Lipljen u Srbiji

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
jankoj je napisao(la):
Ja sam jedan od onih koj mastaju da ce lipljena jednom biti i na rekama istocne Srbije.
Posebno u Nisavi.
Koliko je ta moja zelja realna?
Dali se lipljen moze poribiti i u reke u kojima nije autohtona riba? Ja mislim da moze, jer nije neka stetocina, osim toga ako je autohton u slivu zapadne morave, sto da se ne prosiri i na sliv juzne(mozda ga je nekada i bilo)...
Dali neko u Srbiji planira da proizvodi Lipljensku mladj ? Kako ide u Ivanjici, dokle su stigli ako neko zna?

Prvo da ti odgovorim na lako pitanje:
Cujem da je lipljen u mrestilistu u Braduljici uginuo. Ne radujem se tome, ali priznajem da mi je laknulo. Znajuci nas.
E sad ono drugo.
I ja zelim da nadjem vremena dogodine da odem na V. Rzav da lovim lipljena. Drago mi je da se primio. Shvatam da i ti zelis da se on unese u Nisavu i primi se, pa da uzivas musicareci.
Ali znam i da lipljena NIKAD nije bilo u slivu Juzne Morave. Unet je u Resavu i brzo je nestao (nije se mrestio, kazu, to je bilo kad sam imao 8 -10 godina). Isto u Gradac (potrovan) u slivu Kolubare (pokusavaju da me ubede da je D. Jankovic pisala o lipljenu kao autohtonoj ribi Gradca: citao sam njenu monografiju i to nisam primetio, ali cu ponovo proveriti). Kad su mi opisivali sudbinu lipljena, pominjali su, kao i u Resavi da je odlicno rastao, ali nisam zapamtio da su mi pominjali kako je bilo i malih lipljencica, tj. da se mrestio.
Nisava gabaritima, kvalitetom vode i raznovrsnoscu stanista (verovatno) moze da bude mesto gde bi se poribljeni lipljen dobro primio. Verovatno mi se i mrestio. Ali onda imamo problem: svuda bi se trazilo da se prenosi sve sto moze da se primi. Takodje, koliko smo sigurni da lipljen zaista ne utice na druge ribe? Njegova ishrana se u jednom delu delimicno poklapa sa ishranom potocne mrene ("krkusa", "silja"), a u drugom sa ishranom pastrmke. Bilo bi jako interesantno kad bi se moglo videti koliko se, npr., rast ovih dveju vrsta menja posle unosa lipljena - tad bi postojao jasan odgovor na prethodno pitanje; ali, time bi se sve vec zavrsilo kao zahvat bez mogucnosti popravke.
Tuzno je i to sto nadlezna administracija niti zna, niti ce verovatno ikad saznati da je taj lipljen uopste bio stigao u mrestiliste u Braduljici (Ivanjica). Ipak, vi imate u Nishu problem sto imate OPASNU inspektorku: odma' bi vas provalila. Najozbiljnije.
Meni jednostavno posao kojim se bavim ne dopusta da se saglasim s tim. To sto se ipak sranja desavaju mene ne cini odgovornim ni na koji nacin, ali treba voditi racuna da je promenjen krivicni zakonik, a i onaj o prekrsajima, nije sala.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
U principu, citajuci sve ove postove o poribljavanjima ovde, a pogotovu o poribljavanju reka u Srbiji, dosao sam do jednog vrlo prostog zakljucka:

Mi musicari bi da poribimo sve reke oko nas atraktivniim ribama za musicarenje (pastrmka, lipljen, mladica, losos, sta znam sta sve ne...) samo iz jednog razloga: DA NAM BUDE BLIZU PRI DUPE KAD PECAMO... da se ne lomatamo po Uvcima, Gradcima, Rzavima, Vapama i Drinama... jer su nam daleko, a put je skup. Pa ja kad idem da ubijem divlju svinju, ne idem u Cair, nego na planinu... mada smo videli da se svinje pojavljuju i u gradu! :blush:

Pa bre, ljudi putuju u Sibir da vata'u tajmena, il se zlopate negde po Jukonu ili Aljasci da fataju lososa. Kaki smo, ne bi me zacudilo, da neki nestretnik donese tajmene i poribi Drinu.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sjekloca je napisao(la):
Ahahahahahahahahahaahahahahaahahahahaha....!!!!!

