Mušičarenje Mladice (Hucho Hucho)

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mislim da bi ovaj prvi odozgo zvezdaski strimer valjao i za stukice :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
100ka je napisao(la):
Mislim da bi ovaj prvi odozgo zvezdaski strimer valjao i za stukice :D

druže svi ovi strimeri bi bili dobri za štuku...svi  :yeswink: samo je stvar u prezentaciji i vođenju (vobleri, silikonci, strimeri... sve je do pravilnog vođenja i pravilne prezentacije).

U mislima, dok ih vežem, tešim se..."ako ih ne budem bacao mladicama onda štukama budem sigurno".
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Seb, koje su to udice? Marka, oznaka...

Istako bih opet ono sto si ti gore stavio, a to je da mladicu izuzetno tesko lepo zakaciti.Ima jaka hrskavicava usta i sa lakim(finim) priborom udica je nece probosti vec ce samo stajati nabodena malo. Hvala Bogu, ona to iskoristava i pocinje da se uvrce,uvija sto izaziva spadanje 100%! Tako da ne bih pokusavao da je musicarim bez stapa #8-9.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ime udice sam zaboravio  :doh: ali znam da ih se ovde koristi za strimere namenjene mladici. U trgovini gde sam ih kupio na istima su vezani strimeri koje prodaju (strimeri za mladicu). Udica je jaka, oštra i širokog luka (idealna).  Prodaju se po komad. Pakirane su u večoj plastičnoj kutiji. Uzeo sam deset komada koje mi je spakirao u jednu manju plastičnu kutijicu na kojoj piše CARNASSIERS, možda su  od te firme. Onu veču kutiju sam preturao po rukama ali eto zaboravih ime i oznake  :doh: 
Ovde je ciljani lov mladice dozvoljen minimalno štapom u klasi aftma 7. Odice svakako moraju biti oštre i jake. Čuo sam od više ljudi na više mesta kako su i trokuke znale da se isprave/izviju na varalicama, mnogi su i zbog toga gubili ribetine. Pribor mora biti 100% adekvatan.
Heh...ja se raspisao o lovu mladice a nikada nisam ni ulovio jednu pravu, sve beše slučajno i bebe (ali opake bebe).  Nikada je nisam ni lovio ciljano i sve pišem iz logike i tuđih iskustava. Nadam se da če se pojaviti netko tu iskusniji i još nešto podeliti ili ispraviti neke naše pretpostavke. 
 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
U musicarskoj karieri uhvatio sam nekoliko mladica musicarcem.
1. mladica nije nikakav borac napram drugim ribama (lipljen, kalifa, potocara), problem je velicina tjela i vodena struja.
2. ne treba racunati na 35 kila, jer cini mi se da sami znate koliko mladica slicnih gabarita je (zaista) bilo uhvacenih.
3. pribor ne treba da je kao za tunu ili ajkule, nego mora da bude USAVRSEN! Ako nije usavrsen, onda dodje do izpravljivanja udica, trganja najlona i slicno.
4. SVI strimeri na slikama imaju dvije greske - tezinu i poziciju udice.

 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Gregor je napisao(la):
...
1. mladica nije nikakav borac napram drugim ribama (lipljen, kalifa, potocara), problem je velicina tjela i vodena struja.
2. ne treba racunati na 35 kila, jer cini mi se da sami znate koliko mladica slicnih gabarita je (zaista) bilo uhvacenih.
3. pribor ne treba da je kao za tunu ili ajkule, nego mora da bude USAVRSEN! Ako nije usavrsen, onda dodje do izpravljivanja udica, trganja najlona i slicno.
4. SVI strimeri na slikama imaju dvije greske - tezinu i poziciju udice.

U dosadasnjoj karijeri ulovio sam SVEGA 8 mladica (najveca je bila 5 kila, najmanja je bila 1.2 kg). Od 8 komada, 5 sam ulovio na varalicu (ciljni lov!!!)  i tri na musicu (sluchajke). Sve su bile ulovljene na Tari ispod Kolasina. 

Da se osvrnem na Gregorove primedbe:

1. Kako odrediti KAKAV JE BORAC mladica, ako mladicu obicno zakacis ili udooooobroj matici ili u viru, gde je struja vode obicno jaka i nedeterminisana... mozda mladica nece da trosi svoju snagu ili koristi snagu vodotoka... i pitanje koje sledi u paketu: osim vidre, ko je jos prirodni neprijatelj mladice nasih krajeva, i mladice uopste, da bi mladica mogla da iskaze svoje boracke sposobnosti? Kako odrediti da li je bacakanje i raubovanje mladice od 3 kg u brzoj matici samo slucajnost u odnosu na begove i raub potocare od 2 kg u plitkoj i brzoj planinskoj recici?

