Klen- najslabiji borac medju musicarskim ribama?

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Mozda jeste najslabiji, ali sam prvo njega poceo da ganjam. A moramo priznati da je njegovo kupljenje musice prava atrakcija. Ucini se jednostavno da ce da se cuje kako mu musica krcka pod zubima :D. Sto se borbe tice izuzetno je dinamican u startu, pa zatim posustane i glava mu ubrzo zavrsi na povrsini vode i tada je gotov - predao se. Primetio sam takodje da se razlicito bori na razlicitim vodama. Mislim da oni Zlatarski klenovi(Radojna), nisu normalni, pa ga zato rado pecam na prelivu iz Kokinog Broda u Radojnu. Zlatar mi je Dalji od Drine, ali se cesto radije zaputim put te prelepe planine nego na drinu. Dakle obozavam klena
P>S> (na ovoj vodi ima kapitalnih jezerskih zlatovcica)
 
Z

Zakula

Guest
Mislim da treba da se pravi velika razlika izmedju klena koji zivi u nekoj planiskoj reci,tj. u reonu pastrmke , i klena koji zivi u stajacicama ili u rekama sporijeg toka.Po mojim iskustvima sa reka staroplaniskog sliva koje u sebi imaju pored potocne i makedonske pastrmke i klena,mogu da zakljucim da klen nimalo ne zaostaje po borbenosti od pastrmke,cak sta vise i prednjaci shto je vrlo interesantna stvar... Recimo,desavalo mi se vise puta na Toplodolsoj reci da na samom ulazu u vir uz stenu konstanto bucka riba,i elegantno sakuplja neke, tek izrojene sedzeve.
Precizan zabacaj i Culture Sedge pada tacno gde treba,kratka voznja i.....CAP!Tu je!
Riba pumpa kroz najdublje delove vira uz samu stenu,bukvalno ne mogu da je zadrzim,a ja mislim da je krupna pastrmka,sto je prava retkost u kanjonu Toplodolske!Sav srecan polako zamaram "pastrmku" i posle nekoliko minuta privodim u plicak ribu,kad' ono klen! Klen od oko 400 grama!
Eto,to je klasicno pastrmsko ponasanje klena sa Toplodolske reke!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
sto je voda hladnija,bolje se bori,bar se meni tako pokazalo, a ovde nemislim na temp vode u odnosu na period,nego na to dal je sa salmonidne ili neke druge vode
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.102
Broj reagovanja
927
Za mene je klen slab borac! Atraktivan za lov jeste u toliko što kad ga nađeš da radi možeš imati nezaboravne trenutke jer udara stalno imam ga u velikom broju a riba kad ima preko 1kg mora bar nešto da se bori još na mušičarcu pa vrećicu da zakačiš mora stvarati neki otpor.
Kalifa jeste odličan borac (podivljala kalifa) kao i potočara ali vrh kažem Va svima jeste mekousna pastrva!
Znači zamislite ovo riba cca.1-3kg u najvećoj struji pri dubini vode od cca. 2m iskače po metar iz vode pliva površinom uzvodno pri tome je više van vode nego u njoj te takva luda borba do kraj bez obzira da li dril traje 5min ili 20min naj teži dio nastaje kad se riba privuče obali jer kad Vas ugleda kao da dobije adrenalinsku injekciju u srce te opet zabočinje borba do samog prihvata ribe e to ja zovem "BORBA" ekvivalent kalifi (divljoj na steroidima).
Uz to napomenimo njena izuzetno meka usta koja ako je kačenje sa strane u 70% slučajeva pucaju tj.udica se prouši ili joj otkinemo brk. :tbumb:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja sam uveren da je šaran na mušičarskom štapu doživljaj za sva vremena.Ove godine nameravam da probam.
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
KLen iz jezera je veliki borac. Pre svega jer ima vise mesta za "voznju". Jezerski su borci, iz hladnih reka manje, a najmanje oni iz toplih tekucica.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nadam se da cu sledece godine ugledati i kakvog amura pa i njega da bocnem. Kod mene na jezeru ih ni nema na spisku riba ali vidio sam u par godina nekoliko komada. Ako ih u celom jezeru ima 10 to je vec brojka. Ali te sto sam vidio su bas komadine i to bi volio da probam sledece godine. Šarana znam da će biti a nadam se i mom novom rekordu. ::)

Ako bocneš kakvog amura od 3 kila i umisliš si da je kapitalni klen e onda je taj klen najborbeniji klen  ;) :D
 

mile

Newbie
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Zavisi u kojim vodama se nalazi (zivi) sigurno je borbeniji ako zivi u brzim vodama  8)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
heh...kako se toga nisam setio navesti....definitivno je bolji borac od smuđa  :D  :D  ok, za neke ljude smuđ nije mušičarska riba...to sam zaboravio  :-X :D
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
mile je napisao(la):
Zavisi u kojim vodama se nalazi (zivi) sigurno je borbeniji ako zivi u brzim vodama  8)

