Kao neko ko evo već tačno 20 godina peca klenove na veštačke mamce, mogu da primetim da se u periodu iz naslova teme mogu izdvojiti 3 prilično različita perioda.
Od početka novembra pa negde do sredine decembra, dok T vode ne padne ispod 4 C, klen je relativno živahan, pliva ponekad kao da je sredina leta. To se kalendarski poklapa sa drugom polovinom jeseni. Od vremenskih uslova će zavisiti nivo aktivnosti klena, ali makar bilo minus napolju, voda je ipak dovoljno topla da je klen aktivan.
Zatim ide najhladniji deo godine, prva polovina (kalendarske) zime. E tu aktivnost klena pada na minimum, no on i dalje pliva negde pri dnu reke, iza nekog drveta, dok na stajaćoj vodi može da krstari u srednjem sloju i lovi ribice. Tokom ovog dela godine uspešnost lova mnogo zavisi od T vazduha, tj. T vode. Ako je napolju debeli minus, ima leda na vodi, teško je upecati klena, mada može. Ali ako zaređa 5-6 dana sa T vazduha oko 6-7 ili čak 10 C, klenovi se razmile kao da je leto. Jako je velika razlika da li je voda 2, 3, 4 ili 5 C.
Kad skoči na oko 5 C, što se desilo prošlo godine negde sredinom januara na Nišavi, klenova ima kao da je neki kasni oktobar, plivaju na par metara od obale, plaše se kad im priđeš, beže, dakle skroz su aktivni. Drug je baš tada kupio neki jerk štap za lov bassa na popere i izašao na Nišavu da proba komplet. Baci neko poperče od 5 cm, povuče par puta i tras, klen. I tako do sumraka, imao je veliki broj napada, uz istina slabu realizaciju. Tada se sigurno jako lepo mogao loviti ne masivne mušice koje bućnu kad padnu.
I treći deo, druga polovina zime. Uz lepše vreme, ovo je skoro pa ranoprolećni lov, klen već izlazi u bržu vodu i aktivno se hrani.
Meni je, što se mušičarenja tiče, najveća enigma ciljani lov u ovom drugom periodu, dakle prva polovina zime, od NG do sredine februara. Naročito kad nije toplo, i ne vidiš aktivne ribe. E to bih voleo da naučim da pecam na mušice (verovatno nimfe)...
Ko zna kako uloviti klena tada neka piše, rado ću da čitam.