Lim (donji tok-srpski deo)

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mene zvao, ne tebe, Lazzo! :bangbang:  :D
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Mixmaster je napisao(la):
Mene zvao, ne tebe, Lazzo! :bangbang:  :D

Svi protivnici rezima koji vlada, i oni koji podrzavaju protivnike rezima koji vlada su pozvani!  ;)
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
http://brodarevo.com/clanak/48/Nestaje-li-reka-Lim/
Tek sada sam pročitao ovaj članak koji se bavi sudbinom Plavskog jezera. Sećam se kada sam kao klinac počinjao da pecam  jedine novine u kojima se o ribolovu moglo nešto pročitati bila je revija ZOV. E, tu sam nalazio priče o neverovatnim ulovima mladice i štuke baš iz ovog jezera. Često se pominjala i reka LJuča kao stanište ogromnih lipljena, najvećih u Evropi. Tu je, mislim, njegovo najjužnije stanište. Zna li neko kakva je trenutna situacija na ovim vodama?
Izvinjavam se ako je ovo off, ali u suštini, ove vode su tesno povezane. 
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
tuzno koliko malo para treba da se sve sanira a niko da mrdne,te pare treba od el.distribucije uzeti ipak oni vodu kao sirovinu koriste red je da nesto i vrate a ne da prave nove HE i sjebavaju taru rzav... a i jeftinije im je
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čekajte, momci, molim vas, nemojte priču o Limu da skrećete na kuknjavu. U ovoj rubrici bi trebalo da pišemo lepe stvari o našim rekama. Pod "Ekologija" treba plakati, psovati i udarati glavom o zid.
Reka Lim nije propala. To je jedna od retkih reka, koja je sada bolja i čistija nego ranije. Ja se sećam kako je izgledala pre 20 godina. To je bio otpadni kanal, crne, penušave vode, nizvodno od Berana, ondašnjeg Ivangrada. Sada je Lim bistar i relativno čist i daje dobre mogućnosti za mušičarenje.
Treba ja malčice da obiđem ovaj donji tok, da proverim situation. Čini mi se da bih se dobro proveo.  :tbumb:
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja cu da obidjem i gornj i donji tok ma kom pripadao.Ne pamtim da sam necim bio opsednut kao Limom ali u bas posebom delu za koji ne mogu da preciziram po nazivima al' kad ga vidim sigurno cu ga prepoznati.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ja sam pre par godina musicario bezuspesno na gornjem toku,uzvodno 10ak i vise km od berana,tereni su prelepi stanje ribljeg fonda ne znam ali tad nisam imao nikakvih desavanja, totalno sam neiskusan bio u vezi musicarenja,znam da su pominjali ondasnji ljudi da ima lipljena dosta,
 

Drina

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2006.
Poruke
147
Broj reagovanja
0
Kao djecak sam bezbroj puta isao na Lim u ribolov naravno sa ocem.On bi lovijo na plovak a ja na vaserkuglu .Pastrmke je bilo nenormalno mnogo jer je jedan dio rijeke bio poribljen .Proslo je od tada 15 god a ja jos nisam lovijo na Limu sada bi to bilo uzivanje sa pravim musicarenjem .Nazalos taj dio Lima je potopljen sada, i svi ti preljepi kanjoni i dungle su pod vodom.Lim je bio mnogo bogat ribom tada.Jedino lose po cemu pamtim Lim to su zmije milijoni ih je bilo.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Plav, vredi ovde pominjati koliko i sam Lim! Definitivno to zasluzuje (samo ne duboko u Ekologiju)!

Istina da je Lim imao problema sa zagadjenjem 80godina, tacnije '89 god. kada je bio prvi pomor ribe! Masne fleke su plovile vodom izbacene iz Ivangradske fabrike celuloze! Ta fabrika ne radi vec duzi niz godina (10-ak). To je bio vrlo ozbiljan pomor koji je zahvatio veliki tok Lima. Skoro je bila istrebljena riba. Mada meni i dalje NEVEROVATNO, kada je voda dobila dobar kvalitet vode poeckom 90=tih, riba se regenerisala NEVEROVATNOM brzinom. Znam da su lovili 95 pa nadalje kapitalne mladice (20+kg)! Pastrmka je odlicno krenula sa mrestom, lipljen takodje. Bio je maltene revir vredan svakog pomena.
Onda pred kraj 1999, u jesen se desi ciscenje turbina na HE "Potpec", koje prouzrokuje opet delimicni pomor ribe. Voda je bila zamucena i mogao si da pridjes uz reku i izvadis 30-40-50...kilograma ribe koje pozelis. :'( To je bilo masovno vadjenje ribe iz reke. Po citav dan samo vidis vuku dzakove pune ribe. Ja nisam mogao da verujem! Prilazim reci ubacujem ruku u mutnu vodu i izbacujem dva tri skobalja osamucena od po 1kg. Oni se koprcaju na suvom,onako osamuceni i ja ih vratim u vodu. Ne bih ni hteo da probam tu ribu.
Elem, taj pomor i nije ostavio tolike promene kao onaj prethodni. Posle tog pomora hvatana je opet kapitalna mladice, prema kojoj se mozemo orijentisati da li je riba stradala. Mladici treba da naraste do 20kg otprilike 25-ak god., ali u extremnim uslovima.
Posle pomora, ociglednim propadanjem FAP-a, voda dobija na zavidnom kvalitetu (sto vuce i do danas).Izlovaljava se savkodnevno krivolovom i ima solidan riblji fond svih vrsta. Trenutno od salmonidnih vrsta se nacesce lipljen koga slabo love mada kada krenu sa tirolcima onda ga love u ogromnim kolicinama. Pastrmka je varirala, ali srece se cesto sitnija, dok na posebnim delovima ocekuje se ona kapitalna 4+kg.Rekao sam to negde, retko sam gde sretao one srednje komade od 500gr- 1000gr. Verovatno da je joj se broj smanjio pa je bilo poribljeno, i sada imamo samo bas velike i bas male.Valjda ce ici nabolje samo dok se jebeni predsednik ukloni! Ogromni primerci mladice (kao sto si ti Falco naveo za Plav) se mogu primetiti na pocetku jezera "Potpec" -Bistrica. Postavio sam sliku.
Reka ima veliki potencijal samo kada bi malo se poradilo na cuvanju. Ali sta raditi kada predsednik RSD Mladica nosi po dva dzaka lipljena koje je osakatio na tirolca?!

