Jezerska pastrmka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jezerska pastrmka (Salmo trutta lacustris)

Iako je ova jos jedna prelepa salmonidna riba koja živi u planinskim jezerima naišao sam na informacije kako se da pronači i po neki primerci u rekama.
O ovoj ribi znam samo nekoliko stvari. Voli duboke i hladne vode a preko dana se (posebno veči primerci) zadržavaju u večim dubinama. Postoje izuzeci kojih sam i sam bio svedok. Video sam nekoliko primeraka Jezerske pastrmke kako patrolira bliže obali u društvu klenova u vremenu od 10-11h. Inače sve te primerke koje sam video nisu bili iznad 2kg. Veči komadi prilaze obali u rano jutro i predveče kao i večina grabljivica.
Veče jezerske pastrmke se hrane manjom ribom dok one manje podjednako kao i sve ostale pastrmke. U slučaju da opazi kakvog večeg insekta na vodi skoro svaka če ga pokupiti.
Što se tiče samoga mresta mislim da to varira u odnosu na vodu i lokaciju tog njihovog životnog prostora, no koliko znam njen mrest počne u jesnu. Naraste  do 20kg  i vrlo snažna je riba.
Lovit ju možemo sa raznoraznim strimerim. Mislim da bi morski svetlucavi strimeri i wolly buggeri sa svetlucavim lametama u repu bili idealni. Naravno dolaze u obzir različiti strimeri po mom skromnom mišljenju u dužini od 5cm do 12cm. Za one jezerske lepotice od 10kg do 20kg verovatno i još duži strimeri dolaze u obzir:)

Na moju žalost ja još nisam imao tu sreću da ju ulovim, ali imam jako veliku želju. Kada god sam ju video u jezeru sam bio bez štapa. Sa štapom kada sam izašao na vodu ni jednu nisam uspio pronači, a svaki zabačaj je bio neki grgeč i tu i tamo klen (lov manjim strimerima i večim nimfama). Možda mi se ove godine osmehne sreča i konačno ulovim i jezersku pastrmku. Zaprao svega par puta sam do sada i išao kod nas na jezero da lovim (zbog financija), no da sam bio u drugim mogućnostima sigurno bi več ulovio lep broj jezerskih pastrmki. Prvi put kada sam lovo na bledskom jezeru sam se nadao jezerskoj ali na svo moje čudo ja sam ulovio prelepu potočnu pastrmku od nekih 45cm. Imala je prelepe ogromne pege. :)

Na našem jeziku nisam našao nikav text da upotpunim ovaj moj (koji proizlazi iz iskustva i onoga što sam čuo), tako da vas molim da iznesete svo vaše znanje i sve informacije koje imate o  jezerskoj pastrmki i mušičarenju iste. Textove na engleskom nisam gledao, ali kada budem imao vise vremena i kad mi se bude dalo malo cu i tamo da istražim.

Evo vam slike jedne iz našeg jezera. Zar nije prelepa?
 

Prilozi

  • jezerska pastrmka iz bledskog jezera.jpg
    jezerska pastrmka iz bledskog jezera.jpg
    68,3 KB · Pregleda: 3.972

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da je prelepa! Nažalost, u Srbiji je retka i ima je samo u Drini i njenim akumulacijama, gde je često ribolovci pomešaju sa potočnom. Ne treba im zameriti, jer se radi o istoj vrsti ribe, ali posebnom varijetetu.
Mislim da bi ovom (pod)vrstom ribe trebalo poribljavati visinske akumulacije širom Srbije, poput Zavojskog, Vlasinskog, Lisinskog, Borskog, Zaovinskog i sličnih jezera.
Sebastiane, želim ti da što pre uloviš jezersku pastrmku!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ne spada u temu musicarenja, ali:

u jezeru, blizu sela mog oca, pre dve godine je na zivi mamac uhvacena jezerska pastrmka tezine 16 kg (video ja svojim ocima) :blush:

Od tada pa do danas, cuo sam za jos jedan ulov ove ribe, znatno lakse (3kg), ... i nista vise.  :'(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Najbolje bi bilo da nam PedjaBG objasni razliku između jezerske i potočne pastrmke. Salmo trutta lacustris i Salmo trutta temskis?  :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nema razlike u novim akumulacijama, osim u nacinu zivota a onda i ostalih osobina (odsustvo crvenih pega, srazmerno manja glava, brz i intenzivan rast) koje su rezultat sredinskih faktora (bogatstvo hrane, dobar kondicioni status itd.). Isto je i sa morskom pastrmkom, s tim sto je njeno postojanje opet strategija zivotne istorije (life-history) pastrmke kao vrste u uslovima malih recica i potoka, koje mogu da daju veliku kolicinu potomstva, ali ne mogu da ga uspesno othrane, pa stoga mladj migrira radi rasta i sazrevanja u more... Taj mehanizam cesto se ostvaruje i kod jezerskih pastrmki, mada ne obavezno: neke populacije jezerskih steknu naviku da se mreste u priobalju jezera, ne treba im potok... Sve su to primeri izrazite plasticnosti vrsta i njihovih zivotnih strategija (setite se Bogdanovog pitanja o morskim vrstama pod intenzivnim izlovom i njihovog preranog sazrevanja... Da li znate da se u uslovima pada brojnosti ili prenamnozenja grgeca Perca fluviatilis javljaju vec krajem prve godine zivota (0+) u nekim kohortama (generacijama) u februaru-martu, pred msam mrest, i to privremeno, npr. samo te jedne godine POLNO ZRELI MUZJACI (kod nas nadjeni pre dvadesetak godina u Gruzanskom jezeru? Da u Skandinaviji ima populacija gde se s vremena na vreme javi HERMAFRODITIZAM GRGECA?
U starim jezerima, medjutim, cesto ima razlike. Npr. strun iz Morace i Skadarskog jezera, ohridske pastrmke i pastrmke irskih i skotskih jezera su posebna prica i njihov status vezan je za uticaj glacijacija i drugih geoloskih i biogenih i orogenetskih dogadjaja na ta jezera i izvorne fonodove pastrmki u njima). One pored izgleda jezerskih pastrmki imaju i zasebnu genreticku strukturu - odlike koje ukazuju na nekadasnju i sadasnju izolovanost i posebnost koja se odrzala raznovrsnim ekoloskim i genetickim mehanizmima i nakon sekundarne intergradacije, tj. uklanjanja nekad postojecih izolacija.
Nazivi koje Mix daje vec duze vremena se ne koriste u smislu klasifikacije, a sve redje se koriste i u ekoloskom pogledu.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Sjekloca je napisao(la):
Ne spada u temu musicarenja, ali:

