mušičar vs varaličar

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
sasats je napisao(la):
nerazumem kako mislis isto toliko daleko koliko i sa fly stapom? valjda se uvek dalje baca sa varalicarskim stapom? ali nije uvek presudna samo daljina  :smoke:
a sto se tice poredjenja sa varalicarima...kod mene nepostoji varalicar koji uhvati priblizno klenova koliko ja sa musicarskim stapom  ;)
musicarski pribor je superioran za lov mnogih ribljih vrsta , pa se valjda zato kolege sale na racun varalicara  :blush:

Netacno da se uvek dalje baca varalicaskim stapom jer zavisi od toga sta varalicar ima na kraju stapa i koje je stap akcije ili gramaze. Evo goci je merodavniji pa neka kaze kolike su dajline sa manjim varalicama i slabijim stapovima. Imam nesto iskustva sa varalicama te znam otprilike dokle (npr pace (2jka) moze da ode. Lagani leptiri, lagane i male varalice.. nece daleko... Musicarki kanapi znam koliko mogu daleko. Nemoze se porediti jedno i drugo tako da preskocite to. Slazem se da daljina nije uvek presudna. Vise je mesto, cilj, nacin vodjenja, izbor pravog pribora, mamaca i drugo mnogo bitnije nego daljina.

Sledece pitanje... Zasto se uopte poredite s nekim. Cemu ta poredjenja? Da li izlazite na vodu zbog sebe ili da bi se poredili s drugima. Ne gudite vreme na druge, uzivajte u svakoj sekundi provedenoj na reci. Valjda ste sami sebi bitnji nego drugi. Vreme je dragoceno. Ziveli.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
EssoX čemu to takvo pitanje ? Učitelj ? Baš bezveze .. Nema učitelja nikakvih a ako koga  intresuje mušičarenje bucova na Tamišu naći će se sigurno neko da mu olakša nedoumice u vezi izbora strimera ,dužine predveza i sličnog..

Ne ,evo ja se stvarno javno izvinjavam svim varaličarima koji posećuju forum ako su se našli uvredjeni sa mojim šaljivim postovima u vezi njihove ribolovne tehnike ,ja na sreću koristim  mušičarski i samo mušičarski pribor u ribolovu i to jako često  sa uspehom .Uzmem kući stegu navežem sebi strimer ,sutradan odem na vodu i sa njim izmušičarim bucova koliko god hoću možda kao niko za ceo život i nema takvog korisnika varaličarskog pribora koji tamo može da mi stane na crtu ,najači sam na vodi !!a iskreno Varaličarenje je po meni korak unazad ,tj ribolovna tehnika koju može da se savlada za sat vremena ...

Hunter ako si mislio na mene da postavljam "preglupe" postove to stvarno nije lepo sa tvoje strane ,da li to znači da sam i ja glup ? . Nemam ja ništa protiv evo piši ti neke "pametne" ,samo nemoj da su u vezi tih nekih shedica jer je to za neki drugi forum ,sa drugačijim nazivom;) Ja iskreno volim da  pročitam razna iskustva vezana za Fly Fishing a ne moram ništa više da piskaram ima i drugih fly foruma...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Cela priča prebačena ovde, iako delom ima veze i sa mušičarenjem bucova, gde je originalno bila...

Zamolio bih vas da dalju polemiku vodite u drugarskom ćaskanju, nije ovo Skupština.  :blush:
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
nisi me najbolje shvatio Shone,nisam ja rekao da si ti glup nego da je meni glupo sto se musicarenje bolena stavlja daleko ispred po lovnosti,uzivanju i svem ostalom na ustrb varalicarenja i sto se ljudi koji varalicare tipa;
dok U praktični deo spada prikaz situacije da  sa jedne strane obale postaviš par varaličara sa teškim naoružanjem a sa druge Fly Anglera i onda sledi magija ... sa jedne strane padaju bucovi kao na traci a sa druge neke obliva hladan znoj dok bezuspešno vrte svoje naprave
ono sto sam htio reci da cu sa svakim osrednjim "musicarom" rado stati na crtu.
bolene nit lovi stap i znjora nit daljina bacanja castmastera nego pravi pristup na pravom mjestu.
ja takodjer vise volim loviti bolena na muhu!
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Djole je sve objasnio u poslednjem pasusu....kad odem na vodu,postojimo samo ja i riba....ako neko lovi bolje od mene,svaka cast,ako ja budem bolji,uvek gledam da ne izgledam previse pun sebe,jednostavno,osecam se super i to je to....bicu iskren,i ja koristim i spin i fly opremu,stim sto vise musicarim nego varalicarim,ali varalicarenje stuke je nesto sto je deo mene i sto necu napustiti nikad.....ostale vrste lovim iskljucivo muvom(klen,bucov,jaz,babuska...) i tu sam se nasao.Smanjite malo tenziju,ovde smo da bi se druzili i delili misljenja jedni sa drugima,tome forum i sluzi.ja razumem i Shoneta i Huntera,i steta bi bila izgubiti bilo kog od njih dvojice kao clanove. :(
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Djole je napisao(la):
Netacno da se uvek dalje baca varalicaskim stapom jer zavisi od toga sta varalicar ima na kraju stapa i koje je stap akcije ili gramaze. Evo goci je merodavniji pa neka kaze kolike su dajline sa manjim varalicama i slabijim stapovima.
Evo jedne prikladne slike:

