Klen- najslabiji borac medju musicarskim ribama?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepa fotografija našeg novog člana, čijim sam prikazom mušičarenja klena, u časopisima sa početka devedesetih, kao i video snimkom mušičarenja bucova na Savi kod Zagreba, veoma zadovoljan. Čitao sam i gledao to sa posebnim razumevanjem i uvažavanjem. Moram priznati da je to sam vrh prikaza mušičarenja ovih dveju riba.
Ako je Alp poznati Aleksandar Puškadija i ako nam se pridružuje od srca, ovaj forum dobija značajnu podršku iz Hrvatske.

Vratiću se borbenosti klena. Opšte je prihvaćeno mišljenje da je on slabiji borac od pastrmke ili štuke, ali o tome treba razmisliti dva puta. Postoji i njegov prvi nalet, koji zbunjuje nezadrživom snagom. Na primer, kada mušičarim pastrmke suvom majskom i muvu mi pokupi krupan klen, u prvi mah sam skoro siguran da mi je na udici najkrupnija pastrmka, jer kad glavonja zavozi ka dnu, to podseća na pegavu kapitalku. Takođe, kada lovim štuke strimerom i zakačim krupnog klena, prvo što pomislim je da imam krupnu štuku, jer čudna riba se veoma snažno zabada u travu, a kao da je nezaustavljiva u prvom begu.
Naravno, to su samo prvi utisci, posle kojih klen otkriva svoje "borbene nedeostatke" u odnosu na jedan deo riba.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Zasto ovakav klen ne moze da bude dobar borac. Ja sam ga 4 ipo sata vadio. :"Alp nadam se da nije frka sto sam zloupotrebio sliku". Nisam mogo da odolim a tebi svaka cast. Jos takve i vece da mlatis.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Poslednjih godina kada idem na klena (na varalicu) iskljucivo idem na krupnog. Najlepse je kada uzme agresivno mamac i prvih 20-ak sec. , posle toga ne pruza otpor i ako se ima jak pribor moze slobodno da se izvlaci na silu, kao kad vuces mokru krpu.

Klen je riba koju dosta volim u trenutcima kada sam izmore sa lipljenom i pastrmkom, pa odem da lovim klena i za 1h-5 akcija! To je ona politika: "vazno je da trza" nije bitno ko i koliko...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@Goci - Klen od 1kg illi smuđ od 1 kg na mušičarski pribor :doh: Uhvatio sam oba i za mene je smuđ veći borac  :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja bih rekao: "KLEN-NAJMUDRIJI BORAC MEĐU RIBAMA", jer se ne otima do poslednjeg atoma snage. Kada ga prihvatiš, on je još uvek pun snage i, ako ga vratiš, brzo se oporavlja. S druge strane imamo ribe koje se toliko izdrmusaju kada su zakačene, da tokom borbe iscrpu veliki deo svoje snage, što i nije baš mudro. Klen kao da zna da je nemoćan protiv udice i štapa i da mu je bolje da se ne otima previše, već da jednostavno moli za milost  :).
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Evo mog najvećeg klena, ulovljenog na Gradcu. Prevaren je sredinom leta u plitkom prelivu velikog, dubokog vira, mekonogom imitacijom na predvezu 0,12mm. Nije impresionirao borbenošću, tako da mi se u sećanje urezao samo period od momenta kada sam ga primetio do trenutka kontre. Zabacio sam gotovo iz krošnje, a u kristalno bistroj vodi sam tačno pratio otvaranje njegovih usta dok je usisavao muvu. Retko ga ciljno pecam, tako da su ostali koje sam imao na udici bili osetno manji, ali definitivno je mnogo slabiji od pastrmke.
E da, bio je dugačak između 45 i 46cm bez repa, a težinu nikad neću znati  :bye:
 
V

vaga

Guest
Predlazem da se tema stavi na glasanje...
Ja iskljucivo idem na klena,pecam ga celog zivota.To je za mene vrh,borba sa krupnim klenom.Do skoro sam isao iskljucivo na plovak ali sam presao na musicarenje zato sto je takav nacin ribolova puno bolji i elegantniji a sa osetljivim priborom moze se uzivati i sa manjim komadima.Pre desetak godina pecao sam i pastrmku,na kavijar.Po mom misljenju nema velike razlike u borbenosti,mada sam primetio da ribu koju izvlacim iz sredine toka uvek teze zamorim od one koja udari u tisaku,mozda i to ima veze...
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Milance je napisao(la):
@Goci - Klen od 1kg illi smuđ od 1 kg na mušičarski pribor :doh: Uhvatio sam oba i za mene je smuđ veći borac  :yeswink:

Dve najvece "Dojke" medju ribama ,  mrtvi smudj i jos mrtviji Klen  :D :D :D
 

bačo

Newbie
Učlanjen(a)
22.05.2008.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
Mr.Zakula je napisao(la):
Fantastichan klen Alp!!Ako se iza tvog nicka krije chovek po imenu....Onda mogu samo ovo da uradim  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:!!!!!!!!!!

Slika dokazuje da si ti...

pozdrav još jednom od novog člana,imo sam alpa prilike jučer gledat na jednoj livadi i to izgleda prestrašno,mislim da je griva rako(kolega mu po štapu) da je imo 36 m žnore gore i ne da izlazi cijela van nego izlazi kod od šale ko da mu je to jutanje ispijanje kave :'((neki dan mjereno mu bilo 40m)ak se ne varam štap je 6 bio,a bome i divio sam se grivi sa sage 3  25m :'(,nadam se da ču i ja tako kad narastem
 

Terza

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
198
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Tokom cele moje musicarske karijere u 90% izlazaka na vodu sam musicario iskljucivo klena,imao sam dosta krupnih primeraka (najkrupniji je bio 3,2 kg na Toplici,uhvacen na 14-icu) i mislim da je jedna od najzanimljivijih riba za musicarenje kod nas.
Meni licno njegova borbenost nije presudna u ocenjivanju atraktivnosti lopva,vec sam necin lova,prilaz vodi,samoj ribi...klen je izuzetno plasljiva riba i prava je umetnost prikrasti mu se na dohvat stapa,a da nije neki borac i nije,ali nije bas ni krpa...

Alp,svaka cast    :tbumb:

lep glavonja                                                                                                   
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam pre neki dan jedva izvadio borbenog klena iz brzaka Nišave. Ruka me je zabolela dok sam ga izvlačio na Sage XP 586. U toku borbe sam uglavnom držao štap sa dve ruke. Bio je sve vreme savijen do krajnje granice.
Meni je borbenost klena sasvim zadovoljavajuća i ne bih voleo da je jači i besniji.
 
Vrh Dno