Mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Stvarno? Ako je istina idemo da se učlanimo i da ga malo izreklamiramo, a kad udruženje ojača i ima neku moć, ima da tužimo bitange iz HE Pirot zbog uništavanja Nišave neradom kompenzacionog jezerceta. Poptisujem da će se njegovim opravkom broj klenova utrostručiti, a neće se smanjiti broj pastrmki, jer njima više smeta topla voda kad HE ne radi, nego to što će voda nakon opravke biti možda 1 stepen toplija.

Pastrmke ima i iznad Pirota (i to velikih makedonskih od 2-3 kg), pa ne treba brinuti o nišavskim pastrmkama ako dođe do minimalnog zagrevanja vode. Uostalom, slutim da će u narednih 10 godina Nišavom zavladati makedonska pastrmka koja solidno podnosi topliju vodu. Brojnost potočne trenutno održavaju brojna poribljavanja (samo jesenas je u pušteno par hiljada komada), a tek deo riba  se rodio u divljini.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odmah teoretišeš, bre Goci. Ajde nađi to udruženje. Ti se više maješ po gradu i mlađi si. Odmah se učlanjujemo!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
E, u pravu si za teoretisanje... Ali šta ću - čim pomislim na moju najdražu reku setim se proklete HE... 2/3 mog pecaroškog staža ovu reku jebe ladna zavojska voda. Dao bih sve te nišavske pastrmke za jedno leto sa normalnoim vodostajem bez toplo-hladnih promena. A i prokleto brdo je baš moralo da se sruši u Visočicu...  :doh:

A šta bih tek dao za nekoliko pecanja na onih 17 km Visočice koji sada leže na dnu jezera...  :'( Temsku (Temšticu) da ne spominjemo... Umesto toga dobismo nišavske pastrmke... Pa dobro, ajde da ih vatamo na nimfe i strimere!  :yeswink:

Raspitaću se za onaj klub.  8)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mix jutros: "ko u revirima pastrmke (uči da) vata, taj na Nišavi nema šta da traži"

:D :D :D :D :D

Ovo je najbolja fora svih vremena!!!  :D

A taman sam hteo da počnem da kačim slike nišavskih pastrmki koje smo Fox i ja danas uhvatili za svega 4 sata mušičarenja... Brojka je neukusna, a da li su pastrmke bile ukusne nećemo znati jer su sve od prve do poslednje puštene!! I to hvatane na udice bez kontra kuke.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
A taman sam hteo da počnem da kačim slike nišavskih pastrmki koje smo Fox i ja danas uhvatili za svega 4 sata mušičarenja... Brojka je neukusna, a da li su pastrmke bile ukusne nećemo znati jer su sve od prve do poslednje puštene!! I to hvatane na udice bez kontra kuke.
Vi mora da ste posebno talentovani. Ja znam mušičare koji bacaju mušice u Nišavu 10, 15, pa i više godina, da nikad nisu ulovili nišavsku pastrmku. Pošto slikate sve što ulovite, dajte da ih sami prebrojimo.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, izgleda smo zaista talentovati, ali i talični! Mada ima tu i znanja - ja sam u 50 km salmonidnog dela Nišave odabrao tačno jedan potes, odveo Foxa i reko mu: Druže, bacaj i uhvatićeš vrlo brzo svoju prvu nišavsku pastrmku. On kao da nije verovao u uspeh pa sam morao da ga malo ohrabrim: u prvih 5 minuta sam uhvatio 2 makedonske pastrmke!! Prvi virčić i hop: "Tebra Fox, evo je!!". To je bila i moja prva pastrmka na Nišavi. Fox nije mogo da veruje da sam takav Taliban! Slično kao kad sam sa Gringom išo na Jermu i bukvalno na prvi zabačaj uhvatio svoju prvu makedonsku na muvu!  :D

Ja sam slikao svega 2 svoje ribe (prvu i treću), jer sam žurio da ih što pre vratim nazim, tako da nema ništa od brojanja. Fox je malo više fotkao, pa se kod njega može izbrojati nešto više riba. Nisam kući, pa ne mogu da okačim slike.

Kolko smo ukupno uhvatili ostaje tajna, jer ne želim da se pola Niša i Pirota sjati na Nišavi i krene da puni čuvarke pastrmkama.  :mad: Uostalom, i ovo je sasvim dovoljno informacija. Ko hoće da upiše Nišavsku pastrmku neka proba ovih dana. Temperature vode je izgleda idealna, ali čisto sumnjam da će tako ostati juna i jula, kada će pastrmke verovatno slabije raditi u Nišavi. I po stoti put, apel - puštajte sve Nišavske pastrmke ili bar one ispod kilograma. Ove ribe ladno narastu preko 60 cm (3-4 kg), pa je velika šteta ubiti je pri dužini od 25 cm.

