KOJI KOMBINEZON IZABRATI

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.706
Broj reagovanja
1.015
Lokacija
Svilajnac
a63c64b27137e4b22dfdb8c6dd9b6cf2.jpg


Takođe imam scierru, moja je 16k i evo nakon 2 sezone dešava se da nakon dužeg perioda u vodi kod listova popusti vrlo malo, proveravao sam nije iscepan nego jednostavno je materijal izgubio svojstva da može dugo da trpi vlagu. Naručio sam Revivex to bi trebalo da regeneriše membranu, bar se nadam... :)
12k ja ne bih smeo da kupim a verujem da su svi bolji deklarisani na 20k
 

MarkoKg

Newbie
Učlanjen(a)
14.01.2017.
Poruke
19
Broj reagovanja
0
Lokacija
Kragujevac
Uzeću verovatno

https://www.adh-fishing.com/clothing/wading-sets/guideline-laxa-wading-set-waders-and-boots-felt-or-rubber-spikes

i cipele o jednom trošku, samo da nađem nekog da mi donese iz Nemačke...

Čitao sam i gledao razne recenzije, i u suštini za sve modele do 200-300 e mačka u džaku, posle par meseci curi negde....
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
TMc je napisao(la):
Video sam da scierra ima novi rastegljiv model navodno su pokupili puno nagrada za taj proizvod međutim vodonepropustivost je 12k što mi ne deluje obećavajuće za celodnevni ribolov.
Zaobiđi u širokom luku.
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Ne preporucujem nista samo cu da iznesem moje iskustvo sa kombinezonom i cipelama. Kupio sam pre ca. dve godine ceo set Greys CTX - waders, cipele i jaknu. Prijatelj mi drzi ribolovacku radnju a kad je u program uvrstio i Greys dobio je od hendlera dva seta po nabavnim cenama na veliko za njega i satro za njegovu zenu, a u stvari za mene. Platio sam sve smesnih 200.- evra. Vec dve godine rabim kombinezon i cipele nemilosrdno, nosim ih i kad musicarim i kad varalicim. Ne izlazim iz vode satima, idem kroz najzesce trnje, klecim, padam, davim se, valjam se po pesku i zemlji, jednom sam se strmeknuo i strugao guzicom 15 metara niz padinu po trnju, zemlji i kamenju da bih na kraju zavrsio u vodi. Nista se nije ostetilo ni najmanje. Komplet sam vec izneo minimum 130 puta na pecanje i to po ceo dan, jesen, leto, zima, prolece a i sire. Jos uvek ga nosim i kako mi se cini nanosicu ga se jos dugo jer jedino sto mi se desilo je to da je na levoj neoprenskoj sokni kod palca proslo malo vode - video sam tek na carapi kad sam svukao kombinezon. Vrhom palca levog stopala mahinalno kad hodam uzvodno kroz reke brzeg toka dok se probijam kroz bujicu upirem prstom na gore i na tom mestu dolazi do veceg trenja izmedju neoprena i cipele. Doslo je do manjeg zamora materijala, neopren se istanjio i prosla je voda. Problem sam resio vrlo jednostavno. Nakapao sam Aquasure lepak za neopren i rasirio ga prvo sa jedne strane velicine kovanice od 20 centi. Sacekao 24 sata da se dobro osusi, izvrnuo kombinezon i to isto uradio i sa druge strane. Od tada sam bio ca. 20 puta na pecanju i nema ni najmanjeg problema. Na cipelama sam za sve to vreme izgubio 7 srafova koje sam nadoknadio i krljam dalje. Kombinezon nije ni na jednom savu ni najmanje popustio i dihtuje jos uvek perfektno.
        Ono sto prvo radim svaki, ali svaki put kad udjem u kucu nakon pecanja, je da kombinezon operem, i iscekiram u kakvom je stanju i iznutra i spolja, cipele operem iznutra i spolja takodje sapunicom i mlakom vodom, izvadim ulozak i dobro isperem svo sitno kamenje, pesak i eventualne krhotine stakla koji bi mogli da ostete neopren. Sve ostavim da se prirodno lagano osusi a onda okacim da visi, ne savijam nikad i ne trpam na gomilu. Inace me ne mrzi da svaki put kad napravim pauzu na vodi isperem cipele.       
