Gradac, reka snova

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Postovani musicari,
Hteo bih sa vama da podelim jednu izvrsnu lokaciju za pecanje a to je reka Gradac u okolini Valjeva. Kao sto verovatno znate nalazi se na oko 100 km jugozapadno od Beograda, i to je jedna od najblizih pastrmskih reka Beogradu i Vojvodini. Tok je dugacak oko 12 km i pastrmke ima u celom toku. Upravljac ovog zasticenog dobra tj:predela izuzetnih odlika je Ekolosko drustvo Gradac iz Valjeva. Reka se redovno poribljava, i puna je pastrmke. Po dobrom danu moze da se uhvati i 100 primeraka (ako Vam se posreci. Gornji tok je dozvoljen samo za musicarenje, dok su srednji i donji dozvoljeni i za varalicu. Moze se uzeti samo 1 riba duzine preko 40 cm. Naravno to je dosta veliki komad za ovoliku reku, pa Vam ne garantujem toliki primerak. Dnevna dozvola je oko 8-10 eura. I naravno reka je prepuna cuvara i ljudi koji se brinu za prirodu, pa ce te uzivati u odmoru u prirodi. Potreban Vam je otprilike ceo dan da ispecate srednji i gornji tok, pa navalite!
Fotke cu postaviti drugi dan u galeriji, pa ce te imati i vizuelnu prezentaciju.
Pa navalite sa pitanjima!
Santa
 

Dacha

Newbie
Učlanjen(a)
22.11.2005.
Poruke
5
Broj reagovanja
0
Onaj koji iskasapi 100 pastrmki dnevno, ne treba ni da zivi.
Otkud ti uopste ovaj broj? Meni posle 50 dosadno. Ha Ha Ha !
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mislim da je Santa koristio hiperbolu (to ti je stilska figura, preuvelicavanja. Obicno se koristi da bi se pokazala neodradjeno velika kolicina necega). Gledao sam TV emisiju o ovoj reci i po meni razbija. Postoje reviri gde ima nenormalno mnogo pastrmki i sve se vracaju u vodu. Tako da i 1000 mozes da zakucas ali ni jednu ne nosis. E sad je pitanje da li je dosadno ili nije, ali to je licna stvar. Medju tolikim pastrmkama sigurno da i kilasice nisu neki mit, pa ce me ova reka sigurno videti!
Salut!
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Ok,
Nisam preterao, desilo mi se to par puta, a naravno sve ribe su bile vracene u reku. Kad budes Lucky bio zainteresovan da dodjes cucemo se, pa te vodim. Poziv naravno vazi i za ostale, pecanje pocinje u martu!
Ps. Gradac je dosta brza reka, gde dominiraju mali virovi i brzaci, a pastrmke nisu mnogo velike. Moj rekord 2,3kg najveca
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Kako bre nisu mnogo velike?? Ja kad bi uhvatio pastrmku od 2 kg upisao bi se od srece :-D :-D fly_smoker!
Zaista bi mogli da organizujemo neki skup na Gracu. Pokupim niske musicare i eto okupljanja! Ali jos je rano. Daleko je prolece, i jedna lasta ga ne cini, ali pticiji grip prenosi!
Salut
 
