hocu li prekrsiti zakon???

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
baš, malo pratim sve to da znam šta me čeka kada opet dođem do srbijice na neku vodu...ali evo "znam da ništa ne znam" šta me čeka  :D :doh: 

ej, i nije tako slabo, barem nije tako da se ne zna ni ko pije ni ko plaća  :D

sportski ribolovci su ti koji plaćaju  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:  a tu i tamo dobiju možda i gutljaj  :D :hammer: :doh:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Hoće li neko konačno da pojasni uslove lovostaja na bucova!I postoji li u zakonu uopšte pomen o mrestilišnom području na kome je nedozvoljen ribolov!Ništa mi nije jasno,a nisam dobio ništa uz dozvolu!

Zvezdane stvar je jasna potpuno. Lovostaj na bucova je od 15 aprila do 15. juna na svim vodama. Zakon o mrestilisnom podrucju ne postoji to je u nadleznosti korisnika voda.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne znam da li su nešto menjali u međuvremenu, ali u jednoj od poslednjih verzija njihovog prošlogodišnjeg pisanija po službenim glasnicima stoji da je za neke vrste, recimo klena i skobalja, lovostaj samo na delu reke gde se riba mresti, tj praktično na onom koji je korisnik ribarskog područja unapred jasno označio kao mrestičište konkretne vrste.

A pošto ja tačno znam da niko u Srbiji neće označiti mrestiište klena, to se svelo da lovostaj ne postoji, što je po meni glupost. Kvazilovostaj...  :doh:

Ne sećam se da li je toj listi i bucov.

Niti znam da li je ta poslednja verzija koju ja pročitah i dalje validna ili se pojavila još neka nova...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Na snazi je naredba ministra od 02.12.2009. o merama za ocuvanje ribljeg fonda i to je jedino merodavno.

http://www.ekoplan.gov.rs/srl/download-841/upload-centar/dokumenti/zakoni-i-nacrti-zakona/propisi/10.12._naredba_o_ustanovljavanju_lovostaja_27_11_09_ptr.pdf

