Lipljen u Srbiji

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Gde ga ima? Ja sam ljubitelj musicarenja apsolutno svih vrsta riba, od pastrmki, preko suncanice, bodorke i beovice, stuke i grgeca do bucova. Narocito volim da musicarim lipljena. Posebno bi mi se dopalo da to radim u svojoj zemlji, Srbiji. To nikad nisam doziveo i molim svakog ko bi mogao da mi pomogne u tome da to i uradi. Nisam jedini. Stotine musicara Srbije ceznu za musicarenjem lipljena. Sta da radimo? Gde da idemo?
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
Drina bese delom u Srbiji koliko se secam, a druga je stvar sto moras da predjes "sedam gora" do nje uz velike sanse da iz mnogo razloga i ne vidis lipljena.
Mene zanima da cujem od ljudi koji su poribljavali lipljenom, da li su radili neku studiju pre pocetka akcije, t.j koji su minimalini uslovi neophodni za razvoj i razmnozavanje lipljena? Naravno govorim o rekama gde lipljen nije autohtona vrsta.
Pitanje je krajnje dobronamerno i bilo bi dobro kada bi imali malo vise podataka o tome, a jos bolje kada bi se nasa nova FEDERACIJA pozabavila ovim pitanjem (ako je to u skladu sa Statutom MFS).
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
liplana ima na Rzavu i to dosta
posto je izuzetno nepristupacna reka,prvo naseljeno mesto kroz koje protice je skoro na uscu Arilje.
sela Roge i Kruscica su izizetno dobre lokacije za lov lipljana na Rzavu ,ima ih do 45cm mozda i vecih ali najcesce se love oni izmedju 30 i 40 cm, nalaze se iskljucivo u najjacim brzacima i bukovima i love uglavnom na nimfe na vecim udicama 8 i 10 .
Moze se loviti leti i na suvu muvu .
U Rzav je lipljan ubacen 1979 god . i izuzetno se lepo primio ,mresti se ima hrane i iako je malo uzi i slabiji borac neko drinski izuzetno ga je lepo pecati, pored toga Rzav je prava musicarska reka sa malo truda mogla bi da bude exkluzivna destinacija za ribolov.
Lim - jos jedna reka koja je izuzetno bogata lipljanom
nisam doduse imao prilike da vidim neke kapitalne primerke
ali ima ga dosta pogotovu izmedju Prijepolja i Brodareva
i kod Andrijevice pa 5-6 km ka Ivangradu ima dosta dobrih terena ali je malo nepristupacnije ,verovatno ga zato tamo i ima najvise ( video sam starca koji ga dere na nimfu napravljenu od slamcice roze bele ) nisu veliki 35cm ali je izuzetno lepo jer po lepom danu i kad je Lim bistar moze se imati i po 30 akcija .
Jos jedna stvar svi ti lipljani su skroz divji odrasli na tim rekama ,nisu se rodili u bazenima i nisu ubacivani
sto nije slucaj u Bosni a pogotovo Sloveniji.
Tako da drage moje kolege musicari lipljana u srbiji ima (zasao sam malo ovde iu C>G>) ali nista strasno ,treba ici i loviti ga i naravno vracati u vodu , zasto da ga nosimo ovde kod nas a kad odemo u onu dutinu u bosnu moramo da ga vratimo C&R. BISTRO
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
E pa kolega malo si se preracunao po pitanju Slo. Slo ima dve vrste lipljana, jedan je dunavskog sliva a drugi jadranskog. Oba su autohotna i uspesno se mreste u rekama. Naravno da ima i poribljavanja iz vrhunskih mrestilista ali vecinom se ribe mreste same u rekama i poribljavanja nisu cesta jer to kod nas nije ni potrebno a i rezim je strog, karte skupe, reke divlje i ribe u njima također. Dođite pa se uverite ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Imam nekoliko odgovora na postavljena pitanja, prvo da odgovorim Mixmasteru na njegovo pitanje. Lipljen je nastanjen u nekoliko oblasti u Srbiji. Kao autohtona vrsta naseljava Drinu i Lim. Nekada je lipljena imalo u Studenici i to u nenormalnim kolicinama, takodje auhtoni lipljen, koji je nazalost izumro na jedan glup i svirep nacin. Sada ide prica o Studenickom lipljenu. Posto zivim u Ivanjici od rodjenja, naucio da musicarim na Moravici, Studenici, Nosnici, Rzavu.... Svaku reku poznajem bolje