Moravica

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Pozdrav i tebi, batarihteru... nadam se da ce sledeci put biti bolje. Neznam razlog, ali se juce jako lose pecalo na Moravici, moguce je da je zbog naglog zatvaranja brane i obaranja vodostaja, ko bi ga znao
 

jesko78

Senior member
Učlanjen(a)
29.10.2014.
Poruke
437
Broj reagovanja
4
Lokacija
Kladno
Pozdrav i od mene drugari. Bistro
 

Prilozi

  • WP_20160517_14_30_30_Pro.jpg
    WP_20160517_14_30_30_Pro.jpg
    25,8 KB · Pregleda: 179

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
U subotu reših da posetim donji deo revira, oko mosta za Mozgovo. Reka mala, bistra, ja poneo velike strimere, mrk... Par sitnih... Ima riba, ali ne kao gore, valjda zbog gomile raklji za pecanje na ček, kao i mnogo lepih i šaranih plovaka po vrbama. Divan fly revir, za uživanje...  :doh:

Pa se setih da u gepeku imam spin pribor, koji je tu u rezervi, ako je reka ogromna, da mogu na Bovan na grgeče.

Ali ipak sednem u kola i odem još 3-4 km nizvodno, gde može i na varke.

E tu kamerom ulovih ulov dana: paklaru u toku pripreme gnezda za mrest!

 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Goci,puno si ukljuceniji od mene  po pitanju voda pa me nesto zanima,a verujem da ces mi odgovoriti.

Naime,87-e posle posete Moravice u kanjonu onako fasciniran lovom bez otezanja na skakavce izleti odrljak u casopisu sa naslovom ''Moravica carstvo klenova''. Tu se pomiljalo neuspelo poribljavanje pastrmkom zbog kiselosti vode,te da ima ipoak u malom broju orijaskih primeraka u kanjonu koje su se adaptirale na vodu.
E sad,na koju foru danas bez problema pastrmka zivi u srednjem toku, aranije to nije bilo moguce ??
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Mafke Fly je napisao(la):
  Goci,puno si ukljuceniji od mene  po pitanju voda pa me nesto zanima,a verujem da ces mi odgovoriti.

Naime,87-e posle posete Moravice u kanjonu onako fasciniran lovom bez otezanja na skakavce izleti odrljak u casopisu sa naslovom ''Moravica carstvo klenova''. Tu se pomiljalo neuspelo poribljavanje pastrmkom zbog kiselosti vode,te da ima ipoak u malom broju orijaskih primeraka u kanjonu koje su se adaptirale na vodu.
E sad,na koju foru danas bez problema pastrmka zivi u srednjem toku, aranije to nije bilo moguce ??
izvini na greskama u pisanju ! :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sećam se tog članka. Ali ne znam odgovor. Sada se obilno poribljava i nema izvesnog odgovora na pitanje da li prirodni mrest uspeva.

Čak i ako se poneka riba "ispili" u reci (ima nekih indicija da uspeva) to i dalje nije dokaz da je populacija samoodrživa. Možda mrest delimično uspeva, ali nedovoljno za odražanje.

Takođe ne treba isključiti da se ta kiselost vode od 1987 do danas promenila i da sada izlazi voda pogodnija za pastrmke.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Kad žive u Miljacki koja protiče kroz samo Sarajevo i gdje ima toliko otpadnih voda zašto ne bi i tu?!?
Skoro sam dobio info od lokalaca da su uhvatili i lipljena i pastrmku u gradskoj zoni Zvornika,tačnije na samom fekalnom kolektoru!
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Pastrmka se u Moravici mresti 100%... Prošle nedelje sam posle zatvaranja brane i obaranja vodostaja (mislim da je bio utorak) u dve barice koje su ostale našao uginule male pastrmkice, u jednoj je bilo desetak, a u drugoj manjoj tri-četri. Mlađ je bila 2-3 cm dugačka, predpostavljam da je to ovogodišnji mrest
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Hvala Goci,i meni je taj clanak pred ocima kao sada da gledam u desnom donjem uglu i osta nerazjasnjen  ???

Velika verovatnoca je da se voda sredila. Pastrmka je opet cudna zivuljka,na par km od Jagodine  u tipicnoj ciprinidnoj recici je  davne 88-e iz nekog ribnjaka malog  voda preselila  kalife u ovu recicu.

Zanimljiva stvar je sto se ceo mesec uspesno lovila pastrmka 20 -ak cm na pec,tj. petljkasem na  svitca neotezanog. Normalno se hranila i neki su pecali po 20 kom po izlasku. Kada sam ja saznao bilo je vec kasni i uspeo sam  jednu  da upecam. Iznenadila me borbrnoscu u odnosu na klenove iste velicine.

Ispada da bi dosta  nasih voda moglo da se poribi na veliku radost ribolovaca,bukvalno svaki manji brdski vodotok sa jacim brzacima bi pogodovao zivotu i hranjenju-pecanju pastrmke  :-\
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.171
Lokacija
Čačak
Mafke kalifa trpi vodu topliju od potocare. A borbenija je od potocare znacajno a sa klenom se nemoze porediti

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Slikano pre par dana... Voda se osusila iz barica, ovo je kolateralna steta... Evo efekta naglog ispustanja i zatvaranja brane po zivi svet...
Sva sreca pa su ove pegave pametnije  :D
 

Prilozi

  • WP_20160527_11_04_27_Pro-001.jpg
    WP_20160527_11_04_27_Pro-001.jpg
    190,6 KB · Pregleda: 217
  • WP_20160527_11_04_38_Pro-001.jpg
    WP_20160527_11_04_38_Pro-001.jpg
    256,3 KB · Pregleda: 217
  • WP_20160527_12_56_22_Pro.jpg
    WP_20160527_12_56_22_Pro.jpg
    127 KB · Pregleda: 230
Vrh Dno