Mušičarenje Mladice (Hucho Hucho)

Los_Pecaros

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2009.
Poruke
41
Broj reagovanja
0
Postovane kolege,

drago mi je da citam da prepiska dobija konture koje sadrze prije svega informaciju, sto bi trebalo da bude primarna svrha ove vrste foruma, ali takodje i "ukrstanje stavova" pa i malo fight-a ne dodje zgoreg. Naprotiv.

Da odgovorim prvo Mix-u.

Da, mladica veoma cesto napada mamac na samoj povrsini vode. 90% nocnih uzimanja se desavaju na samoj povrsini ili tik ispod nje. Raubovanje po samoj povrsini je karakteristika mlade jer ona na taj nacin ne ostavlja mogucnost lovini da joj utekne u neku rupu u stijenama vec je tjera da bjezi gore i cesto da iskace van vode. Ja sam u kanjonu Tare imao i vise prilika da posmatram mladice srednje velicine (70-90 cm) kako "mrtve-`ladne" uzimaju masjku musicu, recimo! :) Konkretan savjet: mladici se mamac mora prezentirati tako da OBAVEZNO
na svojoj putanji prodje pored kakvog kamena/stijene... i TU ga vazda "strefi"! Dok joj je mamac u otvorenom vidkorugu ona ZNA da joj nema dje pobjeci, i zato cete cesto da dozivite da vam se "mota" oko mamca ili ga cuska njuskom - ciste zaje..ncije radi. :) Ni nocu nece da ga uzme dok joj ne "krene da utekne" iza kamena... vec ga na cistim prelivima jednostavno "cuska". Cuvene "cukice"!  :p

Aco je napisao kratak-efektan post. Sadrzi INFORMACIJU koju treba svaki lovac na mladu da ima. To sto je njegov kolega iz AUT napisao je definitivno najveca "tajna" lova na mladicu. Bacati, bacati, i samo... da, pogadjate... ba-ca-ti! Svi koji "prodaju maglu" (obicno za po-dobru kintu), da se moze drugacije/brze do ulova... su... demagozi. Opet da napomenem, za dobru kintu... ili ono, klasicni ribolovci-seratori. Ooooops... pardon my French! :) Napisao u nekom od ranijih (obrisanih :) ) postova, da su SVE... da ponovim.. SVE fotke kapitalaca (ulovljenih mahacem) usnimlenih na bilo kojoj vodi AUT-SLO... itd. ... plod (dobre) marketing-kampanje. Na revirima dje niko ne smije da priviri... se "nisane" velike stalno... i kada se TO konacno desi.. eto nama lijepih fotkica koje "zlata vrijede". Nemoj NIKO da se zanosi da ce je uloviti. :) Taj "zanos" ostavimo Amerima i Svabama (za velike pare). :)

Kurare... djelujes na fotkicama kao cool-lik... napisah da te "znam" sa varlicara. De, i ti si "upoznao" mene tamo. Nemoj onda (`leba ti) da se "svrstavas" bzvz. Nesvrstani su vazda bili najbolji - sjecate li se? :) Fine ribice si ulovio na mahac. Iskrene cestitke sam vec ranije uputio. Stoga comment da: "...navise znaju oni koji nikada nijesu ulovili mladu na mahac" - je... nezreo (moj) Kurare. Iskreno. Otvorio sam ovu (poodavno) "mrtvu temu" na ovom forumu... i zasto onda ne uzivas? Ti imas od svih odje najvise razloga za "radoost". :) Pitanje kojim otvorih temu (da opet potsjetim) bi`: da li se mlada moze LO-VI-TI mahacem i savjet kako to najbolje uraditi?

A da ne ostanes bez odgovora (to se na Balkanu ne prasta)... nijesam lik koji ce da se "nadmudruje" s mladicama po cio dan na mahaljku... iako i to zelim da probam malkice... vec kad dodje "hora"... bijem "k`o Maxim po diviziji" iz svih raspolozivih "oruzja" !!! Slike ne saljem na forume da mi se ovi "fini & prosvijeceni" kolege ne zgroze.  :)

De, sad koji savjet: KAKO se krece FF-lovac na mladu po vodi? KAKO prezentira mamc u dubini/na povrsini/mirnom/brzom? KAKO reaguje kad malo jaca uzme? KAKO je usmjeravs k sebi? KAKO je land-ujes?

Bistro vam momci!



 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Los pecarosu, jedino ti ne mogu oprostiti generalizovanje slovenskih voda i komentiranja da se mladica lovi u Sloveniji mahačem samo na "revirima" koji su puni galofaks ribnjačkih mladica i triploidnih kalifa! One slike na netu večinom jesu ali znam nekoliko ljudi koji su ulovili na mušičarac mladice od 100 - 105- 110 cm i to ne na Savi Bohinjki (gdje je zaista intenzivan marketing) nego na Kolpi, na Sori, na Krki, Ljubljanici, Savinji, srednjoj Savi... Ne generalizuj mi vode i gazdovanje njima samo prema poznavanji razvikanijih "revira" (i tebi leba) jer to uzimam veoma osobno kao mladi gospodar pod mentorstvom u jednom od najlepših revira - donja Ljubljanica!!! Mi tu več neko vreme ulažemo samo nešto štuke, lipljena , skobalja ,manju količinu mladice (40 -50 cm) a nadasve "prirodnu" potočnu patrmku koju gajimo u potocima - zato je naša voda puna mladice, štuke, soma, ima krupne potočare (koja uistinu mislimo, da večinom otpliva u gornje revire), lipljena, skobalja, šarana, klena, deverike, mrene itd. da ne nabrajam dalje, ali se kalife nečeš naloviti! Pa zbog toga ti mene shvati kao "cool", "nezrelog" ili kakvog več lika!
A poribljavati moramo jer je voda pod opterečenjem raznoraznih ispusta iz naše bele Ljubljane i više puta u prošlosti uginule su cele generacije pojedinih vrsta ribe. Naša Ljubljanica nije "suza evrope" ali je "zelena princeza s fucked up karakterom" - brza voda i večinom preduboka za gaženje s nepristupačnim strmim obalama i jednom od največih "vodno sakupljalnih" područja u Sloveniji - što znači, da kad svi ostali na svojim rekama več normalno pecaju kod nas je još 14 dana blatan "rio Grande".
Eto, toliko.

