Ishrana pastrmki

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Da li gledate sta ribe jedu ? Ja sam u pastrmkama uvjek i uvjek nalazim  dobar brij gamarusa .

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
slika172.jpg


Nišava, Sićevačka klisura. Slučajan ulov mog druga od pre desetak dana (nije mi drug od pre 10 dana, već je tad uhvatio!  :D ).

Sad vam je jasno zašto nišavske pastrmke brzo rastu i porastu do 3-4, pa i 5 kg. Razlog više za poribljavanje ove vode potočarom, delom i kao mera zaštite od invazivne makedonske.  :yeswink:

Povratila je inače još 2 pliske, koje su pale na travu i nisu slikane.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ono  naprvoj slici me vec pocelo da mami na veceru: malo ulja, kap-dve sirceta i salata od gamarusa mljac!  :D
Lepi sadrzaji. Kako godinama nisam odneo pastrmku sa vode, prestao sam da im gledam zeluce. Steta, ovako je bas interesantno. Zao mi je i da im guram pumpicu i maltretiram ih, a na vodi to bas noje ni narocito zgodno...
Bilo bi interesantno kad bi se ispratilo na pojedinim vodama konzistentnije sta jedu jedne i druge. Po onome sto se ovde vidi, i nema velike slicnosti.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Nemam tacnu racunicu i statistiku, ali svaka otvorena pastrmka u svom zeludcu imala je znatno vise insekata vezanih svojim stadijumom za recno dno negoli za povrsinu. Od svih njih najvise ima gamarusa, kao da su im specijalitet (ili ih najlakse vataju).
U stvari isti je slucaj i sa ostalim ribama, sem vecih grabljivica (stuka, bucov, mada i one vole da se zaslade slicnom sitnom poslasticom)
Dali ovo znaci da je lakse ribu uloviti na nimfu ili neku tonucu muvu ili..............?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Duzicasta pastrmka svakako ce rado napasti nimfu ako je "divlja"; na nekim vodama sam mogao da ih gledam kako ignorisu suvu muvu, ali bi odmah uzele cim im padne nimfa, lepo se vidi. Nimfa "radi" cesto tokom velikog dela tzv. "prosecnog" dana, a posebno u danima koji su po necem specificni, npr. zamucenje vode, trajna kisa, itd. I ma koliko voleo suvu muvu i napad na povrsini, i sam sve cesce kacim nimfu...
A gamarusi su u rekama gde su brojni i kad se koncentrisu atraktivan plen.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Sigurno da je lakse uloviti ribu na nimfu, ali posto musicari uglavnom ili samo pecaju na suvu onda se i stice utisak da se vise riba dobija na taj nacin ako se jos uzme u obzir da je za nimfarenje potrebno i poznavanje par tehnika dok se lov suvom uglavnom svodi na drag free sto svi savladaju za godinu-dve nije ni chudo sto u Srbiji vazi pravilo- ,,suva je zakon''. Ja poshtujem pecanje suvom muvom i njegovu atraktivnost ali i znanje i umece koje iziskuje nimfarenje. Ne govore samo zeludci pastrmki o efikasnosti lova ,,podvodnim '' muvama , popularnost metoda 
ceskog nimfarenje,uzvodnog nimfarenja i ostalih metoda i njihova efikasnost na svim svetskim vodama ukazuju na to da se ribe a narocito VELIKE hrane uglavnom pod vodom, ja sam to primetio jos kad sam pecao klena na J.Moravi , krupnija riba je pod vodom manje oprezna (logichno) . Druga stvar koja ide u prilog nimfama i mokrim muvama je realno vreme koje insekti provedu pod vodom u odnosu na vreme koje provedu u vazduhu,a jos kad se uzme u obzir da gamarusi nikad ne polete a stalno su prisutni i to u uglavnom u ogromnim kolicinama nije ni chudo sto ih ribe obozavaju.Sve u svemu ko nije vreme je da proba nimfu , nece se pokajati, bez obzira koju ribu lovi...
pozz igor
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Igorche prijatelju, sve ti lepo napisa, al se ne slazem u jednoj jedinoj stvari. Ne bih bas rekao da je lakse nimfom uloviti ribu :nowink:. Citajuci tvoj tekst u prvom trenutku sam pomislio da stavivsi nimfu na kraj predveza mogu pocupati iz vira makar 100% prisutnih riba, a da zbog svoje lagane ubitacnosti musicari izbegavaju ovaj vid ribolova stedeci riblji rod. Sa svojih skoro 20 godina i nimfarenja siguran sam da nije tako.
  Malo sam preuvelicao ali musicariti nimfom uopste nije lakse. Lakse moze biti samo baciti tesku muvu-pa gde je voda nosi.
  Cinjenica po zeludacnom sadrzaju je da riba vise voli nimfe.
  Nije lakse jer , za razliku od suve muve neznamo sa sigurnoscu na kojoj se dubini nalazi nasa muva, dali je zauzela  pravi polozaj, dali je treba zadrzati da zapliva ka gore, ili je pustiti da je voda vozi, koliko otezanje staviti na predvez, dali treba praviti slalom oko podvodnih prepreka (potopljeno krupno kamenje i sl), ...
  Pecajuci na nimfu nikad nisi nacisto . Jos jedna otezavajuca okolnost kod nimfe je sto (najcesce u  dubljoj vodi) ne mozes registrovati kada se riba predomislila i odvratila od tvoje muve, sto je kod suve jasno ko dan jer se sve desava tik ispod vodene povrsine.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Sigurno da je lakse uloviti ribu na nimfu,
Pod uslovom da je vodis makar kao Kuzma!
Ja poshtujem pecanje suvom muvom i njegovu atraktivnost ali i znanje i umece koje iziskuje nimfarenje.
E, hteo sam da ovo bude poenta, nikako da je lako pecati na nimfu, samo me mrzi da mnogo kucam pa se chesto ne izrazim najadekvatnije!
  pozz igor
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Umalo me nisi nasamario, Ti stari nimfaroski vuche :hammer:
Nimfarenje je stil koji se uci minimum nekoliko zivota. Nikako ne pocenjuj nimfu. Da bi njome pecao moras je postovati , a nimfa je blagorodna pa ce da nagradi :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Auuuuu, opasna tema!
Pastrmke su grabljivice i to je najprostiji opis njihovog jelovnika. Jedu sve životinje, koje mogu da ulove i progutaju. Nekad jedu insekte, nekad račiće, ali kad porastu najradije jedu ribe.
Toliko, nema više! :bye:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Mixmaster je napisao(la):
Pastrmke su grabljivice i to je najprostiji opis njihovog jelovnika. Jedu sve životinje, koje mogu da ulove i progutaju. Nekad jedu insekte, nekad račiće, ali kad porastu najradije jedu ribe.
Potpuno se slažem. U ishrani onih krupnih sigurno da dominira riba. Ovo zbog toga što se pastrmka "trudi" da razlika energije koju dobije gutanjem plena i energije potrošene da se taj plen ulovi bude što veća (odnosno da što više "zaradi"). Negde smo pričali o hranljivoj vrednosti gamarusa u odnosu na plisku, recimo. Moguće da je 50gr gamarusa hranljivije od 50gr pliski i da bi od račića pastrmka brže rasla. Ali, samo pod uslovom da čuči u bazenu a mi joj obezbeđujemo obroke. Da mora sama da ulovi tih 50gr verovatno da bi odabrala plisku, baš zbog one pomenute razlike energija. Postoje i sredine gde ima nekih specifičnosti u ishrani, ali sam siguran da će pojesti bilo šta živo što joj mrdne ispred nosa, a može da ga savlada.
 
