FC terminologija

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  od jednog običnog STOP ispade teška filozofija. i nije ništa čudno jer je FC u ozbiljnom smislu i nauka i filozofija i ukoliko se ukapira u srži sve ima svoju praktičnu prednost.
  sa sličnim primerima i objašnjavam stop i savetujem zaustavljanje ruke i stisak drške štapa u trenutku radi boljeg stopa, ali bi bilo previše da mu analiziram mikrosavijanja štapa u svakom cm njegovog kretanja, tako bih ga sigurno zbunio.

 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Rod Straight Position-RSP- potpuno prav polozaj stapa koji je u aktu ,,praznjenja''.
Loop Straight Position-LSP- potpuno ispravljen kanap u BC ili FC
Casting arc mozemo da definisemo i kao ugao izmedju dva RSP-a  ;)
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
Kolege musicari,
St.Igor je pokrenuo jednu ozbiljnu i znacajnu  ELEMENTARNU temu , cije nepoznavanje sadrzaja umnogome doprinosi da se musicarenju ne prilazi dovoljno OZBILJNO, druga je stvar sto je ono i slozeno(ne radi se samo o usvajanju po ugledu na produktivnije kolege kojima su uglavnom bacacke discipline postale dostupnije). Kao  da svi, iz moze se reci cisto profesionalnih razloga, jer mozda nebi imali musterije, ili u nedostatku volje ili prenosenja znanja , izbegavaju staranje osnova  musicarenja narodnih masa, a to je ogroman i  mozda mucan posao. Mozemo li mi Srbi,... , koji imamo i lepe knjige nasih ljudi iz drugih srodnih sadrzaja(J. Petrovic, A.Panic/Grbic,...), vrhunsku literaturu na nasem jeziku(preciznije bi se izrazio na jeziku koji je i nama nametnuo prvi jugoslovenski kralj , no pobegnucu ovde od te moje diskusije, svima sam dosadio) imati azbuku nase svari oko koje se okupljamo, najvise zbog vas koji ste mladji (mnogi cesto odustaju jer nema pionira, vodja za sire mase, pojedinaca, napr. Ivanovic, Kuzmanovic, ... uvek se nadju ). Svi ostali, obicni musicari, zadovoljavamo se da svaki dan/ godinu naucimo samo po nesto novo , a sto je ovde  u musicarenju nedovoljno. Internet je dobar sadrzaj, ali moze odvuci i mnogo nam komplikovati, nista ni bez sigurne ruke. Ta sigurna ruka bi bila azbucni pomagac-tumac termina, doslovni prevod , makar za pocetak, publikovanog EFFA Glossary Fly Fishing Terminology. Da napomenem da je logicno diskutovanje iz raznih pravaca i skola u svetu, ali to bi obicni musicari lakse i shvatali i razumeli, cesto neku temu vode dvojica, kao nepopularni dijalog onih koji to citaju. Imamo sada  posle nove godine kod nas i novi sajt o bacackim disciplinama no ne vidim narocitu zainteresovanost onih vrhunskih, ostali se tesko odlucuju za uclanjenja i ozbilnija pitanja, jer da bi nesto pitao elementarno je da i sam ulozis neki trud(znanje), da drugome uzimas vreme, naravno da nas ima svakakvih i mnogi od nas vole i da daju savet takvim sa malim znanjem, koliko ce taj koji pita napredovati to nikad ne znamo. Mozda bih izradu  PREVODA  dopunio sa lepim slikama, graficke prirode, a kasnije i vide objasnjenjima, no moje zelje izgleda necu docekati.
Evo mog razmisljanja i zelje, kad-tad neko ce je ispuniti, nikako ne sto je moje!
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Creep- nenamerni pokret stapa u pravcu sledeceg zabacajnog ciklusa.
Smatra se za zabacajnu gresku.
Napr: u back castu ste loop se jos nije razmotao a vi krecete napred.