Po vodi se krečeš kako več možeš, ja se ne prikradam, več samo pazim da na upadnem unutra preko glave :D Na Tari verovatno treba "stealth" pristup. Mladica udari strimera snažno ako ji to doputiš i neka strašna kontra nije potrebna. Strimera zabacuj popreko na vodeni tok. Imitaciju peša vodiš cimanjem a flatwinga "driftuj".
Štapom klase 10 imaš jednake šanse da je prizemljiš kao s nekim 100 gr varaličarcem, mušičarac je žilava motka i jaka opruga, kad ona "legne" držiš je dok ne krene opet, zamaraš je tako, da štap držiš na stranu pa joj time promjenjuješ smijer plivanja
Ako je veča zamaraš je s čekrka a manju možeš i iz ruke. Mušičarac amortizuje udarce pa nema potrebe da strahuješ da če ti prekinuti predvez od oko 0,35 mm. Ulovljenu mladicu prihvatiš meredovom ili je nasukaš na pličak. 

Janez
 

Los_Pecaros

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2009.
Poruke
41
Broj reagovanja
0
That`s the kinda "talk" I like!  :tbumb:

Zahvaljujem na info o tvoj vodi... i nadam se da cu je nedje posjetiti. Dobro je i sto ulazete napore da bude puna ribe - i sad mozes da skapiras zasto sam onako "naQrcen" kad mi "diraju" moju... suzu... "Evrope".  :)

Hvala i za info i tips & tricks za lov mladice na mahac. Nadam se da cu imati petlje da se spustim u kanjon ponekad samo sa mahacem... i onda "nemam dje".. bez da ucim da je tako lovim!  :)

Idem za 20 dana na lososa & morsku na Mörrum, samo mahacem... pa, dako skinem koju foru koja mi moze valjat`za lov mladice. Dvorucnim klase 10 vec mogu "da ne mislim na cast" dok zamahujem... ostaju mi jos "samo" ... :) ... kontakti sa velikim ribama!

Bistro!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
upravo čitam neko štivo posvečeno ribolovu mladice kod nas u Sloveniji do drugog svetskog rata...zanimljiva opažanja, iskustva, doživljaji, informacije o samoj ribi i njenom ponašanju.

Uglavnom, ne razlikuje se previše od rođe tajmena po nekim stvarima. Primetio sam da mnogi ribolovci imaju ustaljeno mišljenje kako mladica ne bi nikada napala npr. popera ili nekog drugog površinsko strimera/imitiaciju pa to u opšte nema nekih preteranih razloga da ne bi....čak naprotiv, vrlo rado če pokupiti miša ili čak manjeg parcova koji preplivava reku.

Upravo sam pročitao zapis kako je u Ljubljanici 1912. godine 20. Januara kod Francovega brega velika Mladica divljala po vodi i jurnula za mladom patkicom. Taj spektakl je gledalo dosta ljudi koji su tu bili usput.

To i više takvih slučajeva nam opisuje karakter ovog neusmiljenog lovca koji kada aktivno lovi je lovac u pravom smislu. Tada je možemo prevariti i nekom površinskom imitacijom. Uloviti takvu ribu i još kapitalnu na takav način (na površini) bi bio ulov za pamčenje.

Ako ove godine probate loviti mladicu neka vam se nađe barem neka plivajuča imitacija u kutiji sa ostalim strimerima.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZOZRgrH_HU0&feature=player_embedded[/youtube]

Zna li neko koji je ovo jezik?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Češki jezik koliko mi se čini a video pokazuje pravo lice mladice kada je raspoložena da lovi...tada je ne plaši i ne zanima ništa osim toga što ima samo jedno na pameti a to je "ulovi, ubi i progutaj". Tada je nije teško uloviti i da bi to dočekali stvarno treba mnogo puta izaći na vodu ili imati sreču da naletiš na taj dan. Iskusni mladičari približno znaju kakvi dani su obečavajuči ali dok se ne dođe do vode sve je samo još teorija pa koliko god da je proverena.

Evo nadam se sada u subotu izlasku na Savu...šta če stvarno da bude to če mo tek videti...vodostaji su nam katastrofa ali šta je tu je...  :blush:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
http://www.youtube.com/watch?v=Z4flqapOfwQ&feature=related

Pogledajte ovo mrest mladica :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ne bih rekao, losos je bočno spljošten, a i hlavatka je mladica na češkom  ;)
 

rango

Senior member
Učlanjen(a)
14.03.2009.
Poruke
168
Broj reagovanja
5
Da li u opremi klase #9 ima dovoljno snage za Drinsku mladicu?
 
Vrh Dno