Sjekloca je napisao(la):
bi da poribimo sve reke oko nas atraktivniim ribama za musicarenje (pastrmka, lipljen, mladica, losos, sta znam sta sve ne...) samo iz jednog razloga: DA NAM BUDE BLIZU PRI DUPE KAD PECAMO... da se ne lomatamo po Uvcima, Gradcima, Rzavima, Vapama i Drinama... jer su nam daleko, a put je skup. Pa ja kad idem da ubijem divlju svinju, ne idem u Cair, nego na planinu... mada smo videli da se svinje pojavljuju i u gradu! :blush:
Pa bre, ljudi putuju u Sibir da vata'u tajmena, il se zlopate negde po Jukonu ili Aljasci da fataju lososa. Kaki smo, ne bi me zacudilo, da neki nestretnik donese tajmene i poribi Drinu.

Ovo je takodje dobar rakurs gledanja na problem koji je Jankoj izneo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uskoro će sprotski ribolov postati veoma unosan biznis. Kada privatni investitori ulože svoj novac u bilo koju vodu, jedini cilj će im biti da što više zarade od toga. To je veoma lako zaključiti. Samim tim, moraće da udovolje ukusima ribolovaca.
Reke u Srbiji nisu nikakva prirodna vrednost i više liče na deponije. Pune su i brojnih unešenih vrsta riba, tako da od očuvanja njihove originalnosti nema smisla govoriti. Izgrađene brane, akumulacije i hidroelektrane, kao i mažnjavanje pitke vode sa najkvalitetnijih izvora, u svrhu flaširanja, ribnjaka i gradskih vodovoda, čine da je ova priča o nekakvom "nenarušavanju" reka Srbije, zakasnela nekoliko decenija. Pričati o tome, nema nikakvog smisla.
Jedini mogući cilj pisanja o tome, može biti pokušaj da se, po ko zna koji put, ribolovci Srbije naprave na ovčice i uzme im se još koji dinar, pod firmom "nauka".
Ovi što se trude da dokažu razne greške u fisheries managementu u Srbiji, trebalo je da se rode pre otprilike 70 godina. Sada su njihove priče mlaćenje prazne slame.

Lipljen će zaplivati u Nišavi iste godine kada počne filtriranje piroćanskih otpadnih voda i kada neko počne da nudi mlađ lipljena na tržištu. Potrudiću se da ih svojeručno bućnem u Nišavu i to, u saradnji sa tom inspektorkom. To isto važi i za mladicu, samo što neću čekati filtere.
U ovom slučaju, neće se raditi o ispunjavanju želja ribolovaca, jer je samo 1 % ribolovaca Ponišavlja koji priželjkuju ovakve ribe na udici. Radi se o tome da je ova reka, pod uticajem čoveka, postala idealno stanište za ovakve životinje. To zna svako ko je proveo bar malo svog vremena na Nišavi, u poslednjih par godina, a pozvaću i prave stručnjake da to provere.
 

