Jerma

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Mnogo mi se svidja ova reka.
Voleo bih doci na nju.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dobro dosao si druze Djomla,
Sledece godine vidimo se u Nisu, za spavanje se ne brini, za prevoz takodje. Idemo na divnu reku tu!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Vazi dogovor. :) ;) Ako ne odem na Novi Zeland... :-* ::) 8)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Revir u Jermi RADI! Kad god odem, nacrtaju se cuvari i obavezno kontrolisu i ulov i dozvolu. Niska dozvola ne vazi, placa se dnevna doplata. I uvek prebroje i premere pastrmke.

Priroda i okolina su fantasticne, jedino mi se ne svidjaju spomen-ploce pored asfaltnog puta za Babusnicu , koje nemilosrdno obavestavaju gde je ko poginuo od stena koje su pale na slucajne prolaznike:hammer:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Recima Fox Moldera I want to believe. Zaista bi voleo da je istina, nevidim doduse nijedan razlog zasto bi lagao, oko cuvanja revira. Bio sam samo jednom, znaci nedovoljno za neku ozbilju analizu i nisam ih sreo!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Veruj mi da obilaze... Pirocanci su to, eeee...... Obrati paznju na tamnozelenu i visnja boja ladu Nivu.... idu uz put i niz put. Mozda im problem predstavlja sto gledaju s puta, a sa puta se bas uvek i ne vidi najbolje.  :whistle:

Meni ipak najvise odgovara da sednem u ono kafance, da popijem kafu i zalupujem se s konobara, koji me vodi iza kafane da mi pokaze rezervUar, iz koga vadU pastrmke za u tiganj.  :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D :D :D Dakle Pirocanci su neverovatni. Nisu vadljda potocare u rezervuaru?
Jerma je sem potencijalne hidrocentrale u Bugarskoj donekle u problemu i s tim sto treba da bude zasticeno prirodno dobro. Inace, reka je prelepa, a na zalost, bio sam na njoj samo jednom i to moram da popravljam.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
U rezervuaru JESU potocne pastrmke... al iz komercijalne produkcije!  :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
???
Steta je zbog takvog odnosa prema pastrmskom fondu, jer sam siguran da bi gazdi promet bio mnogo veci a zarada bolja da u reci ima vise pastrmke a u rezervuaru ribnjacke duzicaste.
Ali jos ce proteci vode Jermom dok neko to ne skapira. I sve sto pride ide uz to.
Ovako, Pirocancima skoro ne osta nista od ribarskog podrucja. Samo toplo-hladna Nisava, a ko zna dokle ce i ona.
Mozda je i to neka kosmicka pravda. Na zalost, deluje na nivou statistike i ne uzima u obzir fine pojedince, pravu kolateralnu stetu.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pedja... Jel mislis da oni bumbari koji dodju da krkaju "pastrmku na zaru, direktno iz reke" znaju sta je kalifornijska, a sta potocna pastrmka? I mislis li da je gazdu kafane mnogo briga? :D
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Još kad bi znali šta je makedonska pastrmka gde bi ima kraja bilo...  8)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:( J.b. ga ( :suck:), mnogo je gazda kaane i prica je trenutno neprej.b.v., al bice kasno, prekasno za tu reku. Pogledajte danas aktuelne brane na Drini, kafane na Jermi, trovanja okolo-naokolo, lososke lipljene na Vrelu, duzicaste pastrmke u Sicevu... Pa ima li u Evropi zemlje sa ovoliko entropije (tj. haosa!!!  :'() u ... ma kakvo ribarstvo, to je ribocid, sto akutni, plod nadahnuca svakakvih kreatura, sto planski i dugorocni?
Bas zvucim paranoicno, ali ne mogu da se otmem utisku.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nisam video te potočare u bazenu, ali ne vidim zbog čega se diže tolika buka oko toga. Pa, u centru Niša ljudi imaju potočne pastrmke u svojim ukrasnim bazenima, a kamoli pored Jerme. Po svemu sudeći i ja ću ih uskoro (ponovo) imati u svom dvorištu.
Naime, u razvijenim zemljama, uzgoj i držanje potočne pastrmke ne predstavlja nikakvo čudo niti problem. Jedino u našoj zemlji se smatra posebnom naukom i bogatstvom potočna pastrmka. Duboko sam ubeđen da to verovanje potiče od nestručnosti naših odgajivača riba i "stručnjaka" iz te oblasti, koji ni do dana današnjeg nisu uspeli da formiraju iole ozbiljnu odgajivačnicu za te ribe, koje na zapadu proizvode i prilično jeftino prodaju obični seljaci i farmeri.
Pozovimo ih da pored naših reka naprave odgajališta. Bez ikakvih problema i bez potrebe za našim "ekspertima", po veoma povoljnoj ceni će odgajati i posebne forme i specijalne varijetete svih vrsta iz porodice Salmonidae.
Kad malo bolje razmislim, sami će doći kad ukapiraju koliko se ovde ceni ono što kod njih i nema neku prođu, jer su im reke pune potočnih pastrmki, te tamo i nema posebne potrebe za proizvodnjom ove vrste.
Jedini problem bi im moglo biti to, što u našoj zemlji ima previše onih koji bi da na njihovom znanju i poslu nepošteno zarade. Mnogo je ovde onih koji su naučeni da jedu tuđi hleb, pod firmom "zvanje". Kada se takvi uklone, pored svih naših planinskih reka biće mnoštvo bazena sa potočnim pastrmkama, a reke neće čeznuti za poribljavanjem ribama kojih nema na tržištu.
Tada će Jerma biti jednako loša kao Traun, Avon, Soča i slične reke.
 
Vrh Dno