Mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne postoji ni jedna druga reka u Srbiji na kojoj je, bez posebne zaštite, populacija potočne i ostalih pastrmki u porastu. Jedino Nišava ima taj "problem". Ja sam samo ove godine u njoj ulovio dvadesetak potočnih pastrmki i par makedonskih. Malo? Pa nisam ih "jurio". Proganjao sam klenove, a pastrmke sam lovio usput.
Danas sam sat vremena odvojio za mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi. Posle prve ulovljene, pozvao sam Žakulu da je slika. Pošto nije radio klen, seo je i posmatrao kako lovim nišavske pastrmke. Nije prošlo ni par minuta, pala je još jedna, ali prilično krupna divljakuša. Svojim foto-aparatom snimao je moju borbu sa kilašicom (preko 1100g).
Onda je naš ribolov postao ozbiljan i Mladen je počeo da koristi tehniku i muve koje sam ja koristio i ugazio u fantastičan vir... Sad bi mogao malo on da piše. :lol:
Daj malo makedonskog melosa, youngsteru! :tbumb: I slike.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Zaista sjajno. Ali sjajno. Video sam ih, lepotice. Zakula je u ekstazi zaboravio fotoaprat kod mene i nista od slika do sutra.
@MixMaster, manje hvaljenja Nisave, a vise opisa samog ribolova divljih potocara!
 
Z

Zakula

Guest
Kakvu sam Makedonku maznuooo... :lol: :lol: :bleh: :bleh:Laki je u pravu.Chak shta vishe,josh me drzi ova ekstaza,ne mogu da se povratim!!Shalu na stranu,imali smo sjajan ribolov danas.Klenovi nisu bili bash neshto posebno aktivni,tako da su nas ove pastrmke povadileee iz ochaja totalno!I TO KAKVE PASTRMKE??!!Chika Randjina prava debela potochara od otprilike 1100 g i moja - chuvena makedonska lepotica od 640 g!! :doh: :doh:.Detaljniji opis danashnjeg ribolova cete prochitati sutra...

P.S. Imao sam josh jednu lepu pastrmku na shtapu,ali nisam uspeo da je prizemljim,nazalost. :'(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dr. Lucky, način lova, muve i tehnika će ti se razjasniti već sutra. Kao što si sam rekao, sutra idemo da ih trtimo zajedno. Ponesi svoj lepi foto-aparat, jer sutra meteorolozi kažu da će biti idealan dan za mušičarenje nišavskih pastrmki.
Slikaćeš i muve i pastrmke i tehnike i mesta i čiču i sve što ima veze za mušičarenjem divljih pastrmki na Nišavi. :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
:tbumb: Bravo drugari, baš vam zavidim!

Jedno pitanjce - koliko su (bez repnog peraja) bile duge nišavske pastrmke od 1100 i 640 g (naravno ako ste izmerili dužinu)? Kako ja sve pastrmke puštam nisam baš siguran koliko su teške ribe koje hvatam, a voleo bih da znam.

Ako bih nagađao rekao bih da je ova veća 42 cm, a manja 34 cm!  :) Ako pogodim vodite me u subotu na pastrmke...  8)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Čestitke i pozdravi iz Pančeva :) Nadam se da ću i ja to probati jednog dana, nikako da dođem, stalno me obaveze sprečavaju :(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da ćemo da vas vodimo. Nišava je velika reka i njen pastrmski deo je veoma dugačak. Ne mora da se drži u tajnosti. Ima dovoljno ribe za sve zainteresovane. Ipak, ne bih voleo da je Goci "preorava" varalicama, pa mu zato preporučujem da sastavi mušičarsku "konfiguraciju" do subote.
Ovog puta, pastrmkama je merena samo masa, po starom običaju nišavskih mušičara. Ja veoma retko merim dužinu ribe, ali ću početi, zbog statistike. Goci, od merenja u cm jučerašnjeg ulova nema ništa, jer sam obe pastrmke poklonio svojoj babi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
A za 7 komada od danas? Dozvoljene tri su, naravno, zadrzane, a ostale slikane, pa nezno oslobodjene.
 
Z

Zakula

Guest
Evo ih slike....Konachno!! :lol: :lol:Shteta,shto Randja nije bio blizu mene,kada sam izvuko Makedonku,da i ja malo poziram sa lepoticom... :whistle: :whistle:Ali...Nema veze,ima dana za megdana...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo pastrmki koje sam danas zadržao. Sve su ulovljene u srednjem toku Nišave. Obratite pažnju na razlike u šarama.
U Nišavi su sve pastrmke različite, jer se, izgleda, ukrštaju makedonska i potočna pastrmka. To je lepo za mušičara, koji voli raznovrsnost ulova. Svaka pastrmka iznova obraduje svojim posebnim šarama.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Prelepe su! Čestitke Mix i Žakula!
Izvinjavam se za offtopic i ako se već negde o tome pričalo ali moram da pitam nešto na konto ukrštanja. Nadam se da će mi, ako niko drugi, Peđa odgovoriti. Da li makedonska i potočna (Dunavska ovde) mogu da daju plodno potomstvo?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Alo momci, pa te pastrmke su obolele, sa toliko crvenih pega to mora da su neke boginje, osip, a vi to hvatate u ruke, ts, ts, c!  :D Ako vas uhvati bunilo od temperature, pa pocnete nocu da halucinirate i lupate kontre u snu... Odmah isprzite jednu!
Eee, lepe ribe. Aferim!

@lazza
Mogu li crnac i belac?
Ne mogu. ???
Ali crnkinja i belac i obratno? :D
Mogu i ove dve vrste, jer je fizicka izolacija bila prekratka da bi doslo i do reproduktivne, pa je introgresijom doslo do ponovne razmene gena. Srednja potocara sa zadnje Mixove slike je izgleda Makedonke, a gornja i donja su izgleda dunavske pastrmke, ali bi se i u njima, ako je majka bila makedonka, mozda mogao naci jadranski haplotip Makedonke. i obratno, ako je majka Makedonke dunavska pastrmka, trebalo bi da i pored izgleda  Makedonke po haplotipu budu dunavske, jer se mtDNA nasledjuje MATERNALNO, tj. po majci. Stoga je metoda o kojoj govorimo osetljiva i pogdna za pracenje filogeografskih desavanja bas zbog nacina nasledjivanja.
U praksi je opasnost ne samo da zbog unosa izvedene Makedonke koja je ocito kompetitivno uspesnija dodje do potiskivanja dunavske, vec da se hibridizacijom izgubi njena cista varijanta i da posle ne bude moguca ni rekonstrukcija originalne forme / vrste / varijante dunavske pastrmke (s tim Slouenci i drugi Europljani sad imaju posla). Mada, nisavska "dunavka" nije specificna, ali bi trebalo pratiti koliko ce Makedonka krenuti uzvodno u pritoke, jer tamo moze biti jos interesantnih izolovanih genofondova.
 
Vrh Dno