brown

Newbie
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
15
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Uskoro će sprotski ribolov postati veoma unosan biznis. Kada privatni investitori ulože svoj novac u bilo koju vodu, jedini cilj će im biti da što više zarade od toga. To je veoma lako zaključiti. Samim tim, moraće da udovolje ukusima ribolovaca.
Reke u Srbiji nisu nikakva prirodna vrednost i više liče na deponije. Pune su i brojnih unešenih vrsta riba, tako da od očuvanja njihove originalnosti nema smisla govoriti. Izgrađene brane, akumulacije i hidroelektrane, kao i mažnjavanje pitke vode sa najkvalitetnijih izvora, u svrhu flaširanja, ribnjaka i gradskih vodovoda, čine da je ova priča o nekakvom "nenarušavanju" reka Srbije, zakasnela nekoliko decenija. Pričati o tome, nema nikakvog smisla.
Jedini mogući cilj pisanja o tome, može biti pokušaj da se, po ko zna koji put, ribolovci Srbije naprave na ovčice i uzme im se još koji dinar, pod firmom "nauka".
Ovi što se trude da dokažu razne greške u fisheries managementu u Srbiji, trebalo je da se rode pre otprilike 70 godina. Sada su njihove priče mlaćenje prazne slame.

Lipljen će zaplivati u Nišavi iste godine kada počne filtriranje piroćanskih otpadnih voda i kada neko počne da nudi mlađ lipljena na tržištu. Potrudiću se da ih svojeručno bućnem u Nišavu i to, u saradnji sa tom inspektorkom. To isto važi i za mladicu, samo što neću čekati filtere.
U ovom slučaju, neće se raditi o ispunjavanju želja ribolovaca, jer je samo 1 % ribolovaca Ponišavlja koji priželjkuju ovakve ribe na udici. Radi se o tome da je ova reka, pod uticajem čoveka, postala idealno stanište za ovakve životinje. To zna svako ko je proveo bar malo svog vremena na Nišavi, u poslednjih par godina, a pozvaću i prave stručnjake da to provere.

Bas se ovde skoro pisalo kako vise nema sanse za privatne investitore i da ce nase reke biti podeljene izmedju 4 korisnika. Negde sam procitao da se lipljan uspesno mresti u Bosni i Sloveniji i da se nudi na trzistu vec nekoliko godina i eto prilike da ne ostane samo na recima.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Dobra tema!
Ja sam do sada mušičario samo pastrmku i klena, a velika mi je želja da ulovim lipljena. E sad, Drina je prilično zahtevna za moju tehniku bacanja, a i vrlo je frustrirajuće da se pored "republičke" dozvole mora uzeti i dodatna za lipljena i mladicu  :p (bar je tako bilo). Izgleda da je Rzav pogodna reka da ulovim svog prvog lipljena, sudeći bar po nekim postovima.

U valjevski Gradac je lipljen ubačen negde krajem 80-ih prošlog veka. Nešto kasnije korišćenjem agregata je izlovljena određena količina (potrudiću se da nađem još podataka) i konstatovano je da lipljan dobro napreduje i da se očekuje uspešan mrest (ovo su podaci iz novina). Ipak samo godinu-dve posle ubacivanja moglo se konstatovati da je potpuno nestao. Postoji priča da je stradao od otrova kojim je prskano zemljište oko pruge zbog eliminacije korova, a koji je posle kiša došao u reku. Činjenica je da je on osetljiva ribica, ali može biti i da ima još razloga. Skoro sam 100% siguran da ga pre ovog poribljavanja nikad nije bilo u Gradcu.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Hvala, Falco, otprilike takva su i moja saznanja sto se lipljena u Gradcu tice.
Sto se Drine tice, ne sekiraj se, samo idi s nekim ko ce ti pomoci da te ne iznenadi porast vode. Vidim da si Valjevac: Smiljke, Kiza i drustvo iz "Br. 1" su veoma dobra ekipa za to. A price o predalekim bacanjima i besprekornom bacackom umecu su prava mitologija, a ne realnost: cak i ja kilavi sa m dobacio i uhvatio lipljena.