        Ukoliko se povede malo paznje, manje vise svakom kombinezonu moze da se produzi vek trajanja. Naravno da su najskupli kombinezoni kvalitetniji i da ce duze da traju ali se ne treba zavaravati. Prijatelj nosi ceo zivot iskljucivo Simms i kupuje samo najskuplje jer je milioner a voli tu firmu ali mi je iskreno rekao da mu niti jedan kombinezon nije izdrzao duze od dve godine a da nije negde pustio vodu. Peca po celom svetu i u slanoj i u slatkoj vodi i ne vodi racuna o opremi uopste. Jedino cuva bambus stapove kao oci u glavi. Kad mu se nesto sjebe on lepo baci ili pokloni i kupi novo. Pod takvim tretmanom nema kombinezona koji ce da prozivi duzi vek.
          U price o "disucim" materijalima i slicne banane ne verujem odavno jer sam sve proverio licno i odgovorno tvrdim da su uglavnom sve marketinski trikovi. Kako moze kombinezon da otpusta vlagu kad si u vodi? Po kojim to zakonima fizike? Dok si napolju reci ce neki. Koliko dugo si napolju dok ne udjes u vodu ponovo? Ako pravim duzu pauzu skinem kombinezon, ako odem u restoran na rucak necu valjda da ulazim unutra u wadersu da izgledam kao klovn a i jezivo je neprijatno sedeti umotan u satorsko krilo. Ako je voda plitka, stace mi waders, ako je vrucina takodje, ako pecam s obale isto. Nije mi jasno kako neko moze da navuce kombinezon a onda seta ceo dan obalom, cemu to? Ako je tako onda i kombinezon od 100.- evra zavrsava posao ako je dijagnoza snobizam u poodmakloj fazi onda je to malo ozbiljniji problem. Ja ponesem lepo uvek i par Le Chameau do struka koje po potrebi mogu da savijem do kolena ako je plitko ili toplo i odlucim se u zavisnosti od situacije sta cu da navucem, cesto menjam u toku dana.
        Jedna mala edukativna pricica. Kad se pre tridesetak godina pojavio u Nemackoj Jack Wolfskin od Goretex materijala naseo sam na reklamu, uzeo jaknu i platio je suvim zlatom. Kasnije sam nosio North Face, Fjallraven... Imam i sad nekoliko Jack Wolfskin jakni od tih nadrkanih materijala i u svakoj se smrznem kad sam duze napolju. Imam i sa fleece-om i sa perjanom postavom isti k... Kupujem ih jedino zbog urbanog casual stila koji mi odgovara a ne zbog laznih funkcija. Jedino sto me greje je Moncler sa 650 grama perja i ultra stara Mont jakna (imitacija Moncler) od 500 grama dok su je Slovenci jos punili najfinijim guscjim paperjem i dok je imala dva sloja materijala. Topla je vuna, greje cak i kad se oznoji, alpaka je fantasticna, ja se ovog materijala najcesce drzim.
          Sto se tice nepropustljivosti vode i tih fantazija od desetina hiljada nekakvih jedinica nepropustljivosti, redovno ismevaju dokumentarne emisije kad dokazu da nema te jakne od svemirskih materijala koja, ako dovoljno dugo stojis na kisi, ne propusta. Ne propusta najlon ali je efekat isti ako ga duze nosis, bices skroz mokar ali ne od kise. Po kisi na pecanju, ako ne gazim u vodu, nosim voskom dobro namazanu Barbour jaknu i takodje kvalitetnim voskom prepariran Barmah sesir od govedje koze. Jos me ovo dvoje nisu nikad izdali. Iskustvo me naucilo da ne nasedam na trikove spin doktora marketinga. Odavno sam nasao svoju formulu outdoor oblacenja i ne menjam je.
          Ko je stigao dovde sa citanjem, cestitam na trudu. U zdravlje.
         