  • Like
Reagovanja: Srx

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Bio sam na Gradac-u(bolje nego Gracu), doduse ne da pecam. U pitanju je prelepa reka.
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Pa, Lucky
Ako se secas mislio sam da organizujemo skup ciklidasa tamo, i nadam se da cemo organizovati i jedno i drugo, da nas se skupi dosta.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Da da secam se! Moze itekako, ako i ciklidase napalimo pun pogodak!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:( Do Gradca se ne stize cak i netacno opisanim putem, a izgleda da su i autoru teksta kao i vecini zenskog sveta pogresno pokazali sta je 20 cm. Put koji je u tekstu, doduse, funkcionisao je 2005. godine, kad je tekst napisan (ako sam dobro shvatio) a autor prvi put otisao na Gradac i poceo da musicari, cime je zapocela nova era... music...valjevskog turizma. Prosle godine s proleca kliziste ga je prekinulo te je stari vojni put, na savim drugoj strani, korektno prsiren i asfaltiran. Na samom izlazu iz Valjeva prema Bajinoj basti postoji putokaz koji upucuje ka manastirima Celije i Lelic (sahranjen vl. Nikolaj Velimirovic). Silazak do parkinga je oko 1.5. km jake strmine i dobrog asfalta, a od manastira do reke nepunih je 400 m takodje jake strmine i deluje mozda uzbrdo kao 700 m, ali nije.
Do Gradca se moze stici i iz Valjeva, iz donjeg toka i ici uzvodno (to je van zasticenog prirodnog dobra i tu vazi dozvola korisnika RP "Kolubara", a i silaskom sa puta Valjevo - Kosjeric u selo Deguric u srednji tok. Malo je previse strmo i usko i pri vlaznom vremenu i slabijoj lameli kvacila ne treba nepotrbno ulaziti u avanturu silaska.
Iako se uglavnom slazem sa iznesenim stavovima, sklon sam da je ih ocenim kao nekonstruktivnu i ne do kraja svrsishodnu kritiku. Ne negirajuci opisane razloge slabijeg kvaliteta fonda Gradca od moguceg, ima dosta dodatnih prirodnih i upravljackih razloga, ali ne bih o tome da uopste ulazim u meni nepotrebne rasprave, jer ne verujem da postoji iko tako strucno potkovan. :nowink: :bye:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
8) Dakle, danas se neko istakao na Gradcu.
Moj drug Vlaja bio je cak i bolji.
U prilogu je slika. Nema veze kolika je pastrmka, drska stapa je upola veca od 20 cm. :yeswink:
Napori EKOD (Ekolosko drustvo) "Gradac" da i pored finansijskih teskoca obezbede upravljanje zasticenim prirodnim dobrom koje im je povereno na staranje u skladu sa zakonom i usvojenim programskim aktima najbolje se mogu potkrepiti danasnjim, tj. vec jucerasnjim ulovom sa Gradca, koji sam(ponosno) dajo u posebnom postu. Time pokusavam da ublazim posledice neargumentovano iznesene kritike na racun EKOD-a, o cemu je menadzment tog drustva vec obavesten.
Kupovanjem godisnje dozvole i pridrzavanjem propisanog rezima ribolova (iako se ne slazem u celosti s njime, o cemu i uprava EKOD-a i neki od musicara Valjeva znaju) zelim da dam jedini moguci doprinos poboljsanju rada EKOD-a i ocuvanju i unapredjenju pastrmskog fonda reke Gradac, ali i celog zasticenog prirodnog dobra. Posle kritickog odnosa vecine clanova i imaoca dozvola, uprava EKOD-a je pereduzela korake na poboljsanju rada cuvarske sluzbe i ocuvanju i unapredjenju pastrmskog fonda. Ocekuje se da ce vec zimus biti moguce proceniti efekte.
 