Primitivizam i ignorancija (ili srpski: neznanje + nekompetentnost) vec mnogo puta vidjeni na ovom forumu ponovo se pojavljuju i namerno traze popuisticku linc-podrsku. Nista novo i neobicno. Cak i da lipljen jednog dana propliva u Nisavi, a i mladica kraj njega, takve pljuvacine za koje se ne vidi cime su isprovocirane osim gore citiranoj licnosti svojstvenim unutrasnjim porivima trebalo bi konacno da postanu predmet najavljenih mera administratora, a posebnno moderatora u "Spanskoj musici".
U argumentaciji koja sledi, neka prosude sami:

Mixmaster je napisao(la):
Uskoro će sprotski ribolov postati veoma unosan biznis. Kada privatni investitori ulože svoj novac u bilo koju vodu, jedini cilj će im biti da što više zarade od toga. To je veoma lako zaključiti. Samim tim, moraće da udovolje ukusima ribolovaca.
Svaki put kad zapocne tema koja je vezana za bilo sta sem samoreklame, ista osoba namerno krene sa sugestivno plasiranim dezinformacijama; setite se price o lovostaju i provociranja ucesnika foruma da idu da love klena na pastrmskim rekama. Upravo bi sustina odgovornog ponasanja drzave trebalo da bude da se bogacenje omoguci pod uslovima koji ce obezbediti ocuvanje samosvojnosti i vrednosti ribljeg naselja. Dakle, udovoljenje ukusima ribolovaca morace da bude u odredjenim okvirima na vodama koje su za to najbitnije i svaki drugi pristup tome bio bi ...ludilo. Da li je Nisava takva voda? Sklon sam da poverujem da nije; ali, ako ce se traziti da se unese mladica jer ju je bilo, cime se pravda unos lipljena? Da ga bude? Pa zasto bi se, npr. gazda Drine ubuduce odrekao mogucnosti ostvarenja dela zarade tako sto bi se lipljen uneo u Nisavu? Kao sto vidite, stvari o kojima mislite imaju mnogo dimenzija koje vam ne padaju na pamet. Ko zna kojecega jos ima o cemu se ne misli pri ovakvim postovanjima, ali to ne sprecava pisce postova da ruznim stilom i iznosenjem i neistina (racunajuci na neupucenost citalaca) pokusaju da SVESNO MANIPULISU publiku i ucesnike foruma. Da li vi moderatori i administrator tu negde VIDITE SVOJU ULOGU!? Ili se sve svodi na vase DRUZENJE I RAZNE VRSTE FAMILIJARNOSTI!? Drugarsko-porodicni forum?

Mixmaster je napisao(la):
Reke u Srbiji nisu nikakva prirodna vrednost i više liče na deponije. Pune su i brojnih unešenih vrsta riba, tako da od očuvanja njihove originalnosti nema smisla govoriti. Izgrađene brane, akumulacije i hidroelektrane, kao i mažnjavanje pitke vode sa najkvalitetnijih izvora, u svrhu flaširanja, ribnjaka i gradskih vodovoda, čine da je ova priča o nekakvom "nenarušavanju" reka Srbije, zakasnela nekoliko decenija. Pričati o tome, nema nikakvog smisla.
Do stanja na rekama u Srbiji nisu doveli oni koji se u citatu ispod prozivaju i vredjaju (srecom, vidi se i od koga, pa nije ni bitno, samo govori o onom ko je dole citiran). Do toga su doveli ljudi, kako oni oko reke, tako i oni iz administracije. Mesto da se preduzme neka aktivnost na poboljsanju situacije (vidi akciju protiv Dinkicevog skijalista na Staroj Planini, protiv vodozahvatanja TOplodolke, itd.), citirani pisac redova koji se trsi kao "borac protiv sistema" stalno govori o novcu, sitri defetizam i pokazuje svoje veliko neznanje i jalovi bes protiv samoizolacije u koju se pasivnoscu zakopao i mrznju prema svakom pokusaju bilo kakve pozitivne aktivnosti kao izraz nemoci, vrteci se kao macka u krug i jureci svoj rep frustracije. Ali njegov problem.

Mixmaster je napisao(la):
Jedini mogući cilj pisanja o tome, može biti pokušaj da se, po ko zna koji put, ribolovci Srbije naprave na ovčice i uzme im se još koji dinar, pod firmom "nauka".
Ovi što se trude da dokažu razne greške u fisheries managementu u Srbiji, trebalo je da se rode pre otprilike 70 godina. Sada su njihove priče mlaćenje prazne slame.
Ovo je zaista licni stav pisca citiranih redova koji najbolje govori o njemu samom.

