Gammarus

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Hvala na ponudama, oberučke ću ih prihvatiti. To što sam imao loše rezultate sa ovim odvratnim račićima pripisujem pre svega sebi, jer su ih pastrmke definitivno pune do guše :(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milance je napisao(la):
Hvala na ponudama, oberučke ću ih prihvatiti. To što sam imao loše rezultate sa ovim odvratnim račićima pripisujem pre svega sebi, jer su ih pastrmke definitivno pune do guše :(
Milanče, ni kriv, ni dužan, najpominjaniji čoveče pod temom "Gamarusi", ubošćemo im neki period dok popunjavaju gušu.

Razmišljaću malo "naglas":

Neki tvrde da krupna pastrmka jede samo ribe, kako ne bi trošila previše energije da bi došla do što veće količine hrane. Kao, manje joj je energije potrebno da mazne klenče od 100 g nego da pojede 100 g gamarusa.
To je glupost!
Gamarusi su u ogromnom broju prisutni na dnu mnogih reka i ponegde ih pod svakim kamenom ima i do 100g. S druge strane, riba od 100 g je mnogo veštija, brža i okretnija životinja, koju je teško sustići i zgrabiti. Krupna pastrmka može da mazne bolesnu ili povređenu ribu, s lakoćom, ali mnogo joj je lakše da popase istu količinu gamarusa. Oni su izuzetno lak plen. Kao da su na poslužavniku.
Naravno, baš velike pastrmke imaju razrađenu taktiku lova ribe sa vrlo malo utrošene energije, ali primerci koje mi mušičari najčešće smatramo veoma krupnim (1 do 2 kg) imaju razloga da se opredele za ishranu gamarusima i to veoma često čine.
Kada popunjavate svoju kutiju imitacijama gamarusa, imajte ovo na umu!
Ipak, važnija je tehnika korišćenja veštačkog gamarusa od izgleda imitacije. Kada ste u "šesnaestercu" pastrmkama koje jedu gamaruse, i koristite tehniku brzog povlačenja mamaca po dnu, biće uspeha i na druge nimfe, poput Hare's Ear i slične sivkasto-maslinaste nimfe, za koje pastrmka vrlo lako može pomisliti da su gamarusi.
Što kažu braća kinezi, location+imitation+presentation=formula for success!  :lol:
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Randjo apsolutno se slazem sa tvojim razmisljanjem naglas i dodacu da gamarusi su jedna vrsta riblje hrane koja ima ogromnu energetsku vrednost tako da ribe hraneci se njima brze rastu, i mada je njih briga za nauku to sigurno instiktivno osecaju.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Mixmaster je napisao(la):
  Neki tvrde da krupna pastrmka jede samo ribe, kako ne bi trošila previše energije da bi došla do što veće količine hrane. Kao, manje joj je energije potrebno da mazne klenče od 100 g nego da pojede 100 g gamarusa.
To je glupost!
Gamarusi su u ogromnom broju prisutni na dnu mnogih reka i ponegde ih pod svakim kamenom ima i do 100g. S druge strane, riba od 100 g je mnogo veštija, brža i okretnija životinja, koju je teško sustići i zgrabiti. Krupna pastrmka može da mazne bolesnu ili povređenu ribu, s lakoćom, ali mnogo joj je lakše da popase istu količinu gamarusa. Oni su izuzetno lak plen. Kao da su na poslužavniku.
Naravno, baš velike pastrmke imaju razrađenu taktiku lova ribe sa vrlo malo utrošene energije, ali primerci koje mi mušičari najčešće smatramo veoma krupnim (1 do 2 kg) imaju razloga da se opredele za ishranu gamarusima i to veoma često čine.
Neozbiljno je tvrditi da krupna pastrmka jede samo ribe, zbog "štednje" energije. Postoji mnogo faktora koji utiču na ishranu, ali kada bi morali da damo neku generalnu ocenu (nevezano za reku ili godišnje doba), najbliže istini bi bila konstatacija da u ishrani krupne pastrmke dominira riba. Apsolutno se slažemo da će često energetski pristup biti na strani gamarusa, naročito u rekama koje su krcate ovim račićima. U nekim momentima krupna pastrmka se može koncentrisati i na mrave i tada ju je teško prevariti bilo čim drugim. Računica u tom slučaju je: " jeste da su minijaturni, al' bar ne mogu da pobegnu i ima ih na milione - dovoljno je samo "parkirati" se na pravo mesto".
I super je što postoji ovakva raznovrsnost, inače bi se ubili od dosade neprekidno potežući strimere.
Prošlog leta mi se desilo da na uobičajene imitacije ne mogu da ulovim ribu. Imitacija gamarusa vođena pri dnu mi je veoma brzo donela 4 pastrmke. Ne verujem da je to bila slučajnost. Ni meni nisu omiljeni, ali treba da budu obavezni stanovnik svake kutije za muve.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dobijate li grgeče na gamaruse? Moj akvarijumski primerak ih je obožavao! Znao je za par sekundi da napuni usta sa 7-8 komada, a onda kada zine da udahne neki mu pobegnu!  :doh: Inače bio je ispod 10 cm. Upecan na Bovnu, par meseci kasnije pušten u Nišavu.  :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Dobijate li grgeče na gamaruse? Moj akvarijumski primerak ih je obožavao! Znao je za par sekundi da napuni usta sa 7-8 komada, a onda kada zine da udahne neki mu pobegnu!  :doh: Inače bio je ispod 10 cm. Upecan na Bovnu, par meseci kasnije pušten u Nišavu.  :)
A-haaa! Poribljavaš! :mad:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mangupe jedan, bolje da odgovoriš na pitanje!  :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Za grgeče imam poseban mamac, mada sam ih lovio i na nimfe slične gamarusima, u Moravici ispod Bovna. Nadam se da vam je poznato da među pastrmkama i klenovima ima i grgeča u reviru Moravica II.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
iskreno, prvi put čujem. Mada uzvodno od mosta u selu Bovan ima jedan miran deo sa granjem gde deluje baš grgečasto. Nego da ne skrećemo sa teme...

p.s. Možda bi mogli otvoriti jednu temu "Lov grgeča u potocima"!  :tbumb: Uzvodno od jezera (Bovan, Zavoj...) ih često ima u velikom broju.

EDIT: Sad nešto kontam. Pa ja nisam siguran koji je revir Moravica I a koji II.  :doh: Zvuči logično da je iznad Soko banje I, a kod sela Bovan II?
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
U mušičarskom reviru ima grgeča, ali ima i smuđa!
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Morao sam da dodam ovu. Nije moja ali moze da posluzi kao ideja nekom. Stim sto je ja jos i modifikujem.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ima nekih po ovom topicu što su mi obećavali gammaruse ne probu!!! Mix, Gringo - ja čekam :(
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Dobices Milance kad dodjes u Nis :yeswink:Nisam znao da ce Jr da ide na VEMUS inace bi mu dao da ti donese.
Ovi koje spremam za tebe su veoma sitni i dok sam ih pravio mislio sam na Ribnik Avgusta po nularici i jakom suncu kad smo Jr i ja samo na slicne muve imali zavidne rezultate za razliku od drugih koji su sedeli u debeloj ladovini kafane misleci da tad nista nije moguce upecati. Posto znam da si ozbiljan musicar i da ces posecivati Ribnik voleo bih da ti probas ove veoma sitne gamaruse.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Možda je vreme da se ova tema malo oživi. Evo mog priloga...
 

Prilozi

  • gamarus 001.jpg
    gamarus 001.jpg
    164,8 KB · Pregleda: 491
Vrh Dno