Prilozi

  • Gradac 090607a.JPG
    Gradac 090607a.JPG
    37,5 KB · Pregleda: 926

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Posto nam forum puca po savovima od brojnih diskusija zadnjih par dana  :hammer:, mislim da cu ugroziti server ovim postom :)lud:), ali da bih bar pokusao da demantujem uvrezeno misljenje kod pojedinaca :)suck:), izvesticu vas da je Gradac ovaj vikend veliki kao u prolece, bistar sa malo nijanse sjerine (ali zaista gotvo zanemarljivo), jak i tome su se radovale pastrmke, a boga mi i musicari koji su se zatekli. Zbog obaveza pecao sam samo do dva popodne, lepo se zabavio standardnim gradackim pastrmkicama, ujutru na profesora (#12), PMD (#16), zuti quill (#16), a blize podnevu na CDC caddis i deer hair caddis sa telom od tamno-smedjeg i tamno-krem dabinga. Na kraju, reda radi, poslednja za to lepo nedeljno prepordne je dosla oko 13.30 na nimfu fazanov rep. Prepodne je bilo vise kontrolora (dvojica) neko musicara, a prema popdnevu taj odnos je naglo poceo da se menja u korist ovih drugih, ali su svi bez izuzetka otisli u gornji tok, tako da je bilo mirno i da nije bilo ubitacnog sunca, bilo bi neverovatno lepo za ribolov. Samo su utisak kvarile pastrmke + 35 cm koje su iskakale i do pola metra iz vode, ali se ni na emerdzere, ni na nimfe, niti na suve muve nisu primale: nekoliko puta su se penjale, zagledale moj mamac i vracale se na mesto bez diranja, a par puta su neke manje "preskakale", tj. u zadnjem trenutku odustajale od uzimanja (a ja pustao zvuke u nastavku  :lurk: :lurk: :lurk:). Zaz sta su iskakae, nije se moglo videti, moguce neki belicasti midzevi (Diptera), sto je jako netipicno ponasanje tako krupnih pastrmki za tako sitnu hranu. Cak i da sam hteo, nisam mogao da bacim tako nesto, jer ne stedim materijal vezujuci muve na preterano sitnim udicama  :hammer:.
Mislim da je za svaku pohvalu rad ribocuvarske sluzbe zadnjih mesec dana i da bi se odrzavanjem tog rezima rada do kraja sezone, a posebno nakon toga moglo racunati da ce se fond pastrmke vratiti ubrzo na onaj pre par godina. Uostalom, sledece godine rade se srednjorocni programi ribarstva, pa ce se videti.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
hehe :) Jeste da je malo slabija aktivnost zadnjih par dana gosn. Pedja ali ja to opravdavam. Vreme je savrseno, reke se dovode u normalu, a ribolovci se izgleda pre odlucuju za odlazak na vodu nego na Internet :)
To sto nema ribolovaca na reviru to je i dobro. Cim ima vishe od 4-5 za mene je to guzva. Gradac nisam posetio josuvek ali planirao sam za ovu godinu. Posle ispitnih rokova cu da svratim verovatno - samo drustvo da nadjem :)
Ziveli!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:tbumb: Sigurno neces pogresiti. Dnevna dozvola je 700 dinara, a ribolovni dani su sreda, cetvrtak, subota, nedelja i drzavni praznici. Dozvolu mozes uzeti od cuvara na vodi. Na dozvoli nema nijednog telefona za kontakt, ali od cuvara ces vec dobiti neki broj kad se vidite (sajt www.regagradc.org.yu mi se iz nekog razloga ne otvara, ali probaj sam, mozda je dat neki telefon za najavu i kontakt). Uzvodno od manastira Celije je musicarski, a nizvodno mesovit deo (musicarsko-varalicarski). Moja iskustva su da je sredom i cetvrtkom najmanje, a subotom i nedeljom popdne najvise optereceno musicarima. :bye:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Iako se odgovarajuci stalno na svoj post osecam vec k'o Mr. Bean (a zli jezici bi odmah rekli  :yeswink:), izlgeda da sam jedini sa foruma koji troshi Gradac. Iako je mali kao potok i bistar kao rakija, ipak nije "unucic", a u prilog tome i dole prikacena slika sa ribom kojoj sam nasao mesto, ali je za muvu zasluzan moj drug Vlajko - meni nikad ne bi palo na pamet da stavim palmera sa telom od paunovog pera u sred jula.
Juce mi je i podmladak prvi put ove godine, nadam se ne i poslednji ove godine, ostavio igrice i pubertet kod kuce i triput se svojski upisao. Ambiciozan mali zali sto se ispromasivao. Sreca sto nije mogao da vidi tatu!  :hammer:
 

Prilozi

  • Gradac jul 07-2 copy.jpg
    Gradac jul 07-2 copy.jpg
    38,8 KB · Pregleda: 889
Vrh Dno