2. APSOLUTNO SE SLAZEM sa Gregorovom konstatacijom... Prosecan ribolovac (ne musicar, nego ribolovac!) moze biti prezadovoljan ako na nasim vodama zakaci mladicu od 3-5 kila... sve ostalo je ili lovacka prica ili ekstremni slucaj!!! Molim Pedju za verifikaciju ili demant mog zapazanja.

3. Za tacku tri nemam sta da komentarisem... Poznat je uticaj sitnih zuba na predvez 0.16-0.22

4. Slazem se sa Gregorom, jer predpostavljam da je mislio na duzinu vrata udice i polozaj bodnog dela u odnosu na duzinu tela strimera.... Naravno, svima je valjda jasno da strimer treba da bude vrlo otezan.


 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Sjekloca pod tačku 3 nisam mislio najlona od 0.20 i slično, naravno da tu treba ako ciljano lovimo mladicu barem 0,30.

Kod usavrsenosti pribora mislio sam to, da ne bi bio izbor sledeci - Stap #10, krut ko drvo, neka deep water express spaga, najlon 0,50 a onda tanke udice.
Tanke udice su ok ako imamo parabolic štap. Uostalom - tanka udica i lakše ubode ;)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Slazem se... Ja imam iskustvo sa SLUCAJNO zakacenim mladicama na podvez 0.18 i udicom MUSTAD #16... Mogu ti reci da je bilo POVUCI-POTEGNI... Sva sreca pa su bile pionirke! ;)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Uh, hajde da filozofiramo.
Najbrojnije mladice trenutno su one od 3 - 10 kg (a i inace), ali to ne znaci da u Drini i drugim pritokama Save nema i trofejnih (+ 20 kg). Uostalom, sezona varalicarenja je u jeku i samo treba "naculiti usi" ka Drini; regularno, ni nama koji vodimo projekat o mladici informacije o ulovima uopste ne dolaze, ali ne zato sto ih nema, siguran sam.
O tome kakav je borac nemam licna iskustva; one raube koje sam video, medjutim, kao i velicine riba kjoje su raubovale ostavile su utisak KROKODILA i nagonski sam se skupio, srecan sto ne stojim u vodi (osecao sam se glupo kao GNU). Dakle, sumnjam da je los borac na udici; mozda nije bas neki tehnicar, ali snage joj ne nedostaje, sigurno. E sad kakav pribor - takav i utisak borbe (a i ishod, verovatno, uzevsi u obzir i tehniku lovca).
Pitanje otezanja varalice (samo teoretisem, po analogiji - licno iskustvo nemam, ponavljam) je interesantno: da li se ocekuje da se ulovi pri dnu u dubokim virovima, ili negde iznad, u srednjim slojevima ili blize povrsini, dok je aktivna i raubuje? Ako je odgovor na prvo "da li?" - "da", onda su sundjerasti pes ili cof ili teski strimer potpuno ravnopravni; ako se trazi u gornjim slojevima vode, onda su neotezani strimeri sa mogucnoscu dalekih zabacaja i pretrazivanja vode moguci izbor nacina ribolova.
Ubadanje i spadanje su, cini mi se, opet malo mitologija: i velika pastrmka mora nekad da se sigurnosti radi "ukuca" dvaput (dodatna kontra - overa kad se zakaci) radi obezbedjenja od spadanja, ali je to na kratkim distancama i obicno je delotvorno. Sta bi lovci na steelhead-a ili atlantskog lososa ili morsku pastrmku ili nekog od p[acifickih lososa imali da izjave tim povodom? Da li bi mozdra strimeri na dvokrakim udicama povecali uspesnost dobrog ubadanja? Ako probijaju stucija usta, da li isti strimeri zaista deluju toliko inferiorni u ustima mladice? Sve ovo pitam ne da bih potcenio problem dobrog ubadanja, vec da bih pomogao njegovom resavanju (u mojim godinama, snaga polako predaje primat tehnici i svaki pomak u tom pravcu mi znaci  :D).
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Sebastijan, mozda bi za tebe bilo najlepse iskustvo da zakacis mladicu od 3 kg na stap 5-6 medium, konac WF5s/f i strimer na udici #6... pa da taj dogadjaj uzmes kao reper za dalje!  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
konačno i kritike  Smiley da bi Gregorova 4. kritika (4. SVI strimeri na slikama imaju dvije greske - tezinu i poziciju udice) bila još više koristna. Kako pravilno otežati? Kako doči do pravilne pozicije? Gregor ako imaš kakav strimer za sulca/mladicu podeli sliku sa nama, to bi bio dobar primer. Kod mene na Bledu u Fauni sam malo gledao neke takve strimere i neki su mnogo lakši od nekih mojih. Gledao sam i poziciju udice ali ne videh neku razliku (u poređenju sa ovima na zadnjim slikama). Neki koje sam postavio nisu dodatno otežani a neki jesu. Što se tiče borbenosti moja iskustva su siromašnija od vaših ali oslanjam se na iskustva drugh. Slažem se da štap ne treba da je ko kolac. Predpostavljam da Gregor kada kaže usavršen pribor misli na takav štap koji če biti dovoljno jak za mladicu a ne i pre jak da izvije udicu, najlon, čekrk, brzotonuči kanap...sve usklađeno.