    Bez ljutnje, moja zapazanja su bas suprotna. Dosta sam mus. klena na jezerima i cini mi se da su makar za pedeset odsto jaci od recnih, mozda i nije mnogo logicno ali tako je . ne tripujem nista, mozda je tako samo u mom okruzenju.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sasvim je moguće da se jezerski klenovi tako ponašaju samo kada su u tvom okruženju!  :hammer:

Šalu na stranu, ja mogu da potpišem da su Nišavske štuke bar 50% jače od barskih. Ulovio sam puno štuka na Nišavi, mahom komada od 1-1.5 kg i uvek sam mislio da je to riba od bar 2 kg. To ima veze sa njihovom kondicijom, rečna mnogo više pliva, dok barska 99% vremena vreba iz zaklona ili još gore - drema.

Slično važi i za šarana. Rečni divljak je lokomotiva! Isti takav na jezeru - jako borbena riba, ali ne ko rečni.

Moguće je da jezerski klenovi prelaze velike razdaljine u potrazi za hranom, pa su i boljoj kondiciji od rečnih koji znaju da po ceo dan čuče i relativno sporoj vodi u senci neke vrbe i lagano mrtkaju repovima. Po toj analogiji klenovi iz malih bara, koji nemaju gde da plivaju, bi trebalo da budu najslabiji borci. I imao sam sjajne borbe sa barskim lepotanima od 40-ak cm...

Pa ti budi pametan...  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pa ne znam šta da kažem lovio sam klena stotinu puta u reci i jezeru pa i šarana pa ako zaboravimo na sve teoretske postavke meni je to sve isto, jedino što u reci postoji tok koji pomaže ribi napraviti veči otpor na štapu a borbenost je za moj pojam ista...jednom je ovako drugi put onako, ni svaka riba od iste vrste nije uvek jednak borac. U Dunavu sam lovio šarana i nalovio se divljaka ko' u priči  (jedne godine) a isto tako lovio sam ga dosta i po nekim baruštinama pa i u jezeru...isto je to meni...takozvani divlji i onaj takozvani golać opet isto, šaran ko' šaran samo da malo drugačije izgledaju. Više volim da se igram šaranom od nekih 8 kila jer taj je mnogo igriviji (do sada je tako bilo) dok ovi od oko 15 kg vuku, vuku, vuku...po neki samo malo zaigra...klen, klen od 50cm je uvek dobrodošao  :D Da mi je do igre i da mogu da biram smuđa od 50 ili klena ja bi radije klena...Smuđ mi je zanimljiv zbog drugih stvari ali kao borac je nikakav...retki petki da smuđ pokaže neku moč...bar kod mene a lovio sam ga i po rekama i po jezerima.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
ja sam imao prilike da se nadmudrujem sa klenom samo na manjim rekama i svaki put je pruzio neverovatne trenutke.....extra riba! :D
 

zivojin.span

Junior member
Učlanjen(a)
26.05.2009.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Halo alp
Dobar primerak klena ,nisam druge ribe lovio ove veličine , tako da ne znam kakve su kao borci, ali klen zna da bude i dobar "diplpmata" .
Naime nakon ulova neće da izađe iz vode ,samo se kupa čas levo , pa desno i lagano hoće u dubinu, sve dok ga na bilo kji način ne uvedete , ako ga uopšte uvedete u plićak on je gospodar. U plićaku se tek umara i pokušava da pobegne, umori se i tada je samo dostupan za pametno unošenje u meredov.Žao mi je što su mi slike na Pikasi pa ne znam kako da ih prebacim u ovaj forum , ako neko zna neka mi pomogne, i rado ću ih poslati. Znate NOKIA N95 ima neke PC suite i šta znam. Ne mogu da znam da li da učim pecanje ili , SREĆNA NOVA 2010. GODINA ,TAČNO JE 24,03
PUNO POZDRAVA ,ZDRAVLJA I VESELJA. rad na kompjuteru.Odan sam mušičar jel da , šalim se naravno, sam sam pa se dosađujem . Takve su prilike ove godine. :bye: :yeswink:
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Kod klena je najinteresantije cini mi se to sto klen od recimo 300gr. i 1kg. kao da nisu ista vrsta ribe. Ponasaju se potpuno razlicito, nalaze se u razlicitim delovima reke, manji klenovi su u jatu a veliki uglavnom samotnjaci, manji su mnogo halapljiviji dok glavonje mnoooooogo opreznije uzimaju hranu, sasvim drugacije se ponasaju na stapu itd. Meni sam cin nadmudrivanja sa krupnim klenom, njegovo pronalazenje, prikradanje takvoj ribi, pronalazenje musice koju zeli da uzme(krupan klen je ponekad probirljiviji cak i od pastrmke) predstavlja vrhunac u musicarenju. Ako zelite do kraja da  uzivate u njegovoj borbenosti koristite malo tanje predveze i ne izvlacite mu glavu iznad povrsine vode i dozivecete vrlo lepe trenutke u musicarenju.
 
Vrh Dno