hocu li prekrsiti zakon???

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ako trpaju bucova u kese za vreme lovostaja ne pomaže im izgovor ni da hvataju alohtone severno-američke garove...

A ciljano mušičarenje neke ribe u lovostaju je prekršaj, bez obzira da li je ona lovostaj dobila juče (bucov, klen...) ili pre 50 godina (štuka, smuđ...).

Teško da će vam neki ribočuvar napisati kaznu što "mašete" po Dunavu (Savi, Tamišu...) u vreme lovostaja za bucova, tako da ste sami sebi jedini "čuvar".

Ako iz kutijice biraš bucovskog strimera, tražiš mesta gde bucov juri, povlačiš kao za bucova - sam sebi kaži da trenutno činiš prkšaj po zakonu, jednak onom kao da u sred lovostaja na štuku pecaš barske tigrice.

Ako bacaš neko malo (4-5 cm) univerzalno strimerčiće, pa privedeš jednog protu, pa jednog smuđarka, pa bucova, pa opet protu... (kao što opisa gore Milanče), mislim da i sam prema sebi možeš da budeš čist i kažeš da ne praviš prekšaj.

Cela filozofija, iz nekog mog ugla...
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Predpostavljam da ce i za 2011. godinu vaziti naredba za ocuvanje ribljeg fonda koja je stupila na snagu 1.1.2010.

Interesuje me odredba za lovostaj plotice (Rutilus pigus) - da li ova vrsta ukljucuje crvenperke i bodorke?

Dok sam pecao na plovak, sve ove vrste sam zvao 'plotica'.  ::)
Ako se googla za ovim latinskim nazivom, moze se videti dosta slika gore-dve pomenute vrste.
Da li zakon stiti i crvenperke i bodorke?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne, nećeš prekršiti zakon, bodorka i crvenperka nemaju lovostaj i min meru..
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Evo crvenperke kod mene na jezeru tek sad poludile,doduše uzimaju na dubinku.Ali mi nije jasna njihova aktivnost,kada su sve ribe smanjile aktivnosti i skoro pale u letargiju,ove male napasti rade bez prestanka???

Šteta što su u dubljem djelu i nemoguće im je pristupiti fly opremom  :doh:
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Crvenperka nije napast! :D
ona mi je jedna od omiljenih fly vrsta i od ove godine,nadam se najvecim crvenperkama! :bye:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
OFF i to debeo  :-X
Znam ali kako skinu mamac i kojom brzinom,zato i kažem napasti male.
 

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
denmil je napisao(la):
Zakon jasno stiti i klena...
Lovostaj od 15.4 do 31.5
Minimalna mera 20 cm
Maksimalni dozvoljeni ulov 10 kom dnevno...
Neznam sta tu nije jasno
Meni nije jasno jedino KO ce ovo da sprovede u delo :mad:

tako je Denmil .. KO CE OVO DA SPROVEDE !! .. niko burazeru. Mesto da akcenat ribocuvarske sluzbe stave upravo na to da se maksimalno ispostuje dozvoljena mera ulova i pecanje zasticenih vrsta oni pisu kazne penzionerima koji zive od 6000 dinara mesecno. Sramota. Dozvole treba biti 500 do 1000 dinara, a kazne i preko 100.000, jer se tako cuva riblji fond. A veruj mi ovo je Srbija, jer upecati klena od kilo u vreme lovostaja tesko da ce ga ko vratiti u vodu, cak i da je kontrola u blizini ima da bude natezanje ... u svakom slucaju, pecam ribu jer imam dozvolu, ja je i tako vadim za 5 dana godisnje jer taman toliko vremena imam za tu aktivnost i platim neciju celu penziju za taj period, a drugo da bi to izbegao treba mi jos 30e da odem kolima tamo gde cu moci da pecam i nesto sto nije u zabrani :) , to ce se tesko sprovesti u delo ... bar je to moje misljenje
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Zakon je napisan i usvojen sto bi za normalnog covek to trebalo da bude dovoljno.
Ne treba nam zandarmerija na vodi da bi se zakon sproveo vec svako da prvo podje od sebe i kolega sa kojima peca pa onda da gleda u druge....
Neki i dalje krivolove a pozivaju na zakonske obaveze,kulturu i ljudskost!!!Kad bolje razmislim dozvole treba da budu jos skuplje!!!
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Ma jok druze, nisu dozvole problem, desetak njih treba da uhvate i da nataknu na neomascen kolac, da rebnu po dzepu i zatvoru uz oduzimanje kompletnog pribora a mozda i kola, jer je i to sredstvo kojim je pocinjeno krivicno dela pa ces da vidis kako ce svi da postuju zakon.