           
 

milankrezner

Senior member
Učlanjen(a)
14.12.2012.
Poruke
150
Broj reagovanja
0
Lokacija
Rijeka
Ovaj zadnji post mi se svida jako jer je licno iskustvo, i sam razmisljam ove zime o kupnji kombinezona ali mi uvijek dode u glavu stace mi kombinezon jer bas i ne volim da gazim bas.
kad voda dode do jajca dosta je, ne zato sto se bojim nego uvijek osjecam neku hladnocu inace imam obicne pvc cizme do guzice i koliko god bio obucen jako uvijek osjetim neku hladnocu pa sam se razmisljao o neoprenu.

Kombinezon bi mi najvise sluzio prilikom prelaska rjeke, a ovako ako stojim u vodi to bude do koljena i dosta.

Inace odlican post  :tbumb: :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.151
Lokacija
Čačak
Neo, slazem se sa vecinom sem sa jednim delom...
Ne znam kako jer nisam fizicar, ali realno sam suv u disucem kombinezonu a u obicnom najlon nikad nisam. Prost primer, dok gazim kroz vodu znojim se naravno, izadjem napolje i nekad ima malo kondenza nekad osrednje a nekad ni malo. Zavisi od mog tempa. A umem da nabijem jak tempo. Isto pecanje u najlon kombinezonu ili ne daj boze gumenom i uvek sam mokar...natopljen.... znaci da ipak disuci odpusta vlagu.
Ono sto sam citao i ne mogu tvrditi da je tacno je da voda spolja ima vecu zapreminu a kad isparava iznutra ka spolja manju... zato te jednosmerno propusne membrane rade radnju donekle.
Licno leti na vecini reka nosim cizme do kuka, najlonske naravno.... kombinezon je glomazan i cipele su teske za ceo dan pecanja. Tako da za pecanje do osrednje velicine reka cizme uglavnom, osim ako znam da ima dubljih mesta koja moram preci. Kombinezon za srednje i vece reke...