nego svoj dzep, na njima sam odrastao. Reka Studenica protice kroz Ivanjicku i Kraljevacku opstinu. Ime je dobila po neverovatno niskoj temperaturi vode. Reka je velicine Rzava, mozda cak i veca. Lipljena je oduvek imalo, mrestio se uspesno. Lovljen na vaser kuglu i tirolac. Pojedini nesavsni Ivanjicani pustosili su ovu reku, ali uprkos svemu uspevao je da opstane i dalje da se razmnozava. Poznato je da su pojedinci hvatali pune kante lipljena svih velicina, a narocito im je bila popularna sardina od lipljena. Nije mi tacno poznat podatak, ali pre petnaestak godina, dogodila se ogromna poplava koja je poremetila reku, promenila tok i istu izlila u livadu. Ogromna kolicina ribe umrla zbog nedovoljnog kiseonika, a i od nemogucnosti da se vrati u korito. Seljaci su nosili dzakove riba koje su kupili po livadama. Ovo je bila presudna godina za ribu. Od te godine lipljena je bilo neveorvatno malo, da je bila cista sreca uhvatiti ga. Kao da je voda odnela sve do jednog. Nekoliko godina kasnije vise niko nije uhvatio ovu plemenitu ribu. Neverovatna ali istinita prica. Populacija pastrmke se redovno obnavljala pustanjem mladji iz mrestilista u Braduljici koje se nalazi negoliko stotina metara uzvodno na istoimenoj reci koja se uliva u Studenicu.
Reka Moravica koja protice kroz Ivanjicu, bila je takodje staniste lipljena koji je vestackim putem ubacen. U deo reke ispod brane "Vodopada u Ivanjici", iz istinitih prica moga oca koji je ziveo i odrastao na ovoj reci, davnih sezdesetih godina ubacen je lipljen, koji se neverovatnom brzinom izmrestio i ocuvao. Imalo ga je nekoliko kilometara ispod brane. Veliki broj Ivanjicana koji nisu znali koja je to riba, iz neznanja vracali su je u vodu, sto je dovelo do povecanja veceg broja populacije. Takodje nekoliko godina nakon toga i u Moravici je isti izuro. Istina koja kaze, da je lipljen jedina riba koja moze da se izlovi udicom je 100% tacna. Nepaznjom rukovodstva, dogodila se nesreca, nenormalno izlovljavanje na belog crva, nije imalo kontrole, nosen je i onaj od 5 i onaj od 55cm. Nakon ciscenja brane u Ivanjici ogromna kolicina mulja gurnuta je nizvodno koja je prouzrokovala smanjenje kiseonika, a lipljen kao najosetljivija riba prvi je podlegao pogubljenju. Tuzno ali neverovatno. U gornjem toku Moravice, desetak kilometara iznad grada, 92-93 godine pusteno je nekoliko stotina lipljencica od 15cm koji su doneti sa Lima. Sta se dogodilo sa tom ribom niko ne zna. Vecina je pihvatana, bas u ono periodu kada je taj deo reke proglasen za revir. Prosle godine u mestu Mirkovici musicario sam i uhvatio jednog lipljena odprilike teskog 700-800gr. Obradovao sam se neverovatno. Ali slaba vajda od toga. To je sto se tice lipljena na teritoriji opstine Ivanjica, uopste ga nema. Propali su pokusaji ogdoja lipljena u mrestilistu koji je kupljen iz Konjica (Bosna). Svi do jednog su uginuli iz nepoznatih razloga. Sto se tice Rzava prvo ubacivanje lipljena je kako kaze Sale bilo davne 79 godine, a sledece 81. Od tada je nesto kuburio do pre pet godina kada su se pojavili lipljencici od 10cm. Ta generacija je odrasla i izmrestila se. Sada imamo dovoljno lipljena za uzivanje! Dirina je svima dobro poznata, tako da necu o njoj, smo jednu nesebicnu informaciju. Proslog vikenda i danas (upravo sam stigao sa Dine), primetio sam prisustvo lipljena vrlo nisko u selu Lonjin nekoliko kilometara ispod Ljubovije. Bucao je izuzetno, tako da nisu bas sitni pimerci. Takodje u Vrhpolju tacnije kod mesta koje je poznato pod nazivom "kod Snajdera", takodje buckanje krupnijih komada. Ostale destinacije su dobo poznate. Ukoliko neko zeli jos neku informaciju, slobodno neka pita, rado cu pomoci koliko god je to moguce.
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
ne kontam sta je kolega sale hteo da kaze ovim recima na kraju njegovog posta?