Po toj naredbi postoji jasno definisan lovostaj na pojedine vrste kao i minimalne mere ulova, vazi za sve vode bez izuzetka.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
To je  to,nema ribolova i gotovo,nemam problem sa tim,oduvek sam želeo da se za bucova uvede lovostaj,jer,bez obzira koliko mislili da je bucov sačuvan na našim vodama,slika sa terena pokazuje suprotno!Mnogo od ove fantastične vrste strada u mrežama nesavesnih privrednih ribolovaca,a veliki broj strada i na udicama plovkaroša,posebno sitnije ribe koje u mlađem dobu nasrću na crva kao mutave!Veliki broj naših sportskih ribolovaca gleda na bucova sa prezirom,ili kao alternativu za neke druge,ukusnije,ribe,pa se prema njemu tako i ophode!Jako sam dobro upoznat sa situacijom na mojim terenima gde se varaličarenjem bucova prekraćuje lovostaj na smuđa, a tada stradaju prilično male ribe kojima se ne prašta halapljivost!Prošle godine sam gledao mrest bucova u gradskoj marini,i video prelepe ribe pozamašnih gabarita!Okuplja se u jata od 4-5 riba,a mislim da u toku mresta uopšte ne gubi apetit,poput nekih drugih vrsta,jer sam prisustvovao u par neverovatnih hranjenja celog jata krupnih bucova!Ubijali su jata sitnih babuškica na samo par metara od mojih nogu,poptuno neoprezni i zaluđeni!Jednog kilaša sam dobio na nimfu namenjenu babuški,a par puta sam namerno prekidao vođenje gamarusa,jer je na njega nasrtalo celo jato!U mrestu je veoma alav i neoprezan,pa ga zato ovde varaličari ubijaju u prolećnim,i ranim letnjim danima!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
zvezdane , bucov u mom kraju je veoma cenjena riba . cak spada u sami vrh po vestini potrebnoj da se ulovi . kod mene na moravi bucovi nisu lak plen , i nemoze svako lako da ga ulovi bilo kojom metodom ribolova...a ti koji ga ne cene verovatno nisu imali uspeha u ribolovu  :bleh:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovde ga u proleće,kad su mutne i velike vode,ubijaju na varalicu.Nisu to komadi,do 1-1.5kg,ali to su male ribe kojima se ne prašta!Veći ipak ređe udaraju!Kad se voda izbistri i opadne,ne možeš videti nijednog varaličara koji bi probao bucova!
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Samo jos hvali da mi oduzmu pravo da pecam, jedina stvar koja me bas usrecuje.
Pecam i pecacu kad god imao vremena za to. Prosle godine sam hvatao klena u julu i imao je ikru, svi su pusteni do jednog. Postupaj te prema zakonima prirode a ne idiota koji rade u kancelariji i nemaju blage veze sa ribolovom. :mad:
musicarenje mi je zivot i ostace tako....
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Koliko god da je ova Srbija država bezakonja u mnogim suštinskim stvarima,pa i u ribolovu,ne mogu da se otmem utisku da je uvođenje lovostaja na klena,bucova,skobalja,pravi potez.Iako o našim sudbinama odlučuju upravo foteljaši i apartčici,uvođenje lovostaja na ove ciprinide prepoznao sam kao odgovor resornog ministarstva na zahteve velikog broja ribolovaca!I šta sad?!Nismo zadovoljni jer ne možemo da lovimo od početka aprila,nego moramo da sačekamo do polovine juna!Kad smo na domaćem terenu bahati smo do zla boga,čim mrdnemo napolje,veći smo evropejci i od njih samih!Šteta je što je opšte rasulo,pa će naplaćivanje kazni i oštra kontrola sigurno sačekati još neko vreme,ali to vreme sigurno dolazi,i treba biti pripremljen!Nisu valjda svi ostali koji su uveli nekakav red u svoja društva budale,a samo smo mi,ovako sjebani,mudrijaši!
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Slazem se sa Zvezdanom, samo nije kod nas problem da donesemo neku uredbu ili zakon kako treba vec je problem njeno sprovodjenje u delo.

Kad sam uhvatio svog prvog bucova na Zapadnoj moravi, neposredno pored dva seljaka, inace fini ljudi, pecaju belu ribu na plovak, uredno se slikao i krecem ka vodi da ga vratim. Mali metar uvek na prsluku pokazuje 38cm i ode u vodu... a seljaci ce " pa sto si ga pustio, to bre stetocina, plasi nam belu ribu..." - namju ljudi svest da ce uskoro sva riba biti ugrozena i dragocena  :doh:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Znam i ja veliki broj ljudi kojima je bucov štetočina,a mogu da zamislim samo koliko ih je u Srbiji!
Zato je dobar lovostaj,zato su potrebne oštre kazne,zato je,na kraju,potrebna i dosledna primena zakona!
Ja se sećam kad sam počinjao pre skoro dvadeset godina da lovim bucova na mušicu,sećam se koliko je ova riba bila prisutna u vodama oko Kladova!Sećam se kako su jatna raubovanja trajala i po ceo dan,u gradu,pred masom prolaznika!
Odavno više nije tako,odavno!Niko me ne može ubediti da je populacija bucova dobra kod nas,zato što znam kako je to nekad izgkedalo!Prva stvar koju bi lovostaju i rigorozne kazne trebale da izazovu,a biće i toga,je da sklone ogroman broj onih koji su postali "ribolovci" u poslednje dve decenije!Ne može svaka šuša ni da lovi ribu!Jasno će se napraviti selekcija ljudi koji gaje pozitivan odnos prema vodi i ribama, a ne kao ovi što bi izvukli korist iz svega i svačega!Ali polako,doći će i to na red,mora da dođe!Dosta mi je pesimizma,zato sam rešio da se aktivno uključim u opservaciju svih krivolovnih radnji koje se dešavaju na mojim terenima!Iako su ovi moji iz društva prilično letargični i bitno im je da radi babuška u marini,hoću da se za novac koji sam platio društvu vidi i nekakav rezultat!Od sada snimam sve i prezentujem,pa kome se svidi,svidi!Dosta sam gledao razne članove raznih upravnih odbora,kako obilaze dunavske plićake u potrazi za ribom koja može da se grabulja!
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
625
Broj reagovanja
102
simpson H je napisao(la):
Na snazi je naredba ministra od 02.12.2009. o merama za ocuvanje ribljeg fonda i to je jedino merodavno.