Non stop sam na putu, kad god nekog panduri zaustave jedino sto vidim je da se ljudi odmah hvataju za mobilni i zovu nekog da ih vadi iz govana, tako je u svim sverama pa i u ribolovu - "onog idiota uhvatili u krivolu, cuti jedva smo nasli vezu da mu vrate stapove i ne podnesu prijavu" - e to je nasa slika, samo ja se ne nerviram vise  :smoke:
 

catizr

Junior member
Učlanjen(a)
03.07.2010.
Poruke
92
Broj reagovanja
1
Meni stvarno nije jasno kako jedan musicar,sportski ribolovac,moze da ima ikakav osecaj krivice i da krsi zakon ako i uhvati pa i ciljno lovi i vraca odredjenu vrstu ribe u odredjenom periodu godine DOK POSTOJI CLAN 6.
Члан 6.



Стајаћи мрежарски алати користе се у времену од 17 до 8 часова у периоду



летњег рачунања времена, а у периоду зимског рачунања времена користе се без



временског ограничења.



Стајаћи мрежарски алати осим бубња не могу се користити на растојању мањем



од 30 m од обале риболовне воде, укључујући и обале речних ада.
 

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
crni je napisao(la):
Zakon je napisan i usvojen sto bi za normalnog covek to trebalo da bude dovoljno.
Ne treba nam zandarmerija na vodi da bi se zakon sproveo vec svako da prvo podje od sebe i kolega sa kojima peca pa onda da gleda u druge....
Neki i dalje krivolove a pozivaju na zakonske obaveze,kulturu i ljudskost!!!Kad bolje razmislim dozvole treba da budu jos skuplje!!!

Bleki, neznam koje si god, nije bitno, ali ako si roditelj verovatno ces se sloziti samnom, da je vreme u kome zivimo prenapeto i jako zategnuto u svakom pogledu, i sto se posla tice i sto se zakona tice i jos puno stvari. Ako se prica da se omladina treba odvrnuti od ulice, jer su podlozni alkoholu i drogama, ako vec postoje tolike kampanje za odvrcanje omladine od lozeg zivota, zasto je recimo samo sport jedan od glavnih faktora za to (misli se na fudbal, kosarku itd) zasto se recimo neka kampanja ne napravi i da se smanjenjem cene dozvole dovuku sportski ribolovci. Zasto je ribolov uvek u drugom planu ? Mislim ne znam odakele si ali u mestu u kome ja zivim spada u prve 3 nasiromasnije opstina u Srbiji. Ja sam zaposljen pa je i meni cak problem da uzmem i dam cetvrtinu od plate nego sva sreca pa daju na rate, ali mnogi nisu zaposljeni i za one za koje je san da odu na vodu imaju stapove ali ne i dozvole, e tu je problem. Sta sa time ? Ja sam pecao u IT i posto nisam imao dozvolu a i zenini roditelji nisu znali gde je ribolovacko drustvo jer u tom gradu nema, vec u susednom, cekao sam kontrolu. Dosla je i nije me ni pitala za dozvolu, tj njega ali je pretrazila auto da vidi ulov i ima li sta ispod mere (naravno nisam nista uzimao) a kasnije mi nisu ni naplatili dozvolu jer sam stranac tu i zato sto sam na par dana bio (izuzetno gostoprimstvo ni sam nisam mogao da verujem) . Hocu ti reci da se svuda stavlja akcenat na velicinu, jer se tako cuva a ne tako dal ima dozvolu ili ne, jer ako nije skupa niko nece rizikovati da izadje sa skupom opremom na vodi ali ako jeste, mnogo njih ce krisom da izadju. A dozvola je u IT za godinu dana bila 20-ak e e sad kolika je oblast tu obuhvacena ne znam.