"onu dutinu u bosnu"

'si ti bio u bosni? znas li kako na ribniku i drugim rekama bosne izgleda domaci a kako ubaceni lipljen ?

Izvinjavam se jer nisam otvorio topic o lipljenu u bosni jer je ovaj o srbiji, molim za razumevanje..
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ono dutina ( izraz za ruralne ,slabo razvijene predele)
inace priroda je izuzetne ljudi gostoljubivi i prijatni ,
stvarno nisam nista lose mislio .
Naravno da znam koji je lipac ubacen a koji je onaj Titov
ovaj prvi je plave boje i bori se kao krpa dok ovaj drugi nije los ali ga nema mnogo (malo je siri )
pozdrav
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepe vesti sa Velikog Rzava! Sumadinac mi je pre nego sto se "naljutio" na mene obecao da ce da me vodi na najbolje terene. Samo cekam da se "odljuti" pa da odrzi rec.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sumadinac se nije naljutio na tebe, samo je morao da kaze, sta misli! Ako sam obecao, a jesam obecao vodicu te na Rzav cim prodju poslednje snezne vode.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mene zanima da i je uopste moguce da se lipje naseli u reku gde nikad nije ni bio. Kada kazem naseliti mislim, da se uspesno mresti. Visocica me nekako deluje OK, ali posto nisam ihtiolog stvarno nemam pojma da li bi se primio. Ima li neko ideju???
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako u reci ima puno pastrmke, a nema lipljena, zlatovcice, mladice, alkule, sabljarke, onda to skoro sigurno znaci da im tu nije ni mesto. I ja bih voleo da u Nisavi zive sve najpopularnije musicarske ribe, ali takva reka ne postoji. Visocica pripada crnomorskom slivu, isto kao i Ribnik, Sava Bohinjka i Una, ali lipljen u nju izgleda da nije hteo da udje. Nema potrebe da zovemo "naucnike" da nam objasne zasto. Priroda nam je vec pokazala da ta zivotinja tu ne pripada. Steta, jer i ja bih rado bockao lipljene u Jugoistocnoj Srbiji. Ipak, u ovim krajevima zivi jedna srodna, a veoma interesantna vrsta ribe, makedonska pastrmka, koja je dospela i u crnomorski sliv i odomacila se u njemu. Lovi se u Jermi i Nisavi i odlikuje se neuporedivo lepsim bojama od potocne pastrmke ili lipljena. Mozda bi oni koji gazduju i pecaju na rekama u ovom delu sveta trebalo da vise paznje posvete ovakvim ribama, koje su dokazale da im se kvalitet nasih reka dopada?
Nadam se da se niko nece naljutiti, ali ako musicar iz JI Srbije masta o lipljenu, to je kao ona stara izreka: "U tudjega tatka, pogolema patka".
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Razumem ja sta ti govoris! Ubacivanje bilo koje vrste kojoj nije tu mesto nije uredu. Znam to veoma dobro. Ali me ipak zanima da li bi se lipljen u JI Srbiji nakalemio!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ako nema velikog variranja temperature vode, zima-leto, ako ima dovoljno kiseonika, hrane i cistocu vode sigurno ce opstati!
 

