mušičar vs varaličar

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Seb ,kada ćeš više da pobediš varaličare sa nekim somom sa bleda ?  :) Mnogo se qrče po forum ,hi hi hi  :bleh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D e bato za takav ribolov nisam imao mogučnosti ove godine.... a šta se dešava pojma nemam jer ne pratim ništa jedine forume koje gledam su vezani za ff mada 95% sam samo na orgu u zadnje vreme. Ako sam i na nekom drugom to je trenutno "SpeyPages" pa ostalo tu i tamo....a ovi kod mene na jezeru što love soma ili ga love na bućku, grunt ili šlep a na kraju nije varalica nego mrtva riba....koliko se meni ČINI malo ga ovde varalicom čačkaju...uglavnom večina ulova je na "meso". Vidim kada šetam oko jezera kada zabacuju ili vada sistem  ;) a i tu i tamo neka informacija kapne pa malo nešto i ja načujem....inače za somove na varalicu kod mene nisam još ništa posebno čuo ali i košto rekoh nisam u tim krugovima a i mnogo me nešto zabole ko ih na šta lovi...ja znam da kada budem imao više vremena ili bar mogučnosti da ču dobiti pravoga u pravo vreme kada budem to hteo ;) i to naravno na "fly" Ove godine sam ulovio samo jednoga oko 70cm, hehe i to je nešto  :hammer:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ma uzećeš im ti meru tačno znam  ;) Mada ste ti i Gogo u mrtvoj trci ..pitanje je samo ko će pre  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
eeee Gogo se je več dobro oprobao sa somovima a ja samo jednog i to bebi  :hammer:
 

nikolaš

Newbie
Učlanjen(a)
15.08.2015.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zagreb
Pozdrav svima evo baš prigodna tema za moj prvi post na ovom forumu.
Dakle počeo sam s mušičarenjem to je bilo od 10god pa do negdje 12god, skupilo se par izlazaka na pastrve, ali pretežito je to bio ribolov na jezerima i rijekama u Zagrebu. Onda me preokrenulo da odem varaličariti bassa, štuke... i to me slabo držalo jednostavno mi nikako nije leglo kao pastrve jer mi je to opsesija (još i dan danas) pa sam napunio 15 godina i nabavio si lagani pribor za pastrve čak se skupilo nas par vršnjaka i dečki iz spin lige su nam omogućili juniorsku ligu tu sam dosta naučio o pastrvi i njenom ponašanju. I eto od 19-te godine su opet muhe u glavi, ali ovaj put paralelno s varalicama. E sada za spin mogu reći da i ponešto znam, ali što se mušičarenja tiče tu sam početnik jer ono prije ne mogu reći da je bilo ozbiljno i mislim da se u mom slučaju znanje iz oba načina ribolova samo nadopunjuje jer ima i sličnih prezentacija uz sve razlike. Mušičarenje je ipak delikatnije i može se mušica na udici 22 plasirati ovisno o bacaču, dok u varaličarenju udica 14 sa otežanjem od kojih 0,4g i 0,12 najlonom leti 10ak metara, ali donese ribu više. Sve to ima svoje čari i da ozbiljan mušičar i ozbiljan varaličar love bilo koju ribu jedan uz drugoga mislim da ne bi bilo velike razlike u konačnom ulovu, ali bi bilo zanimljivih tema za razgovor na kraju ribolova iz kojeg oboje mogu ponešto novo naučiti.
:bye:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Uf.... mislim da dobar musicar daleko vise ribe moze da ulovi od varalicara. Nekad sam radio voblere i pecao paralelno obema tehnikama. Kad se naucis na muvu... razlika je ogromna
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
941
Broj reagovanja
99
ne znam dal bi se bas slozio sa tobom oholi,prvo najvece bas tesko odole vobleru,a sto se tice nimfarenja-kokosarenja tu su na istom,a da te upoznam sa drugom koji se specijalizovao za UL pa da vidis kako sa stapicem 0-5g dziguje sa nimfama i po najvecoj i najmutnijoj vodi
jedinu pravu prednost vidim kod suvih musica jer takvu prezentaciju nije moguce izvesti ni sa jednim drugim priborom na daljinu

to je opet moje vidjenje stvari,mozda je pogresno
 

nikolaš

Newbie
Učlanjen(a)
15.08.2015.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zagreb
Jedan sam od tih koji imaju taj lagani pribor i tu ima dosta razlike u varaličarenju zato netko tko je u temi napisao da je mušičarenje filozofija, a sve ostalo pecanje je jako pogriješio. Nije da promoviram spin nego sam ga zavolio uz sve te godine spina i točno znam kada i zašto koristiti 0.12 najlon i zašto 0.14 osjeti se razlika i vidi se u dobivenim ribama. Ne svodi se sve na voblere njima mi je najmanje drago loviti. Mušičarenje stvarno je posebbna dosciplina koja sama po sebi zahtjeva poštovanje od svih ribolovaca od zabacivanja do vezanja muha što je kategorija za sebe.

Oholi po meni bilo bi jako gusto jer mušičarenje daje jako vjernu imitaciju i bilo kojoj ribi je to svakodnevan dio hranjenja zato je ta prevara tako slatka još ako sam vežeš muhe je posebno, dok spin više igra na instinkt grabljivica za lovom ili pohlepu ne grabljivih vrsta za večim obrokom. I velika razlika je u samoj brzini lova. Tako da svaka disciplina ima svoje prednosti i mane, zato su meni obje jako drage 8)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Naravno... dan danas ako imam priliku odem da varalicarim.
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Varalicar je u prednosti zato sto musice ribi predstavljaju iskljucivo hranu dok vobler moze da bude uljez pa ce ga ribe napadati kako bi ga oterale.Varalicario sam 10-ak godina i desavalo se to cesto.E sad neko ce reci tu je  strimer ali on ipak nije toliko atraktivan kao voblisa.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Mare... gresis ;) al opet svako ima svoja iskustva i svoje vode
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
210
Lokacija
Zvornik
U eri moderne industrije obe tehnike su pomjerile granice.Spin oprema je otišla predaleko u UL ribolovu.Od štapova do mamaca!
Imam strunu 0.06mm!Sa mikro varalicama čuda pravim.
Dok je ff isto otišao u oba smjera,jači štapovi klase 10# i više su prave "mrcine".Pa imamo tu i dvoručne.
Ali je mnogo brže i efikasnije pretraživanje vode spin opremom.Naročito na velikim vodenim površinama koje obiluju i dubinama.
Plus daljina zabačaja kao i veličina mamca.A i nepristupačnost terena.
 
Vrh Dno