Jezerska pastrmka

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
...tad se po njemu one ustreme na jata sitne bele ribe koje se hrane blizu povrsine ili sa nje.

To je karakteristicno i za velike potocne pastrmke. Ja sam gledao na Limu kad ona pojuri jato klenova ili skobalja. Maltene joj se vide ledja! I samo kuva,juri, skoro da bucka jer joj se vrh ledja u trenutku nadje iznad povrsine i onda se vrati u vodu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
dr.lucky je napisao(la):
... Dubina jezera i ishrana velikim ribama to onemogucuje. Mene jedna stvar kopka. Te babaroge, gde se mreste? Da li ulaze u reku??

Samo par vrsta iz porodice Salmonidae se mresti u jezerskoj vodi. Jezerska pastrmka, ali i potočna pastrmka iz Zavojskog jezera (u njemu nema Salmo trutta Lacustris), ulazi u reke na mrest.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Randjo hoces da kazes da pastrmke od 15+kg(licno verujem da ima i vecih u Zavoju) ce uci u npr Visocicu na mrest.Pa to bi bio neverovatan dozivljaj za videti.
Molim Pedju da potvrdi ovu teoriju.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Po pravilu, pastrmke iz jezera izlaze na usca pritoka da se mreste, ali nije retko ni da za mrest nadju neki potopljeni izvor, ili strujanje vode na pogodnom supstratu u samom jezeru na kom se onda mreste. Imajuci u vidu kako izgleda najuzvodniji deo Zavojskog jezera - muljavo blatiste na uscu Visocice nizvodno od Paklestice, malo je verovatno da se tu velika pastrmka mresti, a neko bi u plitkoj vodi neposredno ispod sela gde su prvi pogodni tereni za mrest svakako uocio tako krupne pastrmke da izlaze u reku i mreste se. Do prvih sledecih pogodnih mesta do pocetka Vladikinih ploca ima dosta toka Visocice koji nije bas lak za prolaz tolikim ribama i takav visednevni put tolikih riba tesko da bi prosao nezapazeno. Nije iskljuceno da se to zaista i desava (mada je, kao sto rekoh, malo verovatno), ali ni da se u dubini samog usca Visocice u Zavoj, u vodenoj struji koja odnosi mulj sa sljunkovitog dna obavi mrest tih primeraka. Je li neko sretao male, jednogodisnje pastrmcice u samom jezeru? ili primetio njihovu vecu ucestalost u delovima Visocice neposredno iznad jezera, u podrucju Paklestice? Puno posrednih indicija moze dati odgovor na pitanje kako se odvija mrest velikih pastrmki iz Zavoja, ili bar iskljuciti neverovatne mogucnosti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Glavno pitanje je da li se monstrumi-pastrmke uopšte mreste? Izgleda da ne.

Jedno je sigurno, Salmo trutta se uvek mresti u protočnoj vodi.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pre 2 godine jedan varaličar je na Visočici odmah iznad jezera uhvatio potočaru od oko 7 kg. Mislim da nije tu bila zbog mresta jer je bilo van lovostaja. Bila je slika i tekstić u novinama. Prava jezerska forma sa sitnim crnim tačkama.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Samo par vrsta iz porodice Salmonidae se mresti u jezerskoj vodi. Jezerska pastrmka, ali i potočna pastrmka iz Zavojskog jezera (u njemu nema Salmo trutta Lacustris), ulazi u reke na mrest.

Goci je napisao(la):
Pre 2 godine jedan varaličar je na Visočici odmah iznad jezera uhvatio potočaru od oko 7 kg. Mislim da nije tu bila zbog mresta jer je bilo van lovostaja. Bila je slika i tekstić u novinama. Prava jezerska forma sa sitnim crnim tačkama.

Eeee, ovo ce biti prava poslastica foruma.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovih neloliko dana dok veslam po našem jezeru me strašno pali ideja da se konačno oprobam u ciljanom ribolovu jezerske pastrmke. Uveren sam da u našem (bledskom) jezeru ima pravih grdosija i da se u ovo doba godine nalazi malo dalje od obale u dubinama od 10 - 15 pa čak i do 25m gde ima dosta kisika tj. gde je malo hladnije. Verujem da prilazi i bliže sitnoj beloj ribi koja je njen glavni plen ali da se obavezno drži dubine ili obale gde dno naglo odlazi u dubinu. Razmišljam šta da joj ponudim o strimera. Koje dužine. Verovatno ču experimentirati ali u mislima mi jedna ideja. Da bi uradio posebnu seriju strimera od 5-7cm npr. bele male zonkere obogaćene sa krystal flashom. Male 5cm snappy poodle već imam. Malo sam gledao šta drugi ribolovci koriste i pronašao da koriste troling muve za lososa. Ima li tko kakva iskustva u lovu jezerske pastrmke u ovo doba godine i na koje muve?

Svaki savet dobro došao!

Ove godine nisam ni jednu video blizu obale, sve se drže dubine.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja nisam lovio jezerske pastrmke, ali da sam na tvom mestu probao bih ogromne bele strimere od bar 15 cm. Mislim da te mečke ne trzaju na siću.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo pre sam se vratio sa jezera prepun utisaka. Čim sam došao do vode pomislio sam na ovu jezersku lepoticu, jezersku kraljicu. Duvao je severac i ja sam se malo zamislio, pastrmka bi sada morala da bude na južnoj strani jezera gde je vrlo strmo dno. Voda se je dosta ohladila i verujem da bi je danas mogao pronači bliže obali. Zamišljam se ja tako šta bi bilo da sada imam štap u rukama i poalko se zaputih na južnu stranu jezera. Razmišljam šta bi joj ponudio ako bi ju video i u mislima imam rh varijantu zonkera. I sve sam nekako uveren da bi morao da vidim barem jednu malecnu. Ovo je jedna jezerska pastrmka iz našega jezera.
index.php

Kada sam došao na željenu poziciju, kroz polarizacijske cvike, počeo sam pažljivo pretraživati površinu jezera. Tako se šečkam i piijuckam kolu zero  :), polako se približavam mestu gde se najčešče love somovi preko leta. Obala je strma, do vode ima dobrih 3m i sve je obraslo...tu se da zabaciti samo iz čamca. Malo zastanem i u tom trenutku ugledam prelepu ogromnu debelu jezersku pastrmku kako pliva vrlo blizu obale. Rekao bih da je bila raspoložena za hranjenje glede njenog ponašanja. Bila je ogromna a ja bez štapa u rukama + počeo je i lovostaj za nju. Ako kažem da je imala 8kg nisam ni malo preterao. Bila je ogromna, debela i dugačka. Prelepe pege, ogromna glava, snažne čeljusti...sva he bila ko bik. Sami mišiči, moč i veličanstvenost.  Kada sam ju ugledao prvo sam se naježio i zino od iznenađenja...obuzela me radost ko da sam ju več ulovio. Očekivao sam nešto takvo ali ovo je bilo više od doga, vrhunska riba. Kod nas na jezeru ih ima mnogo ali ih se malo lovi. Za vreme sezone je dalje od obale na dubinama od 20tak metara. Ima ih tu i po 20-30kg ali ja ih još nisam uživo video. Mislim da bi se usro' :-X od veselja da mi se jedna takva okači na muvu.
 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Sebastian,
Jezerska pastrmka je za mene "sveti gral", ni mladica ni krupna potočara mi nisu tako fascinantna riba kao jezerska pastrmka. Lovio sam je samo par puta (pre više od 10 godina) i to blinkerom s obale (Bohinj). Ulovio sam 3 sičušne jezerke od kojih je največa imala 37 cm ali da ti kažem - to je najjača slatkovodna riba koju sam imao na štapu. Zamisli, da je kad je zgrabila ova riba od 37 cm i od oko kilo težine počela da zuji kočnica na shimanu veličine 3000, podešena na otprilike polovinu nosionosti najlona 0,30 a štap varaličarac abu conolon od 40 grama se savio u kiflicu. Tim kompletom recimo barsku štukicu od 60 - 70 cm samo "dosurfuješ" k bregu dok jezerka se ne da lako.
O životnim navikama:
obavezno pročitaj ovo:http://www.star-oddi.com/resources/Files/5_Alistair%20Thorne.pdf
Rezultati istrage se pobijaju s našim stereotipima o njenom ponašanju zar ne?

Ja sam tada video jednu od oko 7 kg kako leži na priobalnom sprudu u 50 cm vode (k'o štuka :D) u ranom jutru. Kad sam joj par puta iz low profile pozicije provozao Rapalu countdown od 7 cm boje MN pored čeljusti nije bila oduševljena, dosadilo joj i otišla je u dubine svoje...
Bio je August, vručina.

Sutra na Kolpo, mladica, muharica :D

Janez 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Verujem druže, verujem, ja kad sam ju video ONOLIKU sav sam skoro izludeo  :doh: Hvala za link, pročitat ču ga.

Bistro na Kolpi  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo pre sam sa vratio sa jezera. Jednostavno sam morao da se prošetam i potražim još koju jezersku pastrmku. Opet je duvao severac (nešto blaži nego jučer)  i opet sam otišao na južnu stranu da ih potražiom u nadi da ču sresti opet onu ogromnu. Ovaj put sam poneo fotoaparat. Na žalost, nisam pronaša ni jednu onako veliku ali dve manje jesam  :D  :smoke: Pogledajte tu lepotu. Slikao sam i mesto gde sam video onu jučerašnju grdosiju. Tamo je moguče zabaciti samo iz čamca, sa obale nema šanse a gaženje je moguče samo ako ste visoki 4m  :D (mada ni to ne bi bilo od pomoći).
 

Prilozi

  • bled - jezerska pastrmka.jpg
    bled - jezerska pastrmka.jpg
    3,7 KB · Pregleda: 448
  • DSC06842.JPG
    DSC06842.JPG
    99,6 KB · Pregleda: 459

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Kakva lepota... A kod mene jedva da teče reka :'(
 

marinjo

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Lokacija
Uzice
U mali Rocnjacki potok koji se uliva u jezero Vrutci na Djetinji je do pre nekih desetak godina redovno izlazila pastrmka iz jezera na mrest, obicno oko Nikoljdana(inace, najcesce slave u zaseocima pored tog potoka), s tim sto je tada imalo daleko vise vode u potoku nego sada... Bilo je tu komada i po 7-8 kg, po prici mestana, a i redovno im je organizovan docek... epilog je poznat... niko ih nije vidjao u zadnjih desetak god... :mad:
 
Vrh Dno