drbane

Newbie
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Laki, pokusacu da ti odgovorim na pitanje moze li lipljen da zivi tamo gde ga ranije nije bilo.
U Nemackoj, Velikoj Britaniji i narocito Ceskoj Lipljenom su veoma uspesno poribljene mnoge reke u kojima ga prirodno nije bilo. Takodje se u Crnoj Gori “Tarski” Lipljen odomacio u Moraci – u Jadranskom slivu i to blize Podgorici. U Sloveniji su poribljene uspesno ponornice u kojima ga prirodno nije bilo.
Ako je lipljen mogao da zivi u Ibru, Studenici i “vestacki ubacen” u Rzav (sliv zapadne Morave), sigurno moze i u slivu Juzne i Velike Morave.
Dosta davno izvrsen je neuspesan pokusaj poribljavanja Resave Slovenackim lipljenom(oko 400 kom od 4-6cm), ali to nista ne mora da znaci i Slovenci su tada te lipljencice zvali “buljavi” i sumljiv je bio kvalitet te mladji, osim toga mladj lipljena je veoma osetljiva na dugi transport. Resenje je proizvodnja mladji ovde u Srbiji sa maticama iz Lima, Drine ili Rzava(posto je i taj postao”domaci”)
Zadnjih par godina poslom sam cesto dolazio do Pirota i Dimitrovgrada i tada uvek iskoristim priliku da obavezno pecam na raznim rekama. Obisao sam sve salmonidne vode u istocnoj Srbiji i mislim da bi se Lipljen mogao lepo adaptirati i u Visocici(ali to 100% necemo znati dok se ne proba), ali od svih reka – cini mi se da bi ubedljivo najbolja bila Nisava zato jer ima sve sto Lipljenu treba – Nislije – razmislite malo o tome, bar za neku blizu ili dalju buducnost!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, drbane, lepo ti to zamisljas sa Nisavom, ali u nju nju se ulivaju sve otpadne vode Pirota, grada sa hemijskom industrijom i oko 30,000 stanovnika, koji bar jednom dnevno iskake u nju bar pola kila sheeta. To je 15,000 kilograma cistog ljudskog izmeta dnavno! Plus Tigar, Prvi maj, Suko (boje i lakovi) i privatne firmice, koje sve ubacuju direktno u kanalizaciju. Da li treba podsecati da se i mulj koji se talozi od svega ovoga, svakodnevno preokrene nadolazeci talas iz HE Zavoj. Greh je kazniti neznu i osetljivu ribu poput lipljena na ovakvo mucenje.
Prva ideja koja je meni pala na um, kada sam uporedjivao neke lipljenske reke sa rekama iz sliva Nisave, a narocito njom samom, je bila da donesemo i ubacimo lipljena. Shvatio sam da je to losa i glupa ideja, kada sam malo bolje upoznao zivot divljih lipljenova i razumno sagledao cistocu lepe Nisave.
Kada ovo kazem, treba znati da na reci koju pominjete, Nisavi, nisam pecao usput, vec sam na njoj proveo nekoliko hiljada uspesnih musicarskih dana. Voleo bih da ima lipljena, ali bih isto tako voleo i da ima maloustog basa, mladice, apache pastrmke...
Musicarenje riba koje vec zive u slivu Nisave je vrhunski sport i nema nikakve potrebe za zamisao kako da ona postane Una ili Soca. Nisava je jednostavno Nisava i nikad nije imala niti ce imati odgovarajuce uslove za normalan zivot lipljena.
Garantujem da je poribljavanje lipljenom Resave, Moravice, Studenice i slicnih reka bacanje para i cista glupa, nepromisljena zelja, koja kao krajnji ishod uvek ima pomor tih zivotinja. To bi se isto desilo kada bi lipljen zaplivao medju nisavske klenove, skobalje, somove i mrene. Zapravo, ubedjen sam da se on ne bi "primio" ni u Visocici, Temskoj ili Jermi, jer on u tim rekama, koje nemaju blage veze sa pravim lipljenskim rekama, ne bi dugo opstao.
Nazalost, nasim vodama uglavnom gazduju mastoviti ribolovci, pa se po njihovim zeljama planinska jezera poribljavaju babuskama i saranima, Resava lipljenima, Bovansko jezero pastrmkama, kanjon Toponicke reke deverikama, Zavojsko jezero bodorkama i ostalom belom ribom iz vojvodjanskih ribnjaka... Mozda ce tako jednog dana neki "ekspert" poribiti Nisavu lipljenom, i uludo potrositi ogromne tudje pare. Kada bi Nisava bila privatni revir, sigurno je gazda ne bi olako poribio, o svom trosku, ribom koja tu nikad nije zivela.
Mozda neko razmislja ovako: "Ako placam 3500 dinara za dozvolu, lovicu i lipljene u Nisavi!" jedino sto se zaboravlja je da ta zivotinja ne moze da zivi tu. Da mu se dopada, vec bi bio tu. Nikad ga nije bilo, bas kao sto ga nije bilo ni na Savi kod Beograda, na moju veliku zalost i, na primer, cuvenog beogradskog musicara, Simpsona.
Drbane kaze da necemo znati dok ne probamo. Hajde da izracunamo koliko para treba za takav eksperiment. Prvo treba uloziti u izlov skobalja, mrena, somova i klenova, koji bez veze zauzimaju teritoriju koju ce kasnije preuzeti lipljen. Onda treba naruciti zdrave lipljene, transportovati ih do Nisave i neozledjene ih , bez ikakvog s(h)oka pustiti u vodu......
....mogao bih ovako do sutra, jer sam mnogo puta sa svojim prijateljima razradjivao ideju o lipljenu u Nisavi, ali mislim da sam nabrojao dovoljno da svi shvatite zasto sam odustao od takve sulude ideje.
 
Vrh Dno