Klen- najslabiji borac medju musicarskim ribama?

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Kakva su vasa misljenja o borbenosti klena , ja mu najiskrenije najvise to zameram, ponekad stvarno mislim da nije vredan truda ali mu se ipak vracam kad god sam na jugu , medjutim zanimljivo je da kad sam u B. Basti u cijoj okolini ima klenovskih voda da se smrznes gde Vlasina ,Morave, Nisava ne mogu ni da pridju  gde su komadi i od +3 kg meni u toku godine ne padne na pamet da odem vise od 2-3 puta na klena jer on ipak nikad nece biti top musicarska riba koliko god ga mi uvazavali to je jednostavno tako ,isuvise je krpast!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Klen, kada se uporedi sa lipljenom i pastrmkom, zaista u prvi mah odaje utisak slabog borca, ali među mušičarskim ribama su mnoge ribe slične borbenosti, poput bucova, šarana, skobalja, crvenperke... Zato, ako tražimo najslabijeg borca među ribama koje se love mušičarenjem, treba uzeti u obzir mnogo više od dve-tri vrste.
Meni je najjača i najvatrenija riba na mušičarskom štapu podivljala kalifornijska pastrmka, na drugom mestu mi je mrena, na trećem mestu potočna pastrmka, na četvrtom lipljen, na petom grgeč, na šestom štuka...
Na poslednje mesto, kao najslabijeg borca među "mušičarskim" ribama bih stavio bucova, koji se otima jedno dva puta slabije od (npr) klena iste mase.
Moraću da istaknem i to, da meni, za razliku od većine mušičara, nije plus kada se riba previše drmusa i otima i vrlo često umem da cenim izvesnost borbe sa ribom. Većina mušičara navodno uživa dok mrcvari ribu, zamarajući je što duže, ceneći njenu "borbenost". Ja najviše uživam u samom činu prevare, a vrhunac zadovoljstva doživljavam tek kada je riba savladana i izvađena. Tokom zamaranja doživljavam i jednu malu neprijatnost-neizvesnost borbe. Što je riba borbenija, ta neprijatnost je veća. Zato, veoma često, stavljam klena na prvo mesto po atraktivnosti mušičarenja, daleko ispred mnogo popularnijih vrsta. Borba sa krupnim klenom je veoma prijatna i taman je po mom ukusu.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
boga mi klenovi od 1.5kg su mahom odlicni borci mada ni ovi manji nisu za podceniti, mada igore za oko 50%klenova bez obzira na velicinu si u pravu,
a kao primer borbenosti mi je klen 2.3kg na suvu muvu, vadio sam ga bar 5min i dosta klenova mi je kidalo i 0.20tippet kad ulete u travu
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Oholi, koliko je bio dugačak taj od 2,3kg, čisto me zanima.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
nekih 53 bez repa i debeo je bio pomalo, uhvacen je sredinom leta na suvu muvu neka jednodnevka zelenkasta
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
eeee...imao sam i ja klence od 53 cm ali nije mi neki fajter...bilo je i debljih i težih a nešto milimetara kraćih ali  :blush: no, to je meni super sportska riba za zabavu i volim da ga lovim ali kao borca ga baš i ne cenim a ulovio sam ih stvarno mnogo.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Prvo klen je riba koju mozete naci i u vodama sa niskim temperaturama (samim tim i ekvivalentnom kolicinom kiseonika) i onim sa visokim. Sad nisam siguran dal' je samo ovo razlog  sto se klen upecan u nekoj toploj bari ne bori ni isto snagom ni na isti nacin kao na primer u Nisavi il' je prisustvo hrane, snaga reke ili nesto drugo presudno za to.
Jr mi je preseo sa tim nije mi borben na B.Timoku.....Kad bolje razmislim Igor i Jr vuku neke korene iz Vlasotinca. Mora da tu ima nesto :-\
Slozicu se sa Mixovom listom najborbenijh riba pogotovu sa onom prvom ribom koju nazalost retko ko ima sanse da nadje. Ima je tamo gde Goci, Blue Fox i mozda jos neko idemo na prolece :bleh:.
Meni takodje nije na prvom mestu borbenost riba. Ipak mi je 1. sladak osecaj da se stap napunio posle kontre. Naravno da je lepo imati otpor sa druge strane, al' ako je klen krupan, po meri mi je i otpor koji pruza.

P.S. Igore ove godine kad dodjemo u B.Bastu vodis nas na te ogromne klenove ;).
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Klen može da pokaže zadovoljavajuću borbu ali samo u nekim planinskim rekama, u proleće posle jakih voda i sl. Ovako je prilično mlitav. A naročito na Belom Timoku. Zadnji put, prošle godine neposredno pre trovanja, tri kilaša, prosek borbe 23,68 sekundi. Koji je to borac. :p
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@Alp - Dobrodošao
@ostali - bojim se da koristite predebele predveze, sa 0.12 bilo bi zanimljivije :)
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Misliš? Nisam baš siguran. Možda sa 0.06... :smoke:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
@ostali - bojim se da koristite predebele predveze, sa 0.12 bilo bi zanimljivije Smiley
  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: to  a ne o,18 ionako mrtvog skuvanog u moravi klena izvadis ko mrcinu more 0,10 pa da bude neizvesno do kraj a musterije sa palilulsku  jacpi nek se snadju  ;) ;)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Alp dobrodosao.I ako si onaj za kog ja mislim da jesi, molim te da pocnes da pises jer mislim da je tvoj sud vise nego merodavan za svaku temu.
 
Z

Zakula

Guest
Fantastichan klen Alp!!Ako se iza tvog nicka krije chovek po imenu....Onda mogu samo ovo da uradim  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:!!!!!!!!!!

Slika dokazuje da si ti...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Meni je najjača i najvatrenija riba na mušičarskom štapu podivljala kalifornijska pastrmka, na drugom mestu mi je mrena, na trećem mestu potočna pastrmka, na četvrtom lipljen, na petom grgeč, na šestom štuka...
Na poslednje mesto, kao najslabijeg borca među "mušičarskim" ribama bih stavio bucova, koji se otima jedno dva puta slabije od (npr) klena iste mase.
Fina ova Mixova lista. Kalifu, mladicu i lipljana nisam još upecao, pa ne mogu da tvrdim ništa. Ja bih stavio potočaru, pa mrenu, pa potočnu mrenu (!), pa šarana divljaka iz reke, soma, rečnu štuku... Klen je negde u sredini što se tiče borbenosti slatkovodnih riba. Nije neki borac ako ćemo pošteno. Bucov se nekada bori kao tigar, nekad lagano izađe i nasučeš ga u plićak...  Definitivno najslabija riba je smuđ! I deverika se bori jače od njega.  :doh:

Dakle - direktni odgovor na pitanje u naslovu teme: ne, klen nije najslabija mušičarska riba, to je smuđ!
 
Vrh Dno