Z

Zakula

Guest
Pastrmka je ,kako kaze Mix,grabljivica i jede mnoooge zive organizme.Cak,postoje priche o pogolemim pastrmkama (preko 2kg) iz pirotskih reka koje su nalazene mrtve sa vrapcima u ustima!!!! ??? ??? ???Zamislite da u plitkom prelivu Jerme nadjete mrtvu Makedonku od dva kila sa vrapcem u ustima!? :doh: :doh:Chinjenica je da je u vecini sluchajeva,ishrana pastrmke vezana za dno i njegove stanovnike,ali i chinjenica je da sam dosta puta u zelucima krupne pastrmke nalazio mnogoo sitnih adultnih insekata,kao shto su mravi,midzevi itd...Recimo,najkrupnija makedonska pastrmka koju sam uhvatio u Nishavi,iako je bila blizu kilograma,90% zeludachnog sadrzaja su chinili mali crni mravi (recimo,udica #18)!A Nishava ima prebogatu faunu dna!
S druge strane,paradoksalno,deshavalo mi se da mala pastrmchica od dvadesetak santimetara ispljune plisku kada je oslobadjam udice (Temska)...Ipak,to su samo izuzeci.
                                                        Mislim da je prvo pravilo,da nema pravila!

Ishrana pastrmke zavisi od mnooogih faktora,a to donosi specijalnu "draz" njenog mushicharenja!
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
E kad smo već kod ishrane živim organizmima setih se jednog neverovatnog slučaja koji se desio pre 15-ak godina. Našao sam u vodi uginulu pastrmku i uzeo je u ruke da je osmotrim. Tada sam primetio da joj je u ustima zaglavljen veliki plod dženerike (divlja šljiva) zbog kojeg se, pretpostavljam, ugušila (drugih znakova bolesti i povreda nije imala). Najverovatnije da je plod koji je pao u vodu instinktivno zgrabila i stisnula zubima, a ovaj se nezgodno zaglavio tako da ne može da ga ispljune. Ne verujem da je htela kompot posle ručka, pre će biti da je ovo samo još jedna potvrda njene grabljivosti.
 
Vrh Dno