MISEVI

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Pre neko vece evocirasmo uspomene moj stari i ja,i setismo se jednog za nas tada neobicnog dogadjaja.Naime, krajem osamdesetih dosta smo vremena provodili u lovu babuske i ostale bele ribe po Dunavskim rukavcima u okolini Kladova.Na jednom takvom mestu sam i prevario svog najveceg bandara,koji je tezio oko 800gr.Cisteci ga moj otac je doziveo veoma neprijatno iznenadjenje kada je u stomaku nasao polusvarenog misa.Nagadjali smo kako je ovaj mali glodar dospeo  do vode i svoje nesrecne sudbine.S'obzirom da su na pomenutom mestu obale dosta visoke,zakljucili smo da je u bekstvu od nekog kopnenog predatora, mis nekako upao u Dunav(nismo iskljucivali ni neke drugacije mogucnosti).Kako nije neki plivac,rezonovali smo da je pri samom padu uzbunio lokalnog alamana,kojem nije bilo ispod casti da proba malo misjeg mesa.Ubrzo nakon toga probali smo da napravimo nekakvu imitaciju misa koristeci, u vreme manjka informacija i neznanja,gumu,plutu,slilikon i ostalu recepturu opisivanu u tadasnjim casopisima.Bez ikakvog uspeha.
        Sva nasa ocekivanja i pokusaji padose u zaborav,do pre neke veceri kada je otac gledajuci kako vezem neke madlere, insistirao da zavezem i  jednog misa.Ne bi mi tesko,izvadih dve Gamakacu jedinice i napravih miseve.Listajuci internet ovih dana gledao sam kako to rade neki inostrani vezaci.U sustini sve deluje jako slicno ,osim nekih slucajeva gde su kreacije dovedene do savrsenstva u sitnim detaljima.Mislim da ce i ove moje zavrsiti posao.Planiram da ove godine posvetim malo vise vremena bandaru i stuki upravo sa ovakvim musicama,a i bucov u prolece u nedostatku bele ribe kidise na sve zivo.Ako je neko imao iskustva sa ovakvim imitacijama,ne sumnjam da stukarosi imaju u rukama pecanja sa ovakvim musicama,neka napisu nesto o upotrebi ovog "strimera".

                         
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Imitacije miševa su nezaobilazne za mušičarenje štuke. Dosta uspeha sam imao koristeći ih. Njihova najbolja strana je plovnost tj. omogućavaju lov po površini. Nema ničeg lepšeg nego kad štuka napada plen na površini. Iskustva sa drugim ribama nisam imao ali siguran sam da svaka grabljivica neće propustiti ovakav zalogaj. Npr. svi su gledali da je miš jedan od najboljih mamaca za tajmena. Iz  iskustva znam da i klen jede miševe jer sam jednom prilikom na Moravi upecao klena kojem su usta bila puna parčića krzna i mesa a klen nije bio veći od pola kile.
  Što se tiče načina vezivanja, najviše sam koristio miševe od srne. Laki su za vezivanje i odlično plivaju. Još jedan način je miš od balze. Naravno, na svakog ide zaštita od kačenja.
I još jedan savet. Ako primetite da je štuka krenula na vašeg miša, momentalno prekinite sa povlačenjem i spremite se za kontru. Kao da pecate na suvu... Isto tako, full stop daje rezultate i kad ne vidite napad, samo prekinite sa povlačenjem i čekajte.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
OK su ti misevi, samo ih sisni odozdo, tj poravnaj i u zavisnosti gde pecas (ukoliko juris ribo po "travuljaku") zastita od kacenja!, Inace misevi su ti na mestu.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Jedna ispravka. U vodi daleko cesce zavrsi rovcica nego mis. ::)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gogo me natero da opet razmišljam o miševima i time počnem sa upotpunjavanjem površinskih muva za lov grabežljivica za sledeču a možda i još ovu godinu.

Pogledajte ovog prelepog mišonju...prava umetnina.
ordes_tiger_mouse1.jpg

Mada, ja ču se baziram na jednostvnog jednobojnog sivog miša  :D Možda ga uskoro i ja probam navezati.