Snap- namerni nagli pokret stapa u pravcu suprotno od kretnje konca.
Vrlo primenjiv kao predigra za vodene zabacaje,u delu koji prethodi formiranju D-loopa, a koji sluzi za repoziciju kanapa, obicno se opisuju kao Snap T,C,Z . Primer solo izvedenog snapa je kad zelite da uhvatite predvez pa krenete polako da dizete kanap sa vode, kad podignete kanap vi naglim pokretom na dole napravite tu snap kretnju i predvez padne pored vas tako nezno da mozete rukom muvu da uhvatite ;)(ili bar tipet).
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Creep
Napr: u back castu ste loop se jos nije razmotao a vi krecete napred.

Snap
namerni nagli pokret stapa u pravcu suprotno od kretnje konca.


mozda ce neko ova dva pojma videti kao jedan isti pa kazi razliku izmedju njih

ps. za tacan odgovor dobijes craft fur sto sam ti obecao pre pola godine  :whistle:
 

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Snap- namerni nagli pokret stapa u pravcu suprotno od kretnje konca.
Vrlo primenjiv kao predigra za vodene zabacaje,u delu koji prethodi formiranju D-loopa, a koji sluzi za repoziciju kanapa, obicno se opisuju kao Snap T,C,Z . Primer solo izvedenog snapa je kad zelite da uhvatite predvez pa krenete polako da dizete kanap sa vode, kad podignete kanap vi naglim pokretom na dole napravite tu snap kretnju i predvez padne pored vas tako nezno da mozete rukom muvu da uhvatite ;)(ili bar tipet).
[/quote]

Evo dopune:
Hajde prvo da objasnimo šta znači ,,snap, snapping"-nagli, brzi, odsečan pokret ili neka druga radnja.
U ovom slučaju se odnosi na rotaciju zgloba šake, u kojoj držimo štap, po vertikalnoj liniji.
Snap Cast nije ništa drugo do prve polovine zadnjeg zabačaja (back cast-a) iza koje odmah sledi druga polovina prednjeg (forvard cast-a).
Izvodi se tako što ujednačenom brzinom, kao kada hoćemo da uradimo roll cast, podižemo vrh štapa.U ovoj fazi podižemo celu ruku (ne podižemo vrh štapa rotacijom zgloba).
Čim šnjur počne da kliza kroz vodu ka vama, odmah menjamo pravac kretanja ali tako što rotiramo zglob na gore (ka nama) a zatim naglo nazad ka vodi ili podlozi i na kraju odsečan stop.
Kao što vidimo, štap se vraća na poziciju sa koje je i krenuo.
Da rezimiramo: Podizanjem vrha štapa počinje ubrzavanje šnjura (prva faza), rotacija zgloba formira loop (druga faza ) i na kraju stop (trća faza).
Sve ovo je rekao Jason Borger u svojoj knjizi Nature of Fly Casting.
 

Prilozi

  • Snap.jpg
    Snap.jpg
    10,7 KB · Pregleda: 239
  • objasnjenje.jpg
    objasnjenje.jpg
    34,3 KB · Pregleda: 239

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Posto sam uspeo da aktiviram Djoku, mislim da ce sad sve da bude lakse :D :D :D :D :D :D :D
Veliki pozdrav za mog drugara od kog sam naucio mnoge stvari o musicarenju.
Smiljke welcome back !
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Odlicno objasnjenje!!! :tbumb: Hvala sa moje strane i nadam se da ce ih biti jos vise.

Pitao bih samo kakva je razlika izmedju Creep i Slide pokreta? Raspravljah se ovde sa jednim pa me zanima i vase misljenje.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Slide ne utice na kanap , ide u istom pravcu kao creep ali konac klizi kroz sprovodnike otud
slide-Kliziti-Kliznuti-Objektiv-Okliznuti Se-Izmaci Se-Tociljati Se-Odronjavanje-Diapozitiv-Klizaliste-Klizanje,
Na SL sam procitao da je slide jedna forma drifta sto mi bas i nije jasno al ajde.
MOzda su mislili zbog toga sto pomocu njega se namestas u pogodniji polozaj za sledeci casting stroke, jedino ga tu vidim sa osobinama drifta.
 