Moj štap kojim mislim ganjati ovu ribu (ako uspem na vodu) je 7/8 aftma 9', mislim da je za tu vrstu ribolova idealan. Špaga je WF7 S, sinking rocket taper. Type 6 x-super sink / ult-cal-formid 6 1/4-7'' /second. 333+ Long Belly Taper. Sa takvom špagom, uveren sam da mogu ana dno spraviti i one lagane neotežane strimere ili u sam vir (do dna).

Hvala na konstruktivnoj kritici. Nadam se dodatnim ispravkama. Ako mi uspe na vodu želim izači najadekvatnije opremljen.  Hvala još jednom  yeswink  thumb

Evo na slovenskom forum sam pronašao neke strimere koji se koriste za lov mladice
http://www.josko.org/phpbb2/viewtopic.php?t=415&sid=cefdc6820928a76d19fc968689320a58

Sjekloca je napisao(la):
Sebastijan, mozda bi za tebe bilo najlepse iskustvo da zakacis mladicu od 3 kg na stap 5-6 medium, konac WF5s/f i strimer na udici #6... pa da taj dogadjaj uzmes kao reper za dalje!  :D
:D sa takvim stapom ne smem da se pojavim ako ciljam mladicu  :nowink: a i da smem nebih  :smoke: Sada su dozvoljeni strimeri samo od 12cm pa naviše na (bledskim revirima). Jedino još da izađem kao na lipca i nadam se mladici na sitnu muvi i štapu aftma 4  :D  :doh: 
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Gregore ne znam kako ali kod nas se mladica smatra za najacim borcem i uvek se o njoj prica kao o najacoj ribi. A ovo trvoje prvi put cujem... :-\ :-\ A sto se tice sebastianovih strimera meni odlicno izgledaju ne znam sta im fali?
 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Roda fly ako pitas mene, mladica je svoj naziv silnog borca vise stekla svojim misterioznim ponasanjem nego stvarnom borbenoscom. Problem u "borbenosti" je samo ako zakacis veliku mladicu u velikoj vodi i onda njeno "kuvanje" glavom.

Musice su navezane ok, ali ima dva problema. Otezanim strimerima tesko je bacati, a ionako ih je tesko dovoljno otezati da bi dostigli dno u matici. Ako ih otezamo ili vezemo na jig udicu, onda to vise nema veze sa musicarenjem, jer bacanje vise slici na varalicarenje.
Znači najbolje je neotežane mušice i adekvatna tonuča špaga.

Druga stvar je pozicija udice. Mladica uvijek zgrabi svoj plen preko tjela, u sredini ili donjoj polovini tjela. Udica treba biti tu nekdje ili treba vezati dvije udice u tandemu...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gregor je napisao(la):
Znači najbolje je neotežane mušice i adekvatna tonuča špaga.
Mladica uvijek zgrabi svoj plen preko tjela, u sredini ili donjoj polovini tjela. Udica treba biti tu nekdje ili treba vezati dvije udice u tandemu...

:tbumb: Hvala, ove informacije mi dosta znače. Onog jiga sam samo jednoga navezao više iz fore jer sam viđao i ovde u slo po trgovinama strimere na jig udicama. Sada kad imam adekvatne udice bit če i još boljih strimera. Ono kako mladica grabi mi mnogo značajna indormacija... :tbumb: :yeswink: thx To ču posebno imati u vidu. Napravit ču i velike clousere jer bih želeo isprobati i ovde njihovu univerzalnost.

Video sam par fenomenalnih strimera za mladicu. Vezani su na plastičnoj tubi tako da udica dođe baš negde na sredinu tela gde mladica u stvari i grabi.

Gregore hvala još jednom na ovako konstruktivnoj kritici, tek sada sam uvideo zašto su neki strimeri posebno namenjeni mladici vezani na tubu. Do sada sam radio nekoliko takvih ali ne za mladicu...ima da uradim još i to.
 
Vrh Dno