To ču probati koristiti kada budem lovio iz čamca u proleče.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
iz ciste dosade jer mi se svidjeo ovaj sebov tigar uzeh i napravih jednog po prvi put a nemam ga gdje bacati jer nema stuje ove :doh:

jelenska dlaka i crna vunica za rep a usi od folije neke sto graficka kartica dodje u nju.

treba ga trimovat jos malo ali nemam zivaca otkinuo sam mu udicu i dao psu da se igra sa njim :hammer:
 

Prilozi

  • Slika-0012.jpg
    Slika-0012.jpg
    543,4 KB · Pregleda: 658
  • Slika-0013.jpg
    Slika-0013.jpg
    232,1 KB · Pregleda: 695

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
asader je napisao(la):
iz ciste dosade jer mi se svidjeo ovaj sebov tigar uzeh i napravih jednog po prvi put a nemam ga gdje bacati jer nema stuje ove :doh:

jelenska dlaka i crna vunica za rep a usi od folije neke sto graficka kartica dodje u nju.

treba ga trimovat jos malo ali nemam zivaca otkinuo sam mu udicu i dao psu da se igra sa njim :hammer:
Asader, krupna pastrmka često napada malene rovčice, nalik miševima. Izađi neki put zorom na Zetu, pa probaj.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
slusaj ti psi se sa kostima igraju a macke sa misevima, mada onaj tvoj pas je taman kao macka :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da osvežimo ovu temu..."Mišonje"  :)
Mladica, Pastrmka, Som, Štuka, Bass...i mnogi drugi predatori tamane ove male glodare sa zadovoljstvom ako im se ukaže prilika. A ja još uvek nisam nabavio adekvatan deer hair  :doh: pa da od toga uradim jer bi tako lepo plivao i lepo se da oblikovati. Malo sam pročeprkao po nekim krznima i mislim kada bi od mekog krzna uradio malog miša za pastrmke...nisam dugo ulovio potočnu pastrmku a da je bar 1,5kg. Želja mi je bocnuti jednu potočar bar od 2kg a može i više ( ne branim se;) ).  Planiram uraditi neku seriju miševa na tubicama. Par malih miševa i par normalnih dimenzija pa nek se nađe.
Imate li kakva skora iskustva sa ovom imitacijom?

Odo ja probati navezati nekog mišonju od materijala kojim raspolažem.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo, moj prvi miš  :) Nije baš kako sam planirao, neki gosti mi došli pa sam ja skratio postupak i završio ga malo drugačije nego što sam planirao. Rep i uši su od sive kože. Unutrašnjost tela je od pvc foama vezanog na vrat udice u par slojeva. Onda sam sa sivom zonker trakicom čvrsto omotao oko vrata udice i foama. Zatim šišanje i formiranje tela. Želim uraditi od jelenove dlake celog miža na tubici, s tim da bi rep bio od tankog sivog šenila a uši i dalje od kože. Oči bi uradio od epoxya. U telo bi namontirao zvečkicu. Brkove obavezno jer bez brkova nema šanse da bude lovan miš, ribe na taj detalj padaju ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
simpson H je napisao(la):
sebastian je napisao(la):
Evo, moj prvi miš  :)

Odlicna musica :D :D :D

ih,  :) :D fala :D baš su se sinoč rojili miševi,da si vido' taj događaj...kakav bre tiski cvet, nema bre blage veze ;)

Šalu na stranu, govorio sam jučer sa čovekom. U Irskoj i Uk su u nekim krajevima jako popularne ove površineske imitacije. Hteo ne hteo to ti spada pod dry ff  :D :D  ;) I pošto imaju očuvane vode imaju šta i da love, pa tako na ovakve imitacije love potočare od par kila...naravno neki pojedinci, love ovakvim imitacijama i one velike potočare u argentini...pa i u ostalim delovima sveta (gde ima da se lovi krupna pastrmka). Da ne izmišljam sada rupu na saksiji i ne otkrivam opet ameriku ipak je dobro malo osvežiti ovu temu. Nekome ko baš početnik u ff-u ovo može biti nešto novo.

Možda danas nabavim malo te sive jelenove dlake pa uradim nešto konkretnijeg tj. boljeg miša (izgledom i plovnošću) ali isto tako malecnog. A za jesen i zimu ima da pripremim prave odrasle mišonje na tubici. Pa onda, možda se oprobam u mušičarenju mladice na suvu muvu  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo jednog miša koji se radi od povečeg komada jelenjske dlake, dakle mnogo materijala se potroši jer se veže gusto-nabito zbog što boljeg volumena i plovnosti. Da bi se uradio potrebno je 40 minuta ako se več ima ft iskustva i ako ste ga več uradili par puta. Ja sam ga kupio a vezao ga je jedan moj poznanik. Nemam običaj da kupujem muve a i ako kupim neku to je samo za uzorak. Ova "muva" mi se dopala i uzeo sam ju ne samo radi uzorka nego jer trenutno
ne raspolažem sa tolikim materijalom. Neke mušice su za lov neke za lov ribolovaca, ova je definitivno za lov ribolovaca mada ne sumnjam ni u njenu lovnost na vodi...samo da ju je plasirati na pravo mesto u pravo vreme  :)

 
Vrh Dno