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Evo opet malo detaljnije
Creep je nenamerno pomeranje štapa u smeru sledećeg zabačajnog pokreta pre nego što bi trebalo. Nastaje zbog težnje štapa da se iz savijenog vrati u prav (vertikalan) položaj.
Mi ovu osobinu štapa ublažavamo opuštanjem šake odmah nakon stopa i prelaskom u drift.
Prvi slučaj: Česta je pojava kod bacača koji gledaju svoj back cast zatim okrenu glavu (najčešće i celo telo) u pravcu forward cast-a i nesvesno povuku i štap unapred, potom naprave pauzu ( da bi ispoštovali timing) pa nastave sa prednjim zabačajem kako treba i kao rezultat dobiju kolaps prednjeg dela kanapa i predveza.
Test: Uradite back cast gledajući ga, okrenite glavu u pravcu forward cast-a ali nemojte nastaviti sa njim već pustite kanap da padne na travu iza vas. Sada pogledajte kako kanap stoji na travi. Videćete da to više nije prava linija već da postoje jedna ili više krivina. Deo zabačajne energije i deo stroke-a će otići na ispravljanje kanapa u backu i upravo to će faliti da bi forward cast bio idealan.
Drugi slučaj: Posle stopa ne opustimo šaku kojom držimo štap i ne uradimo drift. Ako uradimo test na travi, videćemo mnogo talasa na liniji. Ako ste ikad šlepali auto sa sajlom poznato vam je cimanje koje nastaje zbog razlike u brzini vašeg i šlepovanog automobila, e isto će se desiti i sa vašim štapom kad krenete u forward cast i kao rezultat ćete imati poskakivanje vrha štapa = tailing loop.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Odlicno objasnjenje druze...!!!!! :tbumb: 

To bi znaci bio creep. Ovaj video smo vec postavljali ali bih ga jos jednom postavio u vezi ovog Slide pokreta. Ovde simon pocinje front cast dok se haul ruka jos uvek krece u pravcu kanapa. Da li se na to misli kad se govori o slide pokretu? Mozda gresim ali bih ja i slide pokret nazvao casting greskom jer mislim da je slack line to sto ga izaziva.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JOfBLZCLzu4&NR=1[/youtube] 
 

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Slide jeste deo drift-a.Posle slide-a sledi drag kao sam početak stroke-a.
Kada izvodimo dugačke zabačaje, ruka u kojoj držimo štap,posle back drift-a, je u maksimalnoj ekstenziji usmerena u nazad. Sada bi trebalo da rukom, kojom radimo haul pridjemo dršci štapa ali nam to ne dozvoljava naša anatomska gradja. Kada ipak pokušamo da to uradimo, videćemo da smo poremetili položaj štapa i da smo uništili tracking (ugao više nije 180 stepeni). Dakle, ruka kojom haul-jemo, prirodno može da dodje do linije desnog ramena.

Sada na scenu stupa slide - namerno kontrolisano klizanje štapa po šnjuru u suprotnom smeru od kretanja šnjura, bez promene ugla štapa,
sve dok se drška štapa ne sretne sa rukom kojom radimo haul i koja stoji u mestu i čeka. Kada se obe ruke sretnu, putuju zajedno kroz stroke u forward cast.
Slide nam omogućava maksimalno punjenje štapa a samim tim i maksimalnu brzinu kanapa = long distance cast.
Ovo se jasno može videti kod Rick Hartman-a:
http://www.youtube.com/watch?v=T8AcQOKkzXQ&feature=related

Ponekad nam se može učiniti da je slide neka vrsta kontrolisanog creep-a kao kod Jerry Siem-a, ali je to samo zbog toga što ne gledamo dovoljno pažljivo.
Jerry Siem
http://www.youtube.com/watch?v=RYxBoXQ7zyA

Drugi slučaj kada nam je slide potreban je kada nam se zbog naše greške javi slack u liniji. U tom slučaju samo slide-om možemo da ublažimo ili čak da skroz ispravimo slack i napravimo dobar zabačaj.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
:tbumb:  Hvala puno!

O dragu i putanji ruke sam nesto pisao ovde: http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=3593.0  Ali na ovaj slide pokret stvarno nisam obracao paznju i smatrao sam da je samo jedan pogresan pokret koji nam ustvari smanjuje celokupnu radnu duzinu.
 
Vrh Dno