Gammarus

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Milanče, o jednoj stvari sam maločas razmišljao, a upravo si je sad ti pomenuo. To je zabluda da su gamarusi za neke stvari preveliki. Zaboravljamo da u vodi ima i malih, mladih, gamarusa, koji mogu biti veoma sitni. Ja sam svoje akvarijumske ribe, i to neonke (!), redovno hranio živim gamarusima.
Dakle, gamarus može biti napravljen na udicama od broja 32 do 8.
Ja sam ih uvek vezivao na udicama 10-14, a i pastrmke su pune uglavnom tih većih komada. I otežavao koliko god mogu, jer su oni uvek blizu dna. Za lipljena bi morali biti manji, viđao sam ih po kutijama drugih ribolovaca, ali kako da siđu na dno!!! Ma nekako mi se ne da sa tim račićima. Više volim insekte!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Misliš da sam ja voleo račiće?
E, sad, o još jednom problemu. Zašto moraju na dno? Ja sam držao gamaruse u akvarijumima i otkrio da imaju običaj da se povremeno i dižu sa dna i, što je još češće, šetaju se duž potopljenih stena, prilazeći samoj površini vode. Dok preplivavaju sa jednog mesta na drugo, umeju i da se pridignu do nekoliko decimetara sa dna.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
Na osnovu cega zakljucujes da je to druga vrsta posto u Wikipediji pise da u Evropi postoji samo jedan vrsta gamarusa. Ne tvrdim da je ono sto pise u Wikipediji uvek i nuzno istina ali sumnjam da je ovo greska.
Gamarus od G. Grubica

Ja imam podatke o nekoliko vrsta registrovanih samo u Evropi.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Trebalo bi da ih ma vise vrsta, a verovatno i vise rodova te porodice.
S tim sto, ako se dobro secam, njihova boja varira ne samo u odnosu na to kojoj vrsti pripadaju, vec i kakvog je kvaliteta voda (hemijski sastav) i sto je najvaznije, kakvom se hranom hrane.
Mlava je cudo koliko toga tamo ima, plicaci sa tisakom nekad se prosto "uguse" pod gamarusima.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Onda da kazemo cikama iz Wikipedije da malo procitaju prave enciklopedije :doh:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Na Grzi se mogu naći gamarusi jako izražene narandžaste boje. Moje mišljenje je da se oni javljaju kad se ova vrsta mresti ali moguće da postoji drugi uzrok. Bez obzira na vreme, na Grzi sam uvek odlično prolazio na gamarusa od fluo narandžastog dabinga. Voda je inače kristalno bistra.
 

Ivan VP

Newbie
Učlanjen(a)
28.10.2007.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Pozdrav pritqteli.
Gamarusi iz bulgarsko i Chicho Doki:
http://lurebg.com/FlyFishing/nymph/images/18_1.jpg
http://lurebg.com/FlyFishing/nymph/images/17_1.jpg
http://lurebg.com/FlyFishing/nymph/images/18.jpg
I dobre pecam na tazi nimfa.
http://lurebg.com/FlyFishing/nymph/images/15_big.jpg
Pozdravi!
Ivan
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Ivane, dobro došao...muve su ti prva liga  :yeswink: :tbumb: Ovakve gamaruse i ja koristim. Baš se pripremam za jedan takav step by step ali nikako da uzmem dovoljno vremena pa sve na tanane. Oliver Edwards ih također prikazuje na svom videu "Deep Diving Shrimp".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Welcome, bratko iz Bulgaria! Ubavi gamarusi! Nadam se da razbiras srpski. Pisi povise od lov na umetni muhi vo Bulgaria.  :tbumb:

A, kako zboruvam jazici?  :lol:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Bravo za mušice Ivane i dobro nam došao! Važno je da se razumemo! ;)
 
Z

Zakula

Guest
Ivane,alal vera za gamaruse,mnoooogo su ubavi!!Svaka chast!Dobrodoshao na forum i ziv bio!!
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Bratko svaka ti cast, ubav ti taj lurebg sajt :tbumb: :tbumb: :tbumb:

Lepi step by step prikazi, odlicne fotografije muva...tacno ono sto nama treba
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Odlicno Ivane, zaradio si + kao zid  :tbumb:. A sad da vidimo srpske gamaruse :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja gamaruse sa kojima zaista lovim ribe pravim bez čupavih dabinga i nogu. Od kad imam onaj magični, plastični materijal i od kad čuvam gamaruse u akvarijumima, shvatio sam da mušičari prave dve greške kad imitiraju gamarusa.
Prvo, dok gamarus pliva (a dobar je plivač) ispravi svoje telo.
Drugo, dok to radi, noge su mu slabo primetne i ne lete na sve strane.

Međutim, kako koji katalog muva otvorim, naletim na gamaruse od dabinga, čupave i dlakave. Mislim da to nije dobro, mada je postalo uobičajeno u celom svetu. Dabinzi često zadržavaju mehuriće vazduha, što je potpuno neprirodno za ovog račića. Tome doprinosi i veoma popularna back folija ili latex. Gamarus treba da se kreće kroz vodu kao metak, bez suvišnih kočnica i prekobrojnih oštrih dlaka.
Veoma bitna osobina gamarusa je da mu je telo providno i glatko. To nikako ne postižemo šarenim dabingom i mešavinom dlaka i sintetike.
Moj prijatelj Milanče kaže da nije imao uspeha sa imitacijama gamarusa. Pokloniću mu par mojih, da proba bar još jednom da dobije nekog Ribničkog ili Plivskog lipljena, kao i Mlavsku ili Nišavsku pastrmku. Mislim da nije problem u njemu, već pogrešno urađenoj imitaciji.

Opet ja imam teoriju koja se razlikuje od celog sveta. Nadam se da se nećete naljutiti zbog toga, jer su moje reči pune proučavanja i ličnih iskustava. Ivanovi gamarusi su odlično urađeni po uobičajenom patternu, ali postoji potpuno drugačije iskustvo, koje bih ja voleo da i njemu pokažem kada poseti Nišavu, koja i nije tako daleko od njegove Zemlje.
Mali dodatak:
Uginuli gamarus se potpuno sklupča i prilično je savijen. Posle nekog vremena promeni boju u svetlo narandžastu. Tada ima smisla praviti ga kao iskrivljenog, ali opet ne vidim razlog za čupave noge.
Treba znati da ribe najčešće love žive gamaruse, tako da je ova situacija ređa.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Lepi ti Randjo ovi gamarusi.
Ni ja nisam posebno veliki ljubitelj ovih zglavkara mada je Jr potpuno u pravu za Grzu a za Ribnik u spremam posebne extra male na udicama 22.Takodje ce vax(hard silikon) biti glavni materijal.
P.S. Milance dobices nekog na probu.
 
Vrh Dno