.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Kuzma je napisao(la):
  STOP  sastavni deo svakog zabačaja. momenat kada stap staje sa kretanjem.

  znači- stop, a ne usporavanje kretanja štapa.

Nisam siguran da je ovaj opis tocan. Famozni "stop", po mom skromnom misljenju, je zaustavljanje ruke koja drzi stap, ne zaustavljanje stapa. Stap je u tom kljucnom trenutku zaustavljanja (stopa) ruke maksimalno zategnut u smjeru obrnutom od cilja. Njegov vrh nikako ne "staje sa kretanjem" vec se bas tada max. brzinom odvija (ispucava) u smjeru zamaha.

Tek nakon sto stap dosegne ispruzen polozaj struna ga prestigne i formira loop. No, vrh stapa se i nakon toga krece ispod zamisljene linije zamaha (SLP-a). Amplituda tog nezeljenog kretanja polukruzno prema dolje utjece na oblik donje noge loop-a, o cemu se vec raspravljalo na jednom od topica. ... 

Isto tako ne bih se slozio s tvrdnjom da je stop sastavni dio svakog zabacaja. Kod elipsoidnih zabacaja ispucavanje stapa umjesto stopom ruke postize se kretanjem ruke u smjeru obrnutom od cilja. 
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
ok. zaustavljanje ruke koja drži štap ne mora da znači stop. ruka se može zaustaviti a da zglob nastavi sa rotacijom- onda stop nij u trenutku kada se zaustavi ruka koja drži štap.
ipak mislim da se razumemo, ali dosta ljudi sve ovo može i da zbuni
Termin STOP sam namerno postavio, jer zvuči beznačajno i naivno. Činjenica je da dosta ljudi nemaju dobar stop pri mahanju i dosta njih ima labavi stop.
Juče sam bio na livadi sa jednim našim prijateljem. Uopšte nije glup čovek a trebalo mu je relativno dosta vremena da ukapira da na kraju akceleracije treba stopirati  štap i ruku u trenutku ,
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
STOP - tacan odgovor kad se spoje i Alpov i Kuzmina ali kao jedan vremenski proces

STOP jeste zaustavljanje kretanja stapa ali se misli na BUT sekciju stapa - dno stapa - onaj deo gde drzimo rukom. Desavanja posle toga, ispravljanje i dalje savijanje kao sto je ALP napisao se nesme zanemariti jer je to veoma bitan deo ako se zeli razumeti kada pocinje loop da se formira, koliki ce da bude i ostale stvari.

ZNACI MI jesmo stap zaustavili u jednom njegovom delu - USTOPALI (kratko rekli stapu STOP neces ici dalje). STOP kao sto je Kuzma rekao veoma je bitan element ali na koji se slabo obraca paznja.

Ja i neznam da li postoji neki bolji naziv za kretanje sapa od zaustavljanja nase sake kojom drzimo stap i tog dela stapa (STOP pozicije) do savijanja stapa u smeru formiranja loop-a.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Kuzma je napisao(la):
ok. zaustavljanje ruke koja drži štap ne mora da znači stop. ruka se može zaustaviti a da zglob nastavi sa rotacijom- onda stop nij u trenutku kada se zaustavi ruka koja drži štap.
ipak mislim da se razumemo, ali dosta ljudi sve ovo može i da zbuni
Termin STOP sam namerno postavio, jer zvuči beznačajno i naivno. Činjenica je da dosta ljudi nemaju dobar stop pri mahanju i dosta njih ima labavi stop.
Juče sam bio na livadi sa jednim našim prijateljem. Uopšte nije glup čovek a trebalo mu je relativno dosta vremena da ukapira da na kraju akceleracije treba stopirati  štap i ruku u trenutku ,

Ako si covjeku pokusavao objasniti da "stop" znaci da mora zaustaviti stap, pa koji se onda dio stapa mice ili ne mice, ne cudi da te nije razumio. Zaustaviti nesto znaci da se to nesto, sto god bilo, ne mice ni u jednom svom dijelu.

Ruku i tijelo mozes zaustaviti. Sto znaci da se ona ne mice ni u zglobu, ni u laktu, ni tijelom. Stap ne mozes zaustaviti, niti bi to cemu koristilo. On ide putem koji si mu zadao prije i odvija se i nakon zaustavljanja tijela - "stopa".

Jednostavan, lako objasnjiv i svakom razumljiv redosljed radnji kod akceleracijske faze baca glasi:
1.Translacija - 2. rotacija - 3.stop (naravno ruke i tijela; stap se i dalje giba, hoces-neces). Nakon toga drift i podizanje ruke (s ciljem neutraliziranja nepozeljnog odvijanja stapa prema dolje nakon formiranja loop-a). Pokazes covjeku u fazama i u kontinuitetu. Ako treba, nacrtas skicu.

Sam "stop" kao prakticnu radnju mozes vrlo jednostavno objasniti na nacin: "Stisni drsku i ukoci tijelo dijelic sekunde nakon rotacije". A radnju koja slijedi iza toga: "...odmah opusti stisak, kreni u smjeru baca, i malo podigni".  Ne moze biti jednostavnije.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Za objasnjenje samog principa, umjesto ne bas svakom razumljivih pojmova poput akceleracija, inercija, Newtnovih zakona i sl., zgodno je posluziti se slikovitom usporedbom. Recimo, zelimo lansirati ciglu koja stoji na krovu automobila.

Ubrzamo li prenaglo i(ili) nejednolicno cigla ce pasti i nismo nista napravili. Ubrzamo li postepeno i glatko bez cimanja cigla ce ostati na krovu.

Zautavimo li se postepeno, bez obzira na max. brzinu automobila, cigla ce ostati na krovu. No, zakocimo li naglo, ili naletimo na nevidljivi zid, odletit ce kako metak. Daljina leta ovist ce podjednako o brzini voznje i brzini zaustavljanja. 

Automobil=ruka, tijelo; Cigla=struna; Nevidljivi zid=STOP
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ako ćemo gledati iz ugla fizike, može li se reći da je stop zaustavljanje kretanja (translacionog, rotacionog, bilo kog...) drške štapa (rukohvata)?  :)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Skromnog sam misljenja da ne. Postoji jedna spravica koja 'usteka' na stap koja analizira njegovo gibanje. Ne da stap 'radi' citavo vrijeme bacanja od vrha do drske nego i ispod drske. Ako volis fiziku i tehnikalije pozabavi se ovim:

http://www.ask.com/wiki/Fly_Casting_Analyzer

Ako si prakticnog usmjerenja stopiraj britko ruku i tijelo na kraju ravnomjerno ubrzanog zamaha, a za stap ne brini. On ce svoje obaviti kako treba. 
 
Vrh Dno