pozdrav druze.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Dr.Nitro je napisao(la):
Bleki, neznam koje si god, nije bitno, ali ako si roditelj verovatno ces se sloziti samnom, da je vreme u kome zivimo prenapeto i jako zategnuto u svakom pogledu, i sto se posla tice i sto se zakona tice i jos puno stvari. Ako se prica da se omladina treba odvrnuti od ulice, jer su podlozni alkoholu i drogama, ako vec postoje tolike kampanje za odvrcanje omladine od lozeg zivota, zasto je recimo samo sport jedan od glavnih faktora za to (misli se na fudbal, kosarku itd) zasto se recimo neka kampanja ne napravi i da se smanjenjem cene dozvole dovuku sportski ribolovci. Zasto je ribolov uvek u drugom planu ? Mislim ne znam odakele si ali u mestu u kome ja zivim spada u prve 3 nasiromasnije opstina u Srbiji. Ja sam zaposljen pa je i meni cak problem da uzmem i dam cetvrtinu od plate nego sva sreca pa daju na rate, ali mnogi nisu zaposljeni i za one za koje je san da odu na vodu imaju stapove ali ne i dozvole, e tu je problem. Sta sa time ? Ja sam pecao u IT i posto nisam imao dozvolu a i zenini roditelji nisu znali gde je ribolovacko drustvo jer u tom gradu nema, vec u susednom, cekao sam kontrolu. Dosla je i nije me ni pitala za dozvolu, tj njega ali je pretrazila auto da vidi ulov i ima li sta ispod mere (naravno nisam nista uzimao) a kasnije mi nisu ni naplatili dozvolu jer sam stranac tu i zato sto sam na par dana bio (izuzetno gostoprimstvo ni sam nisam mogao da verujem) . Hocu ti reci da se svuda stavlja akcenat na velicinu, jer se tako cuva a ne tako dal ima dozvolu ili ne, jer ako nije skupa niko nece rizikovati da izadje sa skupom opremom na vodi ali ako jeste, mnogo njih ce krisom da izadju. A dozvola je u IT za godinu dana bila 20-ak e e sad kolika je oblast tu obuhvacena ne znam.

pozdrav druze.

Jel mogu ja da ti odgovorim na ovo?

Zato sto bi se vratili u slobino vreme gde niko ne mora ni da placa dozvolu niti da polaze bilo kome racune koliko je i kako hvatao.

E to nas je dovelo da imamo 2 mil ribolovaca od cega su 1.8mil kasapi i 200.000 normalnih ribolovaca koji ribolov kapiraju kao vrhunsku zabavu, sto on i jeste. Onih 1.8mil je devastiralo nase reke u toj meri da su mnoge nepovratno izgubljene
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
tacno, onda su mnogi pecali iz dosade jer nisu nista radili a mnogi su pecali za klopu, secam se prica kakva je navala bila na Gruzansko jezero za babuske, sve je to narod nosio kuci da se prehrani a nadlezni su svesno zmureli na oba oka da se ne ubije narod u pojam, kad vec nema platu - pusti ga da krade divljac i ribu
 

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
simpson H je napisao(la):
Jel mogu ja da ti odgovorim na ovo?

Zato sto bi se vratili u slobino vreme gde niko ne mora ni da placa dozvolu niti da polaze bilo kome racune koliko je i kako hvatao.

E to nas je dovelo da imamo 2 mil ribolovaca od cega su 1.8mil kasapi i 200.000 normalnih ribolovaca koji ribolov kapiraju kao vrhunsku zabavu, sto on i jeste. Onih 1.8mil je devastiralo nase reke u toj meri da su mnoge nepovratno izgubljene

Mozes da odgovoris naravno kolega, diskutujemo svi ...
Vidi sad ovo. Kod nas je nedavno na Jablanici bilo pomora riba. Na 20 km se nalazi rudnik koji flotacijom satanise vodu. Znaci cela reka u duzini od preko 20 km je oprana. Dolazila je riobocuvarska sluzba iz Nisa uzimali uzorke vode i svega, isli na ispust u rudniku, ali sta se desava. Covek koji je vlasnik rudnika je vlasnik i velikog borja preduzeca koji zaposljava preko 5000 ljudi mozda i vise, cela njegova kompanija. Predsednik licno je njegovim helikopterom dolazio na otvaranje i vracanje u pogon tog rudnika. Znaci ledja su mu velika kao brdo i evo ne postoje vrata na koja nisu nasi zakucali i obratili se za pomoc, ali mrka kapa. Totalno kuliranje. I sad ja pitam sta ovde sada da pecaju ljudi ? Pa takvi biznismeni mogu da ubiju coveka i da se zataska, zabole nekog za trovanje riba, kad on u ovoj situaciji 15000 usta hrani. Gde je tu zakon ? ako postoji kolega ? ... ja u ovoj reci ne pecam od pre 6-7 godina ali i ma ljudi koji nemaju uslova za dalje. Sta oni sada da rade ? Gde je u svemu ovome sportski duh, kad u reci ne mozes ni pijavicu nadjes.
 
Vrh Dno