Drina, zmija ima i sada. Mahom vodnjace, ali dok dodjes ti kroz dzunglu  do vode ima i brace poskoka i sarki... Meni je dok sam letos musicario sa kamena jednog u vodi, vodenjaca presla preko papuce. Oduzeo sam se ziv.

Plav je vilonjacko mesto za ribolovce! Ta voda se nalazi na Prokletijama na visini preko 1000 i kusur metara nadmorske visine. Ima pritoku Ljucu, koja ako primetite na karti ima svoj izvor vemoa blizu izvora reke Tare. Sve sto je kvalitetno krece odatle, sa tog mesta. U Plavu postoji pastmka blatnjaca koja je inace endemit. Citam u reviji Zov, da je neki covek Podgoricanin uhvatio dve lepe blatnjace na varalicu, koje su bile tezina oko 5kg i 3kg.
Onda izvire Lim, i tereni zlata vredni sto se tice autohtone pastmke, lipljena, mladice i pliske :D.  Na izvoru je manje velicine dosta nego kod mene u Priboju, otprilike kao dva-tri Rzava u donjem toku. Tu je riba ima veoma produktivan mrest! Zamislite kada vidite reku u kojoj ima mnogo pastrmke autohtone svih narastaja, a u potpunoj ste divljini? Idem 10 dana dogodine u Andrijevicu... :drool:
Ona slika sto je postavljena na forum ovde , sa mrestom pastrmke na Bjelasici je odlicno prikazuje kako izgledaju pastrmke tog kraja. Bjelasija je blizu Berana, tj. Lima.


Tek reku otkrivam sa musicarenjem, za kraj sezone sam imao malo vece trofeje nego leti-lipljena, a dogodine se ide i na pastrmke samotnjake!!!


Pozdrav! ;)





 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Berane.jpg


Bjelasica-Berane (pogledati moj avatar :) )

Skokovi_Berane.jpg


Skokovi u Lim (Berane)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Djomla je napisao(la):
Plav, vredi ovde pominjati koliko i sam Lim! Definitivno to zasluzuje (samo ne duboko u Ekologiju)!
Plav je vilenjacko mesto za ribolovce! Ta voda se nalazi na Prokletijama na visini preko 1000 i kusur metara nadmorske visine. Ima pritoku Ljucu, koja ako primetite na karti ima svoj izvor vemoa blizu izvora reke Tare. Sve sto je kvalitetno krece odatle, sa tog mesta. U Plavu postoji pastmka blatnjaca koja je inace endemit.
Potpisujem.... obema rukama! :tbumb:

Djomla je napisao(la):
Idem 10 dana dogodine u Andrijevicu... :drool:

Javi kad, pa da se nadjemo!  ::)

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Ma ne treba mi niko!
Ionako u raj se odlazi sam... ;)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Dobro... bar smo mogli da popijemo bar ladno pivo... Al, za pivo uvek ima drustva!  :bye:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Sjekloca je napisao(la):
Dobro... bar smo mogli da popijemo bar ladno pivo... Al, za pivo uvek ima drustva!  :bye:

Ma salim se ja. Navrati na Lim na donji tok.  ;)

Nego upravo dobijam informaciju od druga iz Priboja, na neki nacin srecnu a na drugi tuznu. Njegov otac dok je pecao skobalja na francuza (hleb), uhvatio je pastrmku potocnu 4,7kg. Naravno stariji covek je odmah uzeo, jer mu je najveca u zivotu. Sto je najgore zenka je u pitanju, koja samo sto nije izbacila ikru. Kako mi drug prenosi, ikra je bila ogromna i kolicinski i pojedninacno. Velicina jednog jajasceta je precnika 5mm. :'(

Ispizdeo sam!!! :'(  :(  Okaci cu sliku ako dobijem uskoro.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jebiga.... dok je jedna - ima ih jos! Sta da se radi, stari nije upucen u musicarenje. To si izpizdio zbog te jedne za koju si cuo, a zamisli koliko slucajeva jos ima za koje nisi? No, Bog je dobar, priroda ja cudo... bice pastrmki jos!

:tbumb:

p.s. Zamisli starog kad mu je tresnula neman od 5 kile na udicu 12 ili 14 s tankim podvezom!  :D :D :D :D
 
Vrh Dno