u jezeru, blizu sela mog oca, pre dve godine je na zivi mamac uhvacena jezerska pastrmka tezine 16 kg (video ja svojim ocima) :blush:

Od tada pa do danas, cuo sam za jos jedan ulov ove ribe, znatno lakse (3kg), ... i nista vise.  :'(

Uvacena je i u Pljevljima na nekoj akumulaciji Cehotine, ako se ne varam! Bila je teska preko 10kg! Uhvatio je penzioner na varalicu.
Sorry, off...
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ma dobro je... ne izvinjavaj se, nije off :yeswink:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
625
Broj reagovanja
102
Mene zanima sledeća situacija. Imamo pastrmski potočić u kojem višegodišnje ribe jedva dostignu 20-ak cm. Dignemo branu, potopimo rečicu, napravimo akumulaciju i čekamo. Da li moguće da vremenom potočara mutira u jezersku formu (ribe od 10kg) i koliko vremena treba za to. Pretpostavimo da će u planinskom jezeru, za razliku od potoka, biti  hrane u izobilju. Izvinjavam se ako zvučim pomalo smešno, ali …  Prilično me zbunjuje ova jezerska  ???.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Da dopunim tvoju nedoumicu: mene buni razlika izmedju jezerske pastrke i Chicago trouth...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
falco je napisao(la):
Mene zanima sledeća situacija. Imamo pastrmski potočić u kojem višegodišnje ribe jedva dostignu 20-ak cm. Dignemo branu, potopimo rečicu, napravimo akumulaciju i čekamo. Da li moguće da vremenom potočara mutira u jezersku formu (ribe od 10kg) i koliko vremena treba za to. Pretpostavimo da će u planinskom jezeru, za razliku od potoka, biti  hrane u izobilju. Izvinjavam se ako zvučim pomalo smešno, ali …  Prilično me zbunjuje ova jezerska  ???.

Pa takav slucaj je sa Visocicom i Zavojskim jezerom, npr., ali niko se ne ubi preterano musicareci te "jezerke", koliko znam. A kako je Toplodolki posle izgradnje Zavoja, to samo ona zna.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Znam coveka koji je mrezom iz Zavojskog jezera izvukao pastrmku od 16 kila pre nekih 10ak godina.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Jel' mreza bila pletena od backing-a ili od tippet-a?
Cisto da zainteresovani musicari znaju na sta radi...
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
U Zavoju leze cudovista. Monstrumi koji mogu da pojedu anorexicmu manekenku i da im bude malo. Iako ih nisam video uzivo, price, koje su daleko od mitova, to potvdjuju. Desavalo mi se da prisustvujem izbacivanju. Nemogu da sa 100% sigurnoscu kazem da su bile pastrmke, ali deljuju ko one. Kao da je metero pao u vodu. Najveci problem sa njima je da su nemoguce za musicarenje. Dubina jezera i ishrana velikim ribama to onemogucuje. Mene jedna stvar kopka. Te babaroge, gde se mreste? Da li ulaze u reku??
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Kako bre Laki NEMOGUCE. Nemoj da isprovociras Mixa pa ponovo da se klanjas njegovom bozanstvu!Salim se al' ne da je ribilov moguc.
Pre godinu, dve sam citao u nekom ribolovackom casopisu jedan od najboljih clanaka do sad.Neki meni nepoznat ribolovac je autor teksta o ogromnim Zavojskim pastrmkama.On detaljno objasnjava kad i kako pastrmke proganjaju plen takodje objasnjava i kako ih razlikuje od stuka.Najinteresantnija je njegova teorija kad po njegovom misljenju pastrmke krenu u kolektivni lov, tad se po njemu one ustreme na jata sitne bele ribe koje se hrane blizu povrsine ili sa nje.Posle prvog eksplozivnog napada pastrmke se vracaju da pokupe poredjene ribe. To se najcesce moze videti u ranom prolecu i kasnijoj jeseni.Posto je on varalicar naglasava da mu je najteze da dobaci u jato lakom varalicom(ocigledno nema plovilo za koje nisam siguran da je uopste dozvoljeno) koja je neophodna da bi se postigao vrlo spor rad uz samu povrsinu.Kaze da je najvecu od 6.5kg uhvatio kad uopste nije povlacio varalicu vec je ona veoma lagano propadala.
Nisam siguran u sve te price, al' ako se nesto uspostavi tacno eto mene sa #9 i flloat tubom na Zavoju.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vrlo zanimljivo zapažanje...gringo ako ti se ukaže prilika samo napred...jedva čekam nove ribolovačke priče i slike.
 
Vrh Dno