Mixmaster je napisao(la):
Lipljen će zaplivati u Nišavi iste godine kada počne filtriranje piroćanskih otpadnih voda i kada neko počne da nudi mlađ lipljena na tržištu. Potrudiću se da ih svojeručno bućnem u Nišavu i to, u saradnji sa tom inspektorkom. To isto važi i za mladicu, samo što neću čekati filtere.
Eeee, to cu sa zadovoljstvom da ispratim. :yeswink: :yeswink: :yeswink: Licnim prisustvom.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Evo, ako nekog zanima, još malo podataka o davnom poribljavanju Gradca, a izvor je revija "ZOV" i tekst dr.Vojkana Jovanovića.

Dakle, poribljavanje je izvršeno oktobra 1986., a mlađ je nabavljena u Sloveniji. Kontrolno izlovljavanje elektroagregatom je urađeno sledećeg leta, da bi se ustanovilo kako se lipljen prilagodio novom staništu. Pominju se ljudi sa Prirodno-matematičkog fakulteta, među njima i g.Aleksandar Hegediš.

" ... Prvi rezultati analize uzetih proba pokazali su da se lipljen rasporedio pretežno u srednjem delu vodotoka, naravno, samo na odgovarajućim mestima. Priraštaj mu je izvanredan, a stanje polnih žlezda ukazuje da će se u prvoj sezoni verovatno mrestiti. Interesantno je da mu u ishrani dominira fauna dna - larve vodenih insekata i pužići, dok površinskih insekata ima manje. Po svemu sudeći, uslovi u Gradcu mu odgovaraju. Naravno da bi se potpuno ustalio i "odomaćio" biće potrebno još dodatnih poribljavanja, sve dok se prirodni mrest ne ustali. ..."

Šta se dalje dešavalo, možemo da nagađamo, a već je pomenuto ranije.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
U to vreme sam bio tek student i pocinjao da radim kao demonstrator na fakultetu i secam se da mi je pok, Vojkan (moj tragicno nastradali sef) o tome samo kratko pomenuo. Kolega Hegedis je tada radio mislim diplomski rad na Gradcu. Zasto je to poribljavanje bilo uopste radjeno, nemam pojma. Tad je to prenosenje riba tamo-amo bilo izuzetno popularno i u sve akumulacije po Srbiji gurano je sve i svasta, a i lipljen je iz Slovenije zavrsio u Gradcu. Nisu to Slovenci uvaljivali nama, vec i samima sebi, pa su u SOcu, gde je lipljen vrlo, vrlo poseban, autohton, ali izolovan bar od glacijacija, ubacivali i "dunavske" lipljene iz mrestilista Zavoda za ribistvo, a i dunavske i atlantske pastrmke iz istog izvora. Pretpostavljam da je to funkcionisalo otprilike kao i najglasnije misljenje koje se iznosi na ovom forumu: nema veze sto ta riba tu ne spada, vazno je da se kad je vec napravljena proda ribolovnim udruzenjima i zaradi lova. Sad mnogo vecu lovu ulazu da "ociste djubre" iz svojih voda, a to se zbiva diljem Europe, ne?
Pa mozda tako i treba; sto se mi jedini pravimo pametni i hocemo bas sve da preskacemo, kad ne mora? Ionako cemo na ciscenju sosptvenog djubreta zaraditi, jel' tako? Dvaput provrtis pare poreskih obveznika da napravis sranje (1) i da ga ocistis (2), tj. vratis na pocetak, kao da ga nije bilo. Mudro.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
pedjabg je napisao(la):
Pa mozda tako i treba; sto se mi jedini pravimo pametni i hocemo bas sve da preskacemo, kad ne mora? Ionako cemo na ciscenju sosptvenog djubreta zaraditi, jel' tako? Dvaput provrtis pare poreskih obveznika da napravis sranje (1) i da ga ocistis (2), tj. vratis na pocetak, kao da ga nije bilo. Mudro.
Moram se složiti sa ovim postom, ali iako sigurno nije mudro, ako će dovesti do toga da nam stanje ribolovnih voda bude kao u Sloveniji trenutno onda je svrsishodno!!! Ako mora baš tako i ako je to razvojni put - let it be :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:mad:
A da li si, Milance, cuo za nacin komuniciranja poznat kao ironija i sarkazam?

