Idealni štapovi za nimfarenje i "Univerzalac"

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Recimo ako idem na Madagaskar ponjeo bi 8icu 9ft i kilo oraha u ljuski
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ako idem u planinu po Europi neku 3icu 8ft iz 4 djela da stane u rusak
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
iskreno odgovorite... kad idete u totalno nepoznato... koji štap ide obavezno s vama? to bi po meni bio idealan štap... iako on ne postoji...
Sage SLT 590 ili Sage Xi2 796 ako je nepoznato more/strimer pecanje. Da baš ne znaš da li ideš na more ili reku to je malo neverovatno...
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Jebem ga uvek 590 Cts Affinity X ako bih morao 1 stap da nosim.
 

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
Kod mene u gepeku su ovi štapovi.
1. Nimfaroški :
Vision Hero Nymph 10ft #3 sa čekrkom Vision Hero 3-5
2." Univerzalac" :
Maxcatch Nano 9ft#5 sa čekrkom Maxcatch Tino 4/6
I imam jos neki No name 9.6ft 7/8
Kontam da me te tri kombinacije mogu "izvući" skoro na svakoj pastrmskoj vodi(bucove,štuke,mladicu jos uvjek nisam pecao).
Iskreno Hero sam kupio jer mi se svidja njegova boja... 😀😀😀
Nano sam kupio jer sam čuo samo pohvale za taj štap pa reko da probam i nisam požalio ni jednog momenta(meni je sjeo odlično).
Ovaj zadnji je bio 30€ na Wish pa mu nisam mogao odoliti😀😀😀
Neke štapove kupujem iz potrebe a neke ne znam ni ja sam zašto. 🤔🤔🤔
 

Prilozi

  • Hero-Single_21.jpg
    Hero-Single_21.jpg
    148 KB · Pregleda: 40
  • IMG_20210923_095503.jpg
    IMG_20210923_095503.jpg
    91,2 KB · Pregleda: 40
  • IMG_20210923_093817.jpg
    IMG_20210923_093817.jpg
    178 KB · Pregleda: 40

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
8 fita #3 za suvu i manje reke tipa Gradac, Djetinja.
9 fita #4 za suvu i reke tipa Drina, Pliva, Ribnik, Trebišnjica, Lašva...
10 fita #2 nimfaros (mada sam u tome tek početnik) :)
9 fita #6 za strimerčiće (bas, bandar, bucov)
10 fita #7 za Dunav (štuka, bucov, smudj) i za jezera sa većim basevima i štukama gde moram bacati veće strimere i popere.

Idealan ne postoji, omiljeni mi je ipak ta trojkica od 8 fita :)
 

Salex

Junior member
Učlanjen(a)
11.02.2012.
Poruke
85
Broj reagovanja
8
Lokacija
Pozarevac
Idealan i univerzalni štap su dva potpuno različita pojma.

Ako govorimo o univerzalnim štapovima koji bi trebalo da pokriju većinu situacija onda bi to po mom skromnom mišljenju i iskustvu bili:

Nimfaroški - #3 10ft
Dry - #4/5 8.6ft

Ovi štapovi mogu da pokriju mnoge vode i situacije i samo negde na nekom mestu i u nekom trenutku će biti i idealni :)

Ako govorimo o idealnim štapovima već je dosta toga rečeno ovde, a pisalo se o tome mnogo puta do sada i to je jedna jako složena tema čini mi se bez konkretnog i pravog odgovora.

Ako govorimo samo o jednoj tehnici npr. nimfarenju, na jednoj istoj reci meni su potrebna 3-4 različita štapa da bih u svakom trenutku mogao da pecam kako hoću i kako to uslovi na tom delu reke i u tom trenutku diktiraju. Dakle jedan štap može "idealno" da ispuni samo zahteve u tom trenutku na tom delu reke.
Kada govorim o uslovima i zahtevima tu pre svega mislim da godišnje doba i na vodostaj koji na nekim rekama može mnogo da varira od proleća do jeseni i prolećne otežane nimfe su jednostavno preveliko opterećenje za neku #0-2 i u toj situaciji neka #3/4 bi bio mnogo bolje rešenje. Sa druge strane u kasno leto i jesen kada voda skroz umiri i kada jednostavno riba traži mikro nimfe, sitnije nimfice na 2/2.5mm tungstena niti možeš izbacivati jakim štapom jer ne mogu da ga "napune", niti ćeš imati osećaj i kontrolu u vođenju i u ovoj situaciji idealno rešenje je #0-2.
Takođe određene reke imaju jako različit tok i korito tako da npr. u 10ak kilometara toka imaš deo sa uskim i obraslim koritom gde štap preko 10ft ne možeš ni da zamisliš da nosiš, a kamoli da manipulišeš sa njime dok par kilometra odatle imaš terene gde se korito širi, dobija pritoku, jača i postaje sasvim druga reka i tu može više da ti odgovara dobro izbalansiran štap 10+ft.
Nisu ni svi štapovi iste klase i iste dužine potpuno isti, naprotiv jako se razlikuju.

Kao što rekoh gore, idealan i univerzalan štap su dva potpuno različita pojma. Univerzalni bi po mom mišljenju bili ove koje sam naveo, a idelan je svaki, ali u određenom trenutku i za određenu situaciju :)
 

MafkeDryFly

Junior member
Učlanjen(a)
03.11.2022.
Poruke
92
Broj reagovanja
87
Mlinka Drava je fanstantična reka bar kod Donjeg Miholjca gde sam često pecao.

Ja bih na nepoznat teren uvek poneo #2
ful flex da ispitam teren suvom, a za drugi put…
 

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
262
Broj reagovanja
35
Nikada mi necemo biti zadovoljni 100%...uvek ce da bude "e da mi je da uzmem jos ovo..."...ali kod mene je situacija malo drugacija..

1. stap za male reke tipa Gradac i Djetinja...7,6' 3/4 greys dvodelni (delim ga za bratom....) cekrk hardz souvereign i marquis #3/4
2. Stap kada brat ''zauzme'' svoj greys je sage z-axis 590-4 za sve ree osim Drine..mada u nuzdi moze i Drina....cekrk NAUTILUS Xm
3. neka dobra #6 recimo z-axis, mozda one, core r8 i tog tipa.....NEMAM...ali se sluziim stapom od drugara koji zavrsava Drinsku pricu isto #6 9'...moze i strimer na nekim Ribnicima, Slovenijama Drini, Limu i sl...
4. Neki nimfaroski kada moram tako da pecam...moze i #3 10 ili 10,6' a moze i ESN...zato sto ga NEMAM...ali nema veze ionako retko nimfarim...

Dobra varijanta sa tom #6 je cekrk lamson sa 2 rez spulne..pa imas Drinski kanap, imas WF/F sa svuda okolo i plus moze neki F/S (koji trazim) za nimfarenje na Drini i vecim rekama ili strimerisanje na reci....

E da.....imam i ORVIS battenkill III LA odlican koji mi je visak..mozete ga posetiti u oglasima....ceka da se sretnete i ljubav na prvi eventualno drugi pogled.....:hammer::hammer::hammer:
 
Vrh Dno