Mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Bravo, drugari. :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
pedjabg je napisao(la):
Srednja potocara sa zadnje Mixove slike je izgleda Makedonke, a gornja i donja su izgleda dunavske pastrmke, ali bi se i u njima, ako je majka bila makedonka, mozda mogao naci jadranski haplotip Makedonke.
Srednja pastrmka je izgleda čistokrvna makedonska sišla iz Jerme. Donja riba bi veoma lako mogla biti hibrid potočne i makedonske (sudeći po velikom broju tufni koje nisu ni crvene ni crne, već nekako tamno-bordo-braon), dok je gornja riba ili obična potočna ili opet mešanac sa makedonskom (opet su mi sumnjive krupne braonkaste tufne odmah iza glave, tj. iznad prsnih peraja).

Inače šarenilu nišavskih pastrmki doprinosi i to što pirotsko udruženje već više godina poribljava Temsku i Jermu potočarama iz ribnjaka na sokobanjskoj Moravici koje su poznate kao pastrmke veoma šarolike genetske strukture... Moguće je i da ove ribnjačke pastrmke naviknute na mirniju vodu i obilje hrane silaze nizvodno u potrazi za lagodnijim životom...

Sve u svemu, nišavske pastrmke su trenutno veoooma "šarene" i jedino se čistokrvne makedonske lako razaznaju...

Inače ja sam u nedelju pecao malo na Visočici, a malo na Nišavi iznad Pirota (gde je reka prelepa i nije prljava od pirotske kanalizacije). Sreo sam mušičara i pitao za pastrmke u ovom delu. Kaže da u proleće svakodnevno ima po jednu dok lovi klenove, a preko leta ređe. Kada sam mu objasnio razlike između makedonske i potočne rekao je da je velika većina pastrmki iz ovog dela makedonska, a da je najveća koju je upecao teška 2 kg. Inače po njegovom mišljenju najviše pastrmki ima nizvodno od uliva pirotske kanalizacije, što je prilično čudno, ali izgleda da makedonske ne biraju mnogo... Naravno važan faktor je i hladna voda iz Zavoja.

Da li je neko lovio pastrmke u samoj Sićevačkoj klisuru (iznad Ostrovice)? Ovde je reka čista, brza i stalno u senci pa deluje kao dobar izbor za život pastrmki...
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
"Da li je neko lovio pastrmke u samoj Sićevačkoj klisuru (iznad Ostrovice)? Ovde je reka čista, brza i stalno u senci pa deluje kao dobar izbor za život pastrmki..."