kamen2pike.jpg


Ovako nešto minijaturno se Spin štapom može zabaciti na max 15 m. A vešt mušičar će nešto ove težine lagano ispucati na bar 20.

Ipak, to su retki izuzeci. Varaličari generalno lakše zabacuju svoje imitracije, ali da bi to uradili one moraju biti teške. Tu leži i glavni nedostatak. Pljusak prilikom pada u vodu veoma često plaši ribe, težina ih vuče na dno pa se ne mogu sporo povlačiti, nisu od laganih treperavih materijala koji 5x relanije deluju od komada drveta ili metala...

Puno je stvari koje čine mušičarenje ispešnijom tehnikom lova riba u mnogim situacijama od varaličarenja. Naravno, veoma često je i varaličar u prednosti, recimo uvek kada se mamac treba plasirati daleko i velike dubine.

O prednostima jedne ili druge tehnike su može u nedogled pričati...

Što se gornjih rasprava tiče, jedino je bitno ne omalovažavati druge tehnike ribolova. Ako bi se mušičari podsmevali varaličarima, varaličari plovkarošima, a plovkaroši dubinkašima, sve bi to na veoma loše izašlo.

Poštuj druge, pecaj čime hoćeš.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Eto, tačno sam znao da ako dovoljno dugo piskaram po forumima da ću kad-tad da napišen nešto pametno!  :hammer:
 

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
Zeko je napisao(la):
Ukoliko bi se našli na istoj vodi u isto vreme ko ima veće šanse za boljim ulovom. Da li mogu zajedno da idu i češljaju teren ili je bolje da se raziđu zbog uznemiravanja ribe.
Ovo pitam zato što na vodu idem uglavnom sa dva ortaka koji varaličare ( i ja sam sa njima dosad ) , ali od ove sezone ću da mašem.
Ima li uopšte nekog pravila ko bolje prolazi ?
Svoja iskustva o duelu sa njima ću da prenesem kasnije jer njima sezona počinje od aprila-maja.

:) svako ima odredjeni pristup svojoj tehnici ribolova. I varalicarenje kao i musicarenje spadaju u dve grane najsportskijih ribolova u svetu, stim sto prvo ide musica a posle varalica iz razloga ostecenja usta ribe, jer nekada ako je veca riba moze da proguta varalicu koja se obicno zavrsava losim izhodom za nju, dok ako dodje do gutanja muve moze da se samo isece najlon i da riba posle izvesnog vremena sama odbaci udicu tj muvu, u kolikiko se peca bez povratne kuke nema ostecenja sem uboda. E sad da se vratim citatu.

Sto se varalicara tice po meni nemaju sanse protiv musicara, jer pustiti ih na istoj "prostranoj vodi" 90% riba ce se odmah zaleteti na muvi, iz X razloga, pad, mamca, povrsinska muva je uvek zanimljivija, posebno u letnjem periodu, veci broj ponuda od muva, laksa identifikacija lovne muve itd .. dok varalicari imaju u startu plasenje ribe zabacajem, ograniceni su varalicama, na svega 10-15 komada neki i manje dok vi idete na vodi po neki cak i sa preko 200 muva :) alii .. vi na muvu upecate 20 riba a varalica zabode jednu i odnese titulu ulova dana :), drugo prednost varalice je bacanje iz lakta na totalno nepristupacnom terenu za musicu, dok nama treba bar 4 m u visini zbog samog okretanja kanapa iz mesta .. tako da kad rezimiramo, nastavi da ides sa drugom :) peca on , pecas ti .. jedno je sigurno, svako svoju ribu upeca ako ne na vodi, kuci je zagarantovan ulov ;)

pozdrav
 

PROTA71

Hero member
Učlanjen(a)
26.12.2007.
Poruke
1.971
Broj reagovanja
51
Sladje,lepše,iskrenije,mirnije,osetljivije,nežnije,lakše(termin vezan za mamac)...tačnije...mušičarenjem :)
 
Vrh Dno