Inače sve moje su bile makedonske, a izgleda i kog Foxa. Od potočne ni traga!  :(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, ponosan sam što se pokazalo istinitim ono u šta sam teško ubeđivao i mnogo iskusnije od vas. Drago mi je da idete mojim stopama. Većina mi nije verovala da će bez posebnih problema 2008. loviti pastrmke u Nišavi. Vi ste prevazišli i moja očekivanja, mada ste bili u gornjem toku, koji se već dugi niz godina redovno poribljava pastrmkama, a i solidno je naseljen makedonkom, pa su te ribe odavno uobičajene.
Ne treba prikrivati nišavske pastrmke, baš kao što ni ja to nisam radio. To je ogromna reka čije pastrmke nikada neće izloviti mušičari, pa makar je svaki dan češljali. Izlovljavaju ih varaličari i ribolovci koji koriste prirodne mamce. Njihovi ulovi su zaprepašćujući i prevazilaze mušičarske za oko 1000 puta. Nema ribolovca iz Bele Palanke i Pirota koji poslednjih godina nije izvadio gomilu krupnih pastrmki iz Nišave na crve, gliste, razne larve i varalice, a tek je šačica mušičara uspela da se pohvali nišavskom pastrmkom.
Nišava je ogromna reka, jedina u Srbiji iz koje, bez bojazni da ćete mušičareći oštetiti njen ogromni potencijal, možete u skladu sa zakonom poneti tri dobre pastrmke svaki put kada vam uspe da ih prevarite.
Ja pozivam što veći broj mušičara na ovu reku da uživaju mušičareći klenove i pastrmke poštujući važeće propise.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo moje prve nišavske pastrmke uhvaćene mušičarenjem. Puštanje u 3 čina:

18052008a.jpg


18052008b.jpg


18052008c.jpg


Foxova prva nišavska u životu, mala and debela:

18052008h.jpg


I moja treća, onaj tamniji varijetet makedonske:

18052008d.jpg


Imam još puno lepih slika, ali ne riba. Kačim sutra.  :)
 

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Svaka cast Goci-- :respect1: :respect1: :respect1: :respect1:
 

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Mixmaster je napisao(la):
  Drago mi je da idete mojim stopama.
Mix koliko vidim na sajtu niste bas u dobrim odnosima sa Foxom (Deckom u usponu) a ova tvoja recenica mogu misliti samo na kakav ce odziv doci kod njega...
Mada mislim da se slozio sa jednom cinjenicom a to je da gleda sebe,uci koliko mogu da primetim vrlo brzo i ne obraca paznju na ljude koji ga ne interesuju..
Nije ovo na mestu sto si napisao....
A i vidim barataju o nekim ciframa pa posto sam po postovima mogao da vidim da ih ti jedino lovis na Nisavi,dobro povedi racuna --DOBIO SI STRASNOG KONKURENTA--
FOX-  :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala druže Dare!

Inače nema potrebe na ovoj temi pričati o bilo čimo osim mišičarenju nišavskih pastrmki!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo još par sličica sa jučerašnjeg pecanja:

18052008_1.jpg


Dokaz da je Nišava salmonidna voda - mož' ladiš pivo sredinom maja! Hvala Foxu što se setio da ponese!  :tbumb:

18052008_2.jpg


Dok lovite pastrmke ovo vas jebava. Ipak, korisna ribica - odmah vam kaže da li u blizini ima gladne pastrmke. Ona dobro poznaje svog glavnog neprijateja i beži kad on naiđe. S druge strane, mesta sa dosta pliski redovno obilaze gladne pastrmke. Pa ti sad budi pametan...  ;)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Super slike Goci. Lepe i debeljuskaste ribe. Bice uskoro i vecih :yeswink:
 

geronimo

Junior member
Učlanjen(a)
08.05.2006.
Poruke
54
Broj reagovanja
0
Lokacija
SARAJEVO
Bravo Goci cestitke na svemu i na ulovu i na odnosu prema ribi sto bi jedan moj drug rekao RIBA JE KOMPA A NE KLOPA

plusic naravno  :tbumb:
 
Vrh Dno