Jesam ja... al slucajno... Jurio klena iznad treceg tunela i naletela jedna... pa druga... Dve potocare od po 300-400 grama... tad i nikad vise tu. Nizvodno - da, uzvodno - ne!
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
cestitke MM i Z za nisavske podvige, Konacno lepe vesti. na Nisavi je sve vise i sve vecih potocara. Sto se tice C&R, cuo sam da su neki tipovi u sred grada imali na plovak nekoliko sitnih-VRACENE
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da li je vracena? ???
Mislim da je to nepristojno pitanje. Vracanje ulova je stvar licne odluke ribolovca i propisa koji vaze. Dakle, ili je licna stvar samog uspesnog ribolovca ili ribocuvara, ne nikako drugog ribolovca. O tome imamo posebnu temu, pa bi tamo mogli da raspravljamo o tome.
Evo sta je radim sa prekobrojnim i pastrmkama ispod mere. Ovo je (mada se bas i ne vidi jasno) upravo ona nisavska pastrmka ciju sam sliku poslednju postavio.
To je na prvoj slici. Na drugoj je zadovoljni ribolovac (ja), dok je zamara.
Eto, Djomla, citav album fotografija o lovu i oslobadjanju (catch & release) nisavske pastrmke, cija velicina nije zadovoljila moj kriterijum.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
647
Broj reagovanja
19
Ok, nisam znao da cu te toliko uzbuditi.
sami znate kako je stanje na Nisavi sa pastrmkama...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Stanje je fenomenalno. Povecava se broj pastrmki i sve su krupnije i pored brojnih ribolovaca koji odnose sve sto ulove, na sve moguce nacine. Tu su i trovaci, kao i ribokradice-harpunasi. Varalicari ih razvaljuju i to, najcesce, zimi. "Strucnjaci" za varalicarenje nisavskih pastrmki uopste ne pokusavaju u toku sezone. Oni strpljivo cekaju lovostaj, jer im se tad najvise isplati da varalicare. Kazu da tada nema guzve, ribocuvara i ostalih znatizeljnika, a gigantske pastrmke najbolje rade. Zato pozivam sve musicare da sto cesce borave na Nisavi i u toku ovog bezveznog lovostaja i da, postujuci vazece propise musicare klenove, vracaju ulovljene pastrmke i mobilnim telefonima prijavljuju i sprecavaju ribokradju.
Bez naseg prisustva, jedinih koji bi da je zastite, proredice se nisavska pastrmka, jer broj onih koji su ih "nanjusili" i spremaju se da ih masakriraju nesportskim nacinima je sve veci. Idite, bacajte muve, radite sta hocete, samo budite na nisavskim virovima uvek. Ne ostavljajte je onima koji jedva cekaju nase odsustvo da primene svoje ubitacne metode iskorenjivanja divljih nisavskih pastrmki.
Zapamtite da musicar koji peca na Nisavi u vreme lovostaja na pastrmke NE KRSI ZAKON ukoliko ne zadrzava tu vrstu ribe. Dakle, ne samo da ne gresite, vec ste DOBRODOSLI! Ako i bocnete neku, a pazljivo je oslobodite, znajte da je u ovom periodu ona najmanje osetljiva, jer je nagon za mrestom toliko jak da ce vrlo brzo zaboraviti svako uznemiravanje.
Ribocuvari skoro nikad ne obilaze Nisavu u toku prohladnih jesenjih dana. Ko ce je cuvati dok vi sedite kod kuce?
Ovo vazi i za ostale reke. Lovostaj ne znaci da musicari treba da zaobilaze reke u kojima zivi pastrmka. Nase prisustvo je veoma vazno. Budite na reci, makar i sa stapom u ruci!
Ako vas neko startuje i zameri vam zbog toga, BUDITE SIGURNI DA JE BAS TO RIBOKRADICA, kome smetate. Niko drugi ne posecuje pastrmske reke Srbije u toku lovostaja, samo oni. Ribocuvari nemaju nikakvog ucinka u suzbijanju lova pastrmke u vreme mresta i na njih ne treba uopste racunati. Stavise, najcesce blagonaklono gledaju na odnosenje i ubijanje nisavskih pastrmki u toku jeseni i zime. Odlicno su im poznati "majstori" tog sporta, ali niti preduzimaju nesto, niti im je to na kraj pameti!
Musicar, kakav god da je, dok posmatra mrest pastrmki, sasvim drugacije razmislja od nekog kome je potrebno pastrmsko meso. Poljoprivrednici koji prolaze putanjama pored reke, lako bi mogli da primete ogromna trla i "klade" od po nekoliko kilograma kako se mreste. Jos lakse ce pronaci "strucnjaka" za tamanjenje svih vrsta riba u svom selu. Ako zateknu musicare na tom viru, nece ih ni pipnuti!!!
Doooobro razmislite o ovome sto napisah.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ko popije prijavu kod sudije za porekrsaje, neka se pozove na prethodni post i neka navede autora kao zastupnika.
Ako to upali, eto i mene na Nisavi, samo da kupim naqrnyak.  :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Interesuje me, kakvu bi to prijavu mogao da popije covek koji postuje propise, sto jasno pise u pomenutom postu?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