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Sve preko 25c wet waiding. Naravno moze I ispod 20c ako ne gazis dublje od listova
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Oholi, verujem ti apsolutno. No, metabolizmi su nam razliciti i svako se drukcije znoji, neko manje neko vise, neko moze da izdrzi niske temperature, neko visoke. Ja licno nisam primetio prednost Gortex-a i slicnih materijala. Ono sto jesam primetio je da kod mene igra ulogu kombinacija koju odaberem, tj. materijali koje nosim na pecanju. Kad omasim ili se prevarim u proceni vremena, desava se ili da se smrznem ili da se znojim kao kur.a u crkvi. Iskustvo me naucilo da kad nisam siguran sta me ceka ponesem jos par stvari pa se presvucem.
        Sto se tice dubine gazenja i kombinezon vs. visoke cizme ja se drzim jednog pravila do kojeg me dovelo opet neprijatno iskustvo. Ako je voda do kolena, gledam da sam zasticen do struka, mogu visoke cizme, ako je do pola butina, mora kombinezon. Jedne godine sam krajem oktobra dok sam varalicio na sedam stepeni, napravio korak u prazno, taman toliko da mi se cizme potpuno napune vodom. Auto nekih 700 metara dalje, obala visoka i obrasla ne mogu nigde da izadjem a cizme pune vode srolale se do kolena, jedva sam hodao. Uzas. Prijatelj mi konstantno govori da kupim wading stick jer moze u datom momentu da mi spasi dan na pecanju a mozda i zivot. Ja nikako da se nakanim da ga uzmem jer ionako vucem dovoljno stvari.
        Razmisljam vec neko vreme o kombinezonu od 4mm neoprena sad za ovo hladno vreme. Drugar, sarandzija ga nosi zimi i kaze da ga super greje. Medjutim on sedi sve vreme a ja se krecem non stop. Neoperen greje, istina, ali i zaptiva kompletno, efekat staklene baste. Znojenje je neizbezno kakva god da je temperatura, pogotovo kod visesatnih akcija. Problem je sto to mogu da testiram jedino ako ga kupim. Neopren wadersa ima vec od nekih 50.- evra ali su sa zavarenim gumenim  cizmama sto mi ne radi bas. Probao sam neki jeftiniji model ali tu ili ti je dugacak a cizme odgovaraju ili obrnuto. Doduse lakse je sa neoprenom ako bas ne pase skroz jer se malo tegli za razliku od waders-a. Video sam na netu modele firmi Behr, DAM, Rapala i sl. Rudi Heger ima jedan sa soknama u ponudi i koji sam drzao u rukama ali kosta 280.- evra. Nasao sam i jedan model firme Scierra od ca. 170.- sto je podnosljivo, ali ne volim da kupujem nista sto nisam licno uzeo u ruke. U krajnjoj liniji mogu i da narucim, isprobam i vratim ako mi ne odgovara ali to mi je vec sexualna gimnastika.
        Ukoliko neko ima iskustvo sa neoprenskim kombinezonom, nek okaci par reci.
    P.S. Zaboravih. Ja jesam relativno zimogrozljiv ali gledam da presecem hladocu sedanjem u auto ili odem u neki obliznji restoran i pojedem supu ili corbu da se zagrejem. Obicno mi kasnije nije vise toliko hladno.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Imas neopren varijanti od 3 mm i 5mm Cabellas sa carapom I jeftini su a rade odlican posao.
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Evo bas pogledah, jeftini su i verujem da rade posao ali ja jednostavno ne kupujem nista sto nisam probao i uzeo u ruke. U EU imam pravo da vratim robu u roku od mesec dana i dobijem novac nazad a cela akcija je brza i bezbolna,
        Voleo bih da neko napise licno iskustvo sa neoprenom, kupovina je najmanji problem, ima ih svuda.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.706
Broj reagovanja
1.015
Lokacija
Svilajnac
Ja uživam u gazenju okolnih malih reka uzvodno maltene koliko i u ribolovu, jednom prilikom smo se toliko zaneli da nas je nazad do automobila taksi vratio jer je nakon večere već bio mrak a auto je bio na nekih 5km od nas. Waders nisam hteo da kupujem kolega me je ubedio međutim sada ne bih mogao da smislim ribolov bez njega ako gazimo uzvodno a za ribolov sa obale i malo ulazenje u vodu dovoljne su čizme do najprostije rečeno mudi :) Mislim da je kolega dobro odabrao sto se tiče vadersa, moje mišljenje je da simms G3 ili G4 koliko god bio dobar preskup je a i on će da traje 4-5 godina, ako toliko para na to potrošim osećam da bih robovao toj stvari i previše ga pazio a to mi opet kvari sam ribolov. Da sam milioner G4 bi mi legao samo tako, odlično bi mi se slagao sa bambusovim štapom dok zabacujem svilu po Resavi...
Hahahah :)
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Neo je napisao(la):
Evo bas pogledah, jeftini su i verujem da rade posao ali ja jednostavno ne kupujem nista sto nisam probao i uzeo u ruke. U EU imam pravo da vratim robu u roku od mesec dana i dobijem novac nazad a cela akcija je brza i bezbolna,
        Voleo bih da neko napise licno iskustvo sa neoprenom, kupovina je najmanji problem, ima ih svuda.
Pa pricam ti iz iskustva nosili smo taj jedan kombinezon nas par po Drini. Mene je nerviralo sto se skuvas u njemu u pm. Ali je mnogo bolji od onog sa cizmama
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Upravo to me zanima, kad ste ga nosili? Kuvas se i zimi? Leti je neoprenski kombi svakako obsoletan.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.151
Lokacija
Čačak
Nosio sam neopren jedan.... tacnije do struka neopren i ono malo iznad kao disuce platno... super kombinezon npr za staticnije pecanje na drini krajem sezone. Ili zimsko pecanje. Leti ni u ludilu ga ne bih obukao. Malo tezi van vode u vodi naravno mehurici iz neoprena anuliraju tu tezinu.
Sto se oblacenja tice skroz si u pravu.

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 
Vrh Dno