Manje poznate vrste

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
U našim vodama žive 2 vretenara i 3 balavca, i tu nema mnogo zabune.

Vretenare ste videli na slici, a evo i 3 balavca:

balavci3if4.jpg


Odozgo nadole: običan, balonov i šrač.

Imam i fotografije svakog ponaosob, pa ako nekog baš zanima...

@100ka - riba koju si opisao je bez dileme šrač.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dok sam lovio na dunavu na dubinku i gliste sam znao da ulovim ovog prvog i trečeg balavca, uf što mi je to bila ružna riba  :p i kada je "to" došlo na udicu odmah sam menjao mesto, gde je on radio  :mad: malo sta sam mogao uloviti! Prvi put kada sam ga ulovio nisam menjao mesto i jako slabo sam ista ulovio i onda sam cuo od starih dunavskih alasa  - "kada uvatiš balavca menja mesto, tu je voda jalova"  ??? :'( :-\ kako god ja sam to poslušao i više nisam imao slabe ribolovne izlaske nakon ulova ovog čuda. Čim on na udicu ja pokupim pribor i beži na drugo mesto gde sam dobro prolazio. Koliko je ta tvrdnja od tih starih ribara tačna ne znam ali u mom iskustvu se je dokazala kao da ima tu neke istine.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Fala Goci! :tbumb:
Cim sam video sliku skontao sam da je to bio šrac. Ovaj drugi odozgo balonov otprilike izleda vrlo slicno bandaru samo je mnogo bledji, ako je to to na sta ja mislim . Mislim da sam njih dobijao na dubinac ispod Brankovog mosta na Savi u BG-u.
Koje su im maximalne dimenzije?
Pozz
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Tog drugog ni ja nisam siguran da sam ikada ulovio. Retko kad pecam na Dunavu, ali sam šrača hvatao jednom na dubinku u Novom Sadu, a običnog na rukavcu Dunava ka Srebrnom jezeru (kod pumpe).

Evo tog balonovog:

balondurbincs0131cp7.jpg


Jasno se razlikuje od šrača, ali ga nije baš lako razlikovati od običnog. Ja sam lovio obične od 10-15 cm, a narastu oko 20, max 25 cm (mada se pominju i veći), a šračeve što sam lovio su bili oko 20-25 cm, a neverujem da mogu da prebace 30 cm.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ko pogodi o kojoj si ribljoj vrsti radi dobije od mene jedan + u karmi  :D :)

Kako se zove i gde tačno živ, na kojim područjimai? Malo ču vam pomoći...mušičare ju preko bare. ;)

 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jbg, ima i drugo ledjno (salmonidno) peraje.... a ovako, lici na sve i ninasta... Plus (+) mi ne treba. Btw, nisam bio preko bare ooooodaaaaavnoooooo! :blush: :blush:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Znam, znam to je pastrmski skobalj!!!  :D :D :D
Je li, Seb, sta je to malo, crveno, ide gore-dole?
Inace, slika zaista moze da zavara, prvo sam pomislio da je artkticki lipljen, ali nema ni ledjno peraje, ni kolorit.
Koliko znam, rodjaci ove vrste ribe su u alpskim jezerima predmet privrednog ribolova.
Dakle, sta sam osvojio?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma nagrada je samo fore radi...nego zanimljivo je to da se radi o ribi koja jako podseča na nekog poznatog nam ciprinida a nije to  :D nije u familiji ciprinida a ima drug lednjo salmonidno peraje koje nam svima govori da pripada salmonidnoj familiji...
@PedjaBG, Jos nisi dao odgovor pa nema nista od "velike"  :D nagrade  :bleh: :D ;) :D
Nije važno dal te ribe ima i kod nas u EU, važno je da otkrivamo, upoznajemo, i druge salmonidne vrste...Googlom ce te mozda uskoro otkriti koja je riba buduci da vec znate koje je familije... :bye:
eve vi još jedne slike  :D
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
pedjabg je napisao(la):
Koliko znam, rodjaci ove vrste ribe su u alpskim jezerima predmet privrednog ribolova.
@sebastian - Pa ovo mu dođe ko pola nagrade! A kolko se ja sećam mušičarili su ih Blaf i drugovi i po Sibiru...  8)

Ova recimo živi u najvećem italijanskom jezeru Garda:

sebastianuslavaretushahha5.jpg


8)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
No...lepo ste se potrudili oba a tebi zbog slike dajem dva plusa  ;) čak  :D :smoke: Hteo sam Pedju naterati jos malo ali pripada mu pola pluis  :D dobije zbog tebe  drugu polovicu  :D

Ok... riba je Prosopium williamsoni ili u eng. Mountain whitefish

http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_whitefish

http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=2685

Moram priznati da je ova riba meni bila čista nepoznanica...malo sam brljao po textovima o salmonidnim ribama i pronašao ovu lepu ribicu. Posle googlanja na temu "Mountain whitefish" mogu reci da sam se jako zagrijao za musicarenje ove ribe i prvom prilikom to cu sigurno iskoristiti. Čitao sam kako su ga u ranijim vremenima neki zamenjali za lipljana. Uglavnom, zanimljiva i lepa riba.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
:)

Kada si rekao da je iz Amerike digo sam ruke od pogađanja tačnog naziva, ali sam verovao da je nešto slično evro-azijskim ozimicama (Coregonidae). Na onoj mojoj slici je lavarelo (Coregonus lavaretus).

Inače u Rusiji ih zovu sig. Ima jaaako puno vrsta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Taman kad sam hteo da napišem da je to mountain whitefish, jer sam je "lovio" na Deschutes reci, ali u video igrici "Trophy Rivers", preduhitrili ste me.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Taman kad sam hteo da napišem da je to mountain whitefish, jer sam je "lovio" na Deschutes reci, ali u video igrici "Trophy Rivers", preduhitrili ste me.

Posto nisam dao duze vremena da se kaze puno ime ribe a verujem cika Mixu da je znao o kojoj j eribi rec i njemu jedan plus  :D  ;)
 
Vrh Dno