Jerma

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Otvaram ovu temu o prelepoj jugoistočnoj reci...
sva iskustva, događaji, saveti, prikazi i sl. su više nego dobrodošli! :bye: :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ko će se drugi javiti nego stari Mixmaster?  :doh:
Jerma je reka koja čini Nišavu. Da je geografija pravednija, cela bi se Nišava zvala Jerma ili Jerma Nišava, jer na mestu gde se "spajaju" Jerma i Ginska, ova prva je dva puta veća i bogatija vodom. Od tog mesta reka se zove Nišava, ne znam po kojoj logici. Ali, neću ja da menjam geografske pojmove, pa ćemo nastaviti da Jermom nazivamo reku koja izvire u Srbiji, kod Vlasinskog jezera, teče desetak kilometara i ulazi u Bugarsku. Posle petnaestak km, ponovo ulazi u Srbiju i nakon dodatnih tridesetak km dolazi do Nišave.
Bujičava je reka i protok joj drastično varira od proleća do jeseni. Može da nosi drvlje i stenje, a može da bude i veoma mala, da jedva curi, ali njen prosečan protok svrstava je u najveće salmonidne reke Srbije. Slične je veličine kao Temska, Visočica, Rzav, Mlava..., to jest, osrednja reka.
U njenom izvorišnom delu oduvek je bilo puno sitnih potočnih pastrmki, ali te ribe skoro da nije bilo u donjem toku, dok je nije naselila makedonska pastrmka, izbegla iz ribnjaka u bugarskom delu toka. Mada nije vrsta koja pripada crnomorskom slivu, odlično se prilagodila Jermi, mnogo bolje nego obična potočara. Sada je skoro svaka krupna pastrmka iz Jerme, makedonska.
U Jermi žive i skobalji i klenovi. Potpuno je čista reka i boravak na njoj se može nazvati uživanjem u "nataknutoj" prirodi. Pored nje je i nekoliko manastira, od kojih su najpoznatiji Sukovo i Poganovo, u kojima ima starovremskih freski, sa prikazanim ribolovcima, koje ukazuju da je ovo podneblje kolevka mušičarenja.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
^Da - cuo sam o tim freskama ali nikad nisam imao priliku da ih vidim. Koliko se secam to je manastir Poganovo?
Mix tebi odatle i ideje da je balkan kolevka musicarenja? Pa ima smisla ...
Kao musicar provodio sam svoje ribolove samo uz samu karaulu na ovoj reci gde sam lovio potocnu pastrmku i sitnije klenove. Sa makedonskom pastrmkom sam se susreo samo jednom. Drug ju je slucajno zakacio na zivi mamac i odusevio sam se samim izgledom te ribe - prelepa je!
I da - na Jermu se ne ide nikako bez dojave o vodostaju. Tako da vredi imati prijatelja u tom kraju! :)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pre nekoliko dana sam po prvi put posetio Jermu. Namoju zalost prvi put sam tamo bio. Ni sam neznam zasto je do sada niasm posecivao ili gluposti ili dezinformacija da riba tamo vise nema. Istina je da riba ima, ali neocekujete ludilo i neku kolicinu koja je fascinantna. Medjutim reka je prelepa, uzivao sam u njoj svake sekunde. Prelepi virovi, koje zamenjuju prelivi iz snova. Brzaci sa stenama u vodi, ma jedna prelepa pastrmska reka. Nazalost reka je dosta posecena od strane ribolovaca koji love na prirodne mamce. Bio sam i u delu gde je dozvoljeno samo ali ponavljam samo musicarenje i prirodnjaci su bili tu. Nisam zeleo da se upustam u neku diskusiju sa njima, verovatno bi pustili pricu o krkusama, a stvarno nisam zeleo sa budalama da se smaram.
Zbog svoje lenjosti i gluposti nisam imao nimfe pa sam vecinu ribolova mogao samo da svirkam i slikam sto sam i radio. Pastrmka koju postavljam nije moj ulov vec MixMastera.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lepa reka, zaista lepa reka! Lepa je i pastrmka sa ogromnim tačkama.
Ova slika me oduševila
index.php