Dakle, ti mislis kad smo vec tako:
- zaostali da nastavimo sa trpanjem svega i svacega,
- glupi da ne shvatimo sta radimo i pored toga sto nam se skrece paznja i
- pokvareni da bacimo iste pare vise puta bez obzira sto svi znamo da tako ne mora,
da se prepustimo tome i sledecih nekoliko stotina godina ili bar decenija prodjemo to, jer mora?

E pa ne mora, ako se nadje neko pametan i ostalo da da to ne dopusti, a ne ubiju ga kao Djindjica.
Takodje ne mora i ako se ode odavde i ostavi se da one koji ostanu na njihovom razvojnom prasnjavo-blatnjavom makadamskom putu, u magarecem trku prema kaldrmisanoj deonici snalazi sve sto treba da ih snadje.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
pedjabg je napisao(la):
:mad:
A da li si, Milance, cuo za nacin komuniciranja poznat kao ironija i sarkazam?

Dakle, ti mislis kad smo vec tako:
- zaostali da nastavimo sa trpanjem svega i svacega,
- glupi da ne shvatimo sta radimo i pored toga sto nam se skrece paznja i
- pokvareni da bacimo iste pare vise puta bez obzira sto svi znamo da tako ne mora,
da se prepustimo tome i sledecih nekoliko stotina godina ili bar decenija prodjemo to, jer mora?

E pa ne mora, ako se nadje neko pametan i ostalo da da to ne dopusti, a ne ubiju ga kao Djindjica.
Takodje ne mora i ako se ode odavde i ostavi se da one koji ostanu na njihovom razvojnom prasnjavo-blatnjavom makadamskom putu, u magarecem trku prema kaldrmisanoj deonici snalazi sve sto treba da ih snadje.
Ne mora, ne mora, pardoniram za provokaciju ali mi je zaista sled činjenica i argumenata bio zanimljiv!!!
Naravno ironija i sarkazam, ali su nažalost delovali tako realno da sam morao da postujem.
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Ne mogu da se slozim da bi unosenje lipljena u Nisavu stetilo ribljem fondu te reke.
Nisava je nekad bila mnogo toplija i u njoj je bilo dosta i  soma, sarana, amura, pa i klenovima i krkusama  je nekad odgovarala mnogo vise nego sada.
Odkada je napravljeno zavojsko jezero Nisava je neiskoriscena reka.
Salmonidna voda sa malo salmonida. Cak vise Lipljenska nego pastrmska.
Kada covek umesa svoje prste, proradi jaka hidrocentrala, i kad se od jedne ciprinidne vode napravi salmonidna nema nista logicnije nego da covek da bi delimicno ispravio ono sto je ucinio gradnjom elektrane poribi Nisavu salmonidima a pre svega lipljenom kao jednom od najatraktivnijih salmonida.
Necinjenje bi bilo stetnije nego da se nesto ucini u tom smislu. Velika reka, sa dobrim asfaltom duz celog toka u kojoj bi se dodatnom covekovom intervencijom jos pojacala populacija pastrmke i uneo lipljen bila bi ubedljivo najatraktivnija musicarska voda u Srbiji. To bi rasteretilo i zastitilo i mnoge manje vode(sa autohtonim populacijama pastrmke, krkusama...i.t.d) jer bi se velika vecina ribolovaca koncentrisala na Nisavi.
 
Vrh Dno