Manje poznate vrste

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nije mi nikako jasno kako je pored toliko finog sveta medju ribolovcima takvo s(r)tanje u ribolovu  ??? Utesno je samo sto ima izgleda nade, ali se bojim da i vas godine ne pritisnu dok se nade priblize ostvarenjima.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Goci je napisao(la):
@Milanče -  :D Ajd' probaj da prepoznaš koja je od te 2, pa da ti pošaljem lokaciju makedonske pastrmke koja sanja strimere UiP mušičara!  ;)
Pa bre tankorepa dugobrka.
P.S. Imam jednu sjajnu knjigu "Guide to Freshwater Fish of Britain and Europe" - pominju se još 3 G.ciscaucasius, G. banarescui i G.benacensis :)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Aha, znači već si znao koja je. Bravo!  :tbumb:

Dakle, tankorepa krkuša (Gobio uranoscopus) je usamljena ribica iz Jerme, okružena desetinama potočnih mrena. Inače nje bi trebalo da ima u celom toku Nišave, ali je izgleda daleko malobrojnija od posestrime obične krkuše.

Par reči o krkušama, kog zanima http://reanimacija.com/krkuse

@Pedja - šta da ti kažem, vreme leti, ljudi vodo-zagađivača i ljudi ribo-hvatača je sve više, a ljudi eko-reanimatora i riba sve manje... Možda ćemo bar našoj deci ostaviti dobru osnovu da svojoj deci objasne šta treba da promene...  :(
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma mislim da ce ipak boljitaK ici brze, samo da se pomere samozvani ribarski pregaoci, strucnjaci, a Bogme i novinari. Danas sam se setio pisuci odgovor Milancetu na post o MFS da sam pisao u "ZOV"-u o akvaristici i biologiji riba jos sredinom 80-ih, a nikad nisam sebe smatrao novinarem, jer mi je pokojni negde vec pomenut (Tara) Lale Perovic sasvim jasno i kao treptaj prirodno prikazao kakav je to zanat. I danas cenim kad vidim tekst dobrog novinara, bez obzira na tematiku i oblast. I jezim se od sadasnje preovladjujuce elektronske, stampane, a posebno web novinarske produkcije. Pocev od pravopisa i gramatike, a da do stila i sadrzaja i ne stignem - obrnem stranu ili promenim program (kanal). Takvi su i sadasnji strucnaci u ribarstvu, posebno rekreativnom - bivsi neiskazani ribolovci, takmicari ili drugi koji smatraju da ionako tu sem onog sto se nauci sa stapom na vodi i nema sta da se dodatno zna. Dobro je da su nam vode i ovakve. A tesko je te ribarske pregaoce pomeriti, jer ovde u ribarstvu sem prodaje magle nista konkretno ne rade, a kad bi ih se sklonilo odatle i kad bi se vratili odakle su u ribarstvo dosli, verovatno bi za svoj zivot morali krvavo da, kako Mix kaze  :D, "rmbaju", sto ih uzasava.
Mada je za neverovati da su uz odovarauci trening cak i takvi ponesto od 2000. naovamo naucili, sto im jos vise udarilo u glavu. Ali je sitna sicarska dusa ostala nenaceta i rade za sebe nikad bolje, koristeci reke i nas na njima najbolje sto mogu.
SKoro sam, opet, shvatio da je i u ribarstvu isto kao i u drustvu: sve je isto, samo Slobe i Stoleta Gvozdenovica nema, a svi ostali su to, uredno presvuceni u druge, sveze i nove dresove. I sad ce opet krajem godine konkurisati za vode.
Totalni off topics. Sorry infinitely...
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ne smem sa sigurnoscu da tvrdim ali mislim da je doticne ribe koju je Goci slikao bilo i u Belom Timoku.
Ako neko ima sliku potocne mrene nebi bilo lose da je zakaci ovde, a moze i slika vretenara, posto je pre par godina jedan decko na Timoku upecao neku braonkstu ribicu, za koju je moj stric rakao da je vretenar. Pa cisto da vidim razlike.
Fala unapred

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
No problemo! Slika imam kolko oćeš, fale ribe u vodi...  :'(