fantazija jedna :tbumb:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ta slika pretstavlja pocetak musicarskog revira. Kraj je uzvodno, nekoliko km. Postoji ogromna, zuta tabla, gde lepo pise. Dozvoljen samo ribolov vestackom musicom. Ali se nepraktikuje. U taj teren je uleteo Bogdan, clan sajta i impresije o njemu dobicete cim se dokopa aparata sto ga Steve Jobs izmisli a Bill Gates proslavi i milijarde zarade!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Kakve su to novine? Musicarski revir na Jermi? Nisam znao za to... Daj jos neke detaljnije informacije. Jel zasticen barem?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druze lazzo, ja nisam kompetentan da kazem koliko je star, tj. kada je taj deo zasticen od ostale ribolovacke posasti. Znam samo da postoji, ali mi je njegovo cuvanje veoma sumnjivo. Malo iznad revira sam video dve ekipe prirodnjaka, koji su se kretali nizvodno ka njemu. Od ribocuvara nema ni traga ni glasa, pa....Nemogu da se setim da li je Bogdan prijavio da je nekoga video u samom reviru, sacekacemo njega!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
revirhr2.jpg


Gornja granica revira.

jj1cm7.jpg


Teren oko 1.5 km uzvodno od revira. Voda velika, mutnjikava. Pastrmka aktivna. 9.jun.2007.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
A sta ako je samo neki ljubitelj musicarenja postavio tu tablu da zaplasi lokalne krivolovce ?!?!?!? ???
Mozda taj revir ni ne postoji nigde zvanicno  :-\
Pogledajte tablu uostalom malo bolje, sva je sklepana :doh:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mislim da nije prevara i pkusaj da se raznorazni nemusicari odvrate. Ozbiljana je to stvar i posto veliki broj ljudi zna o tome sigurno bi reagovali nadlezni organi spolnog karaktera! reviri tog tipa postoje, ali se nazalost ne postuju odredbe. Postoji i na Visocici, iznad Visocke Rzane, ali mrka kapa. U tom delu sam gledao prirodnjake, nisam bio u nekom Zoror osvetnik vs. Batman  vazonu i nisam ih provocirao. A sta ja kao pojedinac mogu da uradim, osim da sam Steven Segal. Onda bi bilo, pljis sljus, samari na sve strane a on neoznojen. Nema znoja a gomilapoloomljenih likova oko njega, a jos i peva (ima valjda thread o njemu negde). Znaci reviri postoje, nisu reviri po definiciji kao npr. Ribnik, vec delovi reka samo za musicarenje. Medjutim od toga nema nista i ostaje samo mrtvo slovo na masno zutoj farbi.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
dr.lucky je napisao(la):
Medjutim od toga nema nista i ostaje samo mrtvo slovo na masno zutoj farbi.
Nazalost do daljnjeg! Ali nadjmo se da ce se to uskoro promeniti na bolje :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
j1eb4.jpg


Jerma 19.08.2007. Mala i kristalno bistra, ali i dalje bogata vodom. Pastrmke veoooma oprezne...  :-\

Još par sličica:

j3vl7.jpg


j2dq1.jpg
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Upravo sam u izveštaju sa terena u novini Ribolov pročitao da je Jerma mutna zbog izgradnje hidroelektrane u Bugorskoj!  :'( Kakva sad pa bugarska elektrana!?!  :doh:

Ode još jedna divna reka u režim hidroelektrana... To ima nekih prednosti, ali i gomilu mana... Samo se nadam da će se Bugari setiti da su članovi EU i da po takvim standardima treba da grade i brane, uključujući i kompenzaciono jezero, riblje staze i slično... Pusti snovi...  :mad:

Dobra stvar je što će jezero malo da "pegla" velike vodostaje, pa će na Jermi moći pristojno da se pecka i za vreme prolećnih ogromnih voda... Možda će i voda da bude hladnija, pa će biti više pastrmki u donjem toku... A možda dobijemo i sličan efekat kao sa Visočicom, pa i Nišava iznad Pirota postane bogatija pastrmkom...

Sve u svemu, meni ovo ne miriše na dobro, mada možda i ne ispadne tolko loše...  ???
 
Vrh Dno