Kako umanjiti vrednost tuđeg ulova?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nama, sportskim ribolovcima, bitan je naš, vlastiti, ulov. Niko od nas se ne bavi ovim sportom da bi gledao kako neko drugi uspešno lovi ribu.

par primera​

1. Janko i Marko love klenove. Janko ulovi 1 kg sitnih klenova, a Marko 6 kg krupnih. Kad-tad Janko će se dosetiti da je dozvoljeno uloviti 5 kg i osporiti Markov fantastičan ulov.
2. Janko i Marko love pastrmke. Jankova najveća u karijeri je 250 g, a Marko vadi za jedan dan dve od po 1.8 kg, od kojih jednu kasnije menja sa seljacima na pijaci za svežu lubenicu. Kad-tad Janko će prigovoriti svom uspešnijem kolegi da je prodaja i razmena ulova zabranjena i osporavati njegovu uspešnost.
3. Janko i Marko love bucove. Janko vadi jednog od 0.7 kg i vraća ga u vodu, dok Marko vadi pet od po 3 kg i nosi ih kući. Naravno da će Janko kad-tad prigovoriti Marku da je mesar i pokušati da umanji vrednost njegovog ulova.
4. Janko i Marko mušičare lipljene u reviru na kome nije dozvoljeno ubiti ribu. I jedan i drugi love i vraćaju. Janko će da nađe zamerke Markovim udicama koje imaju kontra zarez, kao i prebrzom vađenju riba, bez meračenja. Mesto gde se ne vidi ko je koliko ulovio,  vrlo brzo će postati Jankovo omiljeno mesto.


Bla, bla, bla....malo mušičarske filozofije. Ovo može nekome da deluje kao lupanje gluposti, ali oni koji imaju imalo iskustva brzo će prepoznati ove situacije i sebe kao Janka ili Marka. Mislim da mušičar koji nije ljubomoran na tuđe, ni ponosan na svoje ulove, nije sportski ribolovac. U ovim kratkim, polu-izmišljenim pričama ja sam na strani Marka i smatram ga vrhunskim sportistom, bez ikakve mane, koji zaslužuje samo pohvale i ništa drugo.
Momci, u svakom sportu možete biti samo Janko ili Marko. Izaberite sami.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
"Il je*eš il ga primaš, treće nema" citat Ludog Kureta iz filma "Rane" :D :D :D
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
moze da mu bude krivo sto nisam nista uhvatio,ali NIKAD nisam ljubomoran na tudje ulove,i prigovaram samo ako su ulovljeni u zabrani,krivolovom i sl. mada i tada retko,jer pecam zbog sebe.
mada volim da ne sportskim ribolovcima pokazem neke fore-tj uhvatim ribu pred njima.

a juce sam,iako sam znao da na muvu ne mogu- ne umem, da uhvatim pastrmku musicario na jednoj divljoj i nepoznatoj reci sa dva  druga varalicara i naravno oni su ulovili dok sam ja  :suck:. doduse duvao je veoma jak vetar....ali to je vec opravdanje za ne znanje............

sto znaci mix da ima tu osim marka i janka i poneki vladimir.
mozda jednom,iskljucivi ljudi, ukapiraju da nije sve crno i belo
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Znam ja da nije sve crno ili belo, ali voleo bih kada bi ljudi naučili da nije ni sve sivo. Ako je neko isključiv, bolje je da tvrdi da je sve crno-belo nego sivo. Ovaj prvi se ponekad istakne, a ovaj drugi nikad.
U sportu nema "sivo". U sportu težiš ka najboljem rezultatu. Sve ostalo je neuspeh. Mušičarenje i ribolov je još uvek za neke od nas sport, a ne samo puka šetnja kroz priobalje, pri kojoj je štap u ruci sporedan, a ulov potpuno nebitan.
Svi smo zaljubljeni u mušičarenje, kao u neku prelepu devojku. Međutim, kada ta naša "devojka" počne da prima poljupce od boljeg "momka", javlja se nervoza i ljubomora. U suprotnom, javlja se ponos.
Ako prikrivamo te osećaje, počinju problemi.
Evo, ja volim da se hvalim svojim ulovom pred kolegama mušičarima. Ako se desi da je moj ulov manji, to pripisujem glavobolji, rupi na čuvarci, naglom prihvatanju C/R... Odmah nalazim izgovore za to, baš kao i svi ostali sportski ribolovci koje poznajem.
Tuđem (a boljem) ulovu odmah nalazim zamerke. Sitniji su komadi, plašio mi je ribe, maznuo mi je muvu... Umanjujem vrednost njegovog ulova, baš kao i većina ribolovaca koje poznajem.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Hvala ti Mikse na iskrenim recima koje si uputio meni i mojoj Bodorki koju sam lovio na tvoje oci... ;) ;) ;)
Dokazuje da nisi bas toliko ljubomoran vec da umes da cenis ulov kolege sa kojim si izasao na vodu ili je to samo pretvarenje ali i da jeste vesto si to odradio tako da imas plus od mene za ovo (GLUMU)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
oholi je napisao(la):
ima tu osim marka i janka i poneki vladimir.
mozda jednom,iskljucivi ljudi, ukapiraju da nije sve crno i belo