velikimalitextokvir1gq2.jpg


Sliku potočne mrene i čitav tekst o njoj imaš na http://reanimacija.com/potocnamrena
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Bice da je ipak bio ovaj Streber ;) tj mali vretenar, i da mi je chicha pametnica!
Koliko se secam riba je bila 20ak cm (+-5cm) i lokalci su je gledali ko da je vanzemaljac.
Da li veliki vretenar inace ima iskljucivo ovako zelenu boju ili moze da varira, isto pitanje vazi i za malog vretenara?
:bye: :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Goci, poslao sam komentar na reainimaciji u vezi potocnih mrena.
Joco, video sam u zivotu svega dva velika vretenara. Jednog sam kao mlad i zelen asistent prodao krajem 1992. (cini mi se) Rumunu sa nekog slepa za 10 l benzina kad ga nije bilo nigde i nastavio da radim svoj doktorat jos dve subote na racun toga. Drugog sam video 2003. na Drini, cini mi se. Oba ulovljena agregatom. Vise su drap, nego ovako zeleni kako ih slika prikazuje. Nije cest, ali podataka ima dosta malo, verovatno jer se ne lovi ciljno, a donekle je teze dostupan privrednim alatima. Mali vretenar je kao na slici i ima ga po svim kamenitim brzim recicama Srbije, mada nije previse cest. Interesantno je da na Dunavu velikog ribari zovu i "popin kurac"  :D (oko Grocke i Oresca).
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
pedjabg je napisao(la):
Interesantno je da na Dunavu velikog ribari zovu i "popin kurac"  :D (oko Grocke i Oresca).
I u Pančevu  :) Ja sam ih lovio na glistu u Zapadnoj Moravi u okolini Kraljeva često kao klinac (1973-1980). Tamo su ga zvali "cigovac"!!! a najvećeg sam uhvatio na tvistera na Dunavu 90-tih bio je čak oko 600g. Ponekad se nađe na pančevačkoj pijaci, a ja uvek počistim gajbe gde ga nađem  :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Da, preporuka svima, sledite Milancetov primer, najukusnija riba, i veliki i mali. Ali kad lovite, vracajte sitne, i velike i male, zaista su retki (mada se oni uglavnom musicarski ne love, jer leze u brzoj struji na samom dnu).
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
pedjabg je napisao(la):
Goci, poslao sam komentar na reanimaciji u vezi potocnih mrena.
Server sa Reanimacijom je totalno riknuo pre 2 meseca pa je Reanimacija bila u stanju kliničke smrti, ali je drug uspeo nekako da je reanimira (našo back up od februara, inače bi 2 godine posla otišlu u...). Ipak, još mnogo što šta treba opraviti... Valjda ćemo nekako iščupati taj tvoj komentar, baš sam radoznao da ga pročitam!  8)

Što se vretenara tiče, ja sam ulovio samo jednog pre 7-8 godina i to čikadom za leđa. Bio je to veliki vretenar od svega 15 cm. Inače drugovi su imali i par komada pošteno za usta na male Ružne pačiće, a jedan prijatelj skobaljaš je na crviće uhvatio nekoliko komada od 0.5 do čak 1 kg!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Fala na odgovorima. :tbumb: :bye:
Pre 5-6 godina sam pecao na dubinac u blokovima kod sljunkare (one kod okretnice 73) sa kumom. On je upecao ribu od nekih 20-25cm zelenkaste boje duguljastog tela "nalik smudju", sa ustima sa donje strane glave. i vodoravnim prugama, rekao mi je da je to "grgec".
Proslog leta sam pecajuci na keju kod BAS-a cuo od jednog dede da grgec nije isto sto i bandar i po njegovom opisu sam shvatio da je ona riba koju je moj kum upecao "grgec".
Negde sam skoro video sliku balavca i strasno mi je licio na to sto je moj kum upecao, a opet kad pogledam ovog velikog vretenara mogo bi i on da bude. :doh:

E sad da li sa naucne tacke gledista ima razlike izmedju bandara (kog npr. u bosni zovu kostreš) i grgreča ili je to jedna riba sa dva imena, posto u jednoj knjizici o ribama nasih voda pisu sva tri ova imena pored ribe cije je latinsko ime Perca fluviatilis (ovo sam kopirao iz wikipedije) ili je grgeč isto sto i balavac ili je pak grgec prica za sebe i u odnosu na balavca i u odnosu na bandara.
Trenutno mi ta knjzica nije pri ruci posto sam na poslu, ali cu napisati sutra ko je autor i kako se knjiga zove.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Koliko ja znam "Perca fluviatilis" se kod nas (Srbija, Hrvatska, BiH, Slovenija) naziva: Grgeč, Bandar, Bulja, Kostreš(BiH), Ostriž (slo.). Nazivaju ga ljudi svakakvim imenima. Ja ga uglavnom nazivam Grgeč ili Ostriž (sve zavisi sa kime govorim o toj ribi).

Perca fluviatilis
50493005.JPG


 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Hvala Sebastiane
Znam ja kako izgleda Perca fluviatilis(neznam samo koliko sam ih u zivotu upecao) aka bandar - grgec - ostriz kako pise u onoj  knjizici koju sam pomenuo evo sad sam je nasao. Napisao ju je Bojan Vrenk i zove se "31 najbolja riba" izdata je 1984 za "Stvarnost" Zagreb.

Izvinjavam se ako sam pitanje postavio malo konfuzno, mene je interesovalo da li mozda balavca ili vretenara pogresno nazivaju grgecom. Pa bih voleo da neko okaci sliku balavca ako je ima da mogu sad da vidim razliku jer bas nesto ne mogu da se setim do detalja te slike balavca koju sam video.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja mislim da balavca ili vretenara nazivaju pogresno grgecom a i imao sam prilike videti kako neki riblovci i druge ribe nazivaju pogresnim imenima.
Znam da znas kako izgleda grgec, to vecina zna....sliku sam postavio eto tek toliko kada ga vec spominjemo.
 
Vrh Dno