I mene, zato cekam da vidim kako ce to funkcionisati.
A i bice dosta materijala za neku magistraturu, recimo urolosku (upale prostate, besike, bubrega...) ili ginekolosku (...jajnika).
Shvatam Mixe sta hoces da uradis, ali taj tip akcije koliko je god dosetljiv i sarmantan, ukljucuje i mogiucnost obolenja i konflikta na vodi medju ribolovcima, potpuno neovlasceno.
Akcija je da ribocuvare uteras u red, a ne da musicari ostale ribolovce uteruju u red.
Ionako nas musicare svuda mrze k'o Nemce, samo nesto serendamo protiv ostalih i sve reke bismo da pretvorimo u musicarske revire, jos malo pa cemo i ribnjake da osvajamo revolucionarno.
Doduse, i ti si malopre govorio negde u nekom postu da je postupak s ulovom jaaaako privatna stvar i da ne treba o tome pitati, mada si onda javno pokazao da se drzis propisa  :respect1:.
Ja ne bih ni za koga nosio bol na dusi (da ne kazem "dusevno obolevao").
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moja ideja nije da mušičari kontrolišu reku i da rasteruju ribokradice u vreme mresta pastrmke, već da ih samim svojim prisustvom pokolebaju u podloj nameri. Možda čudno zvuči, ali naš narod nije baš toliko primitivan i ovo daje dobre rezultate.
A, što se tiče oboljenja, reći ću ti nešto, ali nek ostane tajna. :-X Moj omiljeni zimski sport je mušičarenje. Tada malo proredim izlaske, ali ne padam ispod tri nedeljno. :lol: Nemam problema sa bešikom, a i ostali, bliski, organi mi odlično funkcionišu. Ja, zapravo, preporučujem temperaturne šokove svim muškarcima, jer oni stimulišu organizam. Kada posle celodnevnog boravka na 8 stepeni uletite u dobro zagrejan stan, nakusate se mesnatog ručka i uočite svoju ženu, rekcija je više nego pozitivna. :tbumb:
Dakle, za dobrobit pastrmki, zdravlja, braka i mušičarenja, preporučujem da skijanje, sankanje i ostale sportove zaboravite i posvetite se reci kojoj ste tada najpotrebniji. Da li imate štap u rukama ili ne, svejedno je, ako ne kršite propise.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ova tema nekako ostaje prazna, a znam da usnula srca niških mušičara samo nju sanjaju, pegavu grdosiju iz Nišave. Hajde malo da razmrdam vaše mušičarske vijuge. Pisaću vam priče o nišavskim pastrmkama.
Najveća potočna pastrmka iz ove reke koju sam ja držao u rukama, ulovljena je na crva i bila je teška 4.5 kg. Ulovio ju je najpoznatiji sportski ribolovac iz Bele Palanke, takmičar, plovkaroš, ali i mušičar, Dragička. Kaže da je zakucao u "ženskom" viru, par stotina metara uzvodno od ušća Koritničke reke.
Najveća potočna pastrmka izvađena iz Nišave, po mojim saznanjima, je bila teška 5.2 kg i ulovljena je kod sela Klenja, takođe u blizini Bele Palanke. Ulovljena je na glistu i neuki ribolovac je mislio da je štuka. Prošetao ju je kroz varošicu i tu je izmerena.
Slušao sam i priču nekolicine ribolovaca, koji su posmatrali dugotrajnu borbu nekog varaličara sa monstruoznom pastrmkom u "muškom" viru, kod Bele Palanke. Kažu da je ribolovac uspeo da je pridigne do površine vode i da je bila velika kao ljudska noga!
Da li ću opet posećivati Temsku, Visočicu ili Jermu? Teško.
Spremam samo ogromne nimfe i pastrmske strimere. Motka koju sam več proverio na krupnim štukama, Vision GT 4, 906, spremno dočekuje novu sezonu.
Nišava nije rezervisana samo za mušičare niškog i pirotskog regiona. Pozivam sve mušičare ovog sveta da posete ovu zanimljivu reku. :firends: Velika je Nišava, ima ribe za sve sportoste.  :tbumb:
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
a znam da usnula srca niških mušičara samo nju sanjaju, pegavu grdosiju iz Nišave.
Mixmaster je napisao(la):
Upravo to prijatelju. Za vreme dnevnih obaveza, po glavi mi se motaju svakojake imitacije svakojakih insekata i najzescu relaksaciju na kraju dana, kad klinci polegaju, dozivljavam za FT stolom.
Zanimljiva je stvar da zadnjih par meseci muve koje pravim za sebe su iskljucivo Nisavsko pastrmske. Uglavnom motam teske nimfe koje po najostrijem brzaku mogu postici neku dubinu. Sa strimerima sam u fazi ispitivanja, malo me kolega kolicina otezanja na njima
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro je da nišavska pastrmka nije lako uočljiva i retka je, pa još dugo neće privući pažnju ribokradica. Kad bi se to i desilo, teško da bi tako lako preorali 100 km njenog toka.
naravoučenije:
Oni koji maštaju o lovu nišavskih pastrmki imaju svetlu budućnost, koju samo neka trovačka fabrika može da uništi.
  Znate li da postoji udruženje ljubitelja reke Nišave, u Nišu. Hajde da ga pronađemo i učlanimo se tamo. A?
 
Vrh Dno