Manje poznate vrste

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sabanejewia balcanica - ulovio sam par ovakvih riba na Dunavu kod Vukovara. Ulovio sam ih dubinkom na glistu. Pojma nisam imao šta je to.

Gore navedena riba kao "Hibrid deverike i bodorke sa Bovanskog jezera" sam također lovio na Dunavu - plovak i dubinka (crv, hleb, glista itd.). MI smo to zvali kesega.

Amurski spavač - isto na crva i na glistu...mnogima je išao na živce, kao i meni  :D Taj proguta udicu do do "kraja"  :hammer: To proždrljivo čudo od ribe nisamo nikako zvali...

Acerina schraetser - je još jedna riba koja je nekima znana a nekima ne. Zvali smo ga balavac. Još jedana vrlo omražena riba na udici  :D Ta je znala da udari kada ni jedna riba nije htela...http://fliegenfischerschule-mittelweser.de/Neue_Dateien/schraetzer_16cm_web.jpg  mnogo ružna riba, na ovoj slici sa linka je lepša ali u stvarnosti je mnogo gadna  :D :hammer:

stari ribolovci su rekli da čim vidiš balavca ili gore spomenutog amusrksog spavača na udici najbolje je da menjaš mesto  :hammer: :D



 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Acerina (a pravilno je Gymnocephalus) schraetser je prugasti balavac. Pored njega, u vodama dunavskog sliva zive i obican G. cernuus i Balonov balavac G. baloni. Verovatno se radi o dve poslednje pomenute vrste kao napasti za pecarose. Prugasti balavac ili shrac je lepa i vrlo ukusna jatna riba, pa se cesto na jednom mestu na dubinku glistom ulovi vise komada u jednom pecanju.
Sabanejewia aurata balcanica je vrsta iz porodice vijuna (Cobitidae), mada je malo verovatno da je bas ona ulovljena u Dunavu, gde je tipicna vrsta Cobitis taenia koju zovu legbaba ili shtampajzer. Balkanski ili zlatni vijun je vrsta karakteristicna za zajednice donjeg pastrmskog regiona i nalazio sam ih na Mlavi na ulazu u Ribarsku klisuru sa uzvodne strane. Lako se od sintopskog (u istom stanistu) i simpatrickog (u istoj vodi) velikog vijuna C. elongata razlikuju po naboru na ledjnoj strani repne drske koji je nizak, ali dug i podseca na dugacko i nisko masno peraje. Preciznije razlikovanje moguce je pomocu broja zbica u repnom peraju.
Kesega je cest naziv za sve sto je belo i pljosnato, mada se u Zemunu na Dunavu (gde sam odrastao) tako naziva vrsta Abramis ballerus, koja ima vrlo usko, s boka deltoidno telo, malu glavu i jako dugacko analno peraje.
Mnogi prirucnici (ukljucujuci i Ribe Srbije - www.knjizara.co.yu/pls/sasa/knjizara.knjiga?k_id=22520) mogu biti od pomoci za vecinu ovih manje atraktivnih riba koje se zbog redjeg ulova onda smatraju retkim, iako to cesto i nisu, vec se samo redje ide na to da se love. Mozda je jedna od najredjih nizijskih riba u ulovima veliki vretenar Zingel zingel u velikim rekama (Drina, Sava, Dunav, gde zivi u izrazito brzoj vodi kamenih brzaka ili glinenih vododerina, a u malim recicama (npr. Jadar, sve tri Morave, Ibar) relativno je cest, ali u ulovima redak mali vretenar Zingel streber, jednostavno stoga sto na ovakvim delovima voda retko ko peca ili to cini tehnikama kojima bi se ove ribe uspesnije lovile. Struja, koja nije selektivna po vrstama, daje mnogo bolju predstavu o statusu ovih kripticnijih vrsta.
Pitanje invazivnih vrsta, kakav je i amurski spavac Perccottus glennii veoma je aktuelno u svetu, a sad i kod nas. Evo malo linkova:
http://archonline.bio.bg.ac.yu/VOL58/SVESKA%201/58%207p-8p.pdf
www.aquaticinvasions.ru/2006/AI_2006_1_3_Simonovic_etal.pdf
:bye:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Na dnu Jerme ripče leži,
kad mu priđeš ono beži.

Po dnu reke ono rove,
kako li se samo zove?

ripce1tr0.jpg


ripce2pg6.jpg


ripce3uv9.jpg


Ja inače znam koja je ovo vrsta ali ajde da malo vi pogađate!  :)

Mala pomoć - riba nije veoma brojna u našim vodama i ovo je prvi primerak koji sam ja video u vodi. I bila je sama samcata, okružena stotinama primeraka drugih, češćih vrsta...

Peđa je diskvalifikovan na 24h, jer bi iz cuga pogodio! Ako niko ne pogodi do sutra u 21.40. onda puštamo i Peđu da se igra!  :D

Inače pitanje nije ni malo lako, bar ne za prosečnog poznavaoca ribljeg sveta. I traži se tačan naziv vrste, a ne samo deo...  ;)
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
ovo meni liči na ono što na drini zovu peš a rod i vrsta nemam pojma ....a ako leži na dnu i još rovi mora da je on
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
I ja sam ušao u vodu da bih slikao peša, ali kada sam prišao video sam da je...  ::)
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Vidjao sam ovu ribu ranije u Nisavi ali nisam bio siguran koja je. Ajde da lupim - vretenar?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Preciznije mali vretenar, jer koliko ja znam postoje 2 sorte veliki i mali :bleh:
E da koja je nagrada?
Ako je nesto bezobrazno moj odgovor se ne vazi!!!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:hammer: Kasno je da se sad izvlacis, Joco, sto nisi mislio na vreme? Prvo pogadja, pa se izvlaci? Pa nije ovo sex u skoli!  :D
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kada sam video da nije pes, pomislio sam na vretenara, a onda sam na vrhu glave spazio par... koje nema nijedan perciformes, a veoma su cesti kod... Nagrada? Uh... Recimo tacna lokacija vira u kome zivi makedonska od kilograma... p.s. ovo kuckam preko telefona, nema smalija...
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Aj kad sam vec poceo da ser_m :samotuci:, a niko drugi ne sme da stavi m_da u procep sem mene...
Da nije neka vrsta cikova posto ima brci :hammer:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ako ima samo par, nije cikov ili vijuni. Samo jedan rod u Srbiji u ovakvim vodama ima par brkova.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Tinca jermensis! :) Elem, Pedjina pomoc vam suzava izbor na svega 4 vrste, odnosno 3, uz pretpostavku da Goci nije juce prvi put video jednu od najrasprostranjenijih vrsta nasih, pa i evropskih, voda. Da imate odlicnu pedjinu knjizicu Ribe Srbije lako biste nasli odgovor, a u nedostatku iste probajte na reanimacija.com, pa aktivnosti, pa sport, pa... Tu imate cak i sliku te ribe, uredno potpisanu i, nadam se, uredno opisanu.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ovaj Goci baš neka tankorepa a bogami i belopera faca.
respect
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
@Peđa - Hvala! Goci Reanimović  8) dao prikaz, nakon što je to napisao namenski za Ribolov. Imam još gomilu tekstova o ribama, ali ne stižem da ih okačim...

@Milanče -  :D Ajd' probaj da prepoznaš koja je od te 2, pa da ti pošaljem lokaciju makedonske pastrmke koja sanja strimere UiP mušičara!  ;)
 
Vrh Dno