Gammarus

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Zanima me kakve su vasi uspesi sa pecanjem na ovu muvu (uslovno receno, svi znamo da je u pitanju rak), i na koji nacin je pravite?
 

Harr

Newbie
Učlanjen(a)
09.01.2006.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
Zdravo Santa! Gamarus ili rijecni rak je odlicna musica pogotovo na mjestima gdje su u rijeku ulijeva neko omanji potok. Bacis musicu u potok i kad musica koja je vec potonula dodje do rijeke ???? A kako se radi evo pogledaj: http://www.hiline.se/racic.htm
Bistro!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Postoji jedna jako intereantna tehnika kada je vezivanje ove musice u pitanju. Niski musicari je dobro poznaju.
Evo i na ovom linku koji ti je dao Harr najlonska traka se korisi za izradu poledjine. Najlonska traka se moze zameniti lateksom sa dobro poznatog kontracepcionog proizvoda. :)
racic4.jpg

Iskren da budem malo sam lovio pastrmku na nimfe i uopste podvodne musice jer sam smatrao da je uzitak manji, ali uvek kada sam je tako lovio musica je bila gamarus!
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Na prolece inace najbolje prolazim na ovu musicu praveci je na udici 10, sa dosta olovnog otezanja sa gornje strane udice (napravim luk, nikako sa olovnom zicom), noge od crvenog petla, telo braon, a ledja iskljucivo od creva cajne kobasice! Bacam u martu kad je voda blago zamucena i vadim dosta velike komade (nemam iskustva na velikim rekama), i tako vec par sezona
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
pa dobro lazza mislio sam da snas pravu namenu prezervativa a ti me razocharao, mada ni ova varijanta nije losha-prvo moras da smazes cajnu pa tek onda pravac na izradu musica...
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Nesto pametno sto bih mogao da dodam na ovu temu je to da je ovaj insekt stanovnik prvenstveno krecnjackih voda mada nije iskljucivo da ga ima i u ostalim. princip izrade gamarusa je uvek isti, jedina razlika je boja tela i nozica. Kriva udica je obavezna, olovno otezanje takodje. Po meni ribolov ovom musicom nezamisliv je bez indikatora na predvezu, koji ti tacno odredjuje pravi trenutak za kontru. Mnogo ga je lakse voditi duzim stapom (2,7m)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vrlo bitna stvar: Gammarus nije insekt, vec zglavkar- racic.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo jednog gammarusa koji je vec lovio pastrmke. Na mojim vodama ovako su obojeni. Napomena: gammarus dok brzo pliva kroz vodu ispravi svoje telo, tako da zakrivljena udica nije obavezna. Krivi gamarus koga nosi voda je u stvari mrtav, sto i nije los zalogaj. Kao mrtav vrlo brzo menja boju u narandzasto- ruzicastu, pa je to najbolja "kriva" imitacija ovog zglavkara. Pravi gamarus koji juri kroz vodu (i to ne uvek po dnu!) jos je veca provokacija. Obicno je maslinaste boje i ribe ga obozavaju.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pravim gamaruse. Treba osvežiti ovu temu, jer se bliži dan kada će naše pegave lepojke početi da se hrane ovim račićem.
Hajde da napravimo svoje najbolje gamaruse u raznim verzijama i bojama. Ja upravo sad to radim!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Da Vam ne pokvarim provod, ali ja se nikada sa njima nisam proslavio. Hvatao sam pastrmku s proleća na gammaruse, najčešće na povelike i zelenkaste ali čak i tada favoriti su mi bile neke druge, teže i veće nimfe. Za lipljena su mi nekako preveliki, a za pastrmku čini mi se nekako premali da je pomere sa mesta. Jedino da joj u usta ulete. Verovatno sam negde grešio, obećavam da ću im nekada i negde opet pružiti šansu. :)
P.S. A u želucima pastrmki to je nekada skoro ISKLJUČIVA hrana!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče, o jednoj stvari sam maločas razmišljao, a upravo si je sad ti pomenuo. To je zabluda da su gamarusi za neke stvari preveliki. Zaboravljamo da u vodi ima i malih, mladih, gamarusa, koji mogu biti veoma sitni. Ja sam svoje akvarijumske ribe, i to neonke (!), redovno hranio živim gamarusima.
Dakle, gamarus može biti napravljen na udicama od broja 32 do 8.
Umalo zaboravih da napišem da sam ja prepoznao dve vrste gamarusa u našim rekama, od kojih jedna retko prevazilazi 5 mm, a to je upravo vrsta koju sam nalazio u neposrednoj blizini nekih krečnjačkih vrela.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Na osnovu cega zakljucujes da je to druga vrsta posto u Wikipediji pise da u Evropi postoji samo jedan vrsta gamarusa. Ne tvrdim da je ono sto pise u Wikipediji uvek i nuzno istina ali sumnjam da je ovo greska.
Interesantni su ti ovi silikonski. Jel unutra olovna ili ova zica kojom ih porebravas?

Naknadno dodato
Ovo je verzija koju je vezao Goran Grubic
Gamarus od G. Grubica
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Mix, vrlo zanimljivi gamarusi, ja bi im dodao jos i nogice od jarebice. Probat ču i ja da uradim jednog takvog (silikonskog). Ovaj last sight mi je isto jako zanimljiv ali i njemu bi malo jarebice dodao, tek toliko.
 
Vrh Dno