http://www.ekoplan.gov.rs/srl/download-841/upload-centar/dokumenti/zakoni-i-nacrti-zakona/propisi/10.12._naredba_o_ustanovljavanju_lovostaja_27_11_09_ptr.pdf

Po toj naredbi postoji jasno definisan lovostaj na pojedine vrste kao i minimalne mere ulova, vazi za sve vode bez izuzetka.
Pozdravljam dosta stvari odavde (verovatno bi nešto moglo još unaprediti) i izvinjavam se što sam u prethodnim postovima citirao neke nelogičnosti iz prethodne verzije ove naredbe, koja više uoipšte nije aktuelna  :doh: :doh: :doh:  
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
"5. Приликом обављања рекреативног или привредног риболова дозвољен је
неограничен лов свих алохтоних врста: сивог толстолобика Arystichthys nobilis, белог
толстолобика Hypophthalmichthys molitrix, амура Ctenopharyngodon idella, обе врсте
америчког сомића Ictalurus melas и Ictalurus nebulosus, сунчице Lepomis gibbosus, амурског
чебачока Pseudorasbora parva, амурског спавача Perccottus glenii, великоустог баса
Micropterus salmoides, бабушке Carassius gibelio, свих врста рода Neogobius и краткокљуног
шилцета Syngnathus abaster."

Ne bih se složio da su baš svi naši glavoči (Neogobius) alohtoni za Dunav... Ali jesu prenamnoženi, pa je ovo pravilo donekle razumljivo, ali loše napisano.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ne znam ni sam ,cenim bucova kao sportsku ribu i u  samom mi je vrhu tabele,sve ih vraćam nazad već godinama a u mom reonu ga ima ajde da kažemo u solidnom broju .Ok ajde ja ću se pridržavati lovostaja ali znam da niko drugi neće ,ovo je čisto moralna dilema jer mislim da ga ništa ne povredjujem ako bi ga mušičario i u "lovostaju" ,jedna udica ,brzo vraćanje u vodu ,teško da ću mu nauditi .Godinama unazad nije postojao lovostaj na njega  i ništa mu nije škodilo. Evo objasniću ukratko na mestu gde ga ja mušičarim on se ne mresti već ulazi u dva rukavca koji su u neposrednoj blizini a koji su mrestilište ribe,bucov nema šta da traži u živom toku u najvećim brzacima ,znači onaj koji se tu zadesio i hrani se sigurno nije u mrestu,potpisujem .U rukavcima je druga priča ali mislim da ga je tu uhvatiti jako-jako teško ima jako jako puno kedera a tek pogotovo ako je jošu ljubavnom zaletu "mission impossible" .Eto na kraju Nisam 100% siguran pa da ne upadam posle sebi u usta ali mislim da ću ispoštovati ovaj zakonski mrest ali nažalost doći će "varaličari"  (širok pojam jer naravno ima ih dosta koji su pravi sportski ribolovci a ne mesari)  i trpat će ih u kese a pod izgovorom da pecaju protfisha .Tako će biti realno stanje stvari na terenu  ...
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Vredi ispoštovati lovostaj,prvo što zakon tako nalaže,i to više nije nikakva dilema, a drugo,svi ti varaličari će se jednog dana zaklinjati kako su baš oni bili najodgovorniji i najprizorniji u vremenu mresta bucova, a ti ćeš znati da to nije tako,i neće moći da te strpaju u isti koš sa svima njima!Znam veliki broj njih odavde koji su bili žestoki krivolovci do pre par meseci,sad su im puna usta legalizma i zakona!
 
Vrh Dno