Južna Morava

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je najbolji primer velike bujičave reke. Priobalje od čistog šljunka i peska, bez hladovine na 100 m od obale, bez brojnih vodenih biljaka, plitka, široka...
Zbog bujičavosti najmanja je i najbistrija krajem leta i u jesen. Leti je prilično topla i dostiže i 30 stepeni. U takvoj vodi muvom se love klenovi i bucovi.
J. Morava je odlična za mušičare početnike, koji obožavaju čistinu. Široka je oko 100m i priobalje joj je čisto, tako da možete da postignete i svetski rekord u zabacivanju u dalj. ne treba vam ni roll, ni switch, ni reach, ni curve... samo zabacivanje pravo.
Ne bih sad da mnogo pišem o ovoj reci, koju baš sad planiram da obiđem. Bolje mi je da smotam jednog belog strimera za bucove i nekoliko bambula-mrava za klenove. Napisaću samo da sam u J. Moravi ulovio mušičarskim priborom bucova od 4.5 kg i mnogo onih od 1.5 do 2 kg. To je veoma, veoma, ozbiljan mušičarski doživljaj. Zato, Južnu Moravu treba svrstati u grupu najinteresantnijih mušičarskih reka Srbije. Malo je zagađena, ali ona nije kriva za to. To je jedna od najznačajnijih reka Srbije i trebalo bi malo povesti računa o njoj, jer pominjanje njenog imena svakog asocira na Srbiju. Više od pola države je u slivu Morave, a vlast je tretira kao govno. Znam i zašto... :(
Za mene Morava nije govno, već reka lepa kao Tara, Drina ili Soča. Zato ću i danas, sa posebnim merakom, ali i prkosom, da gazim njenu zagađenu, ali trenutno bistru vodu i uživati u čarima naše čuvene reke.
Oj Moraaaavoo, oj Moravoo, što si vodo plavnoooo.... :hammer: :doh:
 

stasa

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Pa, covece, dali ti imas srca. Ovde pada kisa iz neba i  iz zemlje,pola Nottinghamshira je poplavljeno, crno je kao u bezdanu a ti ces da gazis po Moravi razgovaras sa klenovima . Pa to je apsolutno nefer.Sto bre izazivas.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Žao mi je Staso, što se mučiš u tuđini. Ako nisi po nekoj kazni tamo, vrati se, pa i ti uživaj kao ja. :lol:
 

stasa

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Sigorno da cu uzivati u periodu 07.07-13.07. U medjuvremenu, imam dva pitanja za tebe:
-Dali si musicario na Ibru i sta mislis o toj reci?
-Kada si pozeleo da "radis" sa cekrkom Shimano dali si mislio na Shimano biocraft xt large arbor reel BLAXT56 tezine 125gr ili BLAXT78 tezine 150 gr.
Unapred zahvaljujem na odgovoru.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Marava, Marava sto bi rekli domoroci sto zive pored nju i samo s vreme na vreme vrlje dinomet u njuma kazu ne valja stalno ce potepaju sve ribe.
  Shalu na stranu  to je cudo od reke, ja ne znam koliki je to potencijal ali znam da se svi od Kosova pa do Stalaca svojski trude da je sistematski uniste kao i sav njen zivi svet a da u njoj ima toliko ribe  uprkos trovacima iz GNjilana, kopachima shljunka iz Vranja, opet trovachima iz Vladichinog Hana, fekalijama svih navedenih, pesticidima iz svih plastenika od Leskovca do NIsha, popularnim metodama ribolova:grebanje, bugarska metlica,krech,hvatanje rukama, zavesama, ekspl. sredstva uzas,
            SRAM BILO DRZAVU SRBUJU sta se radi sa jednim od njenih najvecih simbola da kazem brendova.
Ali ko sto reko Morava je chudo , a moravske ribe eeeee, a moravachka tinja, milina brate , 30* C , bermude , 3 muve na sheshir, chuvarka vezana za gajku od isechen 501, starke(icepene) na noge, gerila brate a ne tresenje klinci po ledene Drine , Rzavi i ostale mrtvice, begaj bre gortexu od mene pu , pu...
  Zato predlazem svim musicarima, koji su vec dovoljno izmaltretirali svoje kosti,zglobove, beshike i prostate po ,,bistrim i hladnim planinskim rekama ''da zarad svog zdravlja posete ovu lepoticu i uzivaju u svim blagodetima koje ona pruza. Narocito preporuchijem Grdelichku klisuru, i potez LE-NI selo Razgojna i uliv Jablanice +-5 km
    I da nastavim  gde kolega stade:  mooooje seeelo raaaaaaavno
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
St.Igor je napisao(la):
bermude , 3 muve na sheshir, chuvarka vezana za gajku od isechen 501, starke(icepene) na noge, gerila brate a ne tresenje klinci po ledene Drine, Rzavi i ostale mrtvice, begaj bre gortexu od mene pu , pu...
 
potpis
ja ću o Moravi sutra, sada sam isuviše skapan!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Još nije bistra, a i duva tornado. Sačekaće malo J. Morava.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Na ovoj reci sam uhvatio svog prvog krupnijeg klena,nije bio bog zna koliki ali za pocetak i 300g. je dovoljno.
Posle toga sam stalno dolazio na njoj jer je dosta siroka i ima mesta bas bas za razmahivanje i mogu vam reci da sam imao dosta uspeha
Svaki moj odlazak na Moravi bio je sasvim zadovoljavajuc sto se tice ulova.
Udjem ispod mosta kod bara izadjem gore izbad skele gadjam ga u obalu,inace na sredini je plitka otprilike do iznad kolena tako da sa malo vise znanja pokrivate i levu i desnu obalu.Naleti po koja mrcina od 500g. pa navise ali nisam imao prilike kao neki da se radujem Bucovu mada sam i njega pokusavao prevariti
A to da je prljava neminovno je,ali jebiga navuko se na musicarenje i sta ce sad.
Inace za sve ljubitelj barskih klenova jedna informacija...
Sve klenove koje sam nahvata a ukupan bilans se negde oko 50kg. za dve godine (skromnno)
pustao sam u jednu baru pr mosta
Za sada neka ostane mala tajna.. :p :p :p
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Vratila se u svoje korito posto je dugo bila van njga puneci bare i vodom i ribom a kako sam pre ovog kijameta video lepo je krenula stukica na varalicu,Pa gospodo musicari mogli bi da se okusamo malo
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Cujem da je morava za vreme ovih suncanih dana bila kristalno cista ,pa zelim da znam da li je ko posetio i kakve utiske nosi sa nje....
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Bila FOX ali kristalno cista da i ribe izbegale od cistoce. taraba teska. niko nista sem onih plovkarosa sto tamane skoba...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Juzna Morava u OPADANJU  cista je i bistra kao suza,mozda bi mogli da se pustimo do Batusinackih bara,i ujedno posetimo Moravu,JEDNIM UDARCEM DVE MUVE...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Moram nesto ponovo o ovoj reci koja definitivno ove godine ima da izadje u prvi plan sto se tice klena.
Zapravo zimski vodostaj i ogromne vode totalno su promenile korito reke,tako da je sada prepuna lepih rikavaca i terena na kojima se mogu ocekivati kapitalni primerci klenova.
Ovo pisem jer moja zadnja tri izlaska su bila na J.Moravu  i to u vreme kada je nepodnosljivo mutna,a daje rezultate sto se tice klena..
Dosta je selektivan i ume da smeta beovica, ali jedan izlazak na vodu sasvim je dovoljan da se solidno napune baterije za sutrasnji izlazak navodu--STA TI JE OKORELI MUSICAR  :yeswink: :yeswink: :yeswink: :yeswink: :yeswink:
Ponavljam to se sve desava na vodi boje cokolade,a mogu misliti kada se bude izbistrila...
Da nije samo prisutan klen,imao sam prilike da se uverim i u jako krupne stuke,somove pa raspucavanja po vodi BUCOVA KOJI ME JE NA PAR PUTA IZUO IZ OPREME --STRASNO--
Ne oklevajte nego cim se nadje slobodnog vremena trk do Morave necete se pokajati  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Uz Toplicu, Morava mi je najcesca destinacija. Velika reka koja svake godine menja korito i potrebno ju je uvek iznova istraziti. Ima ogromnih klenova ali je i veoma teska za musicarenje. U principu ulov je zagarantovan ali oni najveci klenovi su rezervisani zamo za najbolje musicare. Nekoliko musicara sa ovog sajta je vec imalo po par kilasa + sa J. Morave i siguran sam da i oni ovo mogu da potvrde.
 
Vrh Dno