:yeswink: :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
mix,samim tim sto sam rekao da sam protiv iskljucivosti,rekao da nije sve crno i belo,znaci da ne mislim i da je sve sivo.
kad neko napada ja se branim,eto iskljucivosti(samo tako reagujem)..................
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Kako umanjiti vrednost svog ulova?
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ja sam presao u fazu da mi vise nije vazan ni moj ali ni tudji ulovi (ali mi je ipak drago kad navatam ribe  :smoke:). Jednostavno imam potrebu samo da pobegnem negde u prirodu (verovatno ce me MIX okarakterisati kao rekreativca a ne sportskog ribolovca).
U svakom slucaju do skora nije bilo tako.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Momci, u svakom sportu možete biti samo Janko ili Marko.

Marko je izgleda krivolovac. Ja sigurno ne mogu biti Marko, kao i mnogi judi koje poznajem.

Janko je jedan neuspešni ribolovac. Malo je i dosadan. Jedini plus mu je što dobro poznaje pravila. Ipak, nemamo pojma da li bi on poneo 6 kg klenova ako bi ih ikada uhvatio. Možda je Janko krivolovac u (neuspešnom) pokušaju? Ja sigurno ne vidim sebe kao Janka.

Ubaci Cvetka u priču i definiši njegove postupke. Možda se prepoznam kao Cvetko...  :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zanimljivim tokom ide ovaj topic. Evo, ubaciću i Cvetka.
Cvetko nije sportski ribolovac. Njega ne zanima skor. On na mušičarenje ide da bi zadovoljio svoju potrebu da provede dan u prirodi oponašajući ribolovca. On izgleda kao ribolovac, radi slične stvari, ali za razliku od pravog sportiste, nema rezultat, jer uglavnom vraća svoj ulov. Ako neku ribu i zadrži, tome neće pridati poseban značaj. Cvetko je rekreativac.
Objasniću šta je sportista-ribolovac, to jest, sportski ribolovac.
Ne postoji sport u kome nema rezultata koji se poredi sa ostalim učesnicima u tom sportu, bilo da je individualan ili kolektivan. Svaki sport ima merilo po kome se određuje ko je bolji, a ko slabiji. Rekreativni i sportski ribolov se razlikuju po rezultatu- ulovu, koji je obavezan kod sportista.
Prikrivanjem rezultata, pod raznim izgovorima, kao što je briga i ljubav prema ribama i slično, uništava se sportski odnos prema ribolovu.
Sportski ribolovci vrlo rado, na kraju ribolova, upoređuju svoje ulove, jer je to jedini način da uvide svoje ribolovačke kvalitete...
Cvetko bi bio treći, najnoviji drug Janka i Marka. Ribolovac-rekreativac.
Ovde se može pojaviti problem. Rekreativcima smetaju sportski ribolovci, jer im se čini da nanose previše štete ribama, a sportistima smetaju rekreativci, jer im stalno gunđaju i osporavaju ribolov kao sport.
Kada bi Janko, Marko i Cvetko igrali ping-pong, Cvetku bi bilo svejedno ko ima najveći broj poena i, kad bi se on pitao, samo bi lupali lopticu dok se ne umore ili im dosadi. Janko i Marko bi pažljivo sabirali sve poene i trudili se da ih imaju što više. Cvetko bi se pitao koja je svrha poena, a ova dvojica bi se pitala što Cvetko uopšte igra ping-pong.


Izgleda da ćemo ubaciti još likova. Na primer, Đoka bi bio idealan za nekog ko ne voli ribolovce, a drži ribnjak pastrmki. ;)
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Analiza.

Novi lik Cvetko jos uvek nije uhvatio kapitalca i ne zna sta ce da se dogodi kada uhvati kapitalnu ribu.
Kada se to desi, Cvetko ima da zakaci ribu na haubu auta i da se hvali po selu. Od tog trenutka, Cvetko postaje krivolovac, jer je shvatio kakvih "nemani" ima u reci, i pocinje strujom da tamani ribe i puni zamrzivac. Za par godina, Cvetko postaje uspesni bizmismen, otvara lanac ribarnica i postaje "gazda" reke na kojoj je ranije rekreativno lovio sa svojim drugarima. Janko i Marko prestaju da se bave ribolovom jer im je Cvetko "zacepio" cenu dnevne dozvole i vracaju se staroj ljubavi - sahu.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne Mix, ja nisam ni Cvetko.  :)

A tek pa nisam Cvetko cerebrum edition!  :D

Kad budem imao malo vremena definisaću Petka! Do tada mi ne dirajte Petka. Polažem ekskluzivna prava na model ribolovca "